Sunteți pe pagina 1din 3

SCHIȚĂ DE PROIECT DIDACTIC

Prof. Enuta Alexandra Georgiana


Tema anuală de studiu: :”Cand ,cum si de ce se intampla?”
Subtema: ,,Sunt curios sa te cunosc natura” – roşia şi ardeiul

Tipul activităţii: transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe

Mijloc de realizare: observare

Scopul: Dobândirea cunoştinţelor referitoare la legumele prezentate, dezvoltarea capacităţii de


cunoaştere şi recunoaştere a legumelor de toamnă, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea
acestora.

Obiective operaţionale:

O1: să recunoască legumele prezentate (roşia, ardeiul)

O2: să distingă roşia şi ardeiul in funcţie de formă, culoare, gust

O3: să identifice caracteristicile acestor legume până la sfârşitul activităţii

O4: să descrie roşia, respectiv ardeiul, prin antrenarea analizatorului vizual

Strategii didactice:

• Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, obervaţia, demonstraţia, jocul didactic

• Mijloace de invaţământ: coşul cu legume, jetoane-recompensă

• Forme de organizare: frontal

Durata: 15 minute

1.Moment organizatoric

Pentru o bună desfăşurare a activităţii, se vor lua următoarele măsuri:

- aerisirea sălii de grupă

- pregătirea materialului didactic

- aranjarea scăunelelor sub formă de semicerc - se aşază pe scăunele

2. Verificarea temei şi a cunoştinţelor dobândite anterior

Voi adresa câteva intrebări copiilor:

- ,, Copii, în ce anotimp suntem?’’


- În anotimpul toamna: frunzele s-au vestejit şi au căzut, păsările călătoare pleacă în ţarile calde, multe
fructe şi legume s-au copt.

Va ciocăni cineva la uşă. Mă voi duce să deschid şi voi găsi un cadou cu un bilet. Este de la Zâna Toamnei
pentru copii, ca o răsplată pentru că sunt cuminţi. Desfac pachetul, ce conţine un coş cu legume de
toamnă.

Îmi arăt surprinderea şi incep să le prezint copiilor câteva legume din coşuleţ (ceapă, morcov, roşie,
ardei). Le arăt câte o legumă: ,,Copii, ştiţi ce ţin eu în mână?’’

Dupa ce le-am arătat fiecare legumă, le voi spune ca ceapa, morcovul, roşia şi ardeiul sunt legume ce se
coc toamna.

Iar toate legumele au vitamine, de aceea, ei trebuie sa consume multe legume.

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor urmărite

,,Astăzi vom învăţa despre roşie şi despre ardei’’.

4. Dirijarea învăţării

a. Le arăt copiilor o roşie:

,,Cum se numeşte această legumă?’’

,,Unde creşte roşia?’’

,,Aţi mâncat vreodată roşii?’’

Voi observa caracteristicile roşiei:

,,Ce culoare are roşia?’’

,,Ce formă credeţi că are?’’ (este rotundă, ca o minge). Voi rostogoli roşia şi le voi demonstra că e
rotundă.

,,Ce culoare are codiţa roşiei?’’

Fiecare copil va pipăi roşia, pentru a determina ce fel de coajă are.

,,Copii, ia mângâiaţi roşia! Vedeţi cum alunecă mânuţa? Roşia are coaja netedă.

Le arăt copiilor o jumătate de roşie:

,,Copii, roşia este alcatuită din coajă, miez şi seminte’’ (indic fiecare componentă).

,,Iar când punem seminţele în pământ, în grădină, va ieşi o altă plăntuţă care va face roşii’’.

b. Le arăt un ardei verde.

,,Copii, mai ştiţi cum se numeşte această legumă?’’

,,Vedeţi ce formă are ardeiul? El este alungit şi puţin turtit.’’

,,Ce culoare are?’’


,, Dar, să ştiţi că există şi ardei roşu. Priviţi! ‘’ (le arăt un gogoşar).

Pentru a determina ce fel de coaja are, copii vor pipăi ardeiul.

,,Haideţi să mângâiem si ardeiul! Are coaja fină, alunecă mânuţa, deci inseamna că are coaja netedă!’

5. Obţinerea performanţei

Voi stabili diferenţe între cele 2 legume.

,,Roşia are aceeaşi formă cu ardeiul?’’ (Roşia este rotundă, iar ardeiul este alungit).

,,Dar culoarea? Ardeiul şi roşia au aceeaşi culoare?’’ (Roşia este roşie, iar ardeiul este verde).

,, Dar gustul? Credeţi că ardeiul şi roşia au gustul la fel? Ia să vedem!’’

Fiecare copil va gusta o bucăţică de roşie şi o bucăţică de ardei’’.

,,Roşia şi ardeiul nu au gustul la fel, dar amandouă au foarte multe vitamine, la fel ca şi celelalte legume.

De aceea, trebuie să mâncaţi multe legume ca să creşteţi mari. Dar, înainte sa mâncaţi fructe si legume,
să vă spălaţi pe mânuţe şi să spalaţi şi legumele.’’

Copii privesc legumele şi răspund la întrebări.

6. Feed-back

Le arăt un ardei şi îi intreb:

,,Copii, ce este acesta?

,,Dar aceasta? (o roşie).

Ce sunt ardeiul şi roşia?

De ce trebuie să mâncăm legume?

Înainte să le consumăm, ce trebuie sa facem?

Răspund la întrebări.

- legume

- pentru că au vitamine

- trebuie să spalam mâinile şi legumele. conversaţia

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului de cunoştinţe

Vom desfăşura un joculeţ în care copii vor ghici leguma, cu ajutorul pipăitului şi al gustului.

Le voi spune copiilor să consume multe legume, pentru că acestea conţin vitamine şi le
vor menţine sănătatea.

S-ar putea să vă placă și