0% au considerat acest document util (0 voturi)
238 vizualizări13 pagini

Proiect Didactic Ds Mate Animale Domestice

Proiectul de activitate de la Grădinița „ION CREANGĂ” se concentrează pe tema 'Animale domestice' și include o activitate matematică pentru consolidarea cunoștințelor despre numerația în limitele 1-5. Activitatea se desfășoară printr-un joc didactic, având ca scop utilizarea unui limbaj matematic adecvat și recunoașterea cifrelor. Evaluarea se realizează prin observație și fișe de lucru, iar durata activității este de 30-35 minute.

Încărcat de

pj4yqr7ssj
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
238 vizualizări13 pagini

Proiect Didactic Ds Mate Animale Domestice

Proiectul de activitate de la Grădinița „ION CREANGĂ” se concentrează pe tema 'Animale domestice' și include o activitate matematică pentru consolidarea cunoștințelor despre numerația în limitele 1-5. Activitatea se desfășoară printr-un joc didactic, având ca scop utilizarea unui limbaj matematic adecvat și recunoașterea cifrelor. Evaluarea se realizează prin observație și fișe de lucru, iar durata activității este de 30-35 minute.

Încărcat de

pj4yqr7ssj
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 13.01.2025
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit „ION CREANGĂ” Craiova
EDUCATOARE: STOICA VIOLETA
GRUPA: Mare
TEMA DE STUDIU ANUALĂ: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Animale domestice”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Știință
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Animalele de la fermă”
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la numerația în
limitele 1-5; utilizarea unui limbaj matematic adecvat.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

 Să numere în ordine crescătoare și descrescătoare în limitele 1-5 ;

 Să recunoscând cifrele 1,2,3,4,5;

 Să recunoască vecinii cifrelor;

 Să folosească corect numeralul ordinal;

 Să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr;

 Să rezolve corect fișa de evaluare;

 Să utilizeze un limbaj matematic adecvat.


STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul,
problematizarea, jocul didactic.
MIJLOACE DIDACTICE: cutie de cadou, balon, scrisoare, palete cu cifre – cifre de la 1 la 5,
coș cu ecusoane, ecusoane cu pisici, ecusoane cu căței, panou de punctaj, fețe
zâmbitoare, plicuri cu sarcini de lucru, jetoane cu cifre, flipchart, hetoane cu animale
domestice, trenuletul cu animale, clopoțel, clepsidră, fișe de lucru, culori, recompense.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual.
DURATA: 30-35 minute
LOC DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
Glava, A., „Introducere în pedagogia preşcolară”, Editura& Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
,,Curriculum pentru învăţământul timpuriu”, 2019;
Mihaela Neagu,Georgeta Beraru ,,Activități matematice în grădiniță”, Editura AS’S,1995;
,,Ghidul pentru unitățile de învățământ preșcolar”, Editura Didactică și
Pedagogică S.A.,București, 2020.
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENT CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC OB. Metode și Mijloace Forme de
OP. Procedee didactice organizare
Moment Asigur condiţiile necesare desfăşurării activităţilor:
organizatoric aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului,
pregătirea materialelor necesare și organizarea
colectivului de
preşcolari.
Captarea Se realizează prin prezentarea elementului suriză: Explicația Cutie de Frontal Observarea
atenţiei cutia de cadou. Primul element surpriză din interiorul cadou comportamentu-
cadoului este un balon, în interiorul căruia se află o Conversația lui copiilor
scrisoare (anexa nr. 1). Se sparge balonul și ulterior se Balon
citește scrisoarea de către educatoare. Astfel, copiii află Evaluarea
de la cine au primit surpriza și care este dorința lui. Scrisoare capacitaţii de
atenţie voluntară
Enunţarea Se anunţă tema activităţii: ,,Animale domestice’’- joc Expunerea Frontal Observarea
temei și a didactic ,,Prietenii fermierului’’ şi se prezintă capacităţii de
obiectivelor obiectivele urmărite pe înţelesul copiilor. Conversația concentrare şi a
interesului
Reactualizarea O1 Se solicită copiii șă recunoască cifrele 1-5 și să Conversația Palete cu Frontal Observarea
cunoștințelor numere crescător și descrescător în limitele 1-5. cifre - capacității de a
O2 Exercițiul cifre de la 1 Individual număra
la 5 crescător și
descrescător și
de a recunoaște
cifrele în
limitele 1-5.

Observarea
sistematică a
limbajului
matematic
adecvat.
Dirijarea I. EXPLICAREA JOCULUI ȘI A Conversația Cutie de Frontal Observarea
învățării REGULILOR cadou comportamentu-
Educatoarea scoate din cuția de cadou al doilea Explicația Pe grupe lui copiilor
element surpriză, un coșuleț cu ecusoane cu căței și Coș cu
pisicuțe (anexa nr.2). Le spun copiilor să închidă ochii, Jocul didactic ecusoane Formativă
și să-și aleagă din coș un ecuson.
Copiii se împart în două echipe egale ca număr de Ecusoane cu Observarea
participanți, conform ecusonului şi se aşează pe pisici sistematică
scăunele: echipa cățeilor şi echipa pisicuțelor.
Se vor nominaliza echipele formate şi li se prezintă Ecusoane cu Orală
panoul unde se va ţine punctajul. căței
Se explică regulile:
Panou de
- fiecare probă este scrisă pe bileţele de culoare
punctaj
diferită pentru fiecare echipă care se regăsesc în
plicuri; Conversația de
Plicuri cu
- copilul numit din fiecare echipă va rezolva corect verificare
sacini de
sarcina de pe bileţel;
lucru
- în urma rezolvării corecte a probei, fiecare echipă va
primi câte o faţă zâmbitoare; Fețe Observarea
- răspunsurile sunt apreciate folosind recitativele: „Ai zâmbitoare capacității de
ghicit, ai ghicit! E răspunsul potrivit!’’ Sau ,,Nu-i Demonstrația a raporta
nimic, te ajutăm / Și răspunsul bun îl dăm.’’. numărul la
Exercițiul cantitate și a
O1
II. JOCUL DE PROBĂ cantității la
Jocul va fi executat mai întâi de cadrul didactic care Jocul didactic Jetoane cu număr.
O2
va aprecia gradul de înţelegere a regulilor şi a sarcinii cifre Frontal
O4 jocului, reamintind criteriile de reuşită. Ulterior, va veni Conversația Observarea
Flipchart Pe grupe capacității de
câte un reprezentant din fiecare echipă şi va rezolva
Problematiza verbalizare și
sarcina didactică din primul plic:
-re Individual
• Echipa cățeilor: Recunoaşte cifrele și așezați-le în conștinetizare
ordine crescătoare. corectă a
• Echipa pisicuțelor: Recunoaşte cifrele și așezați-le în numărului
ordine descrescătoare. ordinal.
O3
III. EXECUTAREA JOCUL DE CĂTRE COPII Observarea
O7 Jetoane cu
Jocul începe la semnalul educatoarei: ,,Start joc”. capacității de
animale
VARIANTA I: verbalizare a
Sarcina de lucru: acţiunilor
• Numără și așează cifra corespunzătoare cățeilor efectuate prin
de pe panou. folosirea unui
• Numără și așează cifra corespunzătoare pisicilor de limbaj
pe panou, folosind expresia „mulțimii cu … matematic
O3 elemente îi corespunde cifra ….” adecvat.
Conversația Frontal
O7 Observarea
VARIANTA II: Jetoane cu
Jocul didactic capacității de a
Sarcina de lucru: cifre Pe grupe
recunoaște
O3 • Așează atâtea văcuțe cât indică cifra. vecinii
• Așează atâția căluți cât indică cifra.
cifrelor.
O7 VARIANTA III:
• Spune care sunt vecinii mai mic/mai mare cu o Observarea
capacității de
unitate a lui 2. verbalizare a
• Spune care sunt vecinii lui 4. acţiunilor
efectuate prin
folosirea unui
limbaj
matematic
adecvat.
Obținerea O4 COMPLICAREA JOCULUI Conversația Flipchart Frontal Observarea
performanței și Se solicită doi copii, cate unu de la fiecare echipă. capacității de
asigurarea O7 Au sarcina de a așeza fiecare câte un trenuleț cu animale Exercițiul Jetoane cu Pe grupe verbalizare și
transferului în ordine crescătoare. La semnalul educatoarei animale conștinetizare
preșcolarii închid ochii, iar în acest timp educatoare Problematiza domestice corectă a
extrage un animal domestic din fiecare trenuleț. La -rea numărului
semnalul clopoțelului preșcolarii deschid ochii și în Trenule ordinal.
Jocul didactic animalelor Observarea
acelaș timp se întoarce și clepsidra. Preșcolarii numiți
trebuie să identifice al câtelea animal lipsește din trenuț. capacității de
• „A câta oiță lipsește din trenulețul?” Clopoțel verbalizare a
• „Al câtelea porc lipsește din trenuleț?” acţiunilor
Clepsidră efectuate prin
folosirea unui
limbaj
matematic.
Asigurarea O6 Copiii vor primi o fişă de lucru (anexa nr. 3) unde Conversația Fișe de lucru Individual Observarea
conexiunii vor avea de rezolvat următoarele sarcini: capacității de a
inverse (a O7 1. Să numere elementele din fiecare mulțime; Explicația Culori rezolva corect
feedback – ului) 2. Să scrie cifra corespunătoare mulții de pisici și cifra fișa de evaluare.
și evaluarea corespunzătoare mulțimii de căței. Exercițiul
performanței Observarea
capacității de
verbalizare a
acţiunilor
efectuate prin
folosirea unui
limbaj
matematic
adecvat.
Încheierea La finalul activităţii, se fac aprecieri individuale și Conversația Recompense Frontal Aprecieri
activității colective și se oferă recompense. verbale
Individual
ANEXA NR. 1

SCRISOARE

Bine v-am găsit, dragi copii din grupa mare. Vreau să vă cer ajutorul pentru a-mi
recupera animalele de la fermă pentru că am uitat poarta deschisă și nu știu câte au rămas și
câte au plecat.

Dar, dragii mei, eu nu știu să număr și de aceea, vă rog pe voi să mă ajutați să le


număr. Ce spuneți, mă ajutați?

Vă îmbrățișez cu drag, fermierul!


ANEXA NR. 2

ECUSOANE

ECHIPA PISICUȚELOR

ECHIPA CĂȚELUȘILOR
ANEXA NR. 3
Nume și prenume: ....................................................

SOCOTESTE PISICI ȘI CATEI


ANIMALE DOMESTICE

Numara si scrie cate animale sunt din fiecare fel


Scrie in casuta corespunzatoare cate pisici si cati catei sunt in imagine.
Downloaded by Alexandra Maria

S-ar putea să vă placă și