Sunteți pe pagina 1din 7

Aria Matematică şi ştiinţe ale

Propunător: prof. Vlasceanu Marius


curriculară: naturii
Data: 03.05.2022
Disciplina: Fizică Măsurarea forţei de greutate cu dinamometrul
Tema lecţiei:
Lecţie de laborator (lecţie de formare a priceperilor şi
Clasa: a VI-a Tipul lecţiei:
deprinderilor de muncă independentă)

PROIECT DE LECTIE
Măsurarea forţei de greutate cu dinamometrul

Competente specifice: 3.1 Extragerea de date și informații științifice relevante din observații proprii.

Resurse materiale:
 manual, caiet, trusa de geometrie, fişe de lucru, dinamometre, greutati marcate, videoproiector,laptop, tableta grafica,boxa portabila;

1
SCENARIU DIDACTIC

Activitatea de instruire Resurse


Eveniment didactic procedurale
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
şi materiale
1.MOMENT Cadrul didactic salute, face prezenta si se asigura de Caiet, manual,
ORGANIZATORIC existenta tuturor materialelor necesare unei bune instrumente de
Saluta. Se pregatesc pentru lectie.
(2 min) desfasurari a demersului didactic. scris, trusa de
geometrie.
2.Reactualizarea Profesorul invita elevii sa priveasca o imagine creata
cunostințelor predate de unul dintre elevi si raspunda la urmatoarele
anterior (5 min) intrebari: Ce este interacţiunea ? De cate feluri sunt
efectele aparute in urma interacţiunii ? Daţi exemple
de efecte statice (plastice si elastice) si de efecte
dinamice..
Raspund la intrebari. Discuţia
Care este mărimea fizică asociata interacţiunii ? Care
este unitatea de măsură a forţei ? Ce tipuri de forţe
cunoaşteţi ?
Care este definiţia greutatii corpurilor ?
Cu ce instrument de masura se măsoară forţa ?

2
3.CAPTAREA Profesorul proiecteaza un fisier video legat de Greutate
ATENTIEI cu scopul de a-I impulsiona;
5 min Videoproiecto
https://www.youtube.com/watch?v=7kXhuCQdlGE Urmaresc filmuletul. r
Raspund la intrebari. Laptop
Profesorul ii invita sa raspunda la urmatoarea Boxa portabila
intrebare: ‘Cum calculam corect valoarea greutatii
unui obiect’?

4. Desfasurarea Profesorul le prezintă fişa de lucru, explică si ghideaza


demersului didactic activitatea didactica propusa in fisa ’Determinarea fişă
Sunt atenţi. Identifică materialele aflate pe
23 minute greutatii unui corp’’ de mai jos. dinamometru
masa de lucru si parcurg fisele de lucru
Ii roaga pe elevi sa construiasca un tabel in caietele de cantar
propuse notand datele experimentale.
notite asemanator celor de pe fisa de lucru si sa il greutati marcate
Verifica precizia instrumentelor.
completeze cu valori pentru ca apoi sa treaca la diferite obiecte
completarea urmatoarelor doua tabele din fisa de lucru.
Colectează date şi analizează informaţiile,
avansează predicţii, creează, modifică şi
resping unele explicaţii.
Activitatea se materializează în mai multe
produse(rezultate in tabel):
Valorile măsurate ale greutăţilor mai
multor corpuri;

3
Pentru feed-back profesorul va folosi metoda eseului
de 5 minute.
Într-un scurt eseu elevii:
Vor scrie ce au învăţat din lecţie;
Vor formula o întrebare pe care o mai au în legătură cu
5.Incheierea lectiei acesta. Noteaza in caiet ce au învăţat nou;
(feed-back) si tema Formuleaza o întrebare pe care o mai au Eseul de 5
pentru acasa.(10 Clasa şi elevii sunt informaţi asupra nivelului atins în în legătură cu lectia parcursa. minute
minute) asimilarea cunoştinţelor.
Noteaza tema pentru acasa.

Temă pentru acasă: ,,Cu ajutorul unui cantar masurati


masa a 3 corpuri si calculati greutatea acestora.
Rezultatele vor fi trecute intr-un tabel.’’

Determinarea greutatii unui corp


Mod de lucru:
1.Se noteaza valoarea maselor celor 3 corpuri (alese la nivel de clasa) ce urmeaza a fi agatate de carligul dinamometrului).
2. Cele 3 obiecte se agata pe rand de carligul dinamometrului ;
3. Se citeste valoarea de pe dinamometru corespunzatoare fortei de greutate;
4. Se noteaza in tabel valoarea citita pe dinamometru.(primul tabel completat va fi cel din caiet, apoi cele doua de mai jos)
5. Se trec in tabel valorile obtinute si de ceilalti experimentatori.
6. Se calculeaza media aritmetica a valorilor obtinute.
7. Se calculeaza eroarea fata de valoarea medie pentru fiecare greutate obtinuta.
8. Se calculeaza eroarea medie.
9. Se scrie rezultatul final.
10. Se stabilesc concluziile punand accent pe raportul dintre masa unui corp si greutatea lui.

Nr. Crt. Greutatea corpului Media aritmetica din Eroarea fata de Media erorilor Rezultatul final
masurat coloana 2 a fortelor valoarea medie obtinute
(N) masurate (N)
4
1.
2.
3.
4.
5.

Nr. Crt. Greutatea corpului Media aritmetica din Eroarea fata de Media erorilor Rezultatul final
masurat coloana 2 a fortelor valoarea medie obtinute
(N) masurate (N)
1.
2.
3.
4.
5.

5
6
7

S-ar putea să vă placă și