Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic al lecţiei

Profesorul:Gamureac Neli
Disciplina: Fizica
Clasa:a VI-a
DATA:
Unitatea de învăţare: Fenomene mecanice
Subiectul lecţiei:Densitatea corpurilor
TIPUL LECȚIEI:: de comunicare de noicunoştinţe
Timpul acordat:45 min.
Unități de competențe curriculare:
 Definirea densității corpului
 Utilizarea instrumentelor pentru măsurarea / determinarea mărimilor fizice: volum, masă , densitate
 Extragerea din tabele a valorilor densității unor substanțe.Aplicarea simbolurilor mărimilor fizice, a formulelor aferente și a
unităților de măsură studiate ( masă, densitate, arie, volum) la rezolvarea problemelor
Obiective operaţionale: Elevul la sfârşitullecţiei va fi capabil:
O1 :sădefineascădensitateacorpurilor;
O2 :săprecizezeunitatea de măsurăşi instrumental pentrumăsurareadensităţii;
O3 :sărecunoască formula de calcul a densităţii;
O4 : sădetermineexperimentaldensitateaunorcorpuri;
O5: săaplicecunoştinţeleînsuşiteînrezolvareaunorprobleme practice
STRATEGII DIDACTICE:
a.) METODE: conversaţiaeuristică, explicaţia, demonstraţia, problematizareşiînvăţareaprindescoperire
b.) MIJLOACE: computer PPT, lînă,paie, fier,sare, apă, cartof,ouă
c.) FORME DE ORGANIZARE: frontal, pegrupe.

BIBLIOGRAFIE:
M. Marinciuc, M. Miglei: ”Fizica, manual pentru clasa a VI-a”,Știința, 2011.
M. Marinciuc, V. Ghețu, M. Miglei, M. Potlog: ”Fizică, culegere de probleme pentru cl. VI - VII”
Fericireaestearmoniadintreceeacegândești, ceeacespuișiceeacefaci……

SCENARIUL DIDACTIC
Etapelelecției Actvitateaprofesorului Activitateaelevului Strategiididactice Evaluarea
Evocarea Salutul, verificareaprezenței. Se pregătesc de lecție. Conversația Frontal
Ce ațiavutpentruacasă? Dar Răspund la întrebări, descriuexperimenteleefectuate la Individual
cum lecțiatrecută.
ațiprocedatpentrufiecarecaz?
Își spun părerile, argumentează. Problematizarea
Ați observant căuneori, un corp
mic e maigreudecât un corp cu
volummai mare? Puteți da
exemple? Cum explicăm?
Realizarasens Se anunțătemalecției: Scriutemaîncaiete. Prezentare PPT Observareaelev
ului Densitateacorpurilor. Lucreazăîngrupasuprasarciniiprimiteapoiscriurezultatelepepost Lucrulîngrup ilor
Folosinddateleexperimentale de erefiecaregrup cu culoareasa.
la lecțiatrecutădeterminațivă rog Comparărezultateleobținuteșiformuleazăconcluzii: Învățareaprindescop Pegrupe
raportul m/V pentruunașiaceeașisubstanțăraportul m/V esteaproximativegal. erire Observareaelev
pentrufiecaredintrecorpurilecerc Noteazăîncaiete, deducformulele de calculpentru masa ilor
etate (5 min) șivolumutilizândtriunghiulmemorării.
Analizeazătabeluldenstăților din manual șiproblemar.

Raportuldintre masa
corpuluișivolumulsăureprezintă
o
mărimefizicănouănumitădensit Corpurile cu volum mic au densitatemai mare și invers,
ate, se corpurile cu volum mare au densitatemică. Problematizarea
noteazăprinliteragrecească – ρ,
expresia de calcul: Transcriuîncaieteși respect regula de rezolvareaproblemelor la
m fizică.
ρ= V ;
Unitatea de
măsurăînsistemulinternațional
de unități:
[m]
[ρ]SI = [V ] = 1kg/m3
Deasemeniestefoarte des
utilizatsubmultiplul 1g/cm3.
Densitatea se măsoară cu
densimetrul.
Care corpuri au densitateamai
mare?

Rezolvareaproblemelor:
Se dă: F-le: Calcule:
m
m=2,7 kg ρ=
V
3
V=0,001m
2 ,7 kg
ρ=? ρ=
0,001 m3
=2700kg/m3
R-s: ρ=2700kg/m3
Reflecția Iasă-mi spunețivoi din Fiecareelevcunoscâ0ndu-și masa Conversațiaeuristic Frontal
ceestealcătuitcorpulomenesc, corpuluișiconsiderânddensitateacorpuluiumanaproximativegală ă Individual
așaeu v-am cu densitateaapeiîșideterminăvolumulpropriului corp.
rugatsăvăînscriețipecopertacaiet
ului masa corpuluivostru, Eleviiîșiexpunpărerile. Problematizarea
dacăștimcă 90% din
corpulnostruesteapă, Observarea
determinațivolumulcorpuluivost Rezolvă la tablăproblemele elevilor
ru. Învățareaprindescop
Cum altfel am erire
puteadeterminavolumulcorpuril
or?
(PovestealuiArhimedeșicoroana
regală.)
Rezolvareaproblemelor din
problemar
Extinderea Pe masa aveți o fișă cu Eleviialeg variant de răspunscorectăși o prezintă, Frontal
întrebărișiprobleme, deasemeni rezolvăproblema. Individual
le avețiproiectate la ecran, Pegrupe
Tema de raspundeți la
acasă întrebărisaurezolvațidupăcaz.

Pentruacasătema 5, ex 1-3 p34


din manual.

Anexa:
1.Uleiul are densitatea: mai mare decâtapa/ la fel ca apa /maimicădecâtapa?
2. Care substanță are densitateamai mare: lemn, fier, apa?
3. Care substanțăare densitateamaimică: lemn, fier, apa?
4. Ce material are densitatemaimică: plumb, oțel, apă?
5. Unitatea de măsură a densitățiieste: kilogram, m3, kg/m3, Newton?
6. Care substanță are densitateamai mare: petrol, aluminiu, apa, lemn?
7. Douăcorpuri din oțel au volume diferite: unul e mare, altul e mic. Care are
densitateamaimare?
8. Ce densitate are un corp cu masa de 3,6 tone șivolumul de 6000 dm3?
9. Cîtcîntăreșteuncorp cubic din lemn (densitatea 600 kg/m3) cu latura de 2 dm?
10. Ce greutate are un geam din sticlă (densitatea 2500 kg/m3) cu lungimea 2m, înălțimea8
dmșigrosimea 0,5 cm?
11. Aflațivolumulșilaturaunuizar (cubic) din plastic, densitatea 2 g/cm3, știindcăzarulcîntărește
16 g?

S-ar putea să vă placă și