Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA:Matematică
CLASA:a V-a
Profesor:
Data:
Școala:
SUBIECTUL: Reguli de calcul cu puteri
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de însușire de noi cunoștinte

COMPETENŢE GENERALE:
1. Identificarea corectă a unor date matematice şi interpretarea în funcţie de contextul în care au fost definite;
2. Descoperirea (alegerea) algoritmilor optimi care permit prelucrarea datelor matematice;
3. Descoperirea algoritmilor pentru rezolvarea unor probleme practice;
4. Exprimarea cu ajutorul datelor matematice a unor situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora;

COMPETENŢE SPECIFICE: La sfârşitul orei, elevii vor şti:


1. Să utilizeze operația de ridicare la putere în calcule cu numere naturale
2. Să deducă unele proprietăți ale operației de ridicare la putere pentru a estima sau pentru a verifica validitatea unor calcule
3. Să transpună unele situații-problemă în limbaj matematic și să rezolve problema obținută

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ŞI PROCEDEE:
Explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ
 MIJLOACE ŞI MATERIALE:
Manuale, culegeri de probleme
 FORMA DE ORGANIZARE
Frontală, individuală
 BIBLIOGRAFIE
Manual Matematică, clasa a V-a, Ed. Intuitex,
Auxiliare școlare, Clasa a V-a, Ed. Paralela 45
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice


Secvenţele lecţiei T Ob. Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
1.Captarea 1' -Verificarea prezenţei elevilor - Se pregătesc pentru lecţie.
atenţiei - Participǎ la discuţii -conversaţia -Observarea
sistematicǎ
2. Comunicarea 2' -Anunţă subiectul lecţieiReguli de -Elevii notează titlul în caiete : a elevilor;
subiectului şi a calcul cu puteri Reguli de calcul cu puteri
obiectivelor lecţiei -Comunică elevilor obiectivele -expunerea
stabilite.
CS1-
CS3
-Profesorul reaminteşte clasei unele -Elevii participă la discuţie
3.Verificarea 10’ noţiuni referitoare la materia studiată -Ascultǎ ceea ce li se -conversaţia
cunoștintelor din în ora precedentă, antrenând clasa într- comunicǎ ;
lecțiile anterioare un dialog pe această temă, sub formă -Elevii răspund la întrebări și
de întrebări. își reamintesc noțiunile -conversația
învățate

În continuare, vom da câteva reguli de


4.Dirijarea 15’ calcul care vin în ajutorul nostru -Elevii notează în caiete
învǎţǎrii regulile scrise de profesor și -conversația -Observarea
(Când avem aceeași sunt atenți la explicații ; -expunerea sistematicǎ
bază copiem baza și adunăm -explicaţia a elevilor;
exponeții) didacticǎ ;
(Când avem aceeași
bază copiem baza și scădem
exponetiicu )
-Ascultǎ ceea ce li se -conversația Observarea
CS1- (se înmulțesc comunicǎ; sistematicǎ
CS3 exponeții între ei) a elevilor;
(cand nu avem -conversația
aceeasi baza, dar avem acelasi -Elevii notează în caiete -expunerea
exponent, copiem exponentul si -explicaţia
inmultim bazele)
didacticǎ ; -aprecierea
(cand nu avem
verbală
aceeasi baza, dar avem acelasi
exponent, copiem exponentul si
impartim bazele)
(orice număr la puterea 0 este
egal cu 1) -conversația;
(1 la orice putere este tot 1) -explicaţia -Observarea
CS1- nu are sens didacticǎ ; sistematicǎ
CS4 Oricare ar fi numerele naturale a elevilor;
. -Elevii participă activ la lecție
și rezolvă individual primul
5.Obţinerea exemplu ; -conversația -aprecierea
-Pentru înțelegerea regulilor de calcul,
performanţei ; 20’ -Elevii ascultă explicațiile ; verbală
se solicită câte un elev pentru
asigurarea feed-
rezolvarea exercițiilor
back-ului -Elevii participă activ la
-Se rezolvă exercițiile din manual și
rezolvarea exercițiilor ieșind pe
din culegere
rând la tablă

-Se fac aprecieri, recomandări, notarea


6.Evaluarea 1’ -Elevii ascultă aprecierile
elevilor care s-au remarcat la lecție.
performanţei făcute de profesor.
Test de autoevaluare/ 29 manual
7.Tema pentru 1’ -Elevii notează tema
acasă

S-ar putea să vă placă și