Proiect didactic la matematică
Durata lecției: 90 minute
Modulul: Funcții derivabile
Subiectul lecției: Interpretarea fizică a derivatei. Ecuația tangentei la graficul funcției într-un punct.
Tipul lecției: mixtă
Competențe specifice:
1. Utilizarea conceptelor matematice, a metodelor, algoritmilor, proprietăţilor, teoremelor studiate în contexte variate de aplicare,
recurgând la concepte şi metode matematice în abordarea unor situaţii cotidiene și/sau pentru rezolvarea unor probleme din diverse
domenii.
2. Extrapolarea achizițiilor matematice dobândite pentru a identifica și explica procese, fenomene din diverse domenii, utilizând
concepte și metode matematice în abordarea diverselor situații.
3. Justificarea unui demers sau rezultat matematic, recurgănd la argumentări, dovedind tenacitate și perseverenţă.
Unități de competențe/subcompetențe:
3.6. Aplicarea sensului geometric şi mecanic a derivatei în rezolvări de probleme din diverse domenii.
3.7. Analizarea rezolvării unei probleme, situaţii-problemă ce ţin de utilizarea derivatelor în contextul corectitudinii, al simplităţii, al clarităţii
şi al semnificaţiei rezultatelor.
3.9. Justificarea unui demers, rezultat obţinut și/sau indicat cu calculul diferențial, recurgând la argumentări, demonstraţii.
Obiective operaționale: Elevul va fi capabil să:
O1 : utilizeze proprietăţilor funcţiilor derivabile la rezolvarea problemelor;
O2: formuleze sensul geometric al derivatei;
O3: calculeze viteza și accelerația unui corp ce se mișcă rectiliniu, fiind dată legea de mișcare a lui;
O4: determine ecuația tangentei la graficul diferitor funcții.
Strategii didactice:
a) Moduri de organizare și desfășurare a activității instructiv-educative: frontal, individual;
b) Tipuri de învățare: receptiv-reproductiv, operațional și algoritmic;
c) Mijloacele, metodele și procedeele de predare-învățare: explicația, conversația euristică, problematizarea, exercițiul;
d) Modalități de evaluare: evaluarea (observarea) formativă individualizată.
Surse documentare, materiale auxiliare:
1. I. Achiri ș.a. Matematica, manual cl. XI-a, Prut Internațional, 2014
2. Culegere de exerciții și probleme pentru clasele a X-a – XII-a, Victor Iavorschi, 2012.
Secvențele lecției Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare
Organizarea clasei 2 min Se creează atmosfera necesară de desfășurare a lecției. Se notează absențele.
Se așteaptă următoarele răspunsuri,
7 min Se propune următoarea întrebare: atitudini:
Ce puteți să demonstrați din următorul
grafic:
Elevii răspund după desen ce s-a notat
prin ∆ x , ∆ f ( x 0 ) , x 0+ ∆ x ,etc. și ajung la
noțiunea de derivata unei funcții și dau
definiția integrală. Se evaluează însușirea
noțiunii de derivată,
creșterea funcției,
Verificarea temei de creșterea argumentului.
acasă
Se verifică ex. 1, pag. 95: Se evaluează capacitățile
1 de aplicabilitate a noțiunii
Să se calculeze, în punctul x 0= , Elevii rezolvă exercițiul conform
2 de derivată a unei funcții.
algoritmului:
creşterea argumentului şi creşterea
- determină creșterea
funcţiei f : R → R,
argumentului: ∆ x=x −x 0
f ( x )=x 2, dacă:
- determină creșterea funcției:
a) x = 2;
∆ f ( x 0 )=f ( x 0+ ∆ x )−f (x 0)
b) x = 0,7;
c) x = −√ 3;
Captarea atenției 20 min Le propun elevilor următoarea
problemă:
Fie un mobil se mişcă în sensul pozitiv Elevii examinează atent condițiile
pe o axă l conform legii s = s(t), unde problemei și vin cu propuneri, prin
s(t) este abscisa punctului în care se metodele cunoscute din fizică.
află mobilul în momentul t. Altfel spus,
abscisa este distanţa parcursă (spaţiul
parcurs) de mobil în timpul t.
Se cere de determinat viteza
instantanee a mobilului în momentul t0 și
accelerația instantanee a mobilului în
momentul t0.
Ne aducem împreună aminte de
noțiunea de derivată și deducem
următoarele definiții și concluzii: Elevii particpă la deducerea definițiilor
1. Dacă mişcarea mobilului este principale și le notează în caiet. Se evaluează însușirea
uniformă, atunci pentru orice noțiunii de derivată și
momente , t 0 ,t 1 ( t 1 ≠ t 0 )valoarea modul de definire a
s ( t 1 )−s (t 0) acesteia.
raportului este
t 1−t 0
constantă şi este egală cu viteza
mobilului.
2. Dacă însă mişcarea mobilului nu
Totodată se urmărește cât de bine au
este uniformă, viteza lui nu este
înțeles noțiunea de derivată.
constantă. Să considerăm un
moment t 0 de referinţă. Pentru
intervalul de timp [t 0 ,t ] raportul
dintre distanţa parcursă şi timpul
s (t )−s (t 0 )
scurs, ,(1) se numeşte
t−t 0
viteza medie a mobilului.
3. Mişcări uniforme practic nu
există, dar pe intervale de timp
din ce în ce mai mici, mişcarea
mobilului tinde să devină
uniformă. În aceste condiţii,
pentru t → t 0 , t ≠ t 0 ,viteza medie
respectivă tinde la un număr,
care în fizică se numeşte viteza
instantanee a mobilului în
momentul t0.
4. Aşadar, definim viteza
instantanee v (t 0 ) a mobilului în
momentul t0 ca fiind limita (dacă
aceasta există) la care tinde
raportul (1) când t → t 0 ,adică
s ( t )−s (t 0) ∆s
v ( t 0 )=lim = lim . (2)
t→t 0
t−t 0 ∆ t →0 ∆ t
5. În mod similar, dacă v(t) este
viteza instantanee a mobilului în
orice moment t, atunci
acceleraţia instantanee a (t 0) a
mobilului în momentul t0 se
defineşte ca fiind limita (dacă
aceasta există) la care tinde
v ( t ) −v (t 0 )
raportul cînd t → t 0 ,
t−t 0
adică
v ( t )−v (t 0 ) ∆v
a ( t 0 ) =lim = lim .
t →t 0 t−t 0 ∆ t → 0 ∆t
Toate acestea conduc la definirea
sensului mecanic al derivatei și anume:
'
a) v ( t 0 )=s ( t 0 ) – viteza instantanee a
unui mobil în momentul t 0 este
valoarea derivatei distanței
(spațiului) în t 0;
'
b) a ( t 0 ) =v (t 0) – accelerația Elevii își notează sensul mecanic al
instantanee a unui mobil în derivatei și adresează în cazul în care
momentul t 0 este valoarea nu s-a înțeles ceva.
derivatei vitezei în t 0;
' '
Formulele v ( t 0 )=s ( t 0 ) și a ( t 0 ) =v (t 0)
esprimă sensul fizic (mecanic) al
derivatei: derivata distanței s în
raport cu timpul t este viteza v a
mișcării unui mobil, iar derivata
vitezei în raport cu timpul t este
accelerația a a aceluiași mobil.
Anunț elevii că astăzi vom studia Elevii își notează tema nouă în caiete.
Anunțarea temei noi 4 min anume sensul mecanic al derivatei și că
și a obiectivelor vor fi capabili săa determine cu ușurință,
chiar și la fizică, viteza și accelerația
prin derivată.
De asemenea, le menționez că vom
deduce și ecuația tangentei la graficul
unei funcții.
Dirijarea învățării 20 min Le propun elevilor problema 5 de la Elevii rezolvă problema pe puncte:
temei noi pagina 113:
1. Egalează ecuațiile legilor de
Dintr-un punct pleacă concomitent două mișcare pentru a determina
mobile ale căror ecuaţii de mişcare sînt momentele de întâlnire a
3 2
s1 (t) =6t2+ 4t și s2 ( t ) =t +3 t + 6 t , unde mobilelor:
distanţa s se exprimă în metri şi timpul t s1 ( t ) =s 2 ( t )
– în secunde. Astfel, obțin următoarea ecuație:
2 3
6 t + 4 t=t +3 t +6 t ⇔
2 Se evaluează nivelul de
a) Să se determine momentele de 3 2
t −3 t +2 t=0 însușire a sensului
întâlnire a acestor mobile. Rezolvă ecuația obținută: mecanic al derivatei și
b) Să se determine formulele vitezelor şi capacitatea de aplicarea a
t ( t 2−3 t +2 )=0⇒
ale acceleraţiilor celor două mobile. 2 formulelor pentru
t=0 sau t −3t +2=0
c) Să se determine vitezele şi determinarea vitezei și
De aici determină că mobilele se
acceleraţiile mobilelor în momentele de accelerației având legea
vor întâlni în momentele de timp:
întîlnire. de mișcare s(t).
t=0 ; t=1 ; t=2.
d) Să se determine momentele în care 2. Conform sensului mecanic al
vitezele şi respectiv acceleraţiile lor sînt De asemenea, se
derivatei, deduc că:
egale. ' ' evaluează capacitate de
v 1 ( t )=s 1 ( t ) ,iar a 1 ( t )=v 1 ( t ) .
intepretare a unor condiții,
În mod similar, deduc formulele pentru determinarea
de calcul pentru viteza și diferitor momente de timp.
accelerația celui de-al doilea
mobil:
' '
v 2 ( t )=s 2 ( t ) ,iar a 2 ( t )=v 2 ( t ) .
3. Determină vitezele și accelerația
mobilelor:
'
v 1 ( t )=( 6 t + 4 t ) =12 t+ 4
2
'
a 1 ( t )=( 12 t+ 4 ) =12
'
v 2 ( t )=( t + 3 t +6 t ) =3 t +6 t +6
3 2 2
'
a 2 ( t )=( 3 t + 6 t+6 ) =6 t+ 6.
2
4. Egalează vitezele mobilelor și
determină timpul t din ecuația:
2
3 t +6 t +6=12t +4 ⇔
2
3 t −6 t+2=0
Apoi egalează accelerațiile
mobilelor și determină timpul t
din ecuația:
6 t +6=12 ,
de unde t=1.
Elevilor li se adresează următoarea Se evaluează capacitatea
întrebare: Care este diferența dintre de sinteză și analiză a
Elevii trebuie să își dea seama că
coordonata mișcării și legea de valorilor fizice și
coordonata mișcării poate avea valori
mișcare? coordonatele unui sistem
atât pozitive, cît și negative, pe când
de coordonate.
valoarea legii de mișcare întotdeauna
este pozitivă.
15 min
În continuare, elevilor li se propune
următoarea situație:
Fie f : I → R(I ⊆ R) o funcţie derivabilă în
punctul x 0 ∈ I și Gf graficul ei.
Elevii analizează graficul funcției date.
Se cere de determinat ecuația tangentei
T la graficul funcției Gf .
Elevii notează teoremele în caiet.
Pentru a deduce ecuația tangentei
prezint elevilor teoremele:
1. Dacă funcția f este derivabilă în
punctul x0, atunci la graficul ei în
punctul ( x 0 , f (x 0 )¿ poate fi trasată
o tangentă neverticală, având
panta egală cu f ' ( x0 ).
2. Dacă la graficul funcției f în
punctul ( x 0 , f (x 0 )¿ poate fi
trasată o tangentă neverticală,
atunci funcția f este derivabilă în
punctul x 0 și panta m a acestei
tangente este egală cu valoarea
Se evaluează modalitatea
funcției f în punctul x 0 (m= f ' ( x0 )). Elevii fac concluzia că: de deducere a unei ecuații
Tangenta la graficul funcţiei f din cele cunoscute
Utilizând teoremele respective, derivabile în punctul x 0este dreapta anterior: noțiunea de
deducem sensul geometric al derivatei: ce derivată, derivata funcției
existenţa derivatei finite a funcţiei f în
trece prin punctul ( x 0 , f (x 0 )¿ , a cărei într-un punct, etc.
punctul x 0 este echivalentă '
pantă m este egală cu f ( x0 ),
cu existenţa tangentei neverticale la
adică m=f ' (x 0)=tg α .
graficul funcţiei f în punctul ( x 0 , f (x 0 )¿ ,
astfel încît panta acestei tangente este
egală cu f ' ( x0 ).
Să determinăm ecuaţia tangentei în
punctul ( x 0 , f (x 0 )¿ al graficului funcţiei f Elevii participă activ la deducerea
ecuației tangentei, după care o notează
în caiet.
derivabile
în x 0.
Ştiind că ecuaţia dreptei care are
'
coeficientul unghiular f ( x 0 ) este y =
'
f ( x0 ) ∙ x+ b, să determinăm coeficientul
16 min b.
Cum tangenta trece prin punctul (
x 0 , f (x 0 )¿ , obţinem că f (x 0) = f ' ( x0 ) Elevii rezolvă problema pentru fiecare
punct separat, urmând pașii:
∙ x+ b , de unde b=f ( x 0 ) −f ' (x 0 ) ∙ x+ b .
- determină derivata funcției,care,
Astfel, tangenta în punctul ( x 0 , f (x 0 )¿ al evident că va fi aceeași pentru
graficului funcţiei f derivabile în punctul toate 3 cazuri:
x 0 este dreapta de ecuaţie '
f ( x )=( x +2 x+2 ) =2 x +2
' 2
- pentru x 0=0 , 5, calculăm
valoarea funcției și valoarea
Elevilor se propune problema 7(a) de la
derivatei obținute:
pagina 100 din manual.
f ' ( x )=2∙ 0 , 5+2=3
2
Aplicînd definiţia derivatei, să se scrie f ( x )=0 ,5 +2 ∙ 0 ,5+ 2=3 , 25
ecuaţia tangentei la graficul funcţiei: - scriem ecuația tangentei
funcției: y=3 ,25+3 ( x−0 ,5 ) ⇔
(a) f : R → R , f ( x )=x 2+ 2 x +2 în punctul de y=3 x +1 ,75
Elevii repetă același algoritm pentru
abcisă:
celelalte cazuri.
1) x 0=0 , 5;
2) x 0=2;
3) x 0=−5.
Anunțarea temei de 2 min Problema 4, pag. 113, problema 7 (b), Elevii notează tema pentru acasă și
acasă 8, 9, pag. 100 din manual și explic în ce adresează întrebări.
constau exercițiile.
Totalurile lecției și 4 min Adresez elevilor următoarele întrebări:
notarea elevilor 1. Formulați sensul geometric al
derivatei;
2. Formulați sensul fizic (mecanic)
al derivatei;
3. Care este ecuația tangentei la
graficul unei funcții?
4. Care este algoritmulde
determinare a ecuației tangentei
la graficul unei funcții?
Notez elevii care au fost activi pe tot
parcursul lecției.