Sunteți pe pagina 1din 29

Proiect de activitate integrată

Propunător: Ramona-Gabriela Gherase

Roxana Ana-Maria Moroșan

Cristina Moldovan

Ionela-Adelina Pamfilie

Intervalul de vârstă:4-5

Grupa: Mijlocie

Tema anuală de studiu: ”Când/ cum și de ce se întâmplă?”

Tema proiectului tematic: ”Toamna cea bogată”

Tema săptămânii: ”Morcovel și prietenii”

Tema activității: ”Borcănelul cu legume”

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

ADP:
DLC:,,Borcanul cu legume”-memorizare
,,Leguma mea preferată este...
DOS:,,Borcanul cu legume”-lipire

”Borcănelul cu
legume”

ALA1:
ALA 2:
Artă-Leguma preferată-colorare în contur
Jocuri și activități recreative:
Știință-sortează după mărime morcovii
”Găsește morcovelul”
Construcții-Rafturi pentru borcane 1
”Iepurașu-n iarbă”
• ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
• Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice).

• Întâlnirea de dimineață: Leguma mea preferată este...


• Joc liber: Se va pune la dispoziția copiilor jocuri și materiale pregătite pentru tema
saptamânii, iar aceștia își vor alege jocurile și materialele dorite, desfășurând jocul liber în
spațiul dorit(măsuțe/covor/centre).
• Tranziții: ”Tare-mi plac legumele”, ”Le știu toate numele”, ,,Ce-mi dau ele-i o
avere:”, ,,Vitamine și putere!”, ,,Castraveți, roșii, ardei”, ,,Ceapă verde, dacă vrei”, ,,Ridichi,
morcovi și spanac”, ”Varză, cartofi, toate-mi plac!”
• Moment de mișcare/tranziție : cântecul ,,Bat din palme”

• JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA):


Artă-Leguma preferată-colorare în contur
Știință-sortează după mărime morcovii
Construcții-Rafturi pentru borcane

• ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

DLC(Domeniul limbă și comunicare)-memorizare

DOS(Domeniul om și societate)-Activitate practică-lipire

MIJLOCUL DE REALIZARE: memorizare, lipire


Scopurile activității: Exersarea și corectarea limbajului sub aspectul expresivității, exersarea
memoriei și a imaginației; consolidarea unor deprinderi practice.

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂȚII


INTEGRATE (preluate din planificarea săptămânală):
-Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.

-Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate.

2
-Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice.

- Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată.

- Exersează, cu sprijin, abilități de negociere şi de participare la luarea deciziilor.

- Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi.

- Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

- Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă).

-Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor
etc.(comunicare expresivă).

-Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii (comunicare expresivă).

- Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor.

Obiective operaționale

O1: Să exerseze deprinderile de a utiliza formele de salut și de a răspunde adecvat acestora,


folosindu-se de cunoștințele anterioare.

O2: Să numească cel puțin 3 caracteristici ale legumelor preferate, cu ajutorul imaginilor;

O3: Să coloreze leguma preferată păstrând conturul și folosind culori adecvate;

O4: Să sorteze corect ”morcovii” pe cele trei mărimi: mare, mijlociu, mic, folosind cunoștințele
anterioare;

O5: Să construiască ”rafturi pentru borcane” după modelul educatoarei, folosind piesele puse la
dispoziție;

O6: Să recite poezia respectând ritmul, intonația și pauza în concordanță cu mesajul transmis;

O7: Să redea în propoziții simple mesajul poeziei;

3
O8: Să numească corect materialele de lucru folosind cunoștințele anterioare;

O9: Să utilizeze adecvat materialele și instrumentele de lucru (lipici, foi, creioane), respectând
indicațiile date;

O9: Să realizeze ,,borcănelul cu legume” respectând pașii de lucru ( lipire, colorare).

Mijloace de învățământ: calendarul naturii, panoul cu copacul de prezență, insigne cu legume,


prezentatorul zilei ,,morcov”, ,,semaforul emoțiilor”, coșulețe, morcovi din carton de diferite mărimi,
coli de colorat în contur legume, borcan, o ceapă, doi ardei, patru morcovi, ”legume” decupate, coală

având un borcan desenat, lipici, creioane colorate, servețele umede, marionete (Iepurilă urechilă și
Morcoveață), figurine plasticate, fețe zâmbitoare.

Metode și procedee didactice: exercițiul, conversația, explicația, demonstrația, observația.


Forme de organizare a activității: frontal, individual și pe grupe.
Durata: o zi (tura I).
Evaluare: expoziție cu lucrările copiilor

Scenariul activității:

Moment organizatoric: Sala de grupă va fi organizată pe două compartimente: un semicerc


de scăunele, unde se vor desfășura ,,Întâlnirea de dimineața’’ și activitatea de la ,,Domeniul Limbă și
Comunicare”, respectiv măsuțele ce vor fi aranjate pentru desfășurarea activităților liber alese, se va
aerisi sala de grupă, se stabili liniștea și se va asigura o atmosferă de lucru adecvată.

Întâlnirea de dimineața:

Copiii vor intra în sala de grupă și se vor așeza pe scăunele, în semicerc. Iar împreună cu
preșcolari vom rosti următoarele versuri:

,, În cerc toți ne așezăm

Și apoi ne salutăm

Vedem cine e prezent

4
Poate cine e absent.

Să ne încânte cineva cu povestea sa.

Calendaru-i încântat,

Că va fi iar completat,

Cu nori, ploaie, vânt, furtună,

Dar mai bine cu vreme bună”.

Salutul: Întâlnirea de dimineață debutează cu salutul educatoarei: ,,Bună dimineața, legume


sănătoase și gustoase!”

Apoi salutul se propagă în cerc, de la stânga la dreapta, fiecare copil salutându-și colegul în
funție de leguma de pe insigna din pieptul acestora, ca de exemplu: ,,Bună dimineața, morcov
Marius!”, ,,Bună dimineața conopidă Anabel!”. Pe rând fiecare copil odată salutat, salută, la rândul
lui pe celălalt, cercul integrator propagându-se la nivelul întregii grupe.

După ce s-au salutat, se face prezența, cu ajutorul panoului pentru prezență (Anexa 1). Când
își aude numele, fiecare copil vine în față, alege frunza cu numele său și o prinde în coroana
copacului. Astfel frunzele cu numele copiilor care lipsesc se vor prinde de către educatoare sub
copac, asemenea frunzelor ruginii care cad. În continuare, copiii vor alege și un emoticon (Anexa 2),
care reprezintă starea lor din această zi, motivând emoția pe care o simt.

Calendarul naturii:

Copiii sunt solicitați să menționeze anotimpul în care ne aflăm, ziua, data, luna și cum este
vremea afară, completându-se astfel calendarul naturii.(Anexa 3)

• În ce anotimp suntem?

• În ce dată/lună/an ne aflăm?

• În ce zi ne aflăm?

• Ce zi a fost ieri? Ce zi va fi mâine?

5
• Cum este vremea?

Împărtășirea cu ceilalți: Cu versurile: ”Pe covor ne așezăm/ Cercul bine îl formăm”, cei
mici vor forma un cerc, unde vom purta o discuție despre ”Leguma preferată”.(Anexa 4) Copiii vor
da din mână în mână un morcovel, care este asemănat cu un microfon, căruia îi vor spune care este
leguma lor preferată. Copii vor împărtăși motivul pentru care au ales leguma din pieptul lor,
prezentând ce culoare/gust are, precum și mediul în care se cultivă această legumă, dar și modul în
care preferă să o mănânce. Ne vom folosi și de imagini sugestive pentru a ajuta copiii să învețe cât
mai multe lucruri despre legumele toamnei.

Momentul de mișcare: Se va realiza folosind versurile:

,, Bat din palme clap, clap, clap

Din picioare trap, trap, trap

Ne-nvârtim, ne răsucim

Și cu toți ne veselim

Ne-nvârtim ne răsucim

Și la horă noi pornim!

Hai la dreapta uite-așa

Și la stânga tot așa

Ne-nvârtim, ne răsucim

Și cu toți ne veselim,

Ne-nvârtim, ne răsucim

Și cu toți ne veselim!”

Activitate de grup: Vom desfășura jocul ,, În grădina cu legume”, pentru care avem nevoie
de jetoane cu legume.(Anexa 5) Copii sunt așezați în semicerc, se formează un grup de câte 5 copii.
Jetoanele se pun pe covor, în fața grupului format, și fiecare copil, de la stânga la dreapta, își alege
câte un jeton cu o legumă. Primul copil spune o propoziție în care folosește cuvântul care denumește
leguma de pe jetonul său (ex: ,,Am fost în grădină și am cules morcovi.”). Următorul copil adaugă la

6
propoziția spusă anterior, denumirea legumei de pe jetonul ales de el (ex: ,,Am fost în grădină și am
cules morcovi și roșii.”). Al treilea copil continuă propoziția cu leguma prezentă pe jetonul său
(ex: ,,Am fost în grădină și am cules morcovi, roșii și castraveți.”). Urmează al patrulea și al cincilea
copil din grup, adăugând, fiecare, leguma de pe jetonul ales, propoziției în care se regăsesc legumele
spuse anterior de colegi. Copilul care greșește iese din loc și este înlocuit cu un alt copil.

Noutatea zilei: Educatoarea le spune copiilor că legumele sunt foarte sănătoase și pentru a le
avea și iarna trebuie să le conservăm, adică să le păstrăm fără să se strice. Multe dintre ele se
conservă în borcane, se pun pe iarnă.

Captarea atenției: Se va realiza la începutul zilei, cu ajutorul unui coșuleț, unde se găsesc
insigne cu legumele preferate ale copiilor. Copiii vor fi rugați să spună ce cred ei că se află în interior,
urmând ca apoi să descoperim împreună. Coșulețul va trece prin fața fiecărui copil, astfel ei își vor
alege insigna cu leguma preferată și o vor pune în piept.

Anunțarea temei și a obiectivelor:

Azi vom învăța o poezie (Anexa 6) despre cum se pun legumele pe iarnă și vom lipi un
borcan cu legume. Materialele care ne vor ajuta la memorarea poeziei sunt: un borcan, o ceapă, 2
ardei, 4 morcovi. Rog copiii să le numească și să-mi spună ce cred ei că vom face cu ele.

Dirijarea învățării:

Mai întâi ne vom deplasa la centre cu tranziția: ”De mânuțe ne luăm/ Centrele le vizităm”

Artă-unde copiii vor avea sarcina de a colora în contur ”Leguma preferată”


-pregătim planșe cu diferite legume, cu o ghicitoare. Cadrul didactic va spune, cu intonație
ghicitorile, pe rând (Anexa 7)
-cine ghicește leguma desprecare se vorbește, primește fișa corespunzătoare legumei ghicite și o
va colora în contur
Știință-unde copiii vor avea sarcina de a sorta după mărime morcovii în trei coșuri diferite
-pe masa centrului vom așeza trei coșulețe și morcovi de diferite mărimi precum:
mici,mijlocii și mari. (Anexa 8)
-fiecare. Copilselectează câte un morcov din fiecare categorie și le așează în coșurile
corespunzătoare.

7
Construcții-unde copiii vor avea sarcina de a realiza ”Rafturi pentru borcane” după modelul realizat
de educatoare.
-se vor realiza două rafturi, unul model de către cadrul didactic, iar celălalt de către copii
-realizate din bucăți de polistiren, aduse decătre cadrul didactic, copiii vor asambla raftul
-la finalul activității de astăzi, copiii ăși vor atașa numele și leguma preferată, aleasă din
jetoanele puse la dispoziție (Anexa 9) de către cadrul didactic, alături de lucrările realizate în timpul
activității.
Cu tranziția: ”Rândul bine îl formăm/ Și la baie noi plecăm” cei mici se vor deplasa la
baie pentru a se spăla pe mâni. Între timp sala va fi pregătită pentru următoarea activitate.
Copiii vor fi așezați pe scăunele, în semicerc, iar în fața lor, pe o măsuță, voi așeza borcanul,
o ceapă, doi ardei și patru morcovi. Le spun titlul poeziei: ”Borcănelul cu legume”.(Anexa 10) Voi
recita poezia (cu claritate si expresivitate), apoi voi recita poezia pe fragmente folosind materialul de
pe masă. Se continuă memorarea celorlalte fragmente logice, de fiecare dată reluându-se şi
fragmentele memorate anterior. Vor fi antrenaţi cât mai mulţi copii, fiind ajutaţi şi stimulaţi de
educatoare. Copiii vor recita în întregime poezia de mai multe ori: o dată în șoaptă, o dată bătând din
palme, o dată pornind încet și crescând treptat volumul, de fiecare dată educatoarea folosește
materialele demonstrative(borcanul, ceapa, ardeii, morcovii)
Obținerea performanței:

Cu tranziția: ”La măsuțe ne-așezăm/ Și de lucru ne-apucăm” copiii se vor deplasa la măsuțe
unde vor primi materialele de lucru: câte un bol conținând o ceapă, doi ardei și 4 morcovi decupați,
lipici și coala cu borcanul desenat, creioane colorate. Îi rog pe cei mici să observe și să numească
materialele de lucru. În continuare le prezint modelul realizat de mine și modalitatea de lucru: Vom
aplica lipiciul pe ”legumă” și apoi o voi așeza în interiorul borcanului conform poeziei: mai întâi
ceapa, cei doi ardei, iar la final morcovii. După ce am terminat de lipit vom colora capacul borcanului
folosind creioanele colorate. Pentru a putea lucra vom face exercițiile de încălzire ale mâinilor cu
poezia: ”Freacă, freacă, palmele/ Mișcă degețelele/ Atingele unul câte unul/ Închide și deschide
pumnul./ Spargem nucile/ Aruncăm cojile/ Scuturăm mânuțele/ Spor la treabă.” Voi urmări copiii
oferind sprijin acolo unde este nevoie.

Asigurarea retenției:

8
La final vom recita poezia împreună folosind ”borcănelul” realizat. Voi solicita un copil sau
doi care să vină în față cu planșa proprie și să recite poezia indicând legumele.

Se fac aprecieri verbale colective și individuale asupra activității și fiecare copil primește câte

o față zâmbitoare pe coala cu borcănelul, iar lucrările vor fi așezate pe ”rafturile” realizate la
Construcții.

Copiii vor fi rugați ca, la rândul lor, să facă aprecieri asupra lucrărilor realizate.

Cu tranziția: ”Rândul bine îl formăm/ Și afară noi plecăm” copiii se vor deplasa în vestiar
pentru echiparea în vederea desfășurării jocurilor și activităților recreative la alegerea copiilor, în
curtea grădiniței.

ALA2:

Înainte de explicarea celor două jocuri pregătite pentru activitatea de astăzi, cadrul didactic le
face copiilor cunoștință cu doi prieteni (respectiv, două marionete): Morcoveață cel poznaș și Iepurilă
urechilă. Fiecare dintre aceste două personaje a pregătit copiilor câte un joc:

1. ”Găsește morcovelul”- joc în care Morcoveață cel poznaș roagă copiii să pună mâinile la
ochi, timp în care el îl ascunde pe prietenul său (un morcov) în curtea grădiniței. La bătaia
din palme, copiii lasă mâinile jos și încep să caute morcovul. Cel care-l găsește primul ia
locul lui Morcoveață cel poznaș, așezând, la rândul său, morcovul în curtea grădiniței.

2. ”Iepurașu-n iarbă”- joc în care copiii se învârt într-un cerc în mijlocul căruia se află
educatoarea alături de Iepurilă urechilă. În timp ce se învârt copiii cântă ”Iepurașu-n
iarbă”, iar la finalul cântecului copilul-iepuraș (în prima rundă a jocului, fiin educatoarea
alături de marionetă) aleargă și atinge un copil care va deveni ”iepuraș”.

La finalul jocurilor, preșcolarii vor primi insigne (Anexa 11) pe care se află un iepuraș și un morcov,
ca și recompensă pentru prestația acestora în cadrul tuturor activităților didactice desfășurate la grupă.

9
Anexa 1 - ADP (întâlnirea de dimineață)

10
Anexa 2 - ADP (întâlnirea de dimineață)

11
Anexa 3 - ADP (întâlnirea de dimineață)

12
Anexa 4 - ADP (întâlnirea de dimineață)

13
Anexa 5 - ADP (întâlnirea de dimineață)

14
Anexa 6 - DLC

Borcănele cu legume

Mama mea a luat legume


Şi-n borcan aşa le pune:
O ceapă și doi ardei,
3 sau 4 morcovei,
lar deasupra, că sunt mare,
Pun eu 5 boabe de sare,

Si, când borcănaşu-i gata,


La gură il leagă tata.

15
Anexa 7 - ALA 1 (artă)

16
17
18
19
20
21
Anexa 8 - ALA1 (științe)

22
23
24
25
Anexa 9 - ALA1 (științe)

26
Anexa 10 - DLC

27

Recompensă

28
Anexa 11 - ALA2 (figurine)

29

S-ar putea să vă placă și