Sunteți pe pagina 1din 4

ORA DE DIRIGENTIE

TEMA: Alcoolul - aliment sau drog.

DOMENIUL EDUCATIONAL: Educatia moral sanitara a elevilor.

PROFESOR:

PROIECT DIDACTIC
Obiective educationale:

La finalul orei, elevii trebuie:

 Sa faca dovada insusirii unor cunostinte si deprinderi ce cdontribuie la dezvoltarea lor fizica, intelectuala si morala,
la cresterea capacitatii de adaptare, la ridicarea nivelului starii lor de sanatate;
 Sa-si formeze convingerea ca dezvoltarea sanatoasa a organismului este primordiala pentru sanatatea viitorului
adult, p 424e44e entru pastrarea unei stari optime de munca si studiu intelectual;
 Sa discearna si sa evalueze corect si obiectiv potentialele efecte negative pe care consumul excesiv de alcool le
determina la nivel individual si social.

Metode didactice:

o Conversatia euristica;
o Dialog profesor-elev, elev-elev;
o Test psihologic.

Mijloace didactice:

a) "Ora de dirigentie in gimnaziu" - Traian Cosma; Editura -Plumb- Bacau;

b) "Indreptar privind alcoolul, tutunul si alte droguri "

c) "Copilul meu, drogurile si eu"

d) "Educatia pentru sanatate in scoala", Manual alternativ, Octavian Popescu, Eugeniu


Bucur, Editura Fiat Lux, Bucuresti.

Desfasurarea lectiei
MOMENT ORGANIZATORIC,

o scurta analiza a situatiei la invatatura a elevilor pentru ultima saptamana;


o analiza frecventei la ore a elevilor;

ANUNTAREA TEMEI DE DISCUTAT

Alcoolul - aliment sau drog.


PREZENTAREA OBIECTIVELOR EDUCATIONALE

CONTINUTUL LECTIEI.

DISCUTII.

1. Definitie:
Alcoolii sunt compusi chimici organici ce au in structura lor o grupare hidroxil OH- . Cei mai cunoscuti sunt :
CH3OH metanolul si C2H5OH etanolul
CH3OH metanolul, alcoolul metilic

 Lichid cu miros caracteristic obtinut din gaz de sinteza,

 Folosit drept combustibil, formand prin ardere compusi nepoluanti, mai ieftin decat benzina si mai usor de
obtinut;

 Dizolvant pentru grasimi, lacuri, vopsele;

 Anticongelant;

 Toxic pentru organismul uman, in doze mici provoaca orbirea, iar in conc. de 0.015g/Kg. corp reprezinta
doza letala;

C2H5OH etanolul

 lichid aromat incolor, cu miros placut, cu gust arzator obtinut prin fermentatia fructelor, cerealelor sau a cartofilor;

 utilizat in alimentatie ca bauturi alcoolice naturale si de fabricatie, in industria medicamentelor,


in parfumerie, solvent pentru grasimi.

Alcoolul este unul din drogurile noastre culturale prin excelenta si este prezent la toate evenimentele cheie ale
vietii noastre(botez, casatorie, onomastici, aniversari, cand ne bucuram ca am trecut un examen, cand echipa favorita a
castigat un meci, etc.).

R-OH se transforma in tovarasul nostru de drum fara sa vrem si uneori fara sa stim ca se afla alaturi de noi.

2. Cum se consuma?
Se consuma oral, este baut, prin urmare merge direct in stomac, unde se absoarbe 20% si trece f. rapid in intestinul subtire,
unde se resoarbe restul de 80%, ce ajunge in sange. De aceea efectele sale sunt foarte rapide. Daca bem pe stomacul gol,
efectele se observa imediat, daca am servit masa inainte, digestia alimentelor intarzie absorbtia.

3. Ce efecte are ?

a. pozitive,( aliment, alcool medicinal, utilizat in


prepararea tincturilor, )

b. negative
Pe termen scurt:

 iritarea stomacului;

 tulburari de vedere (vedere dubla);

 lipsa coordonarii miscarilor si a echilibrului;

 lipsa coordonarii vorbirii, exprimare greoaie neinteligibila balbaieli;

 somn, deprimare sau irascibilitate;

 greturi, varsaturi, dureri de cap;

 scaderea capacitatii de concentrare.

Pe termen lung:

 sistemul digestiv: ulcer gastro-duodenal, inflamarea pancreasului, boli hepatice;


 sistem respirator: laringita, bronsita, pneumonie;

 sistem nervos: tremuratul mainilor, pleoapelor, muschilor fetei ( delirium tremens), crize de epilepsie

 sistemul cardiovascular: hipertensiune arteriala, aritmii

 simptome psihopatologice: lipsa de orientare spatio-temporala, tulburari ale memoriei si sindrom paranoic,
halucinatii alcoolice( auditive), isi inchipuie in preajma persoane care vorbesc despre el amenintandu-l si
criticandu-l

 comportamente violente

 tulburari de echilibru( influxul nervos ce se propaga sub forma unor microcurenti pe cai neuronale specifice
intalneste mediatorul chimic, ce se afla sub forma unor bule care se sparg si determina actul reflex-ex. miscarea
unui brat - ; in urma consumului de alcool, gruparile alcoolice, mascheaza practic bulele cu mediator impiedicand,
ingreunand, spargerea acestora, de catre influxul nervos, ceea ce determina, intarzieri in manifestarea actelor
reflexe - ex. lentoare in miscari, exprimare greoaie neinteligibila balbaieli)

Alcoolismul este considerat in lume a III-a cauza a mortalitatii, dupa bolile cardiovasculare si cancer. Mai alarmant,
este faptiul ca daca in trecut, alcoolismul era considerat o problema tipic masculina, in prezent, in special incepand din
dec 7 al sec.XX, acesta s-a extins si la femei, adolescenti si tineri.

Orice exces de alcool il costa pe om distrugerea a 10.000.000 neuroni, ce nu mai pot regenera performantele
creierului scazand in consecinta.

4. Cum este cunoscut?


Este cunoscut prin numele combinatiilor sau prin numele bauturilor in care intra. Astfel se cunosc bauturi:

 fermentate - vin, bere;

 distilate: - cognac, whisky;

 artificiale: - lichioruri, rachiuri.

5. Istoric
R-OH sub forma de bauturi fermentate era cunoscut din cele mai vechi timpuri. Legendele atribuie descoperirea
vinului unor zei, Vechiul Testament atribuie aceasta descoperire lui Moise, iar unele documente istorice arata ca vita de vie,
principala sursa de bauturi alcoolice fermentate a fost adusa in Europa de catre fenicieni, din Asia.

Cronologic, cele mai vechi dovezi ale cultivarii viei se situeaza in jurul anului 4000 i.Hr. in Mesopotamia. Conform
mitologiei egiptene, berea era un dar al zeilor. Berea consumata in 2000 i.Hr. nu era asemanatoare celei pe care o bem
astazi, ca o paine fermentata, un tort de orz cu aspectul unui lichid f. vascos, care aproape se putea mastica. Fabricarea
berii asemanatoare celei actuale incepe in sec.XIII, cand calugarii au adaugat hamei in compozitia ei, ca element
conservant.

Vinul, si nu berea, - care era considerata de unii bautura popoarelor mai putin rafinate - a avut o importanta
deosebita in Grecia si Roma antica. Dionisos, zeul grec al vinului si vegetatiei, a fost insarcinat sa-i invete pe oameni
cultivarea vitei de vie si producerea vinului. Conform ciclurilor naturale Dionisos se nastea in fiecare primavara, se celebrau
mari sarbatori in cinstea sa.

Cultul acestui zeu a trecut la civilizatia romana, cu numele altui zeu, Bachus, zeul vinului si al delirului mistic.
Bacanalele- sarbatori celebrate in cinstea sa au ajuns sa atinga proportii foarte mari astfel incat, Senatul roman le-a interzis
in 186 i.Hr., desi cultul a continuat.

Odata cu sosirea popoarelor migratoare, iubitoare de bere, si cu caderea Imperiului Roman, productia de vin a
scazut foarte mult, s-a transformat intr-o activitate monahala ce s-a perfectionat treptat ( "aqua vitae"- apa vietii sau bauturi
distilate; "aqua ardens "- aqua ardiente - R-OH 960).

In sec.XV exista breasla distilatorilor, in Evul mediu si Epoca Renasterii s-au facut multe referiri la bauturile de
manastire, cultura vitei de vie completand o economie agrara bazata pe cereale.
Spania aduce in America cultura vitei de vie. In timpul sec.XVI, XVII si XVIII se extinde si se perfectioneaza inds.
Vinului cu imbunatatirea soiurilor de vie, utilizarea sticlei si a cepului de pluta.

In sec.XVIII se initiaza comercializarea moderna a vinului spaniol, dar la jum. Sec. XIX, din cauza filoxerei, o boala
ce omoara radacinile vitei, au fost distruse toate culturile europene, iar remedial a sosit tot din America.

In sec. XIX studiile facute de Louis Pasteur, despre fermentarea drojdiilor duce la imbunatatiri in producerea si
conservarea berii. Acum apare prima bere fara alcool.

In sec. XX productia de bauturi alcoolice s-a vazut afectata de razboaie, falsificari si supraproductie, iar in SUA in
1920 au aparut primele incercari ale administratiei de a stopa consumul de alcool, prin Legea Volstead, supranumita Legea
Uscata, ce interzicea fabricarea, distributia si consumul bauturilor alcoolice. 13 ani a fost in vigoare aceasta lege si s-a
constatat cat era de greu de eradicat consumul de R-OH.

 Cresterea delicventei;

 Intrarea bandelor criminale organizate in procesul de fabricatie a alcoolului;

 Coruptia administrativa si politieneasca;

 Morti si raniti din cauza consumului de CH3OH.

Consecinte ce par a demonstra ca este mult mai bine sa previi consumul, desi dureaza mai mult pana se obtin
rezultate.

In zilele noastre alcoolismul este o problema ingrijoratoare pentru guverne si pentru cetateni, care incep sa
actioneze cu timiditate; exista asociatii si grupuri de sprijin, oficiale sau nu, pentru reabilitarea alcoolicilor, Alcoolicii Anonimi
1935, infiintata in peste 130 de tari.

6. Tabel comparativ de comportament

Comportament incorect Comportament corect


* se consuma bauturi alcoolice in timpul * se inlocuiesc cu apa, suc, must,
mesei racoritoare
* se consuma bauturi alcoolice in *
momente de petrecere a timpului liber
* se consuma bauturi alcoolice cand * incerc sa laud bauturile nealcoolice,
iesim cu familia sa bem ceva propr. si savoarea lor
* se consuma bauturi alcoolice cand vin * prietenilor le ofer racoritoare
prietenii pe la mine
* se consuma bauturi alcoolice cand *nu ma dau mare in nici un aspect ce are
mergem cu familia in excursie, vacanta. legatura cu bauturile alcoolice

7. Finalul lectiei.
 Concluzii ale elevilor privind tema discutata in aceasta ora.

 Se prezinta desenele realizate de elevi.


 Se anunta tema pentru ora urmatoare.

S-ar putea să vă placă și