Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Autoritatea publică
Parlamentul
CEBOTARI ECATERINA
Metode şi procedee didactice: conversaţia; explicaţia; SINELG; joc de rol,
învăţarea prin descoperire;

Forme de lucru: frontal, individual, grup;


• Susține că legile trebuie întotdeauna să fie aplicate și îndeplinite în mod
echitabil.
• Susține că democrația trebuie întotdeauna protejată și respectată, ca
fundament esențial al acțiunilor realizate împreună cu ceilalți membri ai
societății.
• Poate judeca dacă materialele analizate sunt adevărate, exacte sau de
încredere.
• Își ajustează stilul de interacțiune, pentru a interacționa mai eficace cu alte
persoane, atunci când e nevoie.
• Îi face pe ceilalți să se simtă confortabil în cadrul grupului, atunci când se
confruntă cu o problemă.
• Când lucrează într-un grup, solicită și folosește abilitățile, ideile și părerile
celorlalți membri ai grupului.
• Poate reflecta în mod critic asupra propriilor sale prejudecăți și stereotipuri
și asupra a ceea ce stă la baza lor.
• Poate reflecta în mod critic asupra felului în care judecățile sale sunt
influențate de propriile apartenențe culturale.
Obiective operaționale
01 Să utililizeze corect și flexibil conceptele și informația
(constituție, Parlament, lege, imunitate parlamentară)

02 Să recunoască termini cu conținut civic în context


diferite

03 Identificarea principalelor valori, principii, institutii si


practici democratice
04 Să se implice în discuții publice și în situații de luare a
deciziilor.
Evocare
Propun elevilor spre vizionare un material video despre activitatea parlamentului și le distribui spre
îndeplinire un tabel SINELG
- „√” - pentru informaţia cunoscută,
- „+” - pentru informaţia nouă, necunoscută şi acceptabilă pe care au aflat-o;
- „−” - pentru informaţia care intră în contradicţie cu ceea ce ştiau;
- „?” - pentru informaţia care necesită documentare, ridică întrebări.
Realizarea
sensului Se va organiza o ședință în cadrul parlamentului
Clasa este împărțită în trei grupuri: fracțiuni parlamentare ecologiștii, conservatorii și
candidații independenți din fiecare grup se înaintează un candidat la funcția de președinte al
parlamentului. Elevii vor scrie pe foaie numele colegului ales ca președinte. Cel care
acumulează cele mai multe voturi va fi președinte ceilalți 2 vicepreședinți.
Vor fi, de asemenea, desemnați trei secretari ai Ședinței Parlamentare, care au ca atribuție să
comunice regulile de desfășurare a ședinței (Anexa 1.);

Fiecare grup va desemna un lider care va fi și purtător de cuvânt.


DESFĂȘURAREA ȘEDINȚEI ADUNĂRII
PA R L A M E N TA R E
Președintele/președinta anunță subiectul ședinței: REDUCEREA EMISIILOR DE CO2
Grupurile vor analiza subiectul timp de 3 minute purtătorii de cuvânt ai fiecărui grup vor prezenta în
fața plenului, timp de trei minute, poziția adoptată pentru soluționarea problemei puse în discuție;
Runda de discuții de clarificare: după prezentarea poziției fiecărui grup în vederea soluționării
problemei, membrii parlamentului își pot exprima opiniile sau pot adresa întrebări de clarificare,
pentru a înțelege care aspecte sunt importante pentru grupul respectiv și motivația acestora.
Aceste discuții urmăresc identificarea posibilelor opțiuni alternative de satisfacere a intereselor
grupurilor, astfel încât să se poată ajunge la un consens sau la un compromis acceptabil.
Fiecare vorbitor/vorbitoare poate lua cuvântul doar o singură dată, pentru dezbaterea subiectului, și
durata fiecărei intervenții este limitată la un minut. Dacă au fost adresate întrebări, membrii grupului
care au prezentat vor răspunde (poate răspunde orice membru, nu doar liderul sau purtătorii de
cuvânt);
Președintele Ședinței Parlamentare va sintetiza propunerile înaintate de fiecare grup/fracțiune
parlamentară și va propune timp pentru revizuirea, analiza acestora, în vederea ajungerii la un acord
reciproc avantajos (Anexa 2.).
Reflecția

Cum a fost această primă parte a procesului de


negociere?
La finalul negocierilor, considerați că există șanse
ca fiecare grupare politică să obțină ceea ce dorea?
Prin ce este valoroasă activitatea de azi?
Extindere

Propun elevilor să identifice subiecte ce pot fi puse


în discuție la ședința Parlamentului Republicii
Moldova .
Anexa 1 Regulile ședinței

De procedură de conduită

PREGĂTIRE: Fiecare grup desemnează un lider, care coordonează


• 1. Toți membrii Adunării Parlamentare sunt obligați
activitatea grupului, și doi purtători de cuvânt, care prezintă poziția
să se comporte conform normelor de bună purtare
grupului.
și respect față de ceilalți delegați.
Prima etapă
• 2. Toți membrii trebuie să exprime respect și
- Fiecare grup va prezenta în fața plenului, timp de trei minute,
amabilitate în raport cu membrii altor grupuri
concepția/viziunea de rezolvare a problemei.
politice parlamentare.
- În runda de dezbateri, fiecare membru al Adunării Parlamentare își poate
• 3. Președintele Adunării Parlamentare va chema
exprima opiniile sau adresa întrebări de clarificare, timp de un minut.
imediat la ordine orice delegat care încalcă regulile.
- Fiecare vorbitor poate lua cuvântul doar o singură dată.
A doua etapă
-După runda de dezbateri, fiecare grup își poate revizui, modifica
concepția/viziunea asupra rezolvării problemei, în vederea ajungerii la un
acord reciproc avantajos (binele comun).
-Fiecare grup prezintă varianta revizuită a concepției/viziunii asupra
rezolvării problemei și propunerile adresate celorlalte grupuri.
- Sunt explorate oportunitățile de compromis și integrare a diferitor
propuneri.
Anexa 2 RECOMANDĂRI ÎN IDENTIFICAREA SOLUȚIILOR PENTRU BINELE COMUN
Anexa 3
Conservatorii
Ecologiștii
Audience
Printre principalele elemente ale
conservatorismului se numără tradiția,
ierarhia și autoritatea și dreptul la
proprietate.[1] Conservatorii caută să
ecologiștii susțin gestionarea durabilă conserve o gamă de instituții precum
a resurselor, precum și de protecție (și monarhia, religia, You'll need to ascertain things such as
de restaurare, atunci când este administrația parlamentară și dreptul their age, gender, ethnicity, socio-
necesar), a mediului natural prin la proprietate, având obiectivul de a economic status, knowledge level,
schimbări în politica publică și a evidenția stabilitatea și continuitatea concerns, values, and possible biases
comportamentului individual. socială[2] în timp ce elemente mai in order to have the best chance at
extreme precum reacționarii se opun persuading them to agree with your
modernismului și caută să se întoarcă viewpoint.
la „lucrurile așa cum sunt”
Mulțumesc
pentru
atenție !

S-ar putea să vă placă și