Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesoara: Nicolai Olesea


Disciplina: Fizica
Clasa: a VIII- a
Tipul lecției:   de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor
Unitate de conținut:Rezistența electrică. Rezolvarea problemelor
Unitate de competență:
 Definirea termenilor și a mărimilor fizice: intensitatea curentului electrc, tensiune electrică, rezistență electrică.
 Identificarea datelor relevante pentru rezolvarea unei probleme/situații-problemă.
 Utilizarea simbolurilor mărimilor fizice, a unităților de măsură și a formulelor aferente la rezolvarea problemelor.
 Efectuarea transformărilor de unități de măsură în SI pe baza relațiilor dintre multipli și submultipli.
 Respectarea normelor de securitate la utilizarea dispozitivelor electrice.
Obiective operaționale:
La finele activității didactice elevii vor fi capabili:
O1- să explice noțiunea de rezistență;
O2- să rezolve probleme/ situații-problemă utilizând mărimile fizice: intensitate, tensiune, rezistență;
O3- să efectueze transformări a unităților de măsură în SI, pe bază de relații dintre multipli și submultipli;
O4- să aplice cunoștințele despre rezistență studiate la lecție, în activitatea cotidiană.
Resurse
- Conținutul învățării a fost alcătuit pornind de la obiectivele fixate și în strânsă concordanță cu manualul de fizică clasa a VIII- a și prevederile curriculei;
- Clasa este neomogenă din punct de vedere al capacităților de învățare. Se impune un ritm moderat de parcurgere a sarcinilor stabilite;
Strategii didactice:
- Metode de instruire: conversația, explicația, experimentul demonstrativ, observarea, situație- problemă, demonstrația, experiment virtual, exercițiul, jocul
didactic, problematizarea.
- Materiale: computer, proiector, markere, cretă, coli de hârtie.
Bibliografia:
- Manual de fizică pentru clasa a VIII-a, Ion Botgros, Viorel Bocancea, Vladimir Donici,Nicoae Constantinov
- Culegere de probleme pentru clasa a VIII- IX-a Fizica, Marinciuc M.;
- Caietul elevului Fizica pentru clasa a VII- a, Miron Potlog, Tamara Potlog.;
Scenariul lecției

Evenimentul Activitatea de învățare Resurse Obser


didactic, Obiec- Activitatea profesorului Activitatea elevului materiale, vații
resurse de tive procedurale
timp
Evocarea Salut elevii. Verific prezența elevilor și pregătirea cu Se pregătesc cu toate cele necesare, pentru Conversația
(5 minute) toate cele necesare pentru lecție . lecție.
Propun întrebări de control din cele cunoscute prin Participă activ , răspund la întrebări. Jocul de
completarea (Anexa 1) cuvinte

Realizarea Se anunță subiectul lecției:,,Rezistența. Rezolvarea Notează subiectul lecției. Citesc obiectivele
sensului problemelor,, lecției Explicația
(15 minute) Se anunță obiectivele lecției. Aduc exemple: Conversația
-Trenul care se deplasează pe o cale ferată
Definiții: dreaptă
Tensiunea electrică -Un automobil ce se deplasează pe un drum cotit. Observația
Intensitatea electrică Experiment
Rezistența electrică -Analizează Experimentele 1 și 2 din manual. virtual
( De exemplu: Formulează concluzii. Comparare
Notează definițiile
Se propune spre analiză situația 1 din manual
(pag.17)
Definiție: Rezistența
Rezistența se măsoară cu ohmetrul
Unitatea de măsură pentru rezistență în SI este
Viteza medie este mărimea fizică egală cu raportul
dintre distanța totală parcursă de corp și intervalul
de timp corespunzător .
Analizează Situația 1 din manual. Formulează Conversație
Viteza medie= distanța totală parcursă / timpul total
concluzii: două mișcări uniforme se pot deosebi euristică
Se propune studierea informației de la rubrica ,,
prin rapiditatea lor. Discuție
Află mai mult,, pag.19
ghidată
Reține:
Notează formula rezistenței, deduc formulele de
calcul pentru rezistență
.

PPT

Citesc informația și indică regulile de


comportament și de precauție la traversarea
regulamentară a străzilor, ținând cont de distanța de
frânare (aceeași referință și la traversarea căii
ferate).

Reflexia Se propune spre rezolvare problema 6 și 7 manual, Rezolvă problema:


(22 minute) pag.19 Se dă: SI Problema-
v=25m/s v=d/t tizare
d=60km 60000m t=d/v
t-? t=60000m÷25m/s=2400s
sau 40 min Exercițiul
Răspuns: t=40 min Transormare
Rezolvați exercițiul:
Se propune elevilor rezolvarea rapidă a diferitor Rezolvă exercițiul propus Prezentare
Situații –problemă. Primesc notă elevii, care mai PPT
ager rezolvă problemele. Rezolvă rapid problemele. Situație-
problemă

Extindere Explic tema pentru acasă Ascultă și notează sarcina pentru acasă. Explicația
(3 minute) De rezolvat ex.13, 14, pag.27 manual
Se va încheia lecția cu poezia ,, Fă-ți timp...

S-ar putea să vă placă și