PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
„PRINTRE STELE ȘI PLANETE”
GRĂDINIȚA
GRUPA MARE
Unitatea de învățământ:
Data:
Propunător:
Nivel de vârstă: II
Tema anuală de studiu:
Tema proiectului tematic: „Universul”
Tema săptămânii:
Tema activității: ,,Universul”
Forma de realizare: activitate integrată
Domenii integrate: ADP +ALA1 + ADE ( DȘ+ DEC)+ ALA2
Tipul activității: transmitere și asimilare de noi cunoștințe, formare de priceperi și deprinderi
Durata: o zi
Categorii de activități de învățare:
Joc de rol: „De-a Stiință: „ Curiozități
Artă: „ Soarele” –
astronauții” despre planete”
pictură
ALA1 Domeniul Estetic și
creativ (activitate
muzicală): „Sunt
cosmonaut”- predare
DȘ +DEC
cântec
Domeniul Știință „Câte
stele sunt”- predare
numărul și cifra 7; ex. Cu
material individual
„LUMEA ACVATICĂ”
(D.Ș + ALA1 ALA
+ DEC
2 + ALA2)
„Farfuria zburătoare”
– joc de atenție;
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice)
Întâlnirea de dimineață: „ Ce știi despre Soare?”
● Salutul
● Prezența
● Calendarul naturii
● Împărtășirea cu ceilalți
● Noutatea zilei
Momentul de înviorare:
● ,,M-am trezit de dimineață”;
Tranziții:
● „Poezii ritmate”
● ”Plouă, plouă”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA1):
Artă: „Soarele” –pictură
Joc de rol: „De-a astronauții”- asumarea rolurilor
Știință: „Curiozități despre planete” – fisa de lucru
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):
Domeniul Știință : „Câte stele sunt?” – predare nr. și cifra 7
Domeniul Estetic și creativ (activitate muzicală): „Sunt cosmonaut” – predare cântec
Repetare cântec „Cântecul dinozaurilor”
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2):
1) „Farfuria zburătoare” – joc de atenție;
SCOPURILE ACTIVITĂȚII:
● Ințelegerea numarului 7 ca simbol al mulțimii care are 7 elemente și integrarea acestuia in
șirul numeric;
● Exersarea operațiilor gandirii (analiza, sinteza, comparația, generalizarea) și a calităților
acesteia (rapiditate, flexibilitate);
● Utilizarea limbajului matematic in forme accesibile copiilor.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII:
C.1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi.
D.1 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
D.3 Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute
D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.
D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului.
DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI A CUNOAȘTERII LUMII:
[Link]ții, operații si deducții logice în mediul apropiat;
[Link]ștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat;
[Link] structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.
CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE:
[Link] și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE:
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă);
Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral
Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare, folosind instrumente și metode
specifice;
Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și de numerație;
Efectuează operații de scriere, grupare a obiectelor;
Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
Finalizează sarcini elementare.
COMPORTAMENTE VIZATE; OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Comportamente vizate Obiective operaționale
C.1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru O1 – Preșcolarul va fi capabil să identifice cel
experimentarea și învăţarea în situații noi. puțin trei planete ale Sistemului Solar din
imaginile și cărțile și enciclopediile aflate la
D.1 Mesaje orale în contexte de comunicare dispoziția lui;
cunoscute
D.3 Premise ale citirii și scrierii, în contexte O2 – Preșcolarul va fi capabil să se exprime
de comunicare cunoscute corect, în propoziţii clare şi corecte din punct
de vedere gramatical.
D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă,
în diferite contexte de comunicare.
D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a
vocabularului.
D.3 Premise ale citirii și scrierii, în
contexte de comunicare cunoscute
[Link]ții, operații si deducții O3 Preșcolarul va fi capabil sa constituie cel
logice în mediul apropiat; putin doua multimi de obiecte dupa un
[Link]ștințe și deprinderi criteriu dat, utilizand obiectele puse la
elementare matematice pentru dispozitia copiilor
rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat; O4 – Preșcolarul va fi capabil sa
raporteze corect numarul la cantitate pe baza
elementelor din multimea cifrelor
O5 –Preșcolarul va fi capabil sa
raporteze corect cantitatea la numar și cifra
folosind elementele din multimea data
O6 – Preșcolarul va fi capabil sa
asocieze cifra 7 cantitatii corespunzatoare din
multimea elementelor date.
A.1.1. Își coordonează mușchii în O7 - Preșcolarul va fi capabil să picteze pe tot
desfășurarea unor activități diversificate, spaţiul plastic;
specifice vârstei.
O8– Preșcolarul va fi capabil să execute corect
exercițiile pentru încălzirea mușchilor mici ai
mâinilor, respectând indicațiile
educatoarei.
A.2. Participă la activităţi fizice variate, O9 – Preșcolarul va fi capabil să execute
adecvate nivelului lui de dezvoltare. corect mișcările impuse de jocurile de atenție
propuse de educatoare, interacționând cu
B.1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de ceilalți colegi.
vârste apropiate
O10 – Preșcolarul va fi capabil să denumească
C.3. Activare și manifestare a potențialului materialele folosite pentru lucrare;
creativ
O11- Demonstrează prezența simțului muzical
ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt,
dans etc.
STRATEGII DIDACTICE:
● Metode şi procedee didactice: exercițiul, explicația, conversația, demonstrația, expunerea,
observația, metoda „Turul galeriei”.
● Mijloace și materiale didactice: Astronautul de plus,imagini cu Sistemul Solar, cifre,
cosulet, jetoane, pinguini, acuarele,pensule, pahar cu apa, servetele, fisa de lucru
● Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
EVALUARE:
Proiectarea activității s-a axat pe formarea unor comportamente, așadar pe parcursul
activității integrate, vor fi evaluate următoarele aspecte:
● Calitatea produselor activităților din cadrul jocurilor liber alese, activității artistico-plastice
și aspectele de motricitate fină;
● Corectitudinea răspunsurilor în cadrul activității Domeniului Științe( activitate matematica)
● Corectitudinea executării mișcărilor în timpul jocurilor de atenșție, a rutinelor și tranzițiilor,
în timpul manipulării materialelor din cadrul centrelor deschise și activităților experiențiale;
● Corectitudinea realizării activității artistico-plastice, prin respectarea etapelor prezentate;
● Corectitudinea executării jocurilor din cadrul jocurilor liber alese.
BIBLIOGRAFIE:
*** M.E.N. (2019), Curriculum pentru educația timpurie.
*** Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019.
Cioflica, S.M., Marta C., Berbeceanu, G., Ilie, E. (2021), Ziua bună începe la „Întâlnirea de
dimineață”: momentele întâlnirii de dimineață și sugestii de jocuri, Editura Tehno-Art, Petroșani
Scenariul activității
I. Momentul organizatoric
În vederea bunei desfășurări a activităților de învățare, educatoarea aeriseşte sala de grupă,
pregăteşte materialele didactice necesare activităţii, aranjează măsuţele şi scăunelele.
Activități de dezvoltare personală - Întâlnirea de dimineață
După rutinele de dimineaţă (primirea copiilor, mersul la toaletă, micul-dejun) copiii vor intra
în sala de grupã şi se vor aşeza în semicerc în locul destinat ,,Întâlnirii de dimineaţã".
Se vor realiza etapele ,, Întâlnirii de dimineaţã":
Salutul. Educatoarea îi va saluta pe copii folosind formula ,,Bună dimineaţa!” , copiii îi vor
răspunde: „Buna dimineața, doamna educatoare”
Pentru a sesiza prin ce se deosebește această zi de grădiniță de celelalte, educatoarea îi
solicită pe copii să evidențieze noutățile zilei: surprizele pregătite în sala de grupă (pe măsuțe),
modificarea aspectului centrului tematic (elemente specifice Sistemului Solar) etc. Se realizează
apoi prezența cu ajutorul unui tabel de prezență. (Copiii pun poza cu ei în tabelul de prezență, iar
pentru copiii absenți vom pune poza langă imaginea cu casuța lor.)
Educatoarea rostește numele copilului, iar acesta este invitat să vină și să pună poza, se
precizează numărul fetițelor și al băiețeilor prezenți, apoi totalul copiilor prezenți.
Calendarul naturii. Copiii vor completa calendarul răspunzând la următoarele întrebări:
-În ce zi a săptămânii suntem?
-În ce dată suntem?
-În ce anotimp suntem?
-Cum este vremea afară?
-Cum ne îmbrăcăm?
Activitatea de grup. Fiecare copil este invitat să spună un cuvânt despre Sistemul Solar/
Univers. Copiii vor participa la o scurtă conversație despre cum se simt ei azi și vor motiva de ce
sunt fericiți/bucuroși sau triști/supărați
Înviorarea de dimineață. Copiii vor dansa pe melodia ,,M-am trezit de dimineață”.
Noutatea zilei. Se va realiza prin prezentarea unui astronaut de plus. Domnul astronaut îi va
invita pe copii să descopere cum este să poți pluti printre planete.
Se realizează gimnastica de înviorare, intonând versurile:
M-am trezit de dimineață,
Cum? Uite așa!
M-am spălat pe mâini, pe față,
Cum? Uite așa!
Și pe dinți eu m-am spălat, Cum?
Uite așa!
II. Captarea atenției
Pentru a sesiza prin ce se deosebeşte această zi de grădiniţă de celelalte, educatoarea sprijină
copiii în evidenţierea noutăților zilei: decorațiunile din sala de grupă, legate de Sistemul Solar/
Univers, modificarea aspectului centrului tematic.
Activitatea debutează cu apariția domnului astronaut, care este tare fericit ca a găsit copii
mari, intelegenti, cărora să le povestească despre planete, despre soare,rachete etc .
III. Anunțarea temei și obiectivelor activității didactice
Luând în considerare rugămintea domnului astronaut , voi anunța tema activității și
obiectivele operaționale pentru această zi, prezentând, totodată, centrele de interes deschise.
IV. Prezentarea conținutului și dirijarea învățării
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
Domeniul experiențial: Științe
Se vor desfasura mai multe exercitii de numarat in limitele 1-6;
Pana la cat am invatat sa numaram?(6)
Cine numara inainte și inapoi in limitele 1-6?
Scoateti din cosulet, tot atatea jetoane, cat arata cifra aceasta!Cate jetoane aveti pe masa?(4)
Ridicati cifra care arata numarul de batai din palme!
Ce cifra ati ridicat?(5)
Scoateti din cosulet pinguinii și ii așezati in rand, de jos in [Link] [Link] sunt?(6)
-Asezati sub grupa pinguinilor Invatarea dirijata cifra corespunzatoare numarului de [Link]
cifra ati așezat?(cifra6)
Același exercitiu se desfașoara pe panou
Formati langa grupa de pinguini, o grupa de pesti care sa aiba tot atatea elemente.
Cum facem sa fie tot atatia pinguini, ii asezam in perechi cu peștii.
Cati pesti avem?(6)
De unde stiti?(sunt tot atatia pești cati pinguini sunt)
Numarati-i.
Adaugati inca un pește langa langa cei 6.
Ce se intampla?(am format o grupa cu un element mai mult decat prima)educatoarea numara peștii
și precizeaza ca noul numar format este 7.
Copiii vor numara și ei peștii
Cum s-a format numarul 7?(adaugand inca un element la grupa cu 6)
Dupa ce numar urmeaza7?
Vor fi numiti 3-4 copii sa numere pana la 7, apoi intreaga grupa numara pana la 7.
Li se prezinta copiilor cifra 7și se asigura intuirea ei:cu ce seamana, din ce semne grafice este
compusa.
Tranziție:
● „Poezii ritmate”
Domeniul Estetic și Creativ
Se trece la activitatea muzicală, predarea cântecului „Sunt cosmonaut
”[Link]
Copiii vor audia tot cântecul, după care împreuna cu doamna educatoare vor învața versurile primei
strofei. După aceasta etapa, vor învața refrenul, iar la sfârșit se va cânta tot cântecul.
Fiindcă, copiii doresc sa îl impresioneze pe domnul cosmonaut, aceștia vor repeta cantecelul
„Cântecul dinozaurilor”.
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA1)
Educatoarea prezintă copiilor centrele deschise și sarcinile pentru fiecare. Se explică și se
demonstrează de către educatoare sarcinile de lucru pe care preșcolarii trebuie să le îndeplinească.
● Artă – „Soarele” – pictură
● Joc de rol – „De-a astronauții” – asumarea rolurilor
● Stiință– „Curiozități despre planete” – fisa de lucru
Preșcolarii se îndreaptă spre centrele dorite. Educatoarea supraveghează munca copiilor și
intervine cu explicații suplimentare și ajutor unde este cazul.
La terminarea sarcinilor primite la fiecare centru de interes, se va realiza evaluarea acestora,
fiecare grup de copii având posibilitatea să își prezinte munca în fața colegilor și să primească
aprecieri din partea acestora, dar și din partea educatoarei.
Tranziție:
Bat din palme clap clap clap
Din picioare trap trap trap
Ne-nvartim ne rasucim
Si la hora noi pornim
Hai la stanga uite-asa
Si la dreapta tot asa
Ne-nvartim ne rasucim
Si cu toti ne veselim
V. Obținerea performanței
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
Domeniul experiențial: Estetic și creativ (activitate muzicală)
Se trece la activitatea muzicală, predarea cântecului „Sunt cosmonaut
”[Link]
Copiii vor audia tot cântecul, după care împreuna cu doamna educatoare vor învața versurile primei
strofei. După aceasta etapa, vor învața refrenul, iar la sfârșit se va cânta tot cântecul.
Fiindcă, copiii doresc sa îl impresioneze pe domnul cosmonaut, aceștia vor repeta cantecelul
„Cântecul dinozaurilor”. culoarea fiecărei planete
VI. Evaluarea, asigurarea retenției și a transferului
Se realizează „Turul galeriei”, pentru analiza lucrărilor: copiii vor forma un șir și se vor
deplasa pe lângă măsuțe pentru a vedea toate lucrările și pentru a le aprecia în ceea ce privește
corectitudinea aplicării tehnicii de lucru și respectarea etapelor de lucru. Se aleg două lucrări,
argumentând alegerile făcute, în funcție de respectarea sau nerespectarea criteriilor prezentate
anterior. Se adresează câteva întrebări, pentru analiza lucrărilor: „Ce tehnică am folosit pentru
realizarea lucrărilor?”; „Copiii au aplicat corect această tehnică?”, „S-au respectat etapele de
lucru?”.
Tranziție:
„În rând ne așezăm
Mergem toți la baie
Pe mâini ne spălăm
Unul după altul
Așezați în rând
Mergem toți la baie
Veseli și cântând.”
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2)
Domnul astronaut, încântat de realizările copiilor , îi invită să se bucure împreună de
această zi minunată printr-un joc.
1) „Farfuria zburătoare” – joc de atenție
Copiii vor fi anunțați că vor juca un joc nou de atenție : „Farfuria zburătoare”
Regulile jocului
1. Se vor grupa în doua echipe. echipa Astronautilor şi echipa Cosmonauților.
2. Copiii, câte doi, se vor aseza la linia de Start
3. La semnalul doamnei educatoare vor arunca farfuria cât mai departe astfel adunand puncte
Jocul de probă ”Împreună cu 2 copii vom executa jocul de probă.
Desfășurarea jocului
Se vor grupa în doua echipe. echipa Astronautilor şi echipa Cosmonauților. Copiii, câte doi, se
vor aseza la linia de Start, iar la semnalul doamnei educatoare vor arunca farfuria pana când fiecare
copil a participat la activitate. Se intervine numai dacă copiii întâmpină greutăţi sau încalcă regulile
stabilite.
VII. Încheierea activității și aprecieri finale
Copiii îşi vor aminti activităţile zilei, vor fi solicitaţi să îşi exprime părerea despre activitatea
preferată a zilei sau despre activitatea care le-a rămas imprimată în minte. Se emit aprecieri generale
şi individuale din partea educatoarei referitoare la comportamentul copiilor și la activitățile
desfășurate. Se va analiza și aprecia munca la centre a copiilor, rezolvarea corectă a sarcinilor și
realizarea în mod îngrijit și corect a mănușilor. Se împart recompense: stelutute
Se trece la activitatea muzicală, predarea cântecului „Sunt cosmonaut
”[Link]
Copiii vor audia tot cântecul, după care împreuna cu doamna educatoare vor învața versurile primei
strofei. După aceasta etapa, vor învața refrenul, iar la sfârșit se va cânta tot cântecul.
Fiindcă, copiii doresc sa îl impresioneze pe domnul cosmonaut, aceștia vor repeta cantecelul
„Cântecul dinozaurilor”.