Sunteți pe pagina 1din 2

SCHIȚĂ DE PROIECT DIDACTIC

Nivel de vârstă –niv. I

Prof. Enuta Alexandra Georgiana

Grupa : Mare

Tema Anuala: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim

Subtema lectiei: 1 Martie -Martisorul, 8 Martie-Ziua mamei

SUBIECTUL LECŢIEI: „Buchețel de ghiocei”

TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL: Realizarea lucrării folosind tehnica de lucru corespunzătoare, pictura, într-un mod plăcut și
estetic.

Competente vizate

2 1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare; 2.
Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici elementare diverse.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să recunoască materialele de lucru de pe măsuță;

O2 – să picteze buchețelul de ghiocei, utilizând elementele plastice, respectând cromatica specifică


temei;

O3– să dovedească îndemânare în mânuirea instrumentelor de lucru

Metode, procedee, tehnici: conversația, observația, explicația, demonstrația, Turul galeriei.

Mijloace de învățământ: buchețelul de ghiocei, , acuarele, pahare pentru apă, palete de culori, pensoane,
apă, videoproiector, laptop, boxe, șervețele.

Forme de organizare: frontală, individuală.


BIBLIOGRAFIE:

⮚ Curriculum pentru educație timpurie (a copiilor de la naștere până la vârsta de 6 ani),


MECT, Bucureşti, 2019;
I.Moment organizatoric

aerisirea sălii de clasă, amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii, pregătirea materialului didactic.

2. Reactualizarea cunoștințelor

Se poartă o discuţie de verificare a cunoştinţelor privind culorile: Ce culori cunoaşteţi? Ce semnificație au


aceste culori pentru noi? Ce tehnici de lucru cunoaşteţi? Ø În ce anotimp suntem? Ø Cine prevestește
anotimpul de primăvară? Ø Ce materiale aveți pe măsuțe? Ø Ce credeți că vom realiza astăzi?

3. Captarea atenției

Se realizează cu ajutorul buchetului de ghiocei pictat, gata realizat

4.Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

Copiii, astăzi , vom picta un buchețel de ghiocei pentru mămicile voastre. Ghiocel, prietenul buburuzei,
va fi foarte încântat să vadă lucrări frumoase ce îl simbolizează pe el.

5. Dirijarea învățării

Ø Se intuiesc etapele de lucru și materialele necesare: Ø Materiale necesare: - acuarele şi pensule - vas
cu apă -fisa

Ø Etapele de lucru -alegerea culorilor; - fiecare elev va picta buchetul de ghiocei primit - Voi prezenta
criteriile de evaluare a lucrării şi se afişează la loc vizibil elevilor Ø Voi da indicaţii de realizare a lucrării
utilizând gama culorilor calde şi reci Ø Se creează condiţiile optime creaţiei prin audierea unor melodii
lente, la volum mic. Ø În timpul lucrului voi explica, îndruma și urmări bunul mers al activităţii şi la nevoie
intervin, pentru a face unele precizări

6. Fixarea cunoștințelor

Copii, ce am realizat noi astăzi?

Ø În ce anotimp apar ghioceii ? Ø Ce materiale am folosit pentru a realiza acest buchet de ghiocel?

7. Obținerea performantei

Se realizează Turul galeriei, fiecare elev va analiza lucrările celorlați colegi, oferind câte o față veselă
lucrarii care consideră că îndeplinește toate criteriile menționate mai sus. Ø Interpretarea cântecului
„Ghiocel și buburuza”.

8.Asigurarea retenției și a transferului

Ø Se fac aprecieri verbale individuale și colective asupra modului de lucru și a participării la activitate.

S-ar putea să vă placă și