Sunteți pe pagina 1din 29

Str. Mărăței, nr. 118, bl.

A14,  Asociația Națională a


Mentorilor de Dezvoltare
Piatra-Neamț, jud. Neamț asociatiamentorilor@yahoo.com +40745621310
Profesională
CIF 23288000 http://www.anmedep.ro/ +40233278819
 
(A.N.M.E.D.E.P.)

PORTOFOLIU CURSANT

PROGRAM DE FORMARE:

”STRATEGII DE PREDARE EFICIENTĂ ÎN SISTEM


BLENDED-LEARNING. SPES-BL”
Acreditat prin OM nr. 4305 din 23.05.2023

FORMATORI:
CHELARU CONSTANȚA
COJOCARU ANIȘOARA
ROȘU MIOARA

Nume și prenume cursant: Bizu Claudia


Grupa: S2G1
Unitatea școlară: Colegiul Național “Calistrat Hogas”
Data:12.01.2024
Semnătura:..Bizu Claudia....

A.N.M.E.D.E.P. - Str. Mărăței, nr. 118, bl. A14, Piatra-Neamț, jud. Neamț;
Tel. /Fax +40745621310 +40233278819; asociatiamentorilor@yahoo.com; http://www.anmedep.ro/
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național ,,Calistrat Hogaș”, Piatra-Neamț


Profesor: Bizu Claudia
Disciplina: Limba şi literatura română
Data: 11.01.2024
Clasa: a V – a
Unitatea de învăţare: Locuri de poveste
Subunitatea: Adjectivul
Subiectul: Gradele de comparaţie ale adjectivului
Tipul lecţiei: predare – învăţare - evaluare
Timp alocat: 50'
Competenţe generale:
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și
scrise.

Competenţe specifice
3.2. Redactarea, individual și/sau în echipă, a unui text simplu, pe o temă familiară,
cu integrarea unor imagini, desene, scheme;
3.3. Analizarea constantă a propriului scris/a unor texte diverse din punctul de
vedere al corectitudinii, al lizibilității, al coerenței și al clarității.
4.1. Utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române
standard pentru înțelegerea și exprimarea corectă a intențiilor comunicative;
4.4. Respectarea normelor ortografice și ortoepice în utilizarea structurilor
fonetice, lexicale și sintactico-morfologice în interacțiunea verbal.

Competențe derivate:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
C1: să identifice gradele de comparaţie ale adjectivelor;
C2: să formeze gradele de comparaţie ale adjectivului prin diferite mijloace lexicale sau
gramaticale ;
C3: să construiască enunţuri cu adjective la diferite grade de comparaţie;
C4: să diferențieze adjectivele care nu permit grade de comparație;
C5: să utilizeze corect limba română în producerea de mesaje;
C6: să valorifice cunoștințele acumulate anterior;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee didactice: observaţia, explicaţia, exerciţiul de completare,
conversaţia cateheticã, analiza gramaticală, învăţarea prin descoperire, exerciţiul de
identificare, exerciţiul de redactare.

Forme de organizare ale activităţii: activitate frontală, pe grupe, individuală.

Metode şi tehnici de evaluare: observarea curentă, conversaţia examinatoare, aprecierea


verbală, proba scrisă, interevaluarea.

Resurse:
a. umane: 20 de elevi ai clasei a V-a;
b. materiale / mijloace de învăţământ: tabla şi instrumentele de scris, caietele
elevilor, Manualul pentru clasa a V-a, Editura Booklet, flichart-ul, cubul,
prezentarea PPT, laptop-ul, videoproiectorul, fişe de lucru şi fișa de evaluare.
c. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă.

BIBLIOGRAFIE
.
1. PAMFIL, Alina, 2008, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice
deschise, ediţia a V-a, Colecţia Metodica activă, Piteşti: Ed. Paralela 45. 2.
SÂMIHĂIAN, Florentina, 2014, O didactică a limbii și literaturii român. Provocări
actuale pentru profesor și elev, București: Editura Art. 3. Programa școlară pentru clasa
a V-a, Limba și literatura română, București, 2017.

Momentele lecției
Competențe derivate urmărite
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ procedee
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare a activităţii
Forme și
instrumente de evaluare

1. Moment organizatoric
* Salutul; * Prezentarea invitaţilor; * Notarea absenţelor în catalog; * Asigurarea unui climat
adecvat desfăşurării lecţiei. Elevii de pregătesc pentru începerea orei .
Activitate frontalã
2. Verificarea temei 5'
3. Captarea atenției 3' C6
Verifică din punct de vedere cantitativ și, prin sondaj, calitativ tema. (Carte de gramatică,
ed. Art, ,,Test flash", pag. 96)
Le va propune elevilor să asculte ,,Galbenă gutuie" , de Nichita Stănescu, interpretată de
Florian Popa. Va solicita elevilor să își noteze pe caiete cel puțin câte un adjectiv pe care îl vor
auzi în cântec.
autocorectarea temei
-trec la tablă
Conversația euristică Elevii ascultă activ și își notează pe caiete adjectivele auzite.
Tablă, markere, caiete, pixuri cu roșu
Frontală Autoevaluare

4. Anunțarea temei și a competențelor urmărite 2'


5. Dirijarea învățării C1 C2 C3; 17'

Profesorul notează titlul lecției pe tablă: Gradele de comparație ale adjectivului.


Apoi, profesorul enunță obiectivele operaționale într-o formă accesibilă elevilor.

A1 (exerciţii de identificare a gradelor de comparaţie ale Elevii notează titlul lecţiei în caiete i
urmăresc obiectivele operaționale propuse de profesor. Elevii vor descoperi pe fiecare faţă a
cubului gradele de comparație ale adjectivului.
Expunerea Foaia de flipchart Caietele elevilor şi instrumentele de scris
Flipchart (Anexa 3)
Activitate frontală
Profesorul le propune elevilor un joc cu cubul, pentru a afla gradele de comparație ale
adjectivului, le vor transmite colegilor și vor fi notate în caiete.

Învăţarea prin descoperire


Instrumentele de scris
Un cub cu gradele de comparație ale adjectivului

6. Obţinerea performanţei și asigurarea feedback-ului 10’ C4 C5


Şase elevi vor folosi cubul (Anexa1), descoperind pe fiecare faţă a acestuia gradele
de comparaţie ale adjectivului. De asemenea, printr-o prezentare Power Point, profesorul
le prezintă elevilor reperele teoretice ale acestei părți de vorbire.
A2 (exerciţii de completare cu gradele de comparaţie ale adjectivului)
Profesorul distribuie elevilor fişe de lucru. (Anexa 2)
Verifică modul de rezolvare a cerinţelor de la exerciţiile fiecărei grupe la tablă.

https://voxvalachorum.ro/gradele de-comparatie-ale-adjectivului joc-online/

A3 exerciţii de redactare a unor enunţuri cu adjective la diferite grade de comparație


Solicită elevilor să găseascã sinonime pentru expresiile date, să formeze cu ajutorul
prefixelor grade de comparaţie şi să construiascã enunţuri cu adjectivele date.(Anexa 3).
Verifică modul de rezolvare a sarcinilor, solicitând elevii să precizeze soluţiile găsite.
Elevii notează noţiunile teoretice descoperite în caiete. Prezintă soluţiile
cerinţelor şi notează pe caiete informaţiile, identificând gradele de comparaţie ale
adjectivelor din
enunţurile date. Primesc fişele, ascultă explicaţiile şi rezolvă sarcinile propuse.
Elevii găsesc sinonime pentru expresiile date, formează cu ajutorul prefixelor grade
de comparaţie şi
construiesc enunţuri cu adjectivele date.
(Anexa 3). Exerciţiul de identificare ,exerciţiul de completare ,exerciţiul de redactare
Prezentarea PPT, laptop, videoproiector ,fişe de lucru adaptate la nivelul clasei clasei (anexa
3);
Activitatea pe grupe ; activitate frontală ;Aprecierea verbală
a răspunsurilor ;Observarea curentă

7. Integrarea evaluării de tip formativ ( 5 minute)C1, C5 ,C6

Profesorul distribuie elevilor câte o fişă care conţine un test formativ (Anexa 4) şi
explică elevilor modul de rezolvare a sarcinilor.
Prezintă soluţiile sarcinilor de lucru şi punctajul oferit pentru fiecare răspuns.
Elevii rezolvă sarcinile după indicaţiile profesorului.
Aceștia se interevaluează pe baza răspunsurilor şi a baremului prezentat de profesor.
Proba scrisă :Fişa de evaluare (Anexa4)
Activitate individual, Aprecierea verbală ,Observarea curentă, Interevaluare

8. Intensificarea procesului de retenţie şi transfer 3’ (C2 C3 C4 )


Profesorul comunică elevilor tema pentru acasă:
- tema nr. 1: Exercițiile 2 și 3 pag. 111;
- tema nr. 2: Alcătuiţi o
compunere, de 100-150 de cuvinte, pe tema ,,Cel mai bun prieten”, în care să folosiţi adjective
la toate gradele de comparaţie învăţate.
Notează tema pentru acasă. Pun eventuale întrebări.
Explicaţia Manualul Activitate frontală Observarea curentă

9. Evaluarea activităţii didactice 3’ C6


Apreciază global şi individual aportul elevilor la lecţie.
Solicită elevilor să-şi exprime opiniile despre activitate, prin metoda A, B, C.:
Am învăţat ........................ Bine a fost că ...........
Cred că ..............................
Elevii exprimă aspectele pozitive şi aspectele negative ale activităţii, tinând cont de biectivele
propuse la inceputul lecţiei, folosind metoda A, B, C.
Conversaţia Aprecieri
verbale

Anexa 1 Grupa
1,4,7
Joc didactic cu cubul: Gradele de comparaţie ale adjectivului
1. Gradul pozitiv: frumos
- de superioritate: cel mai frumos;
- de inferioritate: cel mai puţin frumos.
6. Gradul superlativ absolut:
- de superioritate: foarte frumos.
- de inferioritate: foarte puţin frumos.

Observaţi, subliniaţi, gradele de comparaţie identificaţi!

1. Casa mea este mai frumoasă decât apartamentul tău.


2. Școala noastră este mai mare decât a prietenilor noştri.
3. Căţelul tău este foarte jucăuş.
4. Dicţionarul acesta de sinonime este cel mai bun de pe piaţă.
5. Poeziile lui Mihai Eminescu sunt expresive. 6. Prăjitura cu mere este mai puțin gustoasă decât
prăjitura cu vanilie.
Anexa 2, Grupa 2,5,8 Observaţi, subliniaţi, gradele de comparaţie identificaţi!

1. Casa mea este mai utilată decât a bunicilor.


2. Familia mea este cea mai bună din lume.
3. Fratele tău este foarte simpatic.
4. Dicţionarul acesta de sinonime este mai puţin bun decât cel achiziţionat de la târgul de carte.
5. Basmele sunt mai interesante decât povestirile despre viaţa cotidiană. 6. Prăjitura cu nucă este
mai puţin apetisantă decât prăjitura cu ciocolată.

Anexa 3, Grupa 3,6,9


Observaţi, subliniați, gradele de comparație identificați!
1. Bucătăria mea este mai utilată decât a vecinilor.
2. Bunica mea este cea mai bună din lume.
3. Eu am un văr foarte simpatic.
4. Dicţionarul acesta de sinonime este la fel de bun ca cel achiziţionat de la târgul de carte.
5. Maşina vecinilor mei este mai puțin confortabilă decât a mea.
6. Prăjitura cu nucă este mai puţin apetisantă decât prăjitura cu zmeură.
Anexa 1, Grupa 1,4,7
Găsiţi adjective sinonime cu expresiile date şi indicaţi gradul lor de comparaţie: ca scos din
cutie =
ca vai de el =
tot unul şi unul =
c-o falcă-n cer şi una-n pământ =
Alcătuiţi enunţuri în care să folosiţi expresiile de mai sus.
Anexa 2, Grupa 2,5,8
Cu ajutorul prefixelor, formaţi gradul superlativ absolut de la adjectivele date: aglomerat,
modern, plin, dezvoltat.
Alcătuiţi enunţuri cu superlativele adjectivelor date.
Anexa 3, Grupa 3,6,9
Cu ajutorul prefixelor, formaţi gradul superlativ absolut de la adjectivele date: mobilat,
plin, sensibil, condensat. Alcătuiţi enunţuri cu superlativele adjectivelor date.
Anexa 4
Fişă de evaluare

Alegeţi varianta corectă de răspuns:


1. Adjectivul la gradul pozitiv este: 1p. a. forma de dicţionar a
adjectivului; b. forma de adjectiv cu particula „mai puținˮ ; c. adjectivul cu
particula ,,mai”.
2. Gradul comparativ se împarte în: 1p. a. de superioritate, de
inferioritate, de egalitate; b. de egalitate, de inferioritate; c. de superioritate,
de inferioritate.
3. Gradul superlativ se clasifică astfel: 1p. a. superlativ absolut; b.
superlativ relativ; c. superlativ relativ şi superlativ absolut.
4. În propoziţia ,,Copiii noştri sunt mai cuminţi decât ai voştri.”, adjectivul
este la gradul: 2p. a. pozitiv; b. comparativ de superioritate; c. superlativ
relativ.
5. În propoziţia ,,Prăjitura făcută de bunica este cea mai bună.”, adjectivul
este la gradul: 2p. a. comparativ de superioritate; b. pozitiv; c. superlativ
relativ de superioritate.
6. În enunţul ,,Tata este tobă de carte”, sensul expresiei ,,tobă de carte”
este de:
a. pozitiv; b. superlativ absolut; c. comparativ de inferioritate. 2p.

Se acordă un punct din oficiu!

(Anexa 5) Fişă de evaluare a activităţii

Ce aţi descoperit astăzi?

Exprimaţi-vă opinia despre activitatea desfăşurată astăzi, folosind metoda A, B, C:


Am învăţat ............................................................................................................................ Bine a
fost că ....................................................................................................................... Cred
că.................................................................................................................................

SCHEMA TABLEI

Gradele de comparație ale adjectivului


Gradele de comparație-formele pe care le ia adjectivul pentru a arăta în ce măsură un obiect
posedă o anumită însușire.
∙ pozitiv: harnic
∙ comparativ de superioritate: mai harnic
de egalitate: la fel de harnic
de inferioritate: mai puțin harnic
∙ superlativ relativ de superioritate: cel mai harnic de inferioritate: cel mai puțin harnic
absolut: de superioritate: foarte harnic de inferioritate: foarte puțin harnic Observații:
1) Gradul superlativ absolut de superioritate se poate forma și prin alte mijloace. Ex.: harnic foc,
harnic-harnic, superharnic ș.a.;

2) Există adjective care nu permit grade de comparație.


Ex.: superior, inferior, optim, maxim, minim, viu, mort, final, întreg, rotund, veșnic, splendid,
uriaș, principal ș.a.;
Anexa 2 (activitate diferențiată)

FIȘĂ DE LUCRU (nivel minim)

1. Asociază după model:


∙ mai bun comparativ de inferioritate
∙ gustos comparativ de superioritate
∙ mai puțin rece pozitiv
∙ foarte cuminte superlativ absolut
2. Completează spațiile punctate cu formele indicate între paranteze: ∙ Andrei este
__________________________ (bun-superlativ relativ de superioritate) elev din clasă.
∙ Mara este ________________(înalt- comparativ de superioritate) decât Ana.

3. Subliniază toate adjectivele aflate la diferite grade de comparație din enunțurile de mai
jos: ∙ În grădină, trandafirul cel mai înalt este cel roz.
∙ Apa de munte este mai rece decât cea de la câmpie.
∙ Mărul galben este mai puțin gustos decât cel roșu.
∙ Rochia ei este de un albastru mai aprins.
∙ Și-a cumpărat un stilou foarte bun.
Anexa 3 (activitate diferențiată)

FIȘĂ DE LUCRU (nivel minim)

1. Alcătuiește enunțuri cu următoarele adjective:


cald, foarte vesel, la fel de bun, cel mai gustos.
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Anexa 4 (activitate diferențiată)
Fişă de evaluare (nivel minim)
Alege varianta corectă de răspuns:

1.Adjectivul la gradul pozitiv este: 1p


a. forma de dicționar a adjectivului;
b. forma de adjectiv cu particula „mai puțin ;

2. Gradul comparativ se împarte în: 1p


a. de superioritate, de inferioritate, de egalitate;
b. de egalitate, de inferioritate;

3. În propoziţia ,,Copiii noştri sunt mai cuminţi


decât ai voştri.”, adjectivul este la gradul: 3p. a.
pozitiv;
b. comparativ de superioritate;

5. În propoziţia ,,Prăjitura făcută de bunica este cea


mai bună.”, adjectivul este la gradul: 3p. a. pozitiv;
b. superlativ relativ de superioritate. Se acordă două puncte din oficiu!

PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: Colegiul Național
,,Calistrat Hogaș”, Piatra-Neamț
Profesor: Bizu Claudia
Disciplina: Limba şi literatura română
Data: 18.01.2024
Clasa: a VI – a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Unitatea de învățare: Unitatea V- Fascinanta lume vie
Subiectul lecției: Adjectivul ( actualizare)
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi
Durata: 50 minute
Competențe generale:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional

Competențe specifice: -

4.1. Utilizarea structurilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard
pentru înțelegere și exprimarea corectă și precisă a intențiilor comunicative
4.2. Aplicarea conştientă a regulilor şi a achizițiilor lexicale și semantice de bază, din
limba română standard, pentru exprimarea corectă a intenției comunicative
4.3. Valorificarea achizițiilor fonetice de bază în realizarea propriei pronunții și scrieri
și pentru evaluarea pronunției și scrierii celorlalti, prin raportare la normă, cu scopul
corectării erorilor în comunicare.
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
-să definească adjectivul;
-să identifice adjectivele din diferite enunțuri;
-sa recunoască posibilitățile combinatorii ale adjectivului;
-să alcătuiască enunţuri cu adjective la diferite grade de comparaţie.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Resurse:
a). Conținuturi vizate: conform Programei și manualului
b). Capacități: - nivel mediu
- cunoștințele asimilate anterior de elevi
c). Locul: sala de clasa
d). Durata: 45 min.
e). Resurse umane: clasa de elevi

2. Metode și procedee didactice: se vor folosi alternativ și combinat metode și


procedee precum: conversația, explicația, exercițiul, rebus, brainstormingul,
învățarea prin descoperire, ciorchine

3. Materiale si mijloace didactice și bibliografice:


- Limba Română, manual pentru clasa a VI-a, Mariana Norel, Petru Bucurenciu, Mihaela
Dragu, Ed. Didactica și Pedagogică, București, 2018
- Metodica predării limbii române, C. Parfene, editura Polirom, Iași, 2008
-Programa școlara pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a V-a - a VIII-a,
București 2017

4. Forma de organizare: activitate frontală, individuală, perechi


5. Forma de evaluare: orală, continuă

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecției Activitatea profesorului propunător Activitatea elevilor


Metode didactice
Materiale didactice
Forma de organizare
Forma de evaluare
1.Moment organizatoric (2 min.)
Profesorul consemnează absenţii şi asigură un climat favorabil derulării
Elevii salută, spun absenții dacă este cazul .
Conversația
Catalog . Activitate frontală
2. Verficarea cunoștințelor anterioare (4min.)
Se stabileşte ordinea şi se pregătesc cele necesare desfăşurării lecţiei. Se verifică tema pe care
elevii au avut-o pentru acasă, corectând eventualele greşeli , făcând aprecieri asupra temelor
bine efectuate . Elevii citesc tema şi îşi motivează răspunsurile. Dacă va fi cazul, ceilalţi
elevi corectează sau completează răspunsurile.
Conversația Explicația frontală
Activitate frontală Aprecieri verbale
3. Captarea atenției (5min.) Anunțarea titlului lecției. (Anexa 1)
Prezentarea unui rebus ce constă în rezolvarea unor întrebări ce vizează descifrarea, pe verticala
A-B, a titlului lecției: Adjectivul
Conversația
Tabla Caietele elevilor
Activitate frontală
Aprecieri verbale

4. Anunțarea temei noi și a obiectivelor propuse (2min.)

Elevii își vor aprofunda cunoștințele despre Adjectiv, mai exact despre
Posibilitățile combinatorii ale adjectivului. După aceasta, profesorul anunţă obiectivele lecţiei,
care se află expuse şi pe o planşă didactică. Elevii ascultă cu atenție și notează titlul în caiete.
Explicația Caietele elevilor Activitate frontală
5. Actualizarea cunoștințelor (6 min) Actualizarea cunoștințelor despre ora anterioară se
realizează pe baza unei fișe de lucru. (Anexa 2)
După actualizarea cunoștințelor, profesorul prezintă elevilor câteva exemple prin care aceștia
observă care sunt posibilitățile combinatorii ale adjectivului. (Anexa 3)
Explicația Fișe de lucru Caietele elevilor Activitate frontală și individual

Aprecieri verbale

6. Dirijarea predării și învățării (20 min.)

I. SUBSTANTIV-ADJECTIV

a) Copilul isteț participă la concurs. (N) )


b) Eu am citit despre romanul magic.(A)
c) I-am scris unei fete frumoase.(D)
d) Tablourile erau ale unor pictori celebri. (G)
Adjectivul se acordă în gen, număr și caz cu substantivul determinat, schimbându-și forma în
funcție de acesta .
Observație:
Când substantivul determinat este articulat hotărat, adjectivul poate fi legat de acesta prin
articolul demonstrativ. Casa cea nouă se afla pe deal.

II. VERB COPULATIV-ADJECTIV

Andrei este isteț = PREDICAT NOMINAL

Se acordă în gen, număr și caz cu subiectul

III. PREPOZIȚIE –ADJECTIV

De bătrân a căzut .

!!!Adjectivul este însoțit de prepoziție atunci când arată :


- cauza
- modalitatea
- timpul

IV. NUMERAL-ADJECTIV
Trei cochete prezintă moda .
Se combină cu un numeral când înlocuiește substantivul.

Elevii primesc o fișă de lucru și profesorul îi anunță ce au de făcut . (Anexa 4)

Brainstormingul Exercițiul

7. Asigurarea retenției și a transferului (4 min.)


Elevii primesc o sarcină de lucru care constă în completarea unui ciorchine cu posibilități
combinatorii ale adjectivului (Anexa 5)
https://voxvalachorum.ro/adjectivul definitie-clasificare-si-intrebari/

quiz online
Elevii lucrează pe caiet, descriu un prieten/ o prietenă, iar la final se citesc descrierile.
Învățarea prin descoperire Fișa de lucru Activitate individuală
Aprecieri verbale
8. Asigurarea feedbackului Se realizează pe tot parcursul lecției prin aprecieri verbale și prin
intervențiile profesorului.

9. Tema (2 min.) Notează tema în caiete, fiind atenți la explicațiile primite.

Conversația Aprecieri verbale


ANEXA 1 .REBUS

1. De alcătuit enunțuri cu posibilități combinatorii ale adjectivului


https://voxvalachorum.ro/recapitulare adjectiv-clasa-a-vi-a/ Explicația
Fișa cu tema de acasă
1. Figură de stil prin care se compară doi sau mai mulți termeni….
2.Textul/tiparul în care predomină grupul nominal substantiv-adjectiv se numește…
3.Persoana care ia parte la desfășurarea unei întâmplări, poartă numele de….
4…………………este o figură de stil care atribuie însușiri deosebite, neașteptate
obiectelor…..
5. Indică tipul de narator din următoarea secvență Vânătorul râse mai înveselit…
6.Poezia Balul pomilor este scrisă de …………………….Anghel
7. Numește tipul indicelui subliniat din secvența Toți călătorii se aflau pe punte
8. Îmi ascult întotdeauna părinții. În acest enunț tipul de narator este………

ANEXA 2
Definitie:
Adjectivul este partea de ............. …flexibilă (își modifică forma) care exprimă
…………….. unui ………………, a unei ……………sau a unui fenomen.
Clasificare: a) după …………… - ………………… ( frumos, isteț etc.)
-…………………………………… ( terminat, arsă etc.)
b) după formă -……………. - cu ……..forme
- cu 3 forme
- cu ………..forme
- ……………… mov
Funcții: -…………………..
-………………….
Grade de comparație : -pozitiv
-………………. -……………………. (mai)
-de egalitate (………………………….)
-……………………….( mai puțin)
-superlativ - relativ - ………………………
(………………..) -
……………………….(………………..) -
……………. - de superioritate
(…………………….)

-………………………….(………………………….)

ANEXA3 :Schița lecției


Adjectivul-
Posibilitățile combinatorii ale adjectivului
I. SUBSTANTIV-ADJECTIV
a) Copilul isteț participă la concurs (N)

b) Eu am citit despre romanul magic.(A)


c) I-am scris unei fete frumoase.(D)
d)Tablourile erau ale unor pictori celebri. (G)c
Se acordă în gen, număr și caz cu substantivul determinat, schimbându-și forma în funcție de
acesta
Observație:
Când substantivul determinat este articulat hotărat, adjectivul poate fi legat de acesta prin
articolul demonstrativ. Casa cea nouă se afla pe deal.

II. VERB COPULATIV-ADJECTIV


Andrei este isteț = PREDICAT NOMINAL
Se acordă în gen, număr și caz cu subiectul

III. PREPOZIȚIE –ADJECTIV


De bătrân a căzut
!!!Adjectivul este însoțit de prepoziție atunci când arată: - cauza
-modalitatea
-timpul
IV. NUMERAL-ADJECTIV
Trei cochete prezintă moda
Se combină cu un numeral când înlocuiește substantivul.
ANEXA 4
1. Indică adjectivele din enunţurile de mai jos și menționează posibilitatea
combinatorie a acestora
a. Copiii silitori obțin note mari. …………………………,……………………………
b. Ea este conștiincioasă. …………………………,……………………………
c. De supărată nu a mai venit la noi. ……………………….,……………………
d. Am hrănit doi flămânzi. ……………………….,…………………………….
e. Elevului leneș i-au fost date note pe măsura efortului depus. ……………

2. Analizează adjectivele silitori și conștiincioasă identificate la exercițiul anterior.


3. Alcătuiește enunțuri în care să arăți posibilitățile combinatorii ale adjectivului
4. Completează următoarele enunțuri utilizând cuvintele: mică, dulce, feroce, scurte,
bună, mare, maro, dragi
Ziua…. se cunoaște de dimineață.
Minciuna are picioare ……
Vorba…… mult aduce.
Buturuga …… răstoarnă carul….. .
Casele de pe strada mea au acoperișul….. .
Leul e un animal…. …………….. .
“…..copii din țara asta,
Vă mirați voi cum se poate,
Moș Crăciun, din cer de-acolo
Să le știe toate, toate?” ( Octavian Goga- Crăciunul copiilor)

5. Pune adjectivele date la gradele de comparație cerute în paranteză


Stejarul ………………… (bătrân-grad superlativ, relativ de superioritate)
și………………….. (umbros-grad superlativ absolut de superioritate)
își întinde crengile……………….(gros- grad pozitiv), cu frunze crestate.
Uneori, câte un plop mlădios își tremura frunzele foșnitoare. Poiana verde s-a
împodobit cu flori frumoase, multicolore. Păsările ciripesc și gâzele
………..(mici-grad comparativ de superioritate) cu aripioare străvezii
desenează în aerul ușor linii nevăzute

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național,, Calistrat Hogaș”


Profesor: Bizu Claudia
Disciplina: Limba şi literatura română
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Data: 09.01.2024
Clasa: a VII – a
Unitatea de învățare: Unitatea IV- Granițe între lumi
Subiectul lecției: Pronumele
Tipul lecției: Lecție de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
Durata: 50 minute

Competențe generale:

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea


şi producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și
scrise

Competențe specifice: -

4.1. Utilizarea structurilor sintactice și morfologice de bază ale limbii


române standard pentru înțelegere și exprimarea corectă și precisă a
intențiilor comunicative
4.2. Aplicarea conştientă a regulilor şi a achizițiilor lexicale și semantice de
bază, din limba română standard, pentru exprimarea corectă a
intenției comunicative
4.3. Valorificarea achizițiilor fonetice de bază în realizarea propriei
pronunții și scrieri și pentru evaluarea pronunției și scrierii celorlalti,
prin raportare la normă, cu scopul corectării erorilor în comunicare.
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
-să definească pronumele;
-să identifice pronumele din diferite enunțuri;
-sa recunoască adjectivele pronominale;
-să alcătuiască enunţuri cu pronume în diferite cazuri cu funcții diverse.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Resurse:
a). Conținuturi vizate: conform Programei și manualului
b). Capacități: - nivel mediu
- cunoștințele asimilate anterior de elevi
c). Locul: sala de clasă
d). Durata: 50 min.
e). Resurse umane: clasa de elevi

2. Metode și procedee didactice: se vor folosi alternativ și combinat


metode și procedee precum: conversația, explicația, exercițiul,
rebus, brainstormingul, învățarea prin descoperire, ciorchine, RAI.

3. Materiale si mijloace didactice și bibliografice:


- Limba Română, manual pentru clasa a VII-a, Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica
Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș. Ed. Art Klett, 2019
- Metodica predării limbii române, C. Parfene, editura Polirom, Iași, 2008
-Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a V-a - a VIII-a, București
2017

4. Forma de organizare: activitate frontală, individuală, perechi, grupe.


5. Forma de evaluare: orală, continuă

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecției Activitatea profesorului propunător Activitatea elevilor


Metode didactice
Materiale didactice
Forma de organizare
Forma de evaluare

1.Moment organizatoric (2 min.)


Profesorul consemnează absenţii şi asigură un climat favorabil derulării activităţii de învăţare.
Se stabileşte ordinea şi se pregătesc cele necesare desfăşurării lecţiei. Elevii salută,
spun absenții dacă este cazul și își pregătesc cele necesare pentru începerea lecției .

Conversația Catalog Activitate frontală


2. Verficarea cunoștințelor anterioare (4min.)
Se verifică tema pe care elevii au avut-o pentru acasă, corectând eventualele greşeli şi făcând
aprecieri asupra temelor bine efectuate . Elevii citesc tema şi îşi motivează răspunsurile.
Dacă va fi cazul, ceilalţi elevi corectează, iar alți elevi completează .
Conversația Explicația
Activitate frontală Aprecieri verbale
3. Captarea atenției (5min.)
Profesorul precizează că în această oră va prezenta un rebus ce constă în rezolvarea unor
întrebări ce vizează descifrarea, pe verticala A-B, a titlului lecției: Adjectivul (Anexa 1)
Conversația, tabla ,Caietele elevilor
Activitate frontală Aprecieri verbale
4. Anunțarea temei noi și a obiectivelor propuse (2min.)
Elevii își vor fixa cunoștințele despre Pronumele și adjectivul pronominal.
După aceasta,profesorul anunţă obiectivele lecţiei. Elevii ascultă cu atenție și notează titlul în
caiete.
Explicația Caietele elevilor Activitate frontală

5. Actualizarea cunoștințelor (10 min) Actualizarea cunoștințelor anterioare se realizează pe


baza unei fișe de lucru Ciorchine (Anexa 2)

6. Dirijarea predării și învățării (20 min.)


După actualizarea cunoștințelor, profesorul transmite elevilor că pentru a-și fixa
cunoștințele despre pronume vor rezolva fișe de lucru cu itemi diferiți, atât cu ajutorul
diferitelor aplicații, cât și tradițional. Explicația Fișe de lucru Caietele Activitate frontală
și individuală Aprecieri verbale .
7.Asigurarea retenției și a transferului (4 min.)
https://voxvalachorum.ro/pronumele-si-adj pronominal-test-recapitulativ/ Elevii primesc o fișă
de lucru și profesorul îi anunță ce au de făcut (Anexa 3)

https://wordwall.net/ro/resource/12756124/p ronumele-clasa-a-vii-a
(Anexa 4/5) Elevilor li se aduce la cunoștință că utilizând metoda Răspunde Aruncă Intreabă își
vor lămuri neclaritățile, dacă acestea mai există. Elevii adresează și răspund întrebărilor adresate
de colegii acestora.
Brainstormingul Exercițiul Învățarea prin descoperire Fișa de lucru Activitate individuală
Aprecieri verbale
8. Asigurarea feedbackului Se realizează pe tot parcursul lecției prin aprecieri verbale și
prin intervențiile profesorului.

9. Tema (2 min.)
Anexa 1

1. De alcătuit enunțuri cu pronume diferite care să se afle în cazurile studiate.


https://voxvalachorum.ro/pronumele test-40-de-intrebari-grila-si-confuzii-2/
Elevii notează tema în caiete, fiind atenți la explicațiile primite. Conversația
Aprecieri verbale Explicația Fișa cu tema de acasă

1. Menționează tema operei Cum e lumea de Veronica Niculescu.


2.Textul în care sunt
transmise informații reale,
cu scop informativ, se
numește… 3.Menționează
tipul de narator ce are la bază
întâmplări relatate la
persoana a III-
a 4…………………este o
figură de stil care atribuie
însușiri omenești obiectelor,
lucrurilor. 5.Poezia Lacul
este scrisă de
Mihai……………
6.
Nic
ă
este
pers
onaj
prin
cipa
l în
oper
a
liter
ară..
.......
.......
.......
...di
n
copi
lări
e. 7.
Ce
pers
onaj
era
num
it
,,co
pil
din
flori
’’
într-
o
oper
ă
stud
iată
rece
nt.
8.
Tra
nscr
ie
epit
etul
din
vers
ul
urm
ător:
Lac
ul
codr
ilor
alba
stru.

9. Menționează o altă denumire a elementelor de versificație.


P
R
O
N
U
M
E
L
E
/

A
D
J
E
C
T
I
V
U
L

P
R
O
N
O
M
I
N
A
L

ANEXA 3

I. Indică felul pronumelor și precizează pentru fiecare funcția sintactică.

a. Dumneavostră ați
reuțit să mergeți.
………………………
…/……………………
……… b. Prăjiturile
sunt ale sale.
………………………/
………………………
…… c. De ieri discută
despre noi.
………………………./
………………………
…….. d. Am dăruit
fiecăruia flori.
………………………./
………………………
……. e. Cine au fost
invitații?
……………………/.…
……………………..
f. Azi
mi-a
atras
atenția
cea
verde.....
..............
.........../.
..............
..............
........ g.
Nu
observ
pe
nimeni
aici........
..............
..............
.../.........
..............
..............
. h.
Lauda
de sine
nu
miroase
a
bine.......
..............
........../..
..............
..............
..... i.
Aș vrea
să se
comport
e ca
aceia.....
..............
..............
./...........
..............
...........
j. Știu că le povesteam
fetelor despre
tabără.............................../..
............................ k. Unii
scriau tema
corect..................................
................./.........................
............. l. Ceea ce a
promis duminica trecută s-
a adeverit
azi.................................../...
.......................... m. Am
citit alor tăi o
poezie.................................
............../............................
............................. n. M-a
uimit ce a ajuns
copilul................................
.........../...............................
........... o. Propunerea de la
niciuna nu a fost
bună....................................
......./...................................
..... p. Ora după care va
veni este
zece....................................
........./.................................
..................... q. Vreau pe
cineva cuminte și
ascultător............................
.........../...............................
................. r. Discut cu
aceeași
zilnic...................................
................./.........................
................................ s. Te
sfătuiesc să ai grijă la
prietenii..............................
............../............................
........................ t. Cărțile
dumnealui sunt păstrate cu
sfințenie în
sertar...................................
/................................

Anexa 4

I. Realizează corespondența următoarelor adjective pronominale:


1. Compunerea mea a fost apreciată. a) adjectiv pronominal nehotărât
2. Am venit cu tabloul acela. b) adjectiv pronominal relativ
3. Nu m-am întâlnit cu nicio profesoară. c) adjectiv pronominal negativ
4. Ioana însăși mi-a adus rochia. d) adjectiv pronominal demonstrativ
5. Câte lalele au fost colorate de elevi? e) adjectiv pronominal de întărire
6. Nu știe ce jucărie i s-a părut mai interesantă. f) adjectiv pronominal posesiv
7. A mâncat cu alt coleg la cantină. g) adjectiv pronominal interogativ

II. Alcătuiește enunțuri în care


pronume diferite să îndeplinească
următoarele funcții sintactice:

a) subiect
b) complement direct
c) circumstanțial de mod
d) circumstanțial de cauză
e) complement indirect
f) nume predicativ
g) complement prepozițional
III. Completează următoarele enunțuri utilizând pronumele/
adjective pronominale corespunzătoare, apoi precizează-le
felul:
1. Petrecerea …............. îmi dă bătăi de cap mereu.
2. ..........................vreau să-i dăruiesc flori.
3. Știa că au....................... ideal în viață.
4. Penarul meu este ............................
5. M-am întâlnit cu............................... pe strada..................
6. Ideea ...................... o expui nu mă încântă.
7. ....................... nu se vede, dar critică pe ...........................
Anexa 5

Completează fișa următoare cu informațiile corespunzătoare.

Definiție:
Pronumele este partea de vorbire......................... care ține locul unui ……………….
Clasificare. Funcții sintactice.

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național ,,Calistrat Hogaș”


Profesor: Bizu Claudia
Disciplina: Limba şi literatura română
Data: 15.01.2024
Clasa: a V – a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Unitatea de învățare: Unitatea V
Subiectul lecției: Subiectul
Tipul lecției: Consolidare și sistematizare
Durata: 50 minute
COMPETENŢE GENERALE:
1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral.
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare. 3. Receptarea
mesajului scris în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă a limbii în producerea de mesaje scrise.
COMPETENŢE SPECIFICE:
1. Alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical. 2. Utilizarea
relaţiilor semantice în comunicarea scrisă şi orală.
3. Sesizarea corectitudinii şi a valorii expresive a unor texte.
4. Respectarea normelor de ortografie şi punctuaţie în diferite situaţii.
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :

- să definească subiectul.
- să identifice subiectele în enunțurile date.
- să construiască enunţuri din care să reiasă diferite tipuri de subiecte. - să analizeze subiectele..
- să dovedească receptivitate şi interes pentru lecţie şi exerciţii.
- să-şi dezvolte gândirea creatoare şi gustul pentru limba română.
- să dovedească înţelegerea diferitelor reguli de ortografie şi punctuaţie.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
RESURSE:
a ) Conţinuturi vizate conform PROGRAMEI ŞI MANUALULUI.
b) Capacităţi: nivel mediu
cunoştinţele asimilate de elevi
c) Metode şi procedee didactice: se vor folosi alternativ şi combinat metode şi procedee
precum: învăţarea prin descoperire, dialogul, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul,
brainstorming-ul, metoda cubului, munca individuală.
d )Fome de organizare: activitate frontală, individual şi în perechi. e) Mijloace de învăţare:
planşe, fişe cu sarcini de lucru pentru elevi, foaie de flip-chart, markere, cartoane colorate.
Bibliografie:
Manual de limba şi literatura română, clasa a V-a, editura Ars Libri, Cristina-Loredana Bloju,
Virginia Rențea, Adina Grigore, Mihaela-Elena Pătrașcu.
Constantin Parfene, Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom,
Iaşi, 1999.
Momentele lecţiei
SCENARIU DIDACTIC

Activitatea de învăţare Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare

I. Moment organizatoric 2’
II. Verificarea temei şi a cunoştinţelor anterioare 5’
Se asigură un climat favorabil desfășurării lecției . Se salută și se realizează prezenţa. Se
verifică tema efectuată acasă, atât calitativ, cât și cantitativ . Elevii pregătesc cele necesare
lecției .Elevii prezintă tema și corectează eventualele greșeli.
Conversația Dialogul
III. Captarea atenţiei 5’
IV. Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse (2 ‘ )
Se prezintă o ghicitoare pe care o vor dezlega și astfel vor descoperi titlul
lecției Subiectul(Anexa 1) Elevii vor fi anunțați că vor învăța despre subiect. Sunt anunțate
obiectivele lecției într-un limbaj accesibil.
La sfârșitul lecției vor fi capabili să: definească subiectul, să identifice subiectele în enunțurile
date, să construiască enunţuri din care să reiasă diferite tipuri de subiecte și să
analizeze subiectele..
Se notează titlul lecției pe tablă:
Elevii răspund întrebărilor pentru a-i ajuta la descoperirea titlului Elevii își notează titlul lecției
în caiete.
Conversația Explicația Observație curentă frontală

Subiectul

V. Dirijarea predării învăţării 25 ‘


I Pe flip-chart se află un text, iar profesorul îl citește după care va numi câte un elev să iasă să
sublinieze subiectul primei propoziții și să precizeze prin ce parte de vorbire este exprimat
acesta.(ANEXA 2)
În timp ce elevii ies la tablă pentru a arăta subiectul, profesorul le explică oral teoria, ca apoi să
o scrie și ei în caiete, în timp ce acesta o scrie pe tablă. Schema lecției-definiție, întrebări, felul
și părțile de vorbire prin care se exprimă subiectul. (ANEXA 3)

II Elevii sunt împărțiți în perechi. Cu ajutorul unui cub invit reprezentanții echipelor, pe rând,
pentru a da cu acesta să și afle sarcina de lucru. Fiecare își ia sarcina lui de lucru și merge la
echipă pentru a o rezolva.
După care se solicită reprezentantul fiecărei grupe să iasă la tablă să scrie rezolvarea fiecarui
exercițiu de pe fișă. (ANEXA 3)
https://voxvalachorum.ro/subiect-simplu sau-subiect-multiplu/

Profesorul va supraveghea modul de rezolvare, urmărind activitatea din bancă a elevilor. Aceștia
ascultă si răspund la întrebări .Elevii primesc fișele și scriu rezolvarea pe acea fișă, participând
intens la rezolvarea cerințelor ei. Se antrenează elevii în discutarea problemelor ce apar pe
parcursul rezolvării exercițiilor.

Invatarea prin descoperire. Brainstormingul Lucrul în echipa Explicaţia Conversaţia Lucru


individual Observare sistematica
.

IV După rezolvarea acestor fișe în echipă, elevii vor primi și fișe individuale de lucru
(ANEXA 4)
https://voxvalachorum.ro/subiectul-test
grila-online-20-intrebari-simple/

VI. Asigurarea retenţiei 5 ‘


Brainstormingul Textul suport
VII. Evaluarea 2’
Utilizând metoda RAI se va observa modul de receptare și înțelegere a subiectului. Se realizează
pe parcursul întregii ore, prin aprecieri verbale și prin realizarea exercițiilor de pe fișele de lucru.
Profesorul va aprecia și va nota răspunsurile elevilor.
Se conformează cerinţelor Ascultă aprecierile profesorului
Aprecierea verbală Pe grupe Frontală

VIII. Asigurarea Transferului 1 ‘


Se comunică tema pentru acasă: exercițiile 1, 2, de la pagina 68.
Îşi notează tema de acasă. conversaţia Frontal

ANEXA 1
Dezlegând ghicitoarea următoare veți descoperi titlul lecției.
Ghicitoare

Într-o propoziţie
Eu pun o condiţie:
Să fiu parte principală,
Ca să nu dau socoteală.
Fac ce spune predicatul,
Dar tot eu sunt împăratul.
Hai, ghiceşte, nu mai sta,
Acum este vremea ta !

ANEXA 2

Bunicul și bunica s-au hotărât să ne facă o surpriză și să ne ducă la


munte, într-o mică excursie. Eu am fost foarte încântată, iar Andrei a acceptat
cu ușurință ideea unei plimbări cu trenul. Călătoria cu trenul este cel mai
frumos lucru care mi se poate întâmpla. Bunicii și noi am așteptat cu
nerăbdare această ieșire, însă și părinții mai aveau și alte surprize pregătite
pentru noi. Mama mi-a spus că vom urca cu telecabina și acolo ne vom întâlni
cu profesorii și colegii. Dumnealor au plecat cu o zi înainte, când i-am spus
lui Andrei, nu m-a crezut… Deodată, noi am tresărit, totul a fost doar un
scenariu în imaginația noastră.
ANEXA 3
SCHEMA LECȚIEI
SUBIECTUL- partea principală de propoziție care arată cine face actiunea exprimată prin
predicatul verbal.

Răspunde la următoarele întrebări:


Cine? Ce? Despre cine se vorbește in propozitie?

Poate fi: -simplu


-multiplu

Nu are loc fix, poate apărea la:


-început
- sfârșit
-mijloc
Se exprimă prin:
- Substantiv comun sau propriu
- Pronume personal sau personal de politețe
ANEXA 4 –CUB

ASOCIAZĂ subiectele din prima coloană cu frazele potrivite din cea de-a doua coloană:
Ghioceii și viorelele nu mi se pare greu
Alin își fac temele mereu
Ei va participa la concurs
Cititul sunt niște flori deosebite
Pescuitul este o plăcere deosebită

ARGUMENTEAZĂ, făcând exerciții, faptul că subiectul poate fi simplu și multiplu


-simplu.exprimat prin: a)substantiv
propriu.....................................................................................
a) pronume personal ………………………………………………………..
b) Substantiv comun ……………………………………………………….
c) Pronume personal de politețe
…………………………………………………………
-multiplu exprimat prin: a) două pronume personale
b) un pronume personal și un
substantiv……………………………………………………
c) trei substantive comune
………………………………………………………...
DESCRIE în cel puțin 5 rânduri un prieten folosind și 3 subiecte exprimate
prin pronume, substantiv propriu și pronume de politețe.
………………………………………………………………………………
…………………………………………………
………………………………………………………………………………
…………………………………………………
………………………………………………………………………………
…………………………………………………
………………………………………………………………………………
…………………………………………………
APLICĂ cunoștințele dobândite și alcătuiește câte 2 enunțuri în care
subiectul să fie exprimat prin:
Substantiv: comun……………………………………………..
propriu…………………………………………….
Substantiv propriu multiplu…………………………………………….
Substantiv comun și pronume ……………………………………………..
Pronume: personal……………………………………. ..
personal de politețe……………………………….
ANALIZEAZĂ cu atenție subiectele următoarelor enunțuri și

precizează, pentru fiecare, partea de vorbire prin care se exprimă: „El nu

va mai putea să spere că va face ca alții…” (I. Slavici)

„Pătrunză talanga / Al serii rece vânt,


Deasupra-mi teiul sfânt / Să-și scuture creanga.” (M. Eminescu)
Dumeavoastră mergeți la teatru?
Animalele sunt ființe minunate.
București si Paris sunt două capitale frumoase.
COMPARĂ următoarele propoziții din punct de vedere al tipului de
subiect, precizează felul acestora (simplu, multiplu) și partea de vorbire
prin care se exprimă.
El și ea doreau să împartă celor nevoiași
cadouri…………………………………………
……………. Maia și Darius se plimbau cu
bicicleta…………………………………………
………………………..
Directorul și bibliotecarul au observat ce era în
neregulă la
bibliotecă………………………………….
Lectura nu mi se pare
grea………………………………………………
…………………………………
Fructele și legumele conțin foarte multe
vitamine……………………………………………
……… Andrei a prezentat un proiect
bun…………………………………………………
………………………. Dumnealui și dumneaei au
sărbătorit 25 de ani de
căsătorie……………………………………………
….
ANEXA 5
1. Stabileşte tipul subiectului din enunțurile:
a) Dumnealui este responsabil pentru educația copiilor………………………………..
b) Tiberiu se trezeşte de dimineață.......................................................
c) Soarele luminează şi trezeşte întreaga natură la viaţă……………………………………
d) Noi plecăm în excursie săptămâna viitoare…………………………………………………..
e) Aerul şi apa sunt elemente esenţiale ale vieţii.
f) El și ea pleacă la
şcoală!................................................................................................................
2. Subliniază subiectele din enunţurile următoare şi analizează partea
de vorbire prin care se exprimă: Enunţuri Tipul subiectului Partea de
vorbire prin care se exprimă subiectul b) Eminescu este poetul
nepereche.
c) Dumnealor sunt profesorii noştri.
d) Tu şi el plecaţi la munte.
e) Colegii vor veni cu noi.
f) Doctorii au greşit diagnosticul.
g) Costin si Ioana au mers la şcoală.
h) Dumnealui a plecat la drum.
i) Cititul și învățatul îmi bucură inima.
3. Alcătuieşte enunţuri cu:
❖ Subiect simplu:
❖ Subiect multiplu exprimat prin 3 substantive

S-ar putea să vă placă și