Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA :
CLASA: a VI-a A
EDUCATOR: ANDREI ADRIANA
DENUMIREA ACTIVITATII: Formarea autonomiei personale
TEMA: CODUL BUNELOR MANIERE
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A) in plan cognitiv
O1-Sa inteleaga ce reprezinta si ce rol are CODUL BUNELOR MANIERE
O2-Sa se familiarizeze cu cateva din normele de buna conduita salutul si
comportamentul la masa
O3-Sa inteleaga rolul si valoarea,,cuvintelor magice-,,te rog; multumesc
B) in plan aplicativ-practic
O4-Sa-si dezvolte dezvolte simtul respectului de sine si de incredere in
propria persoana
O5-Sa respecte persoanele din jur aplicand instrumentele invatate din
,,Codul bunelor maniere
O6-Sa se adapteze si sa se integreze intr-o societate in care exista rigori de
conduita
C) in plan corectiv-formativ
O7-Sa cunosca efectele folosirii sau nefolosirii normelor de buna conduita
O8-Sa-si dezvolte si sa exerseze capacitatea de exprimare verbala corecta
METODE SI PROCEDEE: expunerea,conversatia,exercitiul,jocul cu rol
MIJLOACE DIDACTICE: fise de lucru
FORME DE ACTIVITATE: frontala,activitate independenta
DURATA: 50

MOMENTE
PEDAGOGICE

ACTIVITATEA
EDUCATORULUI

1.Moment
organizatoric

Voi realiza o
atmosfera prielnica
desfasurarii in bune
conditii a activitatii.

2. Captarea
atentiei

ACTIVITATEA
COPIILOR
Intra ordonat in
clasa,se aseaza la
locurile lor si se
pregatesc de
inceperea activitatii.

Voi lectura un
fragmentdin
povestirea,,Mos Ion
Roata si Cuza-Voda
Bietul taran,venit sa- Asculta povestirea.
si ceara drepturile a
fost scuipat de
boierul
necuviicios.Amarat,
Ion Roata s-a plans
lui Voda,care a
socotit ca asemenea
rusine nu poate fi
stearsa decat cu un
sarut dat de un
domnitor pa obrazul
scuipat al batranului
taran.

METODE
SI
PROCEDEE
conversatia

lectura

3.Anuntarea
temei

4.Desfasurarea
activitatii

-V-a placut
povestirea?
-Cum s-a dovedit
boierul?
-Dar Cuza de ce a
dat dovada?
In concluzie-degeaba
boierul provenea
dintr-o familie
bogata,nobila daca ii
lipsea bunul
simt,respectful
pentru cei din jur.
Astazi vom avea o
tema frumoasa si
interesanta:vom
analiza si vom invata
cateva reguli din
,,Codul bunelor
maniere
-Stie cineva ce
reprezinta bunele
maniere?
-Ce credeti ca ar
insemna sa te
comporti civilizat?
-Adica sa te
comporti in asa fel
incat sa nu-i
deranjezi pe cei din
jurul tau.Nu este
foarte important sa
stii pe de rost
continutul,,Codului
bunelor manieredar
este esential sa nu-i
deranjezi prin vorbe
si comportament pe
ceilalti de langa tine.

Elevii raspund.
-Rautacios,lipsit de
bun simt,umilindu-l
pe batranul taran.
-De bunatate,respect,
modestie si bun-simt conversatia

Elevii raspund,
spunandu-si parerile
personale.
.

conversatia

Desfasurarea
activitatii

Cat de necesare sunt


bunele maniere in
lume?Daca puteti da
exemple..
-Eu va pot raspunde
printr-o alta intrebare
,,Cat de necesare
sunt semnele de
circulatie pe
drumurile publice?
Ne putem lipsi de
ele?
-Evident..ca da
Dar cu ce riscuri?Un
exemplu?
-Ei bine,bunele
maniere ne ajuta in
,,circulatia noastra
in societate.Un om
bine educat se
adapteaza usor
regulilor de purtare
din orice
mediu,indiferent de
starea lui materiala.
Astazi ne vom opri
sa analizam,sa
invatam si sa
aplicam normele de
buna conduita ce se
refera la niste
expresii ce pot face
minuni si la modul
de a ne comporta la
masa.

Elevii raspund si dau


exemple.

Elevii raspund,dau
exemple,asculta.

Desfasurarea
activitatii

Acum vom face doua


echipe.Fiecare
echipa va primi un
scurt text cu un caz
din realitate.Va
trebui analizat si
gasite cele mai bune
solutii de
rezolvare ,pentru ca
nimeni sa
nu aiba de suferit.
Rezolvandu-le o sa
aflati si cuvantul
magic ce trebuia
folosit.
Prima echipa va
rezolva cazul
folosind cuvintele
magice,,te rog
(frumos),iar cea dea doua va avea
rezolvarea daca va
folosi,,multumesc.
-Foarte bine.
Acum cele doua
grupe vor fi doua
echipe de buni
cunoscatori in bunele
maniere,si fiecare va
avea de studiat timp
de 5 min.cateva
reguli pe are le va
prezenta apoi
celeilalte echipe.
Voi imparti cate o
fisa cu reguli de
comportare la masa
fiecarei
echipe,cerandu-le sa
retina cat mai multe
din cele citite,pe care
sa le expuna .
-Foarte bine!

Elevii asculta cu
atentie .Se impart in
2 echipe si rezolva
sarcinile.

Exercitiul

Ei descopera cele
doua expresii
magice:TE ROG ,
MULTUMESC.

Cele doua echipe de


experti studiaza si
prezinta bunele
maniere descoperite
in materialul primit.

Jocul

5 .Evaluare

Acum fiecare va trage


cate un biletel,pe care
este descrisa o
situatie in care va
trebui sa aplicati
practice una sau mai
multe reguli de buna
purtare.

Elevii aplica prin


exemplificare
practica normele
Invatate in cadrul
activitatii
desfasurate.

6. Incheierea
activitatii

-Va multumesc pentru


ca ati participat cu
interes la ora,asta
inseamna ca v-a
placut.Ati raspuns toti Elevii apreciaza
foarte bine.
activitatea
In concluzie:
desfasurata.
CODUL BUNELOR
MANIERE se
respecta mai mult
decat codul
penal,civil sau
rutier,desi la ultimele
exista amenzi.Caci
pedeapsa cea mai
crunta atunci cand nu
ai bune maniere este
Ironia celor din jur
care te vor descrie drept
un caraghios sau cel
mai grav prost crescut.
Voi servi copiii cu cate
un pahar de suc si
dulciuri,ca recompense
pentru participarea la
ora.

Joc cu rol

conversatia

FISA DE LUCRU nr.1

,,Razvan vine alergand in camera surorii lui care isi scrie temele pentru a
doua zi.Ea este in clasa a VIII-a si are mult de invatat.
Fratele ei mai mic incepe sa tipe:
-Vreau culorile tale de apa,ca ale mele s-au terminat si am de facut un
desen pe maine!!!Toti colegii mei din clasa a III-a il vor face numai eu nu
o sa pot ca nu mai am culori!!!Da-mi-le pe ale tale!Nu auzi?
-Razvan,nu te supara,eu am de facut temele la matematica si nu vreau
sa te aud tipand,Iar culorile nu ti le dau pentru ca nu stii sa vorbesti cum
ar trebui.
Lasa-ma acum in pace!
-Da-mi-le!!!!Nu auzi?Te spun mamei cand vine.Zgarcito!
Razvan iese urland din camera si pleaca afara sa o astepte pe mama de
la serviciu s-o parasca pe Irina,sora lui cea mare.
Pe scari se intalneste cu vecinul de la etajul 2,mos Victor,care vazandu-l
asa de suparat l-a intrebat pe baietel ce a patit.
-Sora mea e o afurisita!Nu vrea sa-mi dea culorile eisi eu o sa iau 4 la
ora de desen
-Nu cred ca Irina e o fata rea.Poate nici tu nu I le-ai cerut cum se cuvine.
Mos Victor se apleca atunci si ii sopti ceva la urechea baietelului.
-I-ai zis asa?Sa stii acestea sunt cuvinte magiceDu-te si incearca..
-Bine!O sa incerc..Am plecat mos Victore!
De abia a intrat in camera Irinei rostind vorbele lui mos Victor ca sora sa
i-a intins cutia de culori,chiar si pensoanele ei cele mai bune.
Ce simplu era de fapt!!!Nu a trebuit decat sa zica:

__ __

__ __ __ (frumos)!!!!!!!!

FISA DE LUCRU nr. 2


,,In drum spre casa Alin s-a abatut pe la bunica,doar sa vada ce bunatati
a mai facut,ca de obicei ea gatea cele mai bune dulciuri.A intrat in casa
bunicii si de la usa a intrebat:
--Ce ai facut bun astazi?
--Buna ziua,Alin!Ai venit de la scoala?Bunica a facut azi placinta cu
mere.Hai sa-ti pun
--Mai repede,bunicoAlin se puse pe infulecat de nu putea raspunde la
ce il intreba bunica ca avea gura plina.Apoi,dup ace termina din farfurie
isi lua ghiozdanul si o zbughi strigand din usa doar:
--Mai trec si maine!Sa mai faci ceva bun!
A doua zi Alin trecu pe la bunica si manca chec,a treia zi bunica ii facu
ciocolatasi tot asa..
Dar bunicii nu-I placea mai ales un lucru la Alin si s-a gandit la un plan.
Dupa ore Alin ca de obicei intra la bunica,se aseza la masa si astepta sa
ii puna ceva bun;dar bunica nu facea asta.
--Dar,bunico,azi nu ai nimic bun pentru mine?De ce?
--Pentru ca m-am gandit ca nu iti plac prajiturile facute de mine
--Vai,bunico,dar cat de mult imi plac!!!
--Dar niciodata nu mi-ai spus,cum niciodata nu ai zis dupa fiecare masa
un simplu:
__ __ __ __ __ __ __ __ __!
-Promit ca de acum am sa-ti spun si matale si oricui imi ofera ceva.dar
imi mai faci ceva bun?

COMPORTAMENTUL LA MASA
(IN VIZITA LA O FAMILIE)
Daca vei urma sfaturile de mai jos,vei avea parte de o masa vesela,fara
stari suparatoare:
Aseaza-te la masa dupa ce ti-ai spalat mainile
Incepe sa mananci dup ace gazda face urarea de ,,Pofta
buna,sau dup ace incep ceilalti sa manance
Stai drept pe scaun,nu pe-o rana,nu te legana..
Tineti coatele lipite de corp si nu pe masa in timp ce mananci
Mesteca cu gura inchisa sin u plescai
Nu vorbi cu gura plina.Inghite ce ai in gura si dupa aceea raspunde
la o eventuala intrebare
Nu critica mancarea
Nu face zgomote nepoliticoase(sa-ti sufli nasul,sa-ti tragi nasul,sa
ragai)
Spune,,te rogdaca doresti ceva de pe masa si nu ajungi,sa ti se
dea,nu sa te intinzi dupa el
Cand termini,spune:,,Multumesc pentru masa!
Ofera-te sa strangi masa

COMPORTAMENTUL LA MASA
(LA CANTINA , LA RESTAURANT)

Urmeaza indicatiile adultului responsabil pentru


cantina(restaurant)
Spune,,te rog,,,multumesc,si ,,scuze personalului care serveste
mancarea
Nu pretinde mancarea altuia,nu oferi mancarea ta altora
Nu impinge,nu inghionti,nu fa farse pe timpul servirii mesei
Nu-I refuza pe altii sa se aseze daca ai loc liber la masa
Nu mesteca cu gura deschisa,nu plescai
Nu arunca firimituri,nu te juca cu mancarea,nu gargarisi bautura
Strange dupa tine.Aduna hartiutele,ambalajele,servetelele;lasa
masa curate cum ai gasit-o
Multumeste pentru masa

AI RASTURNAT PAHARUL DE SUC,CARE SE PRELINGE PE


PANTALONII PRIETENULUI TAU.
CE FACI?

SIMTI CA SE APROPIE UN STRANUT.


CE FACI DACA ESTI LA MASA?

TE APUCA O TUSE PUTERNICA CE PARE CA NU SE MAI OPRESTE.


CE FACI DACA ESTI LA MASA?

AI GUSTAT DIN CEVA DESPRE CARE NU STII DACA E BUN DE


MANCAT.
CE FACI?

TI-A MAI RAMAS UN REST DE MANCARE INTRE DINTI PE CARE NU


REUSESTI SA-L SCOTI.
CE FACI?

NU ITI PLACE UN FEL DE MANCARE,DAR TI-A FOST SERVIT IN


VIZITA.
CE FACI?

MAI VREI PAINE DAR NU AJUNGI LA EA,PENTRU CA E MAI


DEPARTE ASEZATA PE MASA.
CE FACI?
TRECE D-NA DIRIGINTA PE LANGA TINE DAR ESTI CU GURA PLINA.

CE FACI?CUM O SALUTI?

S-ar putea să vă placă și