Sunteți pe pagina 1din 16

Instituirea Monarhiei

Constituționale

Liceul Teoretic Mălăiești


Proiect didactic pentru clasa a XI-a, profil
umanist
Profesor : Antocica Rodica, grad didactic I
• Clasa : XI-a, profil umansit
• Tema : Instituirea monarhiei constituționale în România.
Constituția din 1866.
• Metdode și procedee : Cercetarea surselor istorice, analiza, sistematizarea
• Mijloace de învățămând : TIC, tabla, harta ”România 1866”, manualul, caietul de exerciții
la istorie.
• Unități de competență :
• 3.1. Distingerea faptului de opinie din informaţia oferită de surse.
• 4.2. Încadrarea relaţiei de cauzalitate în explicarea evenimentelor/proceselor/ fenomenelor istorice.
• 2.3. Elaborarea concluziilor, în baza informaţiilor oferite de hartă, privind consecinţele
evenimentelor/proceselor/fenomenelor
Evocare
• Descrieți situația Principatelor Unite, utilizând
noțiunile:
• „dubla alegere”
• Monstruoasa coaliție
• Lovitură de stat
• Statutul dezvoltator al Convenției de la Paris
• Abdicare
• Domn al unirii și al reformelor

Rezolvăm testul expres :


https://learningapps.org/12589409
Noțiuni istorice
• Plebiscit – referendum, consultarea opiniei cetățenilor referitor
la o problemă importantă, aceștia exprimându-se prin „pro” sau
„contra”
• Constituție – legea supremă, fundamentală a unui stat
• Monarhie constituțională – formă de guvernare în care puterea
monarhului este limitată de constituție.
• Drept de veto - Drept excepțional pe care îl are cineva
(recunoscut prin lege sau prin convenții) de a se opune
adoptării unei propuneri sau unei hotărâri; formulă prin care
se exercită acest drept
Realizarea sensului

• Lecturați punctul 1 al temei 4, p. 18.


• Identificați consecințele abdicării lui
Alexandru Ioan Cuza
• Explicați motivele alegerii unui Principe
străin în calitate de domnitor al
României
• Explicați consecințele alegerii unui
Principe străin în calitate de domnitor al
României
Consecințele abdicării lui Alexandru Ioan
Cuza
• A alarmat Puterile garante , care s-au văzut în fata dorinței românilor de
a obține independența.
• Marile Puteri aflate la o conferință specială la Paris (26 februarie – 10
martie 1866) repun în discuție problema Principatelor Române, a căror
unire fusese recunoscută doar pe durata domniei lui Alexandru Ioan
Cuza.
• Turcia, Austria și Rusia, doreau să anuleze unirea Principatelor, de aceea
trebuie de acționat operativ.
• Imediat după abdicarea lui forțată a lui Cuza a fost numită o locotenență
domnească (un conservator – moldoveanul Lascăr Catargiu și un liberal –
munteanul Nicolae Golescu și al armatei – Nicolae Haralambie)
• A fost numit un guvern provizoriu și au început demersurile pentru a
instala pe tronul României un prinț străin, așa cum s-a discutat în
adunările ad-hoc 1857
Motivele alegerii unui Principe străin în calitate de domnitor al României

• Instituirea dinastiei străine era concepută ca garant al menținerii și


consolidării statului național;
• al creșterii prestigiului țării pe arena internațională;
• al curmării luptelor pentru tron, care măcinau de-a rândul forțele politice
românești;
• Politicienii români obțin sprijinul Frantei și al Prusiei în intenția lor de al
invita la tronul României pe prințul german Carol de Hohenzollen –
Sigmaringen.
• Astfel, în 1866 se organizează un plebiscit pentru alegerea noului Domn,
majoritatea voturilor fiind pentru prințul german Carol de Hohenzollen –
Sigmaringen.
Explicați consecințele alegerii unui Principe străin în calitate de
domnitor al României
• La Iași au avut loc unele manifestări de nemulțumire, anihilate de
autorități.
• Alegerea noului domn a fost întâmpinată cu suspiciune de țărani, care
se temeau că sub noua domnie vor pierde pământul obținut prin
reforma din 1864.
• Au loc alegeri în Adunarea Constituantă, care îl proclamă pe prințul
german Carol de Hohenzollen – Sigmaringe – Domn ereditar al
României sub numele de Carol I, astfel , Marile puteri iar au fost puse
în fața faptului împlinit.
• Carol I și-a exprimat devotamentul său sincer și dezinteresat față de
noua sa patrie și față de poporul român, care i-a încredințat destinele.
***
• Alegerea prințului Carol, a stârnit nemulțumirile
Marilor Puteri.
• Aceștia interziceau emisarilor din București să mentină
relații cu guvernul lui Carol
• Turcia și-a manifestat poziția să ocupe Principatele și a
concentrat la Dunăre o armată mare.
• Noul domn a mobilizat armata, în frunte cu Gheorghe
Magheru, pentru a opune rezistență.
• Marile puteri au renunțat la intervenția militară, au
recunoscut alegerea lui Carol I, ca domn al României,
acest lucru fiind realizat și de sultan în octombrie 1866.
• Astfel România își „oficiază” noua situație.
Caracterizați legea • Numele oficial al
fundamentală a statului
României – Constituția
din 1866, după • Forma de guvernământ
algoritmul propus.
Lecturați punctul 2 al • Principiile
temei, p. 19 fundamentale
• Prerogativele Domnului
Numele oficial al Satului

•ROMÂNIA
Forma de guvernământ

•Monarhie constituțională ereditară,


reprezentată de familia principelui Carol
I, pe linie directă masculină
Principiile pe care se baza constituția

• Libertăți și drepturi fundamentale ale


cetățeanului;
• Suveranitatea națională;
• Separarea celor trei puteri în stat;
• Responsabilitate ministerială,
• Declara proprietatea sacră și inviolabilă
• Era proclamată egalitatea cetățenilor în
fața legii;
• Libertatea individuală și a conștiinței;
• Dreptul la întruniri și cel de asociere;
• Libertatea presei;
• Acordarea dreptului la azil politic pentru
cetățenii străini
Prerogativele domnului
Domeniul legislativ Domeniul executiv Domeniul judiciar

- convoca, amâna, - numește și revocă miniștrii; - Toate


dizolva Adunarea - Numește sau confirmă în toate hotărârile
Deputaților și funcțiile publice; tribunalului se
Senatul; - Este comandantul suprem al execută în
- Inițiază și armatei; numele
promulgă legi; - Are dreptul de a bate moneda; Domnitorului
- Are drept de - Conferă grade militare și decorații;
veto; - Amnistiază, grațiază;
- Încheie tratate, convenții;
- Are dreptul de a declara război.
Descrieți
perioada de
domnie a lui
Carol I,
lecturând
punctul 3 al
temei p. 20

Rezolvați testul și trimiteți


foto/captură
de ecran
https://learningapps.org/16145146
Tema pentru acasă

•Rezolvați testul 11, p. 28 – caietul de


exerciții la istorie, cl. XI-a(autori: Lungu
Corina, Novic Ana, etc.)

S-ar putea să vă placă și