Sunteți pe pagina 1din 18

Umbrela coloratĂ

Responsabil seminar: Stoica-Popovici Bianca


PIPP, Anul III, Grupa 4
Structura prezentării:
› Descriere proiect didactic;
› Obiectivele operaționale;
› Etapa de captare a atenției;
› Procesul tehnologic;
› Realizarea  produsului;
› Încheierea activității.
Descrierea proiectului didactic
› Propunătoare: Stoica-Popovici Bianca-Elena
› Clasa: a II-a
› Aria curriculară: Arte/Tehnologii
› Disciplina: Arte vizuale și abilități practice;
› Discipline integrate: Matematică și explorarea mediului;
› Unitatea de învățare:
› Subiectul: Umbrela colorată
› Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi.
› Formă de realizare: decupare, pliere, lipire.
› Scopul: Exersarea priceperii și deprinderii de decupare, pliere și lipire pentru realizarea
lucrării „Umbrela colorată”.
› Materiale: 10 coli de hârtie colorată (culori diferite), pahar de carton, creion, pai, lipici,
foarfece.
Obiectivele operaționale - pe parcursul lecției
elevii vor fi capabili:

› O1: să identifice câteva piese vestimentare care ne pot proteja de ploaie;


› O2: să decupeze zece cercuri după conturul trasat anterior;
› O3: să plieze suprapunând perfect cercurile din hârtie, obținând două
semidiscuri;
› O4: să lipească semidiscurile, alternând culorile, obținând pălăria umbrelei;
› O5: să fixeze paiul, lipindu-l de muchiile semidiscurilor suprapuse;
› O6: să aprecieze critic lucrările, ținând cont de criteriile de realizare.
Captarea atenției
› Această etapă se va realiza prin audierea de către copii a cântecelului
„Ploaia”.
› https://www.youtube.com/watch?v=GDo6OZ4Q9Gw&ab_channel=TraLaL
a-Cantecesideseneanimatepentrucopii
› Plecând de la cântecelul audiat, le voi adresa elevilor câteva întrebări cu
privire la acesta:
- Ce este ploaia?
- În ce perioade ale anului plouă cel mai des?
- Copii, dar ce vă protejează pe voi de picăturile de ploaie?
- Voi aveți cu toții acasă o umbrelă?
- Sunteți dornici pentru a afla cum ne putem confecționa propria noastră
umbrelă în miniatură?
Procesul tehnologic
Materiale necesare:

› 10 coli de hârtie colorată;


› un pahar de carton;
› creion;
› pai;
› foarfece;
› lipici.
Lucrarea model:
Procesul tehnologic:
1. Se trasează pe fiecare hârtie colorată conturul cercurilor, cu
ajutorul creionului și a paharului de carton.
2. Se decupează cele zece cercuri conturate, necesare pentru
realizarea umbrelei.
3. Se pliază suprapunând perfect cercurile din hârtie, obținând
două semidiscuri.
4. Se lipesc semidiscurile între ele, alternând culorile, obținându-
se astfel pălăria umbrelei.
5. Se fixează paiul, lipindu-l de muchiile pălăriei umbrelei.
6. Se deschide pălăria umbrelei, lipind ultimele semidiscuri între
ele.
Realizarea produsului:

1. Se trasează pe fiecare hârtie


colorată conturul cercurilor,
cu ajutorul creionului și a
paharului de carton.
2. Se decupează cele zece cercuri conturate, necesare pentru
realizarea umbrelei.
3. Se pliază suprapunând perfect cercurile din hârtie, obținând
două semidiscuri.
4. Se lipesc semidiscurile între ele, alternând culorile,
obținându-se astfel pălăria umbrelei.
5. Se fixează paiul, lipindu-l de muchiile pălăriei umbrelei.
6. Se deschide pălăria umbrelei, lipind ultimele semidiscuri
între ele.
Produs final:
Încheierea activității:
› Se va crea un cadru propice analizării lucrărilor rezultate, urmând
ca acestea să fie evaluate și autoevaluate pe baza criteriilor stabilite
la începutul activității.
› De asemenea, se va insista și pe elementele care le-au ridicat
dificultății copiilor pe parcursul procesului de lucru.
Spor la lucru!

S-ar putea să vă placă și