Descărcați ca odt, pdf sau txt
Descărcați ca odt, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

STUDENT PRACTICANT:

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR:

PROIECT DE LECȚIE

UNITATE DE ÎNVĂȚARE: Măsuri de prevenție privind infectarea cu noul coronavirus (Covid-19)


Aria curriculară: Consiliere şi orientare
SUBIECTUL activității: Importanţa normelor de igienă pentru sănătate şi învăţare în timpul pandemiei COVID-19
DISCIPLINA: DIRIGENȚIE
CLASA: a X-a
Profesor:
Data:
TIPUL activității: consolidare
TIMP ALOCAT – 50 min

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:


C 1 - Respectarea măsurilor de prevenție privind infectarea cu noul coronavirus (Covid-19).
C 2 - Realizarea unui program zilnic de activităţi.
C 3 - Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare.
C 4 - Exprimarea ideilor şi trăirilor personale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE ALE ACTIVITATII:


O 1 - să înțeleagă informațiile privind noul coronavirus (Covid-19).
O 2 - să enumere elemente comportamentale care trebuiesc urmate ca măsuri de prevenție privind infectarea cu noul coronavirus (Covid-19).
O 3 - să identifice efectele negative ale nerespectării regulilor de igienă.
O 4 - să utilizeze corect echipamentul de protecție.
O 5 - să argumenteze necesitatea utilizării echipamentului de protecție.

Strategia didactică
Resurse:
Procedurale: - metode şi procedee: predicţia, expunerea, explicaţia, observaţia, problematizarea, conversaţia, exerciţiul.
- forme de organizare: frontală, individuală.
Materiale: echipament de protecție, fişă de lucru.

Locul de desfasurare a lectiei – Liceul I.L. Caragiale


BIBLIOGRAFIE:
MINISTERUL SĂNĂTĂȚII
EDUPEDU.RO
EVENIMETELE INDICATIVUL TIMP ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE, MODALITATI DE
INSTRUCTIONALE/et OBIECTIVULUI ALOCAT PROFESORULUI ELEVILOR (ce PROCEDEE EVALUARE (tipul
apele lectiei (OBIECTIVELOR fiecarei etape (activitati si actiuni vor face concret in DIDACTICE SI de evaluare,
OPERATIONAL(E) (minute) initiate si realizate in fiecare etapa) MIJLOACE DE metoda,
VIZAT(E) fiecare etapa a lectiei) INVATAMANT instrumentul de
UTILIZATE IN evaluare folosit in
FIECARE fiecare etapa a
ETAPA A lectiei)
LECTIEI
1 2 3 4 5 6 7
1. Captarea atenţiei O1 3' - profesorul le spune – elevii - conversaţia; - observatia
elevilor despre ascultǎ cu atenţie - explicația;
coronavirus – după – partici -
apariția primului caz în pǎ la discuţii, problematizarea
România;
Noul coronavirus
(CoV) este o nouă
tulpină de coronavirus.
Boala cauzată de noul
coronavirus, identificat
pentru prima dată în
Wuhan, China, a fost
numită boala
coronavirus 2019
(COVID-19) – „CO”
înseamnă corona, „VI”
vine de la virus și „D”
pentru boală (din engl.
– disease). Până de
curând această boală
era denumită
„coronavirus nou 2019”
sau „2019-nCoV”.
O1 3' Tema lectiei: - -ascultǎ cu atenţie -conversaţia, - date Ministerul
2. Comunicarea Importanţa normelor de tema si obiectivele explicatia; Sanatatii
subiectului şi a igienă pentru sănătate şi lecţiei; - tabla, creta
obiectivelor lecţiei învăţare în timpul
pandemiei COVID-19;
- 10 elemente
comportamentale care
trebuiesc urmate.:

3. Reactualizarea O1 7' - Care este noutatea - elevii participǎ la observarea


cunostintelor acestui virus: este un discuţii, sistematicǎ a
anterioare virus care provoacă o elevilor;
afecțiune ca gripa sau
cu simptome
asemănătoare
pneumoniei, dacă este
mai gravă, și nu a fost
niciodată până acum
întâlnit la oameni.
4. Predarea-invatarea O2 17' 10 elemente -ascultǎ ceea ce li - expunerea - date Ministerul
noilor continuturi O4 comportamentale care se comunicǎ; -explicaţia Sanatatii
trebuiesc -participǎ la didacticǎ;
urmate.:Spălați-vă discuţii,
mâinile de multe ori; -notează
Evitați contactul cu
persoane care sunt
suspecte de infecții
respiratorii acute;
Nu vă atingeți ochii ,
nasul si gura cu
mâinile;
Acoperiți-vă gura și
nasul daca stranutați
sau tușiți;
Nu luați medicamente
antivirale si nici
antibiotice decât în
cazul în care va prescrie
medicul;
Curățați toate
suprafețele cu
dezinfectanți pe bază de
clor sau alcool;
Utilizați masca de
protecție (demonstrație)
doar în cazul in care
suspectați că sunteți
bolnav sau în cazul în
care acordați asistență
persoanelor bolnave;
Produsele ”MADE in
CHINA” sau pachetele
primite din China nu
sunt periculoase;
Sunați la 112 dacă aveți
febră, tușiți sau v-ați
întors din China sau
zonele in carantina din
Europa de cel puțin 14
zile;
Animalele de companie
nu transmit
coronavirus.
5. Obtinerea feed- O3 10' Discutam despre - elevii participă la -problematiza- observarea
back-ului Importanţa normelor discuţie; rea; sistematicǎ a
de igienă pentru elevilor;
sănătate şi învăţare în -ascultǎ ceea ce li – frontal
timpul pandemiei se comunicǎ; - conversatia – individ
COVID-19 ual;
notează
6. Evaluarea O2 4' CE TREBUIE SĂ - elevii participă la -problematiza- observarea
performantei O4 ȘTIȚI DESPRE discuţie; rea; sistematicǎ a
NOUL -elevii solicită elevilor;
CORONAVIRUS explicatii – frontal;
(Covid-19) suplimentare - conversatia – individ
Măsuri de prevenție ual;
privind infectarea cu noul
coronavirus (Covid-19)
7. Fixarea O1 3' Quiz – verifică ce ai -ascultǎ ceea ce li -conversaţia,
cunostintelor O2 reținut: - Cum se se comunicǎ; explicatia -individual on- line
O3 numește acest nou -participǎ la
O4 coronavirus? discuţii, notează
O5 Care sunt simptomele?
Unde a fost observat
pentru prima dată
coronavirusul?
De unde provine partea
„corona” a numelui?
Ce măsuri de igienă
poți lua pentru a te
proteja? De ce este
important să folosești
corect echipamentul?
8. Stabilirea sarcinilor O2 3' Activități în clasă în - elevii noteaza, -problematiza- observarea
ptr. activitatea O3 echipă: - Ce putem solicita explicatii rea; sistematicǎ a
independenta a face la școală pentru a suplimentare elevilor;
elevilor ajuta la reducerea pe grupe
răspândirii germenilor
(virusuri, bacterii) în
clasă?

S-ar putea să vă placă și