Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Numele și prenumele profesorului: Stefanescu Elena


Disciplina: Fizică
Clasa a VII-a
Titlul lecției: Greutatea corpurilor
Scopul lecției: Lecție de dobândire de noi cunoștințe

Competente specifice: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili


Să descrie alcatuirea si functionarea unui dinamometru;
Să defineasca greutatea corpurilor;
Să argumenteze deosebirea dintre greutate si masa;
Să asocieze un text cu conceptul de interactiune;
Să analizeze rezultatele obtinute experimental;
Să formuleze concluzii pe seama valorilor si observatiilor facute prin experiment;
Să aplice cunostintele insusite despre greutate in rezolvarea de probleme.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1) Metode: CUBUL, experimental, conversatia dirijata, confruntarea directa,
problematizarea.
2) Mijloace: cub din carton, 6 fise cu sarcini de lucru, dinamometre, carlige,
discuri cu mase marcate.
3) Forme de organizare: pe grupe, individual, frontal.

Evaluare – continua. Conceptul de “greutate a unui corp” va fi descoperit si


inteles prin activitate predominant pe grupe, folosind metoda cubului, care
permite ca fiecare elev sa-si aduca contributia proprie la concluziile lectiei,
lucrand prin cooperare si analizand subiectul din mai multe perspective.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI:

Evenimentul Conținut Activitatea de predare-învățare


lecției(timp) uri Activitatea profesorului Activitatea elevului
a)-face trecerea la noua lectie, citind a)-asculta legenda citita
Captarea atentiei elevilor ,,Legenda marului lui
Newton ’’ , care explica modul in
care marele fizician ar fi descoperit
legea atractiei gravitationale .
,,Pe cand se plimba in gradina , cufundat
in ganduri , dintr-un pom a cazut un mar .
Acest fapt l-a facut sa se intrebe cat de
mare ar trebui sa fie pomul pentru ca
marul sa nu cada pe Pamant , ajungand la
concluzia ca si daca varful copacului ar
atinge Luna , actiunea fortei de atractie a
Pamantului nu ar inceta  ’’ .
b)isi exprima pareri , care vor fi
b)-cere elevilor sa-si exprime oral scrise succint pe tabla intr-un colt ,
parerea asupra celor citite , incurajandu- unde vor ramane pana la sfarsitul
i , fara a face judecati de valoare orei

Verifica prin intrebari modul in care raspund la intrebarile :


Reactualizarea elevii si-au insusit cunostintele a)Ce este masa unui corp ?
cunostintelor(5 referitoare la masa , respectiv forta b)Care este unit. de masura pentru
min.) masa in SI ?
c)Cum se num.operatia de
determinare a masei unui corp ?
d)Care este instr.folosit
pt.determinarea masei ?
e)Ce este forta ? Cu ce instrument se
masoara ?
f)Care este unit de mas.fol.in SI
pentru forta ?

Enunțarea titlului Comunică elevilor subiectul lecției Notează în caiet titlul lecției.
lecției și a ob. Greutatea corpurilor , precum și
Operaț(2 min) obiectivele ce urmează a fi atinse

Prezentarea Greutatea Adreseaza catorva copii intrebarea : Ce Noteaza propriile raspunsuri in alt
sarcinilor corpurilor greutate ai ? colt al tablei
Dirijarea învățării Face legatura intre legenda citita si
Asigurarea titlul lectiei noi ,,Greutatea corpului
conexiunii inverse Diferenta dintre masa si greutatea
Obținerea unui corp
performanței Defineste greutatea ca fiind o forta Noteaza defintia in caiete , alaturi de
de atractie a Pamantului asupra unitatea de masura –newtonul (N)
tuturor corpurilor
G=m* g , unde g este acceleratia
gravitationala (g=9,8 N / kg)

Indica sarcina de lucru sub forma unui


experiment si urmareste si modul in
care elevii si-au insusit deprinderile de
a manui dinamometrul
Urmareste elevii si intervine la nevoie

Prezentarea Împartiti in grupe de cate 4 ,


sarcinilor determina greutatea unor corpuri de
Dirijarea învățării Precizeaza ca valoarea lui g nu este masa cunoscuta si stabilesc
Asigurarea constanta , ceea ce inseamna ca acelasi proportionalitatea directa intre masa
conexiunii inverse Accelerația corp poate avea greutati diferite –ex.— si greutatea unui corp , trecand
Obținerea gravitaționa pe Luna , g este de 6 ori mai mica decat datele obtinute intr-un tabel de
performanței lă pe Pamant forma :
-lanseaza intrebarea :
,,Ce greutate ai avea daca ai trai pe Nr.g Ma Greutatea corpului concluzii
Luna ? Concluzii rupe sa (G)
i cor
pul
Îi indeamna pe elevi ,,sa scape ‘’ din ui
(m)
mana diverse obiecte , si sa observe ce
se –ntampla. 1
2
3
4
Revine asupra intrebarii :,,Ce greutate 5
Prezentarea ai ?‘’ 6
sarcinilor Diferența Îsi calculeaza greutatea in noua
Dirijarea învățării între masa situatie si stabilesc concluzia
Asigurarea și greutatea
conexiunii inverse unui corp Deduc ca corpurile cad sub actiunea
Obținerea greutatii , care are directie
performanței

Obtinerea Cere sa stabileasca caracteristicile Completeaza tabelul


performantei(10 masei si a greutatii unui corp si sa le
min) treaca intr-un tabel de forma :

Marim Instru Unit. Ce


e fizica ment de masoar
de masura a ?
masura
MASA Cantar kilogra inertia
m
GREU dinamo newton interact
TATE metru iunea
A
si sa formuleze concluziile
Asigurarea ) Propune un eseu de 5 minute : Raspund in scris la intrebarile
retentiei si 1)Scrieti un lucru pe care l-ati invatat adresate
transferului de din lectia de azi ? Noteaza tema pentru acasa.
cunostinte(5 min) 2)Formulati o intrebare , referitoare la
lectie , la care asteptati un raspuns
b) – indica tema pentru acasa
Fise de lucru pe echipe

I1O1. Descrie dispozitivul de laborator folosit astazi pentru masurarea


greutatii, prezentand alcatuirea si principiul de functionare.justifica, de ce folosim
dinamometrul ?
I2O5. Compara rezultatele masuratorilor culese in tabel si formuleaza o
concluzie pentru a exprima ceea ce ai constatat.
I3O2. Asociaza definitiei greutatii 3 enunturi prin care sa confirmi
continutul acesteia.
I4O5. Analizeaza interactiunile din urmatoarele enunturi:
 Lovita de glontul nemilos, pasarea se prabusi fara vlaga pe pamantul
umed.
 Matei potrivi piatra in elasticul prastiei si, fara sa stea pe ganduri, o
trimise catre fereastra la care astepta de 10 minute sa vada chipul lui
Mihai.
- noteaza corpurile care interactioneaza si precizeaza, pentru fiecare, ce tip de
interactiune este( de contact sau la distanta)
I5O2.Aplica observatiile si rezultatele masuratorilor anterioare pentru a estima
greutatea unui corp cu masa de 400 gr.
I6O3.Argumenteaza afirmatia: “ masa si greutatea nu pot fi confundate.”

S-ar putea să vă placă și