Sunteți pe pagina 1din 4

Planul creării unei clase digitale

PROIECT DE LECȚIE

Clasa: a V-a
Obiectul: Educație artistică-plastică
Tema plastică: Griuri – griuri neutre și griuri colorate
Subiectul aplicativ: Joc de creativitate “Combină și creează în trei etape”
Tipul lecției: mixt
Scopul lecției: Fixarea cunoștințelor dobândite de elevi în cadrul orelor anterioare și acumularea de
noi cunoștințe, în vederea realizării practice a unei compoziții plastice cu tema și subiectul propus.
Durata: 40 min.
Competențe generale:
1. Conștientizarea existenței unui mesaj transmis prin limbaj artistic
2. Observarea elementelor de limbaj în lucrări de artă și în compoziții proprii
3. Explorarea registrului expresiv al limbajului plastic, utilizănd tehnici specifice
4. Crearea de produse artistice
Competente specifice:
C1- Să numească perechile de culori complementare și nonculorile în vederea utilizării acestora in
vederea obțineri griurilor
C2- Să identifice în imagini griuri neutre și griuri colorate
C3- Să obțină prin amestec fizic, griuri neutre și griuri colorate
C 4- Să realizeze practic o compoziție plastică, utilizănd griuri neutre și griuri colorate
C5- Să parcurgă etapele de lucru în vederea realizării lucrării plastice
C6- Să aprecieze critic atât lucrările proprii cât și pe cele ale colegilor
Strategii didactice:
1. Metode și procedee
- conversația
- conversația euristică
- explicația
- observarea
- demonstrația
- algoritmizarea
- exercițiul plast
2. Mijloace de invățământ - platforma Google Classroom
- Google Meet
- manual digital
- imagini – sursa Internet
- tutorial – sursa Youtube

Desfășurarea activității

Conținutul activității instructiv-educative Resurse


Evenimentele
instruirii Activitatea Activitatea elevului Materiale Procedurale
profesorului
I. Moment - se pregătește pentru - se pregătesc pentru activitate - hârtie desen, - conversația
organizatoric activitate – conectare pensule, culori de
- captarea atenției pe Google Meet apă, paletă, recipient
- face prezența - își organizează locul de muncă pentru apă, manual
- se asigură dacă – vor avea pregătite materialele
elevii au materiale și și instrumentele necesare
instrumentele activității plastice
necesare desfășurării - răspund la întrebările
activității plastice profesorului

- pune câteva
întrebări spontane
elevilor pentru a le
capta atenția
II. - menține în - răspund la întrebările - imagini suport -conversația
Reactualizarea continuare dialogul profesorului (material partajat de euristică
conținuturilor cu elevii: propune către profesor) - observarea
anterioare elevilor să-și https:// - explicația
- accentuarea unor aminteasă din orele www.colorit.ro/
idei-ancoră anterioare, noțiuni blog/culorile-
privind culorile complementare-in-
complementare și pictura/
nonculorile -care https://
sunt și ce se obține în www.manual.digita
urma amestecului l/Manuale/
fizic dintre acestea – plastica793.html
prezintă imagini-
suport
https://www.colorit.r
o/blog/culorile-
complementare-in-
pictura/

III. Captarea și - prezintă un material - își spun părerile cu privire la - imagini (material - conversația
orientarea cu imagini materialul prezentat partajat de către - conversația
atenției reprezentând lucrări profesor) euristică
- trecerea de la plastice în realizarea https:// - observarea
reactualizare la cărora s-au folosit www.manual.digita
noua temă griuri neutre și griuri l/Manuale/
plastică colorate – plastica793.html
încurajează elevii să- https://youtu.be/
și spună părerile cu rSX64SiT3Wo
privire la materialul
prezentat
IV. Anunțarea - anunță tema - iși noteaza tema plastică și - manual digital - conversația
temei și a plastică, partajând subiectul aplicativ - tutorial - conversația
obiectivelor manualul digital urmăresc prezentarea și (materiale partajate euristică
operaționale - propune elevilor ca explicațiile profesorului, de către profesor) - explicația
subiect aplicativ, un completând cu impresii și idei - demonstrația
- prezentarea joc de creativitate – proprii. - observarea
noului conținut “Combină și creează -
în trei etape”, în care https:// algoritmizare
vor obține, prin www.manual.digita a
amestec fizic al l/Manuale/
culorilor plastica793.html
complementare și al https://youtu.be/
nonculorilor, griuri rSX64SiT3Wo
neutre și griuri
colorate cu ajutorul
cărora vor realiza o
compoziție plastică
figurativă sau
nonfigurativă
- explică modul de
lucru și etapele de
realizare ale lucrării
plastice, folosind
indicațiile din
manualul digital iar
mai apoi prezentând
un material video

V. Dirijarea - menține dialogul cu - urmează indicațiile - instrumentele si - conversația


activității elevii profesorului. materialele de lucru - explicația
(învățării) - îndrumă elevii pe - realizează lucrarea plastică, -planse realizate de - exercițiul
- declanșarea tot parcursul parcurgând etapele prezentate elevi plastic
activității practice activității, amintindu- -
și dirijarea le obiectivele vizate. conversatia,o
acesteia - face corectura acolo bservatia
(consolidarea și unde este cazul. -isi prezinta lucrarile la camera
fixarea -se solicita elevilor si fac aprecieri
conținutului) sa -si prezinte
- derularea lucarile la camera
activității -se fac aprecieri -
Evaluarea
Asigura feed
backul si
conexiunea
inversa

S-ar putea să vă placă și