Sunteți pe pagina 1din 13

cProiect didactic

Profesoara:
Disciplina: Fizica
Clasa: a VI- a
Tipul lecției: de formarea a capacităților și de dobândire a cunoștințelor
Unitate de conținut: Măsurarea/determinarea volumului și timpului. Aplicații.
Unitate de competență:
Utilizarea instrumentelor de măsură pentru măsurarea/determinarea mărimilor fizice: lungime, arie, volum, timp.
Efectuarea transformărilor unităților de măsură în SI, pe bază de relații dintre multipli și submultipli.
Obiective operaționale: La finele activității didactice elevii vor fi capabili:
O1- să definească noțiunea de volum, capacitate, timp;
O2- să utilizeze instrumente de măsură pentru determinarea/ măsurarea mărimilor fizice:lungime, arie, volum, timp;
O3- să efectueze transformări a unităților de măsură în SI, pe bază de relații dintre multipli și submultipli;
O4- să aplice cunoștințele despre volum, capacitate, timp, studiate la lecție în activitatea cotidiană.
Resurse
- Conținutul învățării a fost alcătuit pornind de la obiectivele fixate și în strânsă concordanță cu manualul de fizică clasa a VI- a și prevederile
curriculei;
- Clasa este neomogenă din punct de vedere al capacităților de învățare. Se impune un ritm moderat de parcurgere a sarcinilor stabilite;
Strategii didactice:
- Metode de instruire: conversația, explicația, experimentul demonstrativ, observarea, situație- problemă, demonstrația, experiment virtual, exercițiul, ,
jocul didactic, jocul Robingo
- Materiale: computer, proiector, markere, cretă, coli de hârtie, fișe de lucru
Bibliografia:
- Manual de fizică pentru clasa a VI- a, Marinciuc M.;
- Culegere de probleme pentru clasa a VI- VII-a Fizica, Marinciuc M.;
- Caietul elevului Fizica pentru clasa a VI- a, Marinciuc M.;
Scenariul lecției

Evenimentul Activitatea de învățare Resurse Obser


didactic, Activitatea profesorului Activitatea elevului materiale, vații
resurse de procedurale
timp
Evocarea Salut grupul de elevi. Verific prezența și pregătirea pentru Se pregătesc cu toate cele necesare, pentru Conversația
(5 minute) lecției a elevilor. lecție.
Propun întrebări de control din cele cunoscute prin Participă activ , răspund la întrebări.
jocul ,,Robingo,,
1. În SI, unitatea pentru măsurarea lungimii este: 1.Metrul Jocul Robingo
2.Relația: S=Lx l reprezintă formula 2. Ariei PPT
3. Fizica studiază: 3. Legile naturii
4. Cele trei stări de agregare sunt: 4.Solidă, lichidă, gazoasă
5.În SI, unitatea de măsură a ariei este: 5. metrul pătrat
6. 2 km este egal cu _______ m 6. 2000m
7. Kilometrul este _________ metrului 7. multiplul
8. În SI, unitatea de măsură pentru masă este: 8. kilogramul
9. Pentru a cântări 100g de făină folosim: 9. Cântarul de bucătărie
10. Măsurarea poate fi : 10. Directă sau indirectă
Se anunță subiectul lecției: Măsurarea/determinarea
volumului și timpului. Aplicații. Notează subiectul lecției. Citesc obiectivele
Se anunță obiectivele lecției lecției
Realizarea Ce este volumul corpurilor?
sensului Portiunea de spatiu ocupata de un corp se numeste Notează definițiile în caiet Explicația
volumul (V) acelui corp.
(25 minute)
Volumul este o proprietate pe care o au toate corpurile
din natura.
Cand vorbim de lichide sau gaze, ce se afla in vase, se
foloseste și notiunea de capacitate.
Măsurare.Instrumente de măsură Conversația
În viata de zi cu zi întalnim o multime de vase cu capacitati Cana – pentru a bea apă
diferite.In funcție de capacitate (volum), vasele pot fi Butoi – pentru vin
utilizate in diverse scopuri. Dați exemple de astfel de vase Seringa –pentru injecții
și unde le folosim: Bol- pentru cereale
Volumul corpurilor: Exercițiu
a) solide – se află pe baza măsurării dimensiunilor lor Fiecare elev calculează volumul caietului
(lungimea, lăţimea, înălţimea) sau cu său de lucru
ajutorul unor vase gradate;
- se exprimă în metri cubi (m3)
V=L×l ×h
b) lichide – se măsoară cu ajutorul unor vase gradate ;
- unitatea principală de măsură lichidelor
este litrul (1dm3=1l).
La întroducerea unui corp solid intr-un cilindru gradat
Experiment
umplut pe jumatate cu apa, nivelul lichidului crește
deoarece s-a adaugat un nou volum.Corpul solid a ocupat demonstrativ
locul (volumul) lichidului ridicat.Spunem ca volumul Observația
corpului solid este egal cu volumul lichidului dezlocuit de Experiment
corp.Astfel pot fi determinate volumele unor corpuri solide
virtual
de forme diferite.

Se propune spre vizionare un filmuleț Vizionează filmulețul. Formulează Filmuleț


Se prezintă multiplii și submultiplii litrului și metrului cub. concluzii. Fac notițe în caiet
(Anexa 1) Fișa de lucru
Completează fișa de lucru
Se propune elevilor să completeze câte o fișă de lucru (Anexa 2) Comparare

Se prezintă câteva tipuri de ceasuri. Se cere elevilor să


indice ce fel de ceas se va folosi în diferite situații. Determină tipul de ceas folosit în diferite
Este foarte important, în zilele noastre, să cunoaștem cu situații. Conversație
precizie timpul. Ce este, de fapt, timpul?
euristică
Definiție: Timpul reprezintă o succesiune ireversibilă a
evenimentelor: trecut-prezent-viitor.
Timpul este greu de definit. Durata de timp scursă între 2 Notează definiția în caiet.
evenimente se numește interval de timp.
Pentru a măsura timpul, trebuie să compari durata unui
fenomen cu unitatea de timp etalon. În SI, unitatea de
măsură pentru timp este secunda (s), cu multiplii și
submultiplii ei.
1 oră = 60 min=3600s
Conversație
Ce tipuri de ceasuri foloseau oamenii din cele mai vechi -La început oamenii se orientau după soare
timpuri? (răsărit, amiază, apus). Cântatul cocoșilor.
-Clepsidre, ceasuri de apă, ceasuri de foc,
Astăzi, ceasornicele, indică cu exactitate ora, minutele, etc.
secundele. -Astăzi folosim: ceasul de mână,
-Ce tipuri de ceasuri folosim astăzi? cronometrul, ceasul de perete, deșteptătorul,
ceasul electronic, etc

Calendarul – este sistemul de divizare a timpului în : ani, Explică semnificația expresiilor


luni, săptămâni și zile. Discuție ghidată
-Explicați semnificațiile expresiilor:
a)toate la timpul lor...
b)în doi timpi și trei mișcări...
c) E timpul...
d) Pe timpuri... Propun expresii despre timp.
Propuneți și voi astfel de expresii
Reflecția Se propune spre rezolvare următoarea problemă: Rezolvă problema:
(9 minute) Problemă:O cameră are lungimea de 30 dm, lățimea de Se dă: SI Problema
0,5 dam și 420 cm. Calculați columul de aer din cameră, în L=50dm 5m V=L×l ×H -tizare
m³. l=0,3 dam 3m V=5m×3m×4,2m=63m³
H=420cm 4,2m Răspuns:V=63m³
Rezolvați exercițiul: V-?
Transformați în SI următoarele valori: Rezolvă exercițiul propus.
2500l=___________m³ 2500l=2,5m³ Exercițiul
5dm³= _________l 5dm³= 5l
3m³= __________l 3m³ = 3000l
Situație –problemă: Rezolvă rapid
Într-un ibric turnăm 450cm³ de apă și preparăm cafeaua. 450cm³ =450ml Situație-
Știind că ceașca de cafea are 150ml, câte cafele vor fi? 450:150=3 problemă
Vor fi 3 cafele
Situație-problemă:
Într-o zi de școală, Ion pleacă de acasă la ora 7 și 20 min Dimineața: De la ora 7 și 20 min până la 7 și
și ajunge la școală la ora 7 și 45minute. După terminarea 45min sunt 25 min
lecțiilor, când se întoarce acasă, merge pe drum cu 10 La amiază: 25min +10 min =35min
minute mai mult. Calculați cât timp merge pe drum Ion, în Total: 25min +35 min = 60 min (3600s) (1h)
ambele direcții. Estimați timpul în :ore, minute, secunde. Participă activ la completarea păianjenului.
Prezintă rezultatele

Se propune elevilor un joc didactic: ,,Cuvinte aleatorii,, Îndeplinesc fișa . Cine-i mai ager prezintă Jocul didactic
Fiecare elev primește o fișă pentru a completa jocul răspunsul.
didactic (Anexa 4)

Extindere Explic tema pentru acasă Ascultă și notează sarcina pentru acasă. Explicația
(3 minute) De îndeplinit fișa de lucru (Anexa 5)
Se va încheia lecția cu poezia ,, Fă-ți timp...
Anexe:
Jocul didactic ,,Robingo,,
1. În SI, unitatea pentru măsurarea lungimii este:______________
2.Relația: S=Lx l reprezintă formula:____________________
3. Fizica studiază:____________________________
4. Cele trei stări de agregare sunt:________________
5.În SI, unitatea de măsură a ariei este:____________________
6. 2 km este egal cu __________ m
7. Kilometrul este _______________________ metrului
8. În SI, unitatea de măsură pentru masă este:________________________
9. Pentru a cântări 100g de făină folosim:___________________________
10. Măsurarea poate fi :________________________________
Anexa 1:
Anexa 2:
I) Problemă:O cameră are lungimea de 30 dm, lățimea de 0,5 dam și 420 cm. Calculați columul de aer din cameră, în m³.

II)Rezolvați exercițiul:
Transformați în SI următoarele valori:
2500l=___________m³
5dm³= _________l
3m³= __________l

III)Situație –problemă:
Într-un ibric turnăm 450cm³ de apă și preparăm cafeaua. Știind că ceașca de cafea are 150ml, câte cafele vor fi?

IV)Situație-problemă:
Într-o zi de școală, Ion pleacă de acasă la ora 7 și 20 min și ajunge la școală la ora 7 și 45minute. După terminarea lecțiilor, când se întoarce acasă, merge
pe drum cu 10 minute mai mult. Calculați cât timp merge pe drum Ion, în ambele direcții. Estimați timpul în :ore, minute, secunde.

I) Problemă:O cameră are lungimea de 30 dm, lățimea de 0,5 dam și 420 cm. Calculați columul de aer din cameră, în m³.

II)Rezolvați exercițiul:
Transformați în SI următoarele valori:
2500l=___________m³
5dm³= _________l
3m³= __________l

III)Situație –problemă:
Într-un ibric turnăm 450cm³ de apă și preparăm cafeaua. Știind că ceașca de cafea are 150ml, câte cafele vor fi?

IV)Situație-problemă:
Într-o zi de școală, Ion pleacă de acasă la ora 7 și 20 min și ajunge la școală la ora 7 și 45minute. După terminarea lecțiilor, când se întoarce acasă, merge
pe drum cu 10 minute mai mult. Calculați cât timp merge pe drum Ion, în ambele direcții. Estimați timpul în :ore, minute, secunde.
Jocul didactic ,,Cuvinte aleatorii..
Sarcina: Selectează cuvintele din următorul borcan, clasificându-le după criteriul de mai jos:

S-ar putea să vă placă și