Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Disciplina: Limba şi literatura română


Clasa: a X- a
Tema lecţiei: Caracterizarea / prezentarea personajelor din romanul „Ion” de Liviu Rebreanu
Tipul lecţiei: mixtă

Competenţe specifice vizate:

1.2. Receptarea adecvată a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise
1.3. Folosirea adecvată a strategiilor şi a regulilor de exprimare orală în monolog şi în dialog
1.4. Redactarea unor compoziţii despre textile studiate şi alcătuirea unor texte funcţionale sau a unor proiecte
2.1. Analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specifice textului narativ
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate
3.2. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăţilor proprii
-
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei fiecare elev va fi capabil să :
O1. Identifice cel puţin două trăsături din cinci pentru două personaje din romanul „Ion” de Liviu Rebreanu urmărind prezentările din
clasă astfel încât să fie capabil să prezinte o impresie personală asupra celor două personaje
O2. Să propună cel puţin o idee personală despre modalitatea de organizare a prezentării unui personaj astfel încât prezentările să fie
interesante, captivante.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee: conversaţia, problematizarea , brainstorming, lucrul cu fişe
2. Forme de organizare a învăţăturii: activitatea frontală alternativ cu activitatea independentă individuală, activitatea pe
grupe
3. Materiala didactice: romanul Ion de L Rebreanu, fişe de lucru, scheme, film
4.Bibliografie: Manualul de limba şi literatura română, clasa a X-a; Editura Sigma; romanul „Ion” de Liviu Rebreanu

Etapele lecţiei Timp Activitatea Activitatea elevilor Mijloace de Modalităţi de


alocat profesorului învăţământ; evaluare
metode
Moment 5 min Absenţe, Pregătirea manualelor şi Tema scrisă / Observaţia
organizatoric organizare caietelor Conversaţia
pentru lecţie Tema se referă la prezentarea
Citirea temei unui aspect / unor aspecte
interesante în legătură cu un
personaj din romanul „Ion” de
Liviu Rebreanu
Captarea 5 min Profesorul le Se urmăreşte secvenţa Învăţarea prin
atenţiei prezintă descoperire /
elevilor o scenă Filmul /
din filmul
„ Ion -
Blestemul
pământului ,
blestemul
iubirii”
Anunţarea 2 min Subiectul Elevii primesc fişe pe care vor Fişele
subiectului şi a lecţiei va fi găsi atât titlul lecţiei cât şi Conversaţia
obiectivelor „ Caracterizar obiectivele urmărite
operaţionale ea /
prezentarea
personajelor
din romanul
„Ion” de Liviu
Rebreanu (7)
Reactualizarea 3 min Se discută Elevii vor fi stimulaţi să-şi Conversaţia Notarea
cunoştinţelor despre roman, reamintească detalii despre răspunsurilor
se face o roman elevilor
schemă cu
personajele
Comunicarea 15 min Profesorul îi Fişele propun prezentarea a Conversaţia Notarea
noilor anunţă pe elevi şapte personaje: Ion, Ana, Vasile răspunsurilor
Munca pe echipe
conţinuturi, că fiecare Baciu, Zaharia Herdelea, Titu elevilor
organizarea, grupă va avea Herdelea, preotul Belciug, Laura Lucrul cu fişele
Observarea
dirijarea de prezentat Herdelea. Problematizarea
învăţării un personaj. Elevii vor nota schema
Un
O1 prezentării pe foile puse la
reprezentant al dispoziţie
fiecărei grupe
va alege un plic Elevii vor prezenta cinci
în care se va aspecte importante în
găsi numele legătură cu personajul
personajului propus.
pe care îl vor
avea de
prezentat. De
asemenea în
plic se va găsi
şi o schemă
orientativă de
prezentare.

Feed- back 15 minute Profesorul După ce timpul de lucru s-a Muncă individuală
solicită fiecare terminat elevii prezintă opţiunile
O1
grupă să grupei. Celelalte grupe intervin,
prezinte dacă este cazul, cu completări
personajul ales

Fixarea 5 minute Profesorul Pornind de la acest cuvânt Muncă individuală Observaţie


cunoştinţelor solicită elevii elevii vor organiza o schemă cu
să prezinte tot ce au reţinut din lecţia de zi .
O1
fiecare câte
O2 două trăsături
pentru două
personaje
discutate în
clasă.
De asemenea
se vor prezenta
idei referitoare
la organizarea
prezentărilor
colegilor
Tema 2 min Elevii vor avea de realizat un
eseu de o pagină şi jumătate în
care să prezinte relaţia dintre
două personaje din romanul
„Ion” de Liviu Rebreanu (cu
menţiunea că unul dintre
personaje trebuie să fie cel
discutat în cadrul grupei din
care a făcut parte)

S-ar putea să vă placă și