Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesoara:
Disciplina: Fizica
Clasa: a VII- a
Tipul lecției:   de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor
Unitate de conținut: Mișcarea rectilinie uniformă. Viteza. Rezolvarea problemelor
Unitate de competență:
1.4. Definirea termenilor și a mărimilor fizice: punct material, traiectorie, drum parcurs, viteză, viteză medie.
1.8. Identificarea datelor relevante pentru rezolvarea unei probleme/situații-problemă.
1.9. Utilizarea simbolurilor mărimilor fizice, a unităților de măsură și a formulelor aferente la rezolvarea problemelor.
1.10. Efectuarea transformărilor de unități de măsură în SI pe baza relațiilor dintre multipli și submultipli.
1.11. Manifestarea unui comportament de precauție la traversarea regulamentară a străzilor, ținând cont de distanța de frânare (aceeași referință și la traversarea
căii ferate).
Obiective operaționale: La finele activității didactice elevii vor fi capabili:
O1- să explice noțiunea de viteză, viteză medie;
O2- să rezolve probleme/ situații-problemă utilizând mărimile fizice: distanța, viteza, timp;
O3- să efectueze transformări a unităților de măsură în SI, pe bază de relații dintre multipli și submultipli;
O4- să aplice cunoștințele despre viteză studiate la lecție, în activitatea cotidiană.
Resurse
- Conținutul învățării a fost alcătuit pornind de la obiectivele fixate și în strânsă concordanță cu manualul de fizică clasa a VII- a și prevederile curriculei;
- Clasa este neomogenă din punct de vedere al capacităților de învățare. Se impune un ritm moderat de parcurgere a sarcinilor stabilite;
Strategii didactice:
- Metode de instruire: conversația, explicația, experimentul demonstrativ, observarea, situație- problemă, demonstrația, experiment virtual, exercițiul, jocul
didactic, problematizarea.
- Materiale: computer, proiector, markere, cretă, coli de hârtie.
Bibliografia:
- Manual de fizică pentru clasa a VII- a, Ion Botgros, Viorel Bocancea, Vladimir Donici, Victor Ciuvaga;
- Culegere de probleme pentru clasa a VI- VII-a Fizica, Marinciuc M.;
- Caietul elevului Fizica pentru clasa a VII- a, Miron Potlog, Tamara Potlog.;
Scenariul lecției

Evenimentul Activitatea de învățare Resurse Obser


didactic, Obiec- Activitatea profesorului Activitatea elevului materiale, vații
resurse de tive procedurale
timp
Evocarea Salut elevii. Verific prezența elevilor și pregătirea cu Se pregătesc cu toate cele necesare, pentru Conversația
(5 minute) toate cele necesare pentru lecție . lecție.
Propun întrebări de control din cele cunoscute prin Participă activ , răspund la întrebări. Jocul de
completarea Jocului de cuvinte. (Anexa 1) Completează jocul de cuvint cuvinte

Realizarea Se anunță subiectul lecției:,, Mișcarea rectilinie Notează subiectul lecției. Citesc obiectivele
sensului uniformă. Viteza. Rezolvarea problemelor,, lecției Explicația
(15 minute) Se anunță obiectivele lecției. Aduc exemple: Conversația
-Dați exemple de:- Mișcări rectilinii -Trenul care se deplasează pe o cale ferată
dreaptă
-Mișcări curblinii -Un automobil ce se deplasează pe un drum cotit. Observația
-Se analizează experimentul 1 și 2 din manual Experiment
(pag.16). Se formulează concluzii. -Analizează Experimentele 1 și 2 din manual. virtual
Definiții: Formulează concluzii. Comparare
Mișcarea uniformă este mișcarea în care mobilul Notează definițiile
parcurge distanțe egale în orice intervale de timp.
( Exemple: mișcarea unei molecule între 2 ciocniri
consecutive, mișcarea vârfului acului de la ceasornic)
Mișcarea neuniformă sau variată este mișcarea în
care mobilul parcurge distanțe diferite în orice
intervale egale de timp. ( De exemplu:

Se propune spre analiză situația 1 din manual Conversație


Analizează Situația 1 din manual. Formulează
(pag.17) euristică
concluzii: două mișcări uniforme se pot deosebi
Definiție: Viteza este mărimea fizică ce Discuție
prin rapiditatea lor.
caracterizează rapiditatea mișcării. ghidată
Viteza indică ce drum parcurge mobilul într-o
unitate de timp. În mișcarea uniformă valoarea
numerică a vitezei este permanent constantă.
v=d/t, d=v×t t=d/v Notează formula vitezei, deduc formulele de
Viteza se măsoară cu vitezometrul calcul pentru timp și distanță.
Unitatea de măsură pentru viteză în SI este m/s
Viteza medie este mărimea fizică egală cu raportul
dintre distanța totală parcursă de corp și intervalul
de timp corespunzător .
Viteza medie= distanța totală parcursă / timpul total PPT
Se propune studierea informației de la rubrica ,, Citesc informația și indică regulile de
Află mai mult,, pag.19 comportament și de precauție la traversarea
Reține: regulamentară a străzilor, ținând cont de distanța de
Viteza exprimată în km/h se împarte la 3,6 pentru a frânare (aceeași referință și la traversarea căii
ferate).
găsi valoarea ei în m/s.
Viteza exprimată în m/s se înmulțește cu 3,6 pentru a
găsi valoarea ei în
km/h.
Reflexia Se propune spre rezolvare problema 6 și 7 manual, Rezolvă problema:
(22 minute) pag.19 Se dă: SI Problema-
v=25m/s v=d/t tizare
d=60km 60000m t=d/v
t-? t=60000m÷25m/s=2400s
sau 40 min Exercițiul
Răspuns: t=40 min Transormare
Rezolvați exercițiul:
72km/h =72000m/3600s =20m/s Rezolvă exercițiul propus Prezentare
15m/s =54km/h PPT
Se propune elevilor rezolvarea rapidă a diferitor Rezolvă rapid problemele. Situație-
Situații –problemă. Primesc notă elevii, care mai problemă
ager rezolvă problemele.
Extindere Explic tema pentru acasă Ascultă și notează sarcina pentru acasă. Explicația
(3 minute) De rezolvat ex.13, 14, pag.27 manual
Se va încheia lecția cu poezia ,, Fă-ți timp...

S-ar putea să vă placă și