Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA

09.10.2017

Prof. IONESCU IRODINA


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
GRUPA: combinată
TEMA DE STUDIU: CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMA SĂPTĂMÂNII: Zâna Toamna și fructele
TEMA ACTIVITĂŢII: Fructe parfumate
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII EXPERIENŢIALE: DS+ DEC
DŞ: Mărul şi para Fructe parfumate DEC: Mărul
-observare- -desen-

SCOPURILE ACTIVITATII:
-Formarea capacităţii de a diferenţia caracteristicile fructelor de toamnă.
-Formarea deprinderii de a folosi elemente de limbaj plastic ;
Obiective operaţionale :
1. DS-CUNOAŞTEREA MEDIULUI: Observare “Mărul”-NI şi “Para”-
NII
O1: să observe mărul/para utilizând simţurile: văz, miros, gust, tactil;
O2: să precizeze părţile component ale mărului (NI) şi perei (NI) identificate prin
observare directă;
O3: să enumere reguli de igienă referitoare la consumul fructelor proaspete sau la
conservarea lor.
2. DEC-EDUCAŢIE PLASTICĂ-Desen -“Mărul”
O4: să deseneze mărul utilizând culori adecvate;
O5: să pastreze ordinea în timpul lucrului;
O6: să realizeze lucrări estetice.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia euristica, expunerea, observaţia, învăţarea prin
descoperire, metoda Lotus, problematizarea , comparaţia, explicatia, demonstraţia,
exercitiul.
Material didactic folosit: coş cu diferite feluri de mere şi pere, farfurii din plastic,
servetele, planşă demonstrativă, coli, creioane colorate.

BIBLIOGRAFIE:
-Curriculum pentru învăţământul preşcolar-Prezentare şi explicitări, Ed. Didactica Published
House, Bucuresti 2009
-Revista Învăţământul Preşcolar 1-2/2009
-Laborator prescolar–ghid metodologic, editia a II-a, – editura V& Integral, Bucuresti, 2002
-Caiet de abilităţi practice cu joc şi distracţie, Bojneag Maria, Bărboni Elena, Ed. Tehno Art,
2008
SCENARIUL ZILEI

I.MOMENT ORGANIZATORIC: Mesele vor fi dispuse in careu deschis fara sa fie


unite intre ele. Materialul educatoarei va fi pe o masa in fata careului – se va imparti
materialul distributiv.

II.CAPTAREA ATENŢIEI PENTRU ACTIVITĂŢILE DE ÎNVĂŢARE: Atentia


copiilor va fi atrasa de materialul surpriza -prezentarea unui coş cu fructe: -Ce fructe am
eu in cos?

III.ANUNŢAREA TEMEI ŞI OBIECTIVELOR ACTIVITĂŢII DIDACTICE: -Voi


anunta tema prezentand mărul şi para.
-Eu m-am gândit să discutăm astăzi despre fructele pe care-l am in coş.

IV. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII ŞI OBŢINEREA PERFORMANŢEI:

Priviţi acum pe mesele voastre şi spuneţi ce aveţi în farfurioare?


-Observaţi mărul!
-Din ce este format?
-Le prezint copiilor un cotor. Acesta ce este?
-Unde creste el?
-Ce culoare are mărul din fata noastra?
Ce forma are?
-Voi sintetiza cele observate: culoarea, forma, iar marimea poate sa difere.
-Fiecare copil va primi pe servetel cate un măr taiat in doua.
-Din ce este format mărul (coaja, miez, seminte)
-Gustati cele doua bucăţi! Sunt la fel?
-Ce gust are miezul? (dulce sau dulce-acrişor uneori)
-Cum sunt samburii? (mici, tari, cafenii)
-Cum mai pastram merele pentru iarna ? (compot, gem)
Se face fixarea cunostintelor
Copiii de nivel I merg la cenrul Artă unde colorează mere, iar cu cei de Nivel II se
observă supă aceeaşi structură, prin comparaţie, para.

V. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI TRANSFERULUI:


Solicit copiii sa deseneze un măr .
-Le prezint planşa model, le explic şi demonstrez modul de lucru: vom desena mărul
rotund, asemănător cu un cerc, il vom colora cu culori adecvate: roşu, galben, verde sau
cu combinaţii ale acestor culori (NII).

VI. Încheierea activităţii. Aprecieri finale: Incheierea activitatii se va face prin


realizarea unei expozitii cu lucrarile copiilor. Aprecieri.

S-ar putea să vă placă și