0% au considerat acest document util (0 voturi)
8 vizualizări2 pagini

Proiect de Lectie Gaurirea Materialelor

Proiectul de lecție pentru clasa a IX-a la Liceul Tehnologic „Domnul Tudor” se concentrează pe tehnologiile generale în electronică-automatizări, cu un accent pe operațiile de prelucrare prin găurire. Lecția include activități de recapitulare, prezentare de conținut nou și evaluare sumativă, având ca obiective utilizarea limbajului tehnic, cunoașterea operațiilor de găurire și alegerea corectă a sculelor. Resursele didactice includ fișe de lucru, videoclipuri demonstrative și aplicații interactive, iar activitățile sunt organizate frontal și pe grupe mici.

Încărcat de

tazmania82
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
8 vizualizări2 pagini

Proiect de Lectie Gaurirea Materialelor

Proiectul de lecție pentru clasa a IX-a la Liceul Tehnologic „Domnul Tudor” se concentrează pe tehnologiile generale în electronică-automatizări, cu un accent pe operațiile de prelucrare prin găurire. Lecția include activități de recapitulare, prezentare de conținut nou și evaluare sumativă, având ca obiective utilizarea limbajului tehnic, cunoașterea operațiilor de găurire și alegerea corectă a sculelor. Resursele didactice includ fișe de lucru, videoclipuri demonstrative și aplicații interactive, iar activitățile sunt organizate frontal și pe grupe mici.

Încărcat de

tazmania82
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DE LECȚIE

Data: 16.03.2025
Unitatea de învățământ :Liceul Tehnologic „Domnul Tudor”
Clasa:a-IX-a
Profesor: Popescu Liliana
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: M1: Tehnologii generale în electronică-automatizări
Unitatea de învăţare: Prezentarea generala a procedeelor de prelucrare
Conținutul învățării: Operații de prelucrare prin găurire
Tipul lecției: Mixtă (recapitulare, sistematizare și însușire de cunoștințe noi)

Competențe specifice/Obiective de referință


- C1: Utilizarea limbajului tehnic specific.
- C2: Cunoașterea operațiilor tehnologice de găurire.
- C3: Alegerea corectă a sculelor și parametrilor de tăiere în operații de găurire.

Obiective operaționale
- Cognitive:
- Să definească operația de găurire.
- Să identifice componentele sculelor utilizate.
- Să calculeze parametrii de tăiere: avans, adâncime, turație.
- Afectiv – atitudinale:
- Să manifeste interes față de activitate și responsabilitate în aplicarea regulilor de siguranță.
- Psihomotorii:
- Să realizeze corect o schemă de prelucrare prin găurire și să urmărească pașii operaționali.
Resurse didactice
- Fișe de lucru și documentare.
- Videoclipuri demonstrative: [YouTube – Forarea pe mașini
unelte]([Link]
- Aplicații interactive: Quizizz, Wordwall.
- Laptop/tabletă pentru fiecare elev sau grup.
- Proiector multimedia și tablă interactivă.
Forma de organizare:
Activitate frontală și pe grupe mici.
Evaluare:
Sumativă (test online, întrebări orale, fișă de lucru).

Durată:50 minute
Locul desfășurării:Cabinetul tehnic
Desfășurarea lecției :
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea Metode
elevilor didactice
[Link] Verifică prezența, portofoliile elevilor, anunță Răspund la apel, Conversație
organizatoric/Pre tema lecției. se pregătesc , observație.
gătirea clasei pentru activitate.
pentru activitate
5 min

2. Precizarea Întrebări despre metode de așchiere, Răspund în Brainstormi


materiei supusă diferențiere între operații. perechi sau ng,
recapitulării/plan grupuri conversație
de recapitulare euristică
(10 min)
[Link] Descriere: - Explică Elevii se consultă Explicaţia,
conținut nou noțiunea de găurire, tipurile de burghie, între ei, utilizează conversatia
(10 min) mișcările implicate. caietele de euristica,
notiţe, şi observarea
vizionează
videoclip
răspund
întrebărilor
profesorului.
4. Recapitularea Ghidează elevii în completarea unei fișe de Lucrează Explicație,
conţinuturilor calcul a regimului de tăiere. - individual sau în rezolvare de
(10min) perechi . probleme.
5. Verificare (10 Lansare quiz/fișă de lucru în aplicație. Testare, Elevii ezolvă expunerea,
min) feedback formativ) exercițiile și explicaţia,
discută problematiz
rezultatele. area,
observarea.

6. Asigurarea Trecerea in revista a materialului parcurs. Elevii pun Dialog,


feed-backului Recapitulare, oferă explicații pentru întrebări dacă e reflecție
(10min) temă.Notează tema, pun întrebări dacă e nevoie;
nevoie.

7. Tema pentru Calculați parametrii de tăiere (viteza de tăiere, Elevii sunt atenti explicaţia
acasă/Explicaţii avansul, adâncimea) pentru o piesă de oțel si noteaza pe
pentru S235 prelucrată cu un burghiu de 10 mm, caiete
continuarea conform exemplelor din lecție.
activităţii acasă
(5min)

S-ar putea să vă placă și