Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala Adrian Păunescu- Pitești


Clasa: a VII-a
Profesor: Duminica Ana Maria
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Fizică
Unitate de învățare: Forţa
Titlul lecției: Forţa. Tipuri de forţe
Tipul lecției: Lecţie mixtă: recapitulare si asimilare de noi cunoștințe
Durata: 50 minute

Competențe generale:

1. Cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor fizice, a terminologiei, a conceptelor şi a metodelor specifice domeniului, şi explicarea pe
baza acestora a funcţionării şi utilizării unor produse
3. Rezolvarea de probleme prin metode teoretice
4. Comunicarea folosind limbajul specific fizicii

Competențe specifice :

1.2 descrierea fenomenelor fizice studiate, întâlnite în activitatea practică, după criterii date
1.3 identificarea legilor, principiilor, caracteristicilor definitorii ale unor fenomene, mărimi caracteristice, proprietăţi ale unor corpuri
şi dispozitive, condiţii impuse unor sisteme fizice
1.5 realizarea transferului cunoştinţelor dobândite prin studiul fizicii în domeniul general al ştiinţelor şi tehnicii
3.2 rezolvarea unor probleme cu caracter teoretic sau aplicativ
4.2 formularea observaţiilor proprii asupra fenomenelor studiate

Obiective operaționale:

OO1: să identifice tipul de forţă;


OO2: să reprezinte forţele care acționează într-o situație concretă;
OO3: să caracterizeze fiecare forţă ca mărime fizică vectorială;
OO4 : să scrie relațiile matematice de calcul a modulelor forțelor, precizând semnificația
mărimilor fizice care intervin;
OO5 : să explice, folosind limbajul specific fizicii, fenomene întâlnite în natură;
OO6 : să rezolve probleme aplicând noțiunile recapitulate.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversația, explicaţia, diagrama Venn, problematizarea


Mijloace de învățământ: fişe de lucru
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Bibliografie :
- Programa şcolară pentru clasele V-VIII. Aria curriculară: matematică şi ştiinţe
- Manual Fizică clasa a 7-a

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei ACTIVITATEA DE INSTRUIRE SRATEGII DIDACTICE
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de
procedee organizare
Momentul Asigură condiţiile optime pentru Elevul de serviciu anunţă elevii care Conversaţia Activitate
organizatoric desfăşurarea lecţiei. sunt absenţi. frontală
Notează absenţii.

Captarea Propune elevilor să ghicească o ghicitoare: Conversaţia Activitate


atenției frontală
Elastică, de greutate, de frecare
Interacțiunile ea le măsoară.
Mărimea pe care-o ştim cu toții Un elev răspunde.
Cum se numeşte oare? (Forţa)

Anunţarea Anunţă tema şi obiectivele lecţiei Conversaţia Activitate


temei Scrie titlul lecţiei pe tablă: ,,Forţa. Tipuri de Elevii notează în caiete titlul lecţiei. Expunerea frontală
şi a obiectivelor forţe” Explicaţia
operaţionale

Recapitularea Solicită elevilor:


conţinuturilor. - să definească forța, să specifice simbolul, să
caracterizeze forța ca mărime vectorială Răspund solicitărilor profesorului. Conversaţia Activitate
- să recunoască tipurile de forțe care frontală
acționează într-o situație concretă
-să reprezinte schematic tipurile de forțe
- să caracterizeze, ca mărime vectorială,
fiecare forță identificată
- să enumere deosebirile dintre masa
corpului și greutatea corpului (Anexa1,
Anexa 2). Completează fişa de lucru. Exercițiul, Activitate
Organizează elevii în echipe, repartizează Diagrama Venn în echipă
elevilor fişa de lucru (Anexa3) și explică
sarcina.
Cere liderilor echipelor să prezinte Citesc răspunsurile. Conversaţia Activitate
răspunsurile. frontală
Corectează răspunsurile, dacă e necesar.

Distribuie elevilor fişa de lucru (Anexa 4) și Completează fişa de lucru. Exercițiul, Activitate
explică sarcina. individuală
Numește elevi să prezinte răspunsurile Citesc răspunsurile. Conversaţia Activitate
Corectează răspunsurile, dacă e necesar. frontală

Propune elevilor să rezolve probleme. Rezolvă la tablă şi în caiete. Problematizarea Activitate


(Anexa 5 ). frontală
Concluzii şi Face aprecieri generale asupra modului
enunţarea participării la activitate şi notarea elevilor.
temei pentru Propune tema pentru acasă: problemele Notează tema în caiet.
acasă nerezolvate din Anexa 5.

Anexa 2

Diferența dintre masa corpului și greutatea corpului

Mărimea fizică
masa corpului greutatea corpului
Tipul de mărime fizică
Simbol
Unitatea de măsură în SI
Instrumentul de măsură

Mărimea fizică
masa corpului greutatea corpului
Tipul de mărime fizică scalară vectorială
Simbol m G
Unitatea de măsură în SI kg N
Instrumentul de măsură balanța dinamometrul
măsoară inerția măsoară interacțiunea

Anexa 5

FIȘĂ DE EVALUARE

FORȚA. PROBLEME

1. Greutatea unei prune care cade din prun este de 0,25 N. Ştiind că acceleraţia gravitaţională este egală cu 9,81 N/kg, calculaţi cât
cântăreşte pruna.
2. O lustră cu masa m= 5 kg este susținută de un fir cu masa neglijabilă. Ce valoare are tensiunea în fir?

3. Ce forță elastică apare într-un resort de constantă elastică k=150 N/m când acesta este alungit cu 1 cm?

4. O macara ridică uniform un corp cubic din oțel cu latura 2 m. Calculați tensiunea din firul macaralei (densitatea oțelului este
7000kg/m3).

5. Determină forța de greutate ce acționează asupra corpului cu masa de 0,4 kg la ecuator și la pol. Care forță este mai mare și cu
cât? ( gpol = 9,83 N/Kg, gecuator = 9,78 N/Kg)

6. Cu cât se deformează un arc ce are constanta elastică 500 N/m dacă suspendăm de el un corp de 400 g?

S-ar putea să vă placă și