Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.09.2016
Clasa: a IX-a
coala:
Obiectul: Fizic
Tema: Micare i repaus . Cinematica punctului material. Micarea rectilinie uniform
Tipul leciei: Lecie de comunicare/nsuire de noi cunotine
Obiectiv cadru:
nelegerea i explicarea unor fenomene fizice i procese mecanice
Obiective operationale:
a) Cognitive
O1- s descrie i s explice ntr-un limbaj specific micarea rectilinie
uniform folosind mrimile fizice vectoriale deplasare i vitez;
O2- s identifice condiiile n care un un corp poate fi descris ca un punct
material;
O3- s contientizeze rolul i importana micrii uniforme;
O4- s identifice mrimile fizice caracteristice micrii uniforme;
O5- s aplice legea de micare n rezolvarea de probleme probleme .
Afective
O1- s participe activ i afectiv la lecie;
O2- s manifeste interes pentru lecie i rezolvarea de proleme.
Strategia didactic
a) Metode si procedee: conversaie euristic, observaie, explicaie,tehnica nvrii
prin cooperare, problematizare , metode eficiente ca metoda ciorchinelui, metoda
cvintetului.
b) Forme de organizare a activitii de nvare: activitate frontal i n echipe.
c) Mijloace de nvmnt:, manual pentru clasa a IX-a, Ed. Niculescu, 2010 Autori
Cleopatra Gherbanovschi i Nicolae Gherbanovschi, pag. 74, flipchart, fie de
lucru , plane, reviste, fotografii, , prezentare n power point
d) Resurse: capaciti receptive normale ale elevilor
Bibliografie
1.Variante propuse pentru examenul de bacalaureat, disciplina Fizic, 2009
2.Metode eficiente de nvare a fizicii - Program de formare continu , 2014 - Suport de
curs , Facultatea de Fizic , Universitatea Bucureti
3.Ghid metodologic al profesorului constructivist, Proiect finanat in cadrul Programului
EC FP7: 5.2.2.1 SiS-2010-2.2.1Grant Agreement No.:266589 Aciuni de sprijinire
pentru inovare la orele de curs, Instruirea profesorilor cu privire la metode de predare pe
scar larg in Europa
4. Internet

Etapele lectiei
1. Dimensiunea
structural
Moment
organizatoric
2. Dimensiunea
funcional
Anunarea
subiectului leciei
3. Dimensiunea
operaional
Dirijarea leciei

Desfurarea leciei
Activitatea profesorului
Activitatea elevului

Metode si
procedee
didactice
conversaie

Durata

Verificarea prezenei, a resurselor i


materialelor necesare(tabla, creta,
manuale, imagini, flipchart,
videoproiector).
Se anun subiectul leciei i
obiectivele. Se subliniaz utilitatea
acestei teme.

Elevii se vor aeza n


semicerc i pregtesc fiele
de lucru individuale
primite ca tem.
Elevii scriu subiectul
conversaia
leciei.
euristic,
explicaia

2 min

Se definete micarea rectilinie


uniform ca fiind micarea cu
traiectoria linie dreapt i vectorul
vitez v constant n direcie, sens i
valoare numeric.
Se extrage consecina vm=v
Se formuleaz ecuaia de micare n
plan r=r0+vt
Se analizeaz cazul micrii
unidimensionale formulndu-se
legea de micare x=x0+vt

Elevii se reunesc n grupe


de cte 2 elevi lucrnd pe
fia de lucru.
Elevii se reunesc n grupe
de cate 4 elevi.
Fiecare grup va primi o
coal de lucru pe care va
formula rspunsurile
corespunztoare sarcinii
trasate.
Fiecare grup formuleaz
ideile principale i
concluziile la sfritul
activitii.

15
min

Profesorul prezint cteva modele


de problema ca aplicaii la micarea
rectilinie uniform. Pe parcursul
desfurrii orei profesorul
utilizeaz Metoda nvrii prin
cooperare
Etapele :
- Anunarea activitii
-Faza introductiv
-Faza lucrului individual
-Faza lucrului n echip de cte 2
elevi , fiecare grup avnd ca tem
rezolvarea unei problema de pe fia
de lucru
-Faza reuniunii in grupuri mari de
cate 4 elevi pentru realizarea fixrii
cunotinelor i a feed-back-ului
utiliznd metoda ciorchinelui sau a

Metoda
nvrii prin
cooperare

3 min

cvintetului.
Reflectare asupra sarcinii
- ndeplinirea sarcinilor
Faza raportarii soluiilor n colectiv
prezentare poster
4.Fixarea i
sistematizarea

5. Evaluarea

6.Explicaii pentru
continuarea
nvrii acas i
pentru realizarea
temei
7.
ncheierea
activitii

Profesorul va presenta un video clip


cu tema micarea rectilinie
uniform.
n echip de cte 2, elevii rezolv 2
aplicaii din fiele de lucru . Una
din echipe va prezenta rezolvarea
primei problema .
Profesorul va solicita ca n echipe
de cte 4 elevi ,utiliznd metoda
cvintetului, a circhinelui , a turului
galeriei s extrag i s prezinte
informaiile despre coninuturile
noi. Profesorul va aduna fiele de
lucru completate i va aprecia
corectitudinea acestora
Elevii vor primi indicaii
suplimentare pentru rezolvarea
celorlalte problema de pe fia de
lucru.
Evaluarea activitii, notarea
elevilor
Tema pentru acas: Elevii vor primi
ca tem celelalte problema de pe
fia de lucru i problemele 1,2,3,4,
pag . 73 Manual.

3 min
7 min

Elevii vor fi capabili s


neleag sarcinile propuse,
s realizeze asocitii noi de
idei.

Elevii vor solicita


informaii suplimentare
necesare rezolvrii
celorlalte probleme de pe
fia de lucru.
Elevii noteaza tema.

Metoda
cvintetului,
metoda
ciorchinelui

10
min

5 min

conversaie

5 min

A. n textul citit/ filmul vizionat aplicai metoda Cvintetului


Cvintetul este o poezie de cinci versuri care v solicit capacitatea de a rezuma i
sintetiza informaii, idei, sentimente i convingeri n exprimri concise, care exprim
reflecii personale asupra subiectului ..
Instruciuni:
1. Primul vers 1 cuvnt-cheie care denumete subiectul ce urmeaza a fi descris n
celelalte versuri (de obicei, un substantiv)
2. Al doilea vers 2 cuvinte - adjective care descriu subiectul
3. Al treilea vers 3 cuvinte - verbe ( eventual, la gerunziu)
4. Al patrulea vers 4 cuvinte care exprim sentimente fa de subiect
5. Al cincilea vers 1 cuvnt care exprim esena subiectului
Exemplu Fenomene optice
Curcubeul
Multicolor, efemer,
Rsrind, strlucind, disprnd
Incit privirile copiilor curioi
Enigmatic!

B. n textul citit/ filmul vizionat aplicai metoda Ciorchinelui


Scriei un cuvnt nucleu / o propoziie n mijlocul colii de hartie.
Scriei notiuni, marimi fizice legate de tema respectiv i tragei linii ntre ideile care se
leag ntr-un fel.

C. n scopul interevalurii aplicai metoda Turul Galeriei


Dup realizarea circuitelor examinai circuitele realizate de celelalte grupe. Reexaminaiv apoi propriile produse prin comparaie cu celelalte i citii comentariile realizate de
celelalte grupe despre circuitul realizat de voi.

Bibliografie
1. Metode eficiente de nvare a fizicii - Program de formare continu , 2014 Suport de curs , Facultatea de Fizic , Universitatea Bucureti
2. Ghidmetodologic al profesorului constructivist Proiect finanat in cadrul
Programului EC FP7: 5.2.2.1 SiS-2010-2.2.1Grant Agreement
No.:266589Aciuni de sprijinire pentru inovare la orele de cursInstruirea
profesorilor cu privire la metode de predare pe scar larg in Europa

FI DE LUCRU
TEST DE FIXAREA CUNOTINELOR /EVALUARE

MICAREA RECTILINIE UNIFORM


1.Un tren parcurge jumtate din drumul su cu viteza de 72km/h , iar
cealalt jumtate a drumului cu viteza de 30m/s . Viteza medie a trenului pe
ntreaga distan este:
a. 24m/s b. 25m/s c. 51m/s d. 102m/s
2.Dac avioanele A1, A2 i A3 ar pleca simultan de la Timioara spre
Bucureti cu vitezele medii v1 340km/h , v 2 100m/s i v3 8km/min , ar
ajunge la destinaie n ordinea:
a. A1, A2, A3 b. A3, A2, A1 c. A2, A1, A3 d. A3, A1, A2
3.Un avion a parcurs distana d 720km dintre dou aeroporturi n timpul
t 1h . Viteza medie a acestuia a fost: a.v=20 km/s b. v=20 m/s
c.v=200m/s d.v=720m/h
4.Despre vectorul vitez instantanee se poate afirma c:
a. este perpendicular pe traiectorie la fiecare moment de timp;
b. are ntotdeauna direcia vectorului vitez medie;
c. este tangent la traiectorie la fiecare moment de timp;
d. nu exist nicio regul cu privire la orientarea n spaiu.
5. Un mobil aflat n micare rectilinie uniform, parcurge o fraciune f din
drumul su cu viteza v1, iar restul drumului cu viteza v2 . Viteza medie a
mobilului este:
a. v1v2 / fv2+(1-f)v1
b. v1v2 / fv1+(1-f)v2
c. v1+v2 / 2
d. fv1+(1-f)v2 / 2
6.Un copil se deplaseaz cu rolele cu viteza constant v1 5m/s , iar vntul
i bate din fa cu viteza v2 4m/s . Viteza vntului fa de copil este
a. v 9m/s b. v 41m/s c. v 1m/s d. v 3m/s

S-ar putea să vă placă și