Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

ŞCOALA COLEGIUL TEHNIC „ANGHEL SALIGNY” BAIA MARE

PROFESOR CIURTE CAMELIA ELENA

DATA, ORA 04.11.2019, ora 10-11

CLASA a IX-a C

DISCIPLINA Geografie
NR. ORE PE
1
SĂPTĂMÂNĂ
UNITATEA DE
RELIEFUL TERESTRU
ÎNVĂŢARE
SUBIECTUL
SCOARȚA TERESTRĂ, MINERALE ȘI ROCI
LECŢIEI
Verificare – Predare (cu material demonstrativ) - Evaluare. Activitate
TIPUL LECŢIEI
practică.
Această lecţie este importantă, deoarece se identifică și se explică structura
MOTIVAŢIA internă a Pământului, caracteristicile principale ale mineralelor și rocilor cu
ajutorul materialelor didactice.
DURATA 50 minute
LOCUL DE
Sala A21
DESFĂSURARE
1.Utilizarea corectă a terminologiei specifice pentru explicarea mediului
geografic utilizând limbaje diferite
3.Integrarea aspectelor din natură şi societate într-o structură obiectivă
COMPETENTE (mediul înconjurător) şi o disciplină de sinteză (geografia).
GENERALE 4.Relaţionarea elementelor şi fenomenelor din realitate cu reprezentările lor
cartografice, grafice, pe imagini sau modele.
5.Dobândirea unor priceperi, deprinderi, metode şi tehnici generale de
învăţare care să faciliteze o pregătire permanentă asumată.
1.1.Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice (concepte,
noţiuni) pentru prezentarea unei informaţii pertinente;
1.2.Argumentarea unui demers explicativ;
3.2.Sesizarea unor succesiuni de procese naturale;
COMPETENTE
4.2.Operarea cu simboluri, semne şi convenţii;
SPECIFICE
4.5.Construirea unui text structurat utilizând o informaţie cartografică sau
grafică;
5.3. Utilizarea unor metode de analiză directă sau mediată;
5.6.Aplicarea modalităţilor de analiză pe elemente simple, sisteme,
succesiuni;
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili în condiţiile standardelor minim
acceptate:
O1-să descrie structura internă a Terrei:
O2-să definească mineralele și rocile;
OBIECTIVE O3-să precizeze diferențe și asemănări între minerale și roci;
OPERATIONALE O4-să compare mineralele și rocile folosind eșantioane geologice;
O5-să transfere informațiile prin interpretare, privind proprietățile fizice și
chimice ale mineralelor și rocilor precum și localizarea lor geografică;
O6-să prezinte structura scoarței terestre (straturi);
O7-să participe cu interes la prezentări, discuţii şi evaluare în timpul orei.
NIVELUL INIŢIAL
Elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice şi practice .
AL CLASEI
Principiul participării si învăţării active
PRINCIPII Principiul accesibilităţii
Principiul conexiunii inverse
STRATEGII
FORME DE
DIDACTICE Frontală
ORGANIZARE A
Independent – individuală
ACTIVITĂŢII DE
Pe grupe
EVALUARE
RESURSE Hărți, atlase, manuale, colecție de minerale și roci, trusă cu eșantioane
MATERIALE geologice, fişe de evaluare

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1. MOMENT ORGANIZATORIC
Activitatea profesorului:
- organizarea şi pregătirea clasei
- verificarea prezenţei
- verificarea existenţei resurselor materiale
Activitatea elevilor: - răspund la prezență; - activitate frontală
2. CAPTAREA ATENŢIEI
Precizarea obiectivelor urmărite
Activitate frontală.
3. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR
Activitatea profesorului: - prezintă modul de lucru : lecţia se va desfăşura sub forma unui dialog
euristic permanent, verificarea cunoștințelor anterior predate şi aplicaţie practică (orientare pe harta
fizică a lumii)
- adresează elevilor întrebări.
- anunţarea titlului lecţiei: SCOARȚA TERESTRĂ, Minerale și roci
- se notează titlul lecţiei pe tablă.

4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII ŞI DOBÂNDIREA DE NOI CUNOŞTINŢE


SCOARȚA TERESTRĂ – definiţie, alcătuire
- este învelișul exterior al Terrei alcătuită din minerale și roci.
Mineralele sunt substanțe naturale formate din diferiți compuși chimici
Ex: minerale moi – ghipsul, Dure (diamantul), transparente (cuarț), prețioase (aur, argint, platină)

Rocile sunt corpuri naturale complexe, constituite de obicei, din mai multe minerale.
Tipuri de roci:
a. Roci magmatice – rezultate din magmă prin răcirea și solidificarea ei (granitul, bazaltul și
andezitul)
- eșantioane (2. Piroclastit, 13. Andezit, 9. Monodiorit cuarțifer, 14. Dacit, 15. Tuf
vulcanic).
b. Roci sedimentare – iau naștere prin procese fizico-mecanice (pietriș, nisip), chimice
(dizolvare în apă) și biotice în zonele superficiale ele scoarței, în bazinele marine și oceanice.
- eșantioane (3. Marne, 16. Gresii- prin cimentarea nisipurilor) 12. cărbune (din resturi
vegetale) calcarul (din resturi cochilifere și schetet prin precipitarea carbonatului de calciu),
petrolul (din resturi animale).
c. Roci metamorfice – rezultă din transformarea altor roci (magmatice sau sedimentare) în
condiții de presiune și temperatură ridicate.
- eșantioane (7. șisturi cristaline, 11. Cuarțit, marmura, șisturi verzi, amfibolit)
Activitatea elevilor
- se solicită activitatea elevilor prin întrebări ajutătoare şi interactive, elevii folosesc fișele descriptive
din manual şi xeroxate de către cadrul didactic;
- completează tabelele de lucru;

Roci magmatice Roci sedimentare Roci metamorfice


Granitul și Marne Șisturi cristaline
Bazaltul Gresii Cuarțit
Andezitul Cărbune Marmura
Piroclastit Calcarul Șisturi verzi
Monodiorit cuarțifer Petrolul Amfibolit
Dacit Nisip Micașist
Tuf vulcanic Pietriș Gnais

5. FEEDBACK
Pentru fixarea cunoştinţelor se realizează aplicaţii practice: identificarea eșantioanelor
geologice, descrierea lor precum și utilizarea lor.
Citirea textului din manual.

6. ÎNCHEIEREA LECŢIEI
Concluzii - Activitate frontală

S-ar putea să vă placă și