Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

1. Propunător: Prof. Prioteasã Nicoleta


2. Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazialã Stãncuţa
3. Aria curriculară: Limbă şi comunicare
4. Obiectul: Limba latină
5. Clasa: a VIII-a
6. Data: ___________
7. Unitatea de învăţare: Verbul: Indicativul viitor al verbelor de conjugările 1-4
8. Conţinuturi asociate: Cicada et formica
9. Tipul lecţiei: de însuşire de noi cunoştinţe
10. Scopul lecţiei:cultivarea interesului pentru studiul limbii latine şi a culturii şi civilizaţiei romane
11. Competenţe specifice:
 să stăpânească informaţii referitoare la cultura şi civilizaţia romană
 să dovedească practic o bună cunoaştere a lexicului, a morfologiei şi a elementelor de sintaxă comune
limbii latine şi limbii române
12. Competenţe operaţionale:
a. cognitive: la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
 să pronunţe şi să accentueze corect în limba latină
 să distingă sensul cuvintelor în text
 să identifice formele verbelor la indicativ viitor în textul Cicada et formica
 să traducă lecţia
 să cunoască date despre fabulă
 să identifice simbolul furnicii şi al greierului
b. afective:
 să valorifice informaţiile lingvistice şi culturale referitoare la realităţile antice, într-un context
actual în limba română
 să participe cu interes la activitate
 să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul grupei
c. cadru:
 dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris
 dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
13. Strategia didactică
a. metode şi procedee:
 conversaţia
 expunerea
 lectura expresivă
 lucrul cu manualul
 explicaţia
 analiza gramaticală
b. forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală în alternanţă cu activitatea individuală şi
pe grupe
c. materiale: fişe, manualul, caiete, textul suport Recicada formica, creta, tabla, markere, etc..
d. Forme de evaluare: evaluare formativă
14. Resurse şi managementul timpului:
 spaţiul de lucru: sala de clasă
 umane: elevii clasei a VIII-a C, cu capacitate de învăţare bună
 cunoştinţele lor anterioare
15. Bibliografie:
 Limba latină, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Aramis, Bucureşti, 1999
 Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române, Ed. Dacia, Cluj Napoca, 2002
 Nicolae Felecan, Ghid practic pentru predarea şi învăţarea limbii latine, Ed. Umbria, Baia Mare,
1994
 Ovidiu Drimba, Istoria culturii şi civilizaţiei, vol. III, Ed. Saeculum I.O. şi Ed. Vestala, Bucureşti,
1997
 Gh. Guţu, Dicţionar latin – român, Ed. Ştiinţifică, Bucureşti, 1993
 Fabule, Editura Steaua Nordului, Bibliografie şcolară completă, 1999

1
SCENARIU DIDACTIC

Moment organizatoric: notarea absenţelor, asigurarea celor necesare lecţiei, împărţirea elevilor pe 4 grupe.

I. EVOCAREA

1. Actualizarea cunoştinţelor învăţate anterior şi verificarea temei.


Elevii sunt solicitaţi, prin sondaj, să-şi prezinte tema şi recapitularea structurii verbelor la indicativ
viitor.
2. Captarea atenţiei pentru activitatea didactică ce urmează
Profesoara scrie pe tablă următoarele cuvinte: habes, canes, villam, luam, dabam, inopiam, gaudio,
audio, pueris, laudabamus. Elevii trebuie să identifice formele verbelor şi să le traducă.

II. REALIZAREA SENSULUI

1.Anunţarea subiectului şi a competenţelor specifice


Profesoara comunică elevilor că pe parcursul acestei ore vor descoperi informaţii referitoare la fabula
Cicada et formica, urmând ca până la sfârşitul orei să fie capabili să…(se precizează competenţele specifice).
Apoi, notează pe tablă titlul lecţiei:
CICADA ET FORMICA

2.Dirijarea învăţării
Profesoara desenează pe tablă un greier şi o furnică.

Elevii răspund la următoarele întrebări:


a. Cunoaşteţi vreo operă literară în care apar cele două insecte ?
b. Daţi exemple ! Ce este fabula ?
c. Cărui gen literar îi aparţine fabula ?
d. Enumeraţi câţiva reprezentanţi ai acestei specii în literatura română?
Elevii citesc din manual noţiunile despre fabulă şi identifică simbolul furnicii şi al greierului.
Elevii sunt împărţiţi în patru grupe şi primesc câte o sarcină de lucru astfel:

Grupa I
Traduceţi: ,,Olim, formica vicina cicadae erat. Formica laborabat, sed cicada canebat.”
Grupa a II-a
Traduceţi: ,,Tu es pigra! Nunc canis at cum primum frigus terraam operiet, neglegentiae tuae ingemisces.”
Grupa a III-a
Traduceţi: ,,Frustra nostram misericordiam implorabis. Tuae querellae vanae erunt. Lues poenam tui
delicti”.
Grupa a IV-a
Traduceţi: ,,Aliquanto post, cicada, propter inopiam cibi, misere suam vitam relinquit.”

1.Realizarea feedback-ului
Elevii prezintă rezolvarea fişelor.

III. Reflecţia
Comentaţi următoarea credinţă populară ,,Când un copil e leneş, se zice că e bine să-i dai aripi de
furnică şi atunci se face iute şi sprinten ca furnica”.

2
Anexa
Traducerea textului:
1.,,Olim, formica vicina cicadae erat.Formica laborabat, sed cicada canebat.’’
Odinioară, furnica era vecina greierului. Furnica lucra, dar greierele cânta.

Olim (olim, adv.- odinioară)


Formica (formica, -ae, subst. decl. I- furnica) gen fem., nr. sg., caz N., f.s. S
Vicina (vicinus, -a, -um, adj. cu 3 term. – vecin) gen fem., nr. sg., caz N., f.s. NP
Cicadae (cicada, -ae, subst., decl. I – greier) gen fem., nr. sg., caz G., f.s. Atr.subst.gen.
Formica (formica, -ae, subst. decl. I- furnica) gen fem., nr. sg., caz N., f.s. S
Laborabat (laboro, -are, vb. conj. I – a munci) modul ind., timpul imperf.,pers. a III-a, nr. sg., f.s. PV
Sed (sed, conj. coord. adv. – dar)
Cicada ((cicada, -ae, subst., decl. I – greier) gen fem., nr. sg., caz N., f.s. S
Canebat (cano, -ere, vb. conj. a III-a – a cânta) modul ind., timpul imperf.,pers. a III-a, nr. sg., f.s. PV

2. ,,Tu es pigra! Nunc canis, at cum primum frigus terram operiet, neglegentiae tuae ingemisces.’’
Tu eşti leneş! Acum cânţi, însă îndată ce frigul va acoperi pământul, vei deplânge a ta nepăsare.

Tu (tu, pron. pers.- tu) pers. a II-a, nr. sg., caz N., f.s. S
Es (sum, esse, fui, vb. conj.a IV-a – a fi ) modul ind., timpul prez., pers. a II-a, nr. sg., f.s. PV
Pigra (piger, -gra, -grum adj. cu 3 term. –leneş) gen fem., nr. sg., caz N., f.s. NP
Nunc (nunc, adv. –acum)
Canis (cano, -ere, vb. conj. a III-a – a cânta) modul ind., timpul prez., pers. a III-a, nr. sg., f.s. PV
At (at, conj. coord.,adv. – însă, dar)
cum primum (conj. temp. – îndată ce)
frigus (frigus, -oris, subst. decl. a II- a – frig) gen n., nr. sg., caz N., f.s. S
terram (terra, -ae, subst. decl. I-pământ) gen fem., nr. sg., caz Ac., f.s. CD
operiet (operio, -ire, vb conj. a IV-a – a acoperi) modul ind., timpul viit., pers. a III-a, nr. sg., f.s. PV
neglegentiae (neglegentia, -ae, subst. decl. I- nepăsare, neglijenţă) gen fem., nr. sg., caz G., f.s. C
tuae (tuus, -a, -um, adj. pron. pos. – al tău) pers. a II-a , nr. sg., caz G., f. s. Atr. adj.

3. ,,Frustra nostram misericordiam implorabis. Tuae querellae vanae erunt. Lues poenam tui delicti”.
În zadar vei implora mila noastră. Zadarnice vor fi plânsetele tale. Vei suporta pedeapsa greşelii tale.

Frustra (frustra, adv. – în zadar)


nostram (noster, , -tra, -tum, adj. pron. pos. – al nostru) pers. a I-a , nr. pl., caz Ac., f. s. Atr.adj.
misericordiam (misericordia, -ae , subst. decl. I - milă) gen fem., nr. sg., caz Ac., f.s. CD
implorabis (imploro, -are vb conj. a IV-a – a implora) modul ind., timpul viit., pers. a II-a, nr. sg., f.s. PV
Tuae (tuus, -a, -um, adj. pron. pos. – al tău) pers. a II-a , nr. pl., caz N., f. s. Atr. adj.
Querellae ( querella, -ae, subst. decl. I- tânguire, plânset) gen fem., nr. pl., caz N., f.s. S
vanae (vanus, -a, -um adj. cu 3 term. –zadarnic, fără temei) gen fem., nr. pl., caz N., f.s. NP
lues (luo, -ere, vb conj. a I-a – a ispăşi, a suporta pedeapsa) modul ind., timpul viit., pers. a II-a, nr. sg., f.s.
PV
poenam (poena, - ae subst. decl. I- pedeapsa) gen fem., nr. sg., caz Ac., f.s. CD
tui (tuus, -a, -um, adj. pron. pos. – al tău) pers. a II-a , nr. sg., caz G., f. s. Atr. adj.
delicti (delictum, -i subst. decl a II-a – vină, greşeală) gen n., nr. sg., caz G., f.s. Atr. subst. gen.

4. ,,Aliquanto post, cicada, propter inopiam cibi, misere suam vitam relinquit.”
Puţin după aceea, greierele, din cauza lipsei hranei, părăseşte viaţa sa.

Aliquanto post (,,Aliquanto post – puţin după aceea)


Cicada ((cicada, -ae, subst., decl. I – greier) gen fem., nr. sg., caz N., f.s. S
propter (propter , prep. cu Ac. – din cauza)
inopiam (inopia, -ae subst. decl. I - lipsă) gen fem., nr. sg., caz Ac., f.s. CD
cibi ( cibus, -i subst. decl. a II- a – hrană) gen masc., nr. sg., caz G., f.s. Atr. subst. gen
misere ( misere, adv. – în mod nefericit, jalnic, de plâns)
suam (suus, -a, -um, adj. pron. pos. – al său) pers. a III-a , nr. pl., caz Ac., f. s. Atr. adj.
vitam (vita, -ae, subst., decl. I – viaţă) gen fem., nr. sg., caz Ac., f.s. CD
relinquit ( relinquo, -ere vb. conj. a III-a – a părăsi) modul ind., timpul prez., pers. a III-a, nr. sg., f.s. PV

S-ar putea să vă placă și