Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Liceul „Carol I” Bicaz Profesor: Manolică Laura - Mihaela


Data: Clasa: a XI-a (profil matematică - informatică)
Obiectul: Algebră
Tema lecției: Sisteme de n ecuații cu n necunoscute, n  4 . Metoda lui Cramer.
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi de calcul;
Obiectivul fundamental: Elevii să cunoască metoda lui Cramer și să o aplice în exerciții diverse.
Competențe generale:
1. Folosirea terminologiei specifice matematicii în contexte variate de aplicare;
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural sau contextual cuprinse în enunţuri matematice;
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice în rezolvarea de probleme;
4. Exprimarea şi redactarea coerentă în limbaj formal sau în limbaj cotidian, a rezolvării sau a strategiilor de rezolvare a unei probleme;
5. Analiza de situaţii-problemă în scopul descoperirii de strategii pentru optimizarea soluţiilor;
6. Generalizarea unor proprietăţi prin modificarea contextului iniţial de definire a problemei sau prin generalizarea algoritmilor.
Competențe specifice:
1. Identificarea unor situaţii practice concrete, care necesită asocierea unui tabel de date cu reprezentarea matriceală a unui proces specific
domeniului economic sau tehnic;
2. Asocierea unui tabel de date cu reprezentarea matriceală a unui proces;
3. Aplicarea algoritmilor de calcul în situaţii practice;
4. Rezolvarea unor ecuaţii şi sisteme utilizând algoritmi specifici;
5. Stabilirea unor condiţii de existenţă şi/sau compatibilitate a unor sisteme şi identificarea unor metode adecvate de rezolvare a acestora;
6. Optimizarea rezolvării unor probleme sau situaţii-problemă prin alegerea unor strategii şi metode adecvate (de tip algebric, vectorial, analitic,
sintetic).
Obiective operționale:
1. Domeniul cognitiv:
a) Cunoașterea: Elevii:
O1: Să definească forma unui sistem de n ecuații cu n necunoscute, n  4 ;
O2: Să identifice metodele de rezolvare ale acestor tipuri de sisteme când det  A   0 : metoda substituției, metoda reducerii,
metoda matriceală;
O3: Să cunoască algoritmul de aflare a lui A1 când det  A   0 ;
O4: Să definească metodele de calcul ale determinanților de ordin 2, 3, 4;
O5: Să cunoască proprietățile determinanților;
b) Deprinderi și capacități:
O6: Să recunoască un sistem de n ecuații cu n necunoscute, n  4 ;
O7: Să aplice corect, în exerciții, metodele de rezolvare ale acestor tipuri de sisteme când det  A   0 ;
O8: Să aplice corect algoritmul de aflare a lui A1 când det  A   0 ;
O9: Să aplice corect, în exerciții, metodele de calcul ale determinanților de ordin 2, 3, 4;
O10: Să aplice corect, în exerciții diverse, proprietățile determinanților.
2. Domeniul afectiv:
O11: Elevul să aibă satisfacția obținerii de rezultate corecte;
O12: Elevul să conștientizeze importanța practică a noilor noțiuni;
3. Domeniul psihomotor:
O13: Elevul să știe să rezolve un sistem de n ecuații cu n necunoscute, n  4 prin metoda lui Cramer.
Strategii didactice:
 Metode și procedee didactice: conversația euristică, exercițiul, explicația, observația sistematică;
 Mijloace de învățământ: manual, culegere, fișa de lucru, tabla, creta, elevi;
 Forme de organizare: activitate frontală și individuală;
 Criterii de evaluare: apreciere verbală, notarea în caietul profesorului;
Resurse:
- Oficiale: programa analitică;
- Pedagogice: manual Ganga, cls. a XI-a, M1, culegeri de probleme;
- Psihologice: Elevul a parcurs:
 Noțiunea de determinant de ordin 2, 3, 4 și n  4 ;
 Metodele de calcul ale determinanților;
 Proprietățile determinanților;
 Algoritmul de aflare a lui A1 când det  A   0 ;
 Ecuații matriceale;
 Rezolvarea de sisteme de n ecuații cu n necunoscute, n  4 prin metoda matriceală.
 Bibliografie:
- Mircea Ganga – Matematică pentru clasa a XI-a , TC+CD, editura MathPress, 2006;
- Ion D. Ion – Matematică pentru clasa a XI-a, M2, editura Sigma, 2006;
- Gh. A. Schneider, V. Schneider – Probleme de algebră pentru clasele IX-XII, editura Apollo, Craiova, 1992.
Desfășurarea lecției:
I. Moment organizatoric: salut, notarea absențelor (1 min);
II. Verificarea curentă (2 min);
Controlul temei prin sondaj.
Se repetă împreună cu elevii noțiunile de sistem compatibil determinat, sistem compatibil nedeterminat, sistem incompatibil, scrierea
matriceală a unui sistem.

III. Captarea atenției (10 min);


Pentru reamintirea noțiunilor învățate până la acest moment, se rezolvă împreună cu elevii sistemul:
3 x  2 y  0  2 3  
 , unde S   ,   . Sistemul este compatibil determinat.
5 x  4 y  2  11 11  
Sistemul va fi rezolvat prin trei metode diferite, astfel:
- primul rând de elevi, prin metoda reducerii;
- rândul doi de elevi, prin metoda substituției;
- rândul trei de elevi, prin metoda matriceală.
IV. Dirijarea și obținerea învățării (15 min)
Anunț elevilor tema pe care ne-am propus-o: ” Sisteme de n ecuații cu n necunoscute, n  4 . Metoda lui Cramer. ”
Introducem următoarele noțiuni:
Fie sistemul de n ecuații cu n necunoscute:
 a11 x1  a12 x2    a1n xn  b1  a11 a12  a1n 
a x  a x    a x  b  
 21 1 22 2 a21 a22  a2 n 
, unde A  
2n n 2
(S):  este matricea coeficienților necunoscutelor;
   
  
 an1 x1  an 2 x2    ann xn  bn  an1 an 2  ann  n ,n

 x1   b1 
   
x b
X   2  este matricea necunoscutelor; B   2  este matricea termenilor liberi.
   
   
 xn n ,1  bn  n ,1

Sistemul (S) are forma maticeală A  X  B când det  A   0 .


Are loc următoarea teoremă:
Sistemul (S) de n ecuații cu n necunoscute este compatibil determinat  det  A   0 .
dx1 dx2  dxn
În acest caz, soluția sistemului se determină astfel: x1  , x2  , , xn  , unde dxi , i  1, n se obține din determinantul
det A det A det A
matricei A, înlocuind coloana coeficienților lui xi prin coloana termenilor liberi.
3 x  2 y  0
Exemplu: Rezolvați sistemul inițial:  , folosind metoda lui Cramer.
5 x  4 y  2
 3 2  3 2
Fie A    , det A   12  10  22  0  sistem Cramer.
5 4  5 4

0 2 3 0 dx 4 2 dy 6 3
dx   4 și d y  6 x   și y    .
2 4 5 2 det A 22 11 det A 22 11

 2 3  
S   ,   . Deci, sistemul este compatibil determinat.
 11 11  
V. Fixarea și consolidarea învățării (20 min)
În continuare, propun elevilor spre rezolvare exerciții din fișa de lucru:
Rezolvați sistemele următoare prin metoda lui Cramer:
3 x  y  z  0 2 x  3 y  3z  0
3 x  y  2 x  4 y  1 x  3y  0  
1)  , 2)  , 3)  , 4)  2 x  y  3 z  7 , 5) 3 x  4 y  5 z  0
2 x  3 y  5 2 x  y  3 2 x  y  0 x  2 y  2z  7 5 x  y  2 z  0
 
x  y  z  t  2 2 x  y  5 z  t  8
2 x  y  z  4 3 x  y  2 z  1 2 x  5 y  4 z  0 2 y  2 z  t  2  x  3 y  6t  9
    
6) 3 x  4 y  2 z  11 , 7)  2 x  y  4 z  4 , 8)  3 x  y  z  1 , 9)  10) 
3 x  2 y  4 z  11  4 x  y  4 z  2 2 x  z  0  2 x  2 y  t  2  2 y  z  2t  5
   3 x  y  t  3  x  4 y  7 z  6t  0

Se repetă împreună cu elevii metoda Cramer.


VI. Tema pentru acasă (1 min)
Se propune ca temă pentru acasă exercițiile nerezolvate din fișa de lucru.
VII. Notarea elevilor în caietul profesorului și comunicarea notelor elevilor participanți la desfășurarea lecției (2 min).
Fișă de exerciții – cl. a XI-a Fișă de exerciții – cl. a XI-a
Metoda lui Cramer Metoda lui Cramer

Rezolvați sistemele următoare prin metoda lui Cramer: Rezolvați sistemele următoare prin metoda lui Cramer:

3 x  y  2 x  4 y  1 x  3y  0 3 x  y  2 x  4 y  1 x  3y  0
1)  2)  3)  1)  2)  3) 
2 x  3 y  5 2 x  y  3 2 x  y  0 2 x  3 y  5 2 x  y  3 2 x  y  0

3 x  y  z  0 2 x  3 y  3z  0 2 x  y  z  4 3 x  y  z  0 2 x  3 y  3z  0 2 x  y  z  4
     
4)  2 x  y  3 z  7 5) 3 x  4 y  5 z  0 6) 3 x  4 y  2 z  11 4)  2 x  y  3 z  7 5) 3 x  4 y  5 z  0 6) 3 x  4 y  2 z  11
x  2 y  2z  7 5 x  y  2 z  0 3 x  2 y  4 z  11 x  2 y  2z  7 5 x  y  2 z  0 3 x  2 y  4 z  11
     

3 x  y  2 z  1 2 x  5 y  4 z  0 3 x  y  2 z  1 2 x  5 y  4 z  0
   
7)  2 x  y  4 z  4 8)  3 x  y  z  1 7)  2 x  y  4 z  4 8)  3 x  y  z  1
 4 x  y  4 z  2 2 x  z  0  4 x  y  4 z  2 2 x  z  0
   

x  y  z  t  2 2 x  y  5 z  t  8 x  y  z  t  2 2 x  y  5 z  t  8
2 y  2 z  t  2  x  3 y  6t  9 2 y  2 z  t  2  x  3 y  6t  9
   
9)  10)  9)  10) 
 2 x  2 y  t  2  2 y  z  2t  5  2 x  2 y  t  2  2 y  z  2t  5
3 x  y  t  3  x  4 y  7 z  6t  0 3 x  y  t  3  x  4 y  7 z  6t  0

Prof. Manolică Laura - Mihaela

S-ar putea să vă placă și