Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Rdulescu Carmen


Clasa a X-a D
Data: 14 Decembrie 2007

Tema : Procese psihice cognitive superioare


Subiectul lectiei: Imaginatia
Tipul leciei: predare-invatare-evaluare

Scopul leciei: cunoasterea aspectului de unicitate pe care il confera Imaginatia omului.


Competene specifice:
1.1. Identificarea proceselor psihice i caracterizarea rolului lor n evoluia personalitii
1.2 Identificarea legturilor ntre procesele psihice
2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete
2.2. Evaluarea caracteristicilor unor procese psihice, prin comparare i prin utilizarea unor instrumente adecvate de msurare
3.1. Relaionarea eficienta/ cooperarea cu ceilali n colectarea, interpretarea i evaluarea informaiilor referitoare la procese i manifestri
psihice

Obiective informative:
1. S cunoasc i s neleag modul in care functioneaza imaginatia
2. S cunoasca potentialul nemaipomenit pe care il poseda omul in nuce.
3. Sa cunoasca procedeele obisnuite ale imaginatiei.
Obiective formative:
1. S dezvolte capacitatea de a trasforma informatia de o maniera care sa foloseasca adaptativ.
2. S dezvolte abiliti sociale (lucru n echip, toleranta, respect reciproc).
3. Sa dezvolte imaginatia ca un instrument extrem de eficient n rezolvarea unor situaii problem, precum i n
analizarea posibilitilor personale de dezvoltare.
Rezultate ale invatarii: cunoastere, analiza, intelegere, interpretare.
Metode: expunere (ppt), conversaia, metoda Ciorchinele, Analiza comparativ.

Secventele
lectiei

Scopul
predarii

Organizarea
clasei de elevi

Dezvoltarea Distribuirea de FISE


lucrului in
de lucru cu obiective
echipa
de urmarit pentru
fiecare grup

Reactualizarea Legarea
cunostintelor
teoriei de
practica

Dirijarea
invatarii

Activitatea
profesorului

Elevii vor anuntati


ca in aceasta lectie
vor asimila noi
cunostinte care vor
clarifica si vor
imbunatati
performantele lor
ulterioare si vor

realiza aplicatii care


sa le formeze
deprinderi de
manipulare,
organizare,
trasformare a
materialului
informativ.
Se stabileste
specificul
Imaginatiei in raport
cu Memoria.
Prin intrebari
frontale se realizeaza
se realizeaza
reactualizarea
cunostintelor privind
memoria si gandirea

Activitatea elevului

Isi organizeaza materialul


primit in vederea studierii lui

Elevii isi vor nota in caiete


planul lectiei:
Imaginatia Definire specific
Procedeele imaginatiei
Formele imaginatiei

Elevii vor raspunde la


intrebarea privind ce inseamna
a imagina pentru a stabili
specificul acestui proces psihic.
- a produce ceva nou ce
inca nu exista
- a aminti ceva ce a
existat dar nu mai exista
- a completa elementele
care lipsesc dintr-un
intreg
- a anticipa, a proiecta in
viitor
- a visa
- a combina, a transforma

Stiluri
Resurse si metode EVALUARE
de
invatare
V P A
- Fise de
X X
lucru
X
- 5

X X X Manual

Orala

Caiete de lucru
Dialog frontal
5

X
X
X

conversatia

dezbatere

Orala

Tabla
Creta
colorata
10

Observarea
sistematica a
comportamen
tului elevilor

Feed-back

Prezentare ppt.
procedeele
imaginatiei:
(http://docs.google.com/
Presentation?
id=dggzsbz4_74dst4p8ht
)

Dirijarea
invatarii

Feed- back

Analiza
invatarii si
evaluarea
invatarii

amplificarea
si diminuarea
(exp)
multiplicarea
si omisiunea
diviziunea
schematizare
tipizarea

Prezentarea unui
film scurt care sa
puna in evidenta
comunicarea pe
principii de eficienta
ce exista la nivelul
tuturor proceselor
psihice.

Distribuie fisa de
lucru si da indicatii
privind rezolvarea
acesteia :
a) Analizati setul de
fotografii si
identificati

elevii vor asculta explicatiile si


vor lua notite.
Urmarind Filmul scurt
Dialog al lui Jan Svankmajer, X X X
http://www.youtube.com/watch
?v=LhX1tvTgqC8 )se vor
concluziona:
- imaginatia este un
proces de reorganizare,
reformulare, regandire a
unor modele anterioare,
dar prin participarea
armonioasa la
elaborarea acestora a
tuturor proceselor
X X X
psihice.
- Dezvoltarea unilaterala
a anumitor procese, in
dauna altora, saraceste
personalitatea de
capacitatea ei de
generare constanta si
X X X
integrala de solutii.
- Este extrem de necesar
sa constientizam
importanta dezvoltarii
integrale a personalitatii
noastre.

Fisa de lucru
Conversatie
5

Autoevaluare

fisa de lucru
set de
fotografii
flipchart
Tabla
Dezbatere
10

Autoevaluare
Evaluare
scrisa Originalitatea
numelor
prezentate

Elevii vor rezolva fisa de lucru


in echipa si vor prezenta
rezultatele muncii lor intregii
clase.
Cum procedeele se interfereaza,
se va concluziona ca omul este
X
o personalitate unica ce
X
X
interpreteaza informatia care ii

Orala

Parciparea la
dezbatere
Observarea
sistematica
atitudine/
comportamen
t.
Orala

dialog frontal
tabla

Orala

15

Observare
sistematica

procedeele
imaginatiei
implicate in
fiecare dintre
cele 8.
b) Incercati sa dati
cate un nume
lucrarilor
prezentate.

parvine si ofera un model


unic de activitate,de existenta.

Metoda Ciorchinele (anexa


1):
Pentru sporirea
- plecand de la fotografia
caracterului aplicativ
cu numarul 1, ce a
al temei, elevii vor
primit din partea
rezolva Activitatea 2.
autorului ei numele de:
Dialog, elevii vor
genera noi interpretari
Profesorul va
ale termenului de
incuraja si sustine
dialog, realizand diferite
activitatea elevilor.
reprezentari, obiecte
care sa capate aceasta
acceptiune.
- Purtatorul de cuvant al
grupului va
prezenta ...dialogul
grupului
Se va distribui
elevilor fisa de
autoevaluare

Elevii vor completa


raspunsurile lor la intrebarile
din fisa de autoevaluare.

Lucru in echipa

Dialog

Evaluare
scrisa
(originalitate,
lucrari care se
disting prin
forma si
continut)

Observarea
sistematica

Tabla si creta
Ciorchinele
Cartoane colorate
X

Autoevaluare

Tema pentru
acasa

Realizarea unui
proiect de design
- imbunatatirea
unui obiect
existent sau
inventarea unui
obiect care sa
aiba o anumita
funtie:
- o masina de
cules mere
- un dispozitiv
pentru curatat
cartofi
- o masina de
sapat tunele
Se vor da elevilor
indicatii de realizare
(obiective, etape,
feedback) a
proiectului.

Elevii vor stabili pasii de urmat


in realizarea proiectului
(analiza si evaluarea
obiectivelor, generarea de
alternative,
Desenul propriu-zis, studiu de
fezabilitate incipient)

Orala
X

X -

markere
coli de hartie
conversatie
5

Orala

fisa de resurse

Evaluarea activitii:
Ce a decurs bine:

Ce trebuie modificat:
Elevii cu dominant vizual:

Elevii cu dominant auditiv:

Elevii cu dominant practic:

Fotografii pentru analiza

S-ar putea să vă placă și