PROIECT DE LECŢIE

DISCIPLINA: CULTURĂ CIVICĂ CLASA: a VII-a PROPUNĂTOR: Prof. Cocoş Roxana UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: STATELE MODERNE ŞI CONSTITUŢIILE SUBIECTUL: STRUCTURA CONSTITUTIEI ROMANIEI
OBIECTIVE CADRU:

2.

Cunoaşterea valorilor fundamentale ale democraţiei, a practicilor democratice şi a drepturilor omului

3. Dezvoltarea capacităţilor de a dialoga şi de a coopera în condiţiile acceptării pluralismului şi valorizării pozitive a diferenţelor

5. Stimularea interesului pentru participarea la viaţa socială şi pentru exersarea calităţii de cetăţean

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

2.1 să definească valori, principii şi concepte democratice; 3.1 să utilizeze deprinderi şi competenţe de dialog, de dezbatere publică a unei probleme, de negociere, de rezolvare de conflicte.

1

exerciţiul .să recunoasca simbolurile nationale.lucrul individual .să recunoasca principalele drepturi si libertati specifice Titlului II al Constitutiei Romaniei. CONŢINUTURI: STRUCTURA IN CELE VII TITLURI OBIECTIVE OPERAŢIONALE: .explicaţia .să distingă între cele VII titluri ale Constitutiei Romaniei . .1 să recunoască şi să se implice în situaţii în care este nevoie de acţiune socială.expunerea 2 .conversaţia . TIPUL ŞI VARIANTA DE LECŢIE: LECŢIA DE COMUNICARE ŞI DOBÂNDIRE DE CUNOŞTINŢ TIPURI DE STRATEGII: 1.5. METODE ŞI PROCEDEE: .

prezentare powe-point.ELENA NEDELCU/ ECATERINA MORAR.pe grupe SURSE BIBLIOGRAFICE: . Ed. ALL.RADU DASCĂLU/ VASILE VOINESCU-EDUCAŢIA ŞI CULTURA CIVICĂ. FORME. manual. Constitutia Romaniei.Laptop. Aramis Print Etapa lecţiei Conţinut structurat Acţiuni ale profesorului Acţiuni ale elevilor Resurse proceduraleObs. ARVES.2.Ghid Metodologic de aplicare a programelor şcolare pentru educaţie şi cultură civică. 2005 . ED.CULTURĂ CIVICĂ.frontală . MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: . retroproiector. 3. MODURI DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: . 3 . 2006 .individuală . Ed. Didactica specialităţii.

carte si prezentare power-point. Privesc prezentarea si se familiarizeaza cu continuturile CONSTITUTIEI ROMANIEI -conversaţia 2. pentru acasă. Captarea atenţiei CONSTITUTIA ROMANIEI. Anunţarea -anunţă elevii că vor continua unitatea de . Reactualizarea noţiunilor ancoră. Solicită elevilor prezentarea temelor pentru acasă. prezintă caietele şi manualul de cultură civică.1. Valori si principii constitutionale Profesorul solicită 3-4 elevi care vor Răspund întrebărilor prezenta cateva dintre principiile consacrate profesorului şi prezintă temele de Constitutia Romaniei. Moment organizatoric Notează absenţii şi întreabă elevii despre eventuale probleme sau dificultăţi intervenite în pregătirea lecţiei la cultură civică. 2. Se pregătesc pentru lecţie. pe baza cărora aceştia îşi vor reactualiza noţiunile ancoră. 3.urmăresc cu atenţie 4 .

-expunerea -notează titlurile în caiete 4.vor scrie la tablă 6. obiectivelor învăţare care vizează: Statele moderne şi Constituţiile.conduce discuţiile.notează titlul la tablă . Continuturile generale ale fiecarui Titlu Simbolurile nationale Principaleler drepturi.Scrie titlul unităţii la tablă .vor răspunde solicitărilor profesorului.temei. 42 din manual Lucrul în echipă 5 . libertati. -coordonează activitatea elevilor şi cu manualul -lucrul individual . 8 sectiuni.prezintă obiectivele propuse spre a fi atinse la sfârşitul orei Noţiuni: Structura Constitutiei Romanbiei 152 articole grupate in 7 titluri.face completări. 10 capitole. Asigurarea feed-back-ului . . pag.vor nota schema lecţiei.va solicita elevilor să rezolve exercitiul 2. .anunţă subiectul lecţiei noi: Structura Constitutiei Romaniei . . observaţii -realizeată schema lecţiei in prezentare power-ponint. indatoriri fundamentale. Dirijarea învăţării -urmăreşte răspunsurile date şi situaţiile expuse .

. încurajări.observare sistematică. 7..3. conversaţia. 5 pag. acasă Exerciţiu 1. Tema pt.aprecieri. 42 -notează tema -conversaţia 6 . pe tot parcursul orei..

7 .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful