Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Desfasurarea Metodica A Lectiei de Religie
Desfasurarea Metodica A Lectiei de Religie
Acestea strnesc interesul elevilor pentru lecie i mobilizeaz atenia lor la nceputul i pe
parcursul desfurrii activitii didactice.
3. Enunarea scopului i a obiectivelor leciei asigur perspectiva activitii,
contientizarea finalitilor leciei i jaloneaz drumul spre aceste finaliti. Obiectivele didactice
se formuleaz succint i clar, pe nelesul elevilor.
4. Verificarea i reactualizarea cunotinelor anterioare.
Verificarea cunotinelor din orele anterioare se face pentru a observa cum i-au nsuit
elevii aceste cunotine i ct rein nc din ele.
Reactualizarea cunotinelor nvate anterior, necesare pentru achiziionarea noilor
cunotine, se numesc idei-an-cor" (cunotine, deprinderi, capaciti, abiliti). Fr aceste
cunotine, nvarea nu poate continua sau are loc cu un consum mare de timp.
5. Prezentarea noului coninut i a sarcinilor de nvare depinde de modul n care
profesorul i le-a imaginat n proiectul didactic. Profesorul:
- tie CE le va spune elevilor;
- tie CUM va proceda n fiecare secven didactic;
- tie CE VOR FACE elevii n acest timp, deci cum se va desfura activitatea lor comun.
6. Dirijarea nvrii (conducerea nvrii) nseamn a-i conduce pe elevi n situaii
ct mai favorabile nsuirii noilor cunotine, deprinderi etc. Dirijarea nvrii se face
1
concomitent cu prezentarea coninutului i a sarcinilor de nvare.
Obinerea performanei echivaleaz cu achiziionarea efectiv a noilor cunotine, deprinderi, i
dobndirea comportamentului dorit.
7. Realizarea feed-back-ului indic dac nvarea s-a produs, dac obiectivul a
fost atins.
8. Feed-back-ul se realizeaz prin diverse modaliti:
- confirmarea unor rspunsuri bune;
- amendarea unor rspunsuri (dac nu sunt corespunztoare);
- verificarea oral a ctorva elevi;
- aplicarea unor teste sau chestionare.
2
problem, cu fie de munc independent.
4. Lecia care are ca scop verificarea i evaluarea cunotinelor, cu variantele:
- verificarea i evaluarea prin chestionarea oral;
- verificarea i evaluarea sub form scris, folosind diferite tipuri de lucrri de control;
- verificarea i evaluarea prin teste i alte instrumente de verificare.
Aceste forme de verificare vor fi anunate din timp elevilor, pentru ca acetia s se poat
pregti.
3
7. nvtura cretin despre munc i bunurile materiale
- lecia de recapitulare pe o anumit tem
4
Proiecte de lecie elaborate pentru cteva
tipuri de lecii ntlnite n predarea-nvarea Religiei
PROIECT DE LECIE
DATA:
CLASA: a V-a
OBIECTUL: Religie
SUBIECTUL: Pogorrea Duhului Sfnt. ntemeierea Bisericii Cretine"
DURATA: o or de curs (45 min.)
TIPUL LECIEI: mixt
LOCUL DESFURRII: Sala de clas
OBIECTIVE OPERAIONALE:
- s se precizeze modul n care Sfntul Duh a pogort peste Apostoli;
- s se enumere evenimentele ce au avut loc la Pogorrea Duhului pe pmnt;
- s se precizeze importana Cincizecimii pentru istoria Bisericii Cretine;
-s se recunoasc n imagini (icoan) modul n care a avut loc Pogorrea Duhului Sfnt.
MODALITI DE EVALUARE:
- iniial - prin verificarea leciei anterioare;
- final - prin ntrebri.
DESFURAREA ACTIVITII
EVENIMENTELE Coninutul i melodica desfurrii leciei
INSTRUIRII/TIMP
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
I. Momentul Rostirea rugciunii.
organizatoric Notarea absenelor
(3min.)
II. Verificarea i 1. Ce a fcut Mntuitorul la 40 de zile 1. Mntuitorul S-a nlat la Cer.
reactualizarea dup nviere ?
cuno tinelor
anterioare. 2. Unde a avut loc nlarea Sa ? 2. nlarea a avut loc pe Muntele
Verificarea se face Mslinilor, n apropiere de Ierusalim.
prin ntrebri. 3. Ce a fcut Mntuitorul n timpul celor 3. S-a artat la ct mai muli, pentru ca
(5 min.). 40 de zile, pn la nlarea Sa la Cer, la acetia s cread n nvierea Sa i n
Tatl ? faptul c, ntr-adevr, este Fiul lui
Dumnezeu.
4. Cu ce trup S-a nlat Hristos la Cer? 4. Trupul cu care S-a nlat Hristos este
trupul cu nviat, trup omenesc.
5.Ce le-a promis Mntuitorul Apostolilor 5. Mntuitorul le-a promis trimiterea
Si atunci cnd S-a nlat Ia Cer? Duhului Sfnt.
7.De ce le-a spus Mntuitorul Apostolilor 7. Deoarece urma s trimit Duhul Sfnt
Si s nu se ndeprteze de Ierusalim? peste Apostoli.
5
V. Informarea elevi- Titlul leciei noastre de azi este Pogo- Elevii scriu pe caiete titlul leciei.
lor asupra scopului rrea Duhului Sfnt. ntemeierea
urmrit i enunarea Bisericii Cretine Profesorul enun
obiectivelor. obiectivele leciei i scrie titlul la tabl.
VI. Prezentarea Profesorul citete din Scriptur textul din Elevii urmresc textul, citind despre Sfnta
materialului. capitolul 2 al Faptelor Apostolilor, Scriptur o dat cu profesorul. Elevii rspund
Dirijarea nv rii versetele 1-42. n urma citirii textului, ntrebrilor adresate de profesor:
(25 min.) profesorul pune ntrebri elevilor, pentru
a extrage ideile principale.
3. Ci Apostoli erau adunai la un loc"? 3. Erau 12 Apostoli, locul lui Iuda fiind luat
de Matia, prin tragere la sori.
4. Cum a pogort Duhul Sfnt peste 4. Sub forma unor limbi de foc".
Apostoli?
5. Ce s-a ntmplat cu Apostolii la 5. Au nceput s vorbeasc n limbile
Pogorrea Duhului Sfnt? pmntului.
7. Cine este Duhul Sfnt Care S-a 7. Este a treia Persoan a Sfintei Treimi.
pogort la Cinci zecime?
10.Ce au fcut cei circa 3000 de oameni 10. S-au botezat n numele lui Hristos.
care au vzut minunea i-au ascultat pe
Sfntul Petru?
11. S-a ntemeiat, deci, prima comunitate 11. Elevii scriu pe caiete ceea ce scrie
de cretini, adic prima Biserica Cretin profesorul la tabl.
n continuare, profesorul scrie pe tabl
cteva idei principale:
12. Voi suntei membri ai Bisericii ? 12. Da, suntem de cnd ne-am botezat.
13. Ce ai primit la botez? 13. Harul lui Dumnezeu.
14. Unde se face referire la cea de a treia 14. n Simbolul credinei".1
Persoan a Sfintei Treimi?
15. Care este articolul n care se 15. Articolul VIII. Elevii spun cu voce tare
vorbeie despre Duhul Sfnt? Gtii-1. articolul VIII al Crezului'.
6
VII. Fixarea i conso 1. Ce s-a ntmplat la 10 zile dup 1. A avut loc Pogorrea Duhului Sfnt.
lidarea cunotinelor nlare?
2. Unde i asupra cui S-a pogort Duhul 2. La Ierusalim, peste cei 12 Apostoli.
Sfnt?
3. Ce au primit cei 12 Apostoli? 3. Darul vorbirii n limbi.
DATA:
CLASA: a V-a
OBIECTUL: Religie
SUBIECTUL: Rspndea cretinismului prin predica Sfin ilor Apostoli"
DURATA: 45 min.
TIPUL LECIEI: mixt
LOCUL DESFURRII: Sala de clas
SCOPUL:
- formativ - cunoaterea i nelegerea rolului episcopilor, preoilor i diaconilor n cultul Bisericii
i n Biseric, astzi;
- informativ (instructiv) - cunoaterea i precizarea numelor Apostolilor i urmailor acestora, astzi;
- educativ - sensibilizarea i nlesnirea receptivitii elevilor fa de nvtura propovduit de
episcopi, preoi, diaconi, dar i cultivarea respectului fa de acetia i fa de activitatea lor.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
- nvarea numelor celor 12 Apostoli;
- precizarea numelor celor care astzi sunt, n Biseric, urmaii Sfinilor Apostoli.
METODE DE NVMNT:
1.lectura din Sfnta Scriptur;
2. conversaia;
7
3. problematizarea.
MIJLOACE DE NVMNT:
1. Sfnta Scriptur;
2. Bibliapentru copii.
DESFURAREA LECIEI
I. Momentul organizatoric
salutul;
rugciunea;
notarea absenelor.
II. Verificarea cunotinelor din leciile anterioare
(Reactualizarea unor cunotine studiate n leciile precedente.)
Verificarea se face prin ntrebri.
9. Cu ce L-a ispitit a doua oar? 9. Satana L-a dus pe aripa templului si L-a ndemnat
s-i piard ncrederea n Dumnezeu.
10. Ce rspunde Hristos ? 10. C nu trebuie s-L ispiteti pe Domnul
11. A treia ce s-a ntmplat ? 11. Satana L-a ispitit pe Hristos cu ..
12. Ce rspunde Hristos ? 12. C numai lui Dumnezeu trebuie..
13. Deci, copii, ce a fcut Hristos? 13. A rezistat ispitei, nu S-a lsat amgit.
14. Ce s-a ntmplat imediat dup aceea ? 14. ngerii au venit i au slujit Lui.
15. Ce concluzie putem noi trage de aici? 15. C Satana ne ispitete mereu i pe noi - cu mriri,
cu strluciri, cu slav deart.
16. Ce trebuie s facem noi, urmnd exemplul lui 16. S rezistm ispitei, s-1 nvingem pe Satana.
Hristos ?
17. Cum putem face acest lucru? 17. Prin rugciune, prin post, prin ascultarea de
Dumnezeu.
18. Cum putem zice, deci ? 18. Fericit omul care rabd ispita."
8
Profesorul scrie titlul pe tabl, elevii scriu pe caiete: Rspndirea cretinismului prin predica
Sfinilor Apostoli"
9
OBIECTIV 2
1. S vedem acum, copii, ce i-a trimis Hristos 1. Se citesc textele: Matei (28, 18-20), Marcu (16,
pe Apostoli s fac. Se scriu pe tabl textele de 15-16 i 20), Luca (24, 47), Ioan (20, 21-23).
citit. 2. Ne spune c Hristos le-a dat puterea pentru a
2. Ce ne spune primul text de la Matei ? boteza i a nva pe alii.
3. Ne spune c Apostolii trebuia s propovduiasc
3. Ce ne spune textul de la Marcu ? Evanghelia la toat fptura, s boteze i s nvee pe
alii. Domnul era pretutindeni cu ei.
4. Ne arat c Apostolii trebuie s propovduiasc
4. Ce ne arat textul de la Luca? Evanghelia la toat fptura i pocina - spre iertarea
pcatelor.
10
VII. Asigurarea feed-back-ului/fixarea cunotinelor
6. Cine sunt astzi cei care svresc ceea ce au 6. Episcopii, preoii, diaconii.
svrit Apostolii Mntuitorului ?
7. Prin urmare, cum trebuie s ne purtm fa de 7. S i ascultm, s i respectm, ca pe unii ce sunt
acetia ? urmaii Apostolilor Mntuitorului, s le cerem ajutorul
i sfatul atunci cnd avem nevoie.
8. Unde lucreaz Hristos azi, Apostolii, dar si urmaii 8. n Sfnta Biseric.
lor?
Pentru a verifica dac elevii au reinut numele celor 12 Apostoli i ale urmailor lor, profesorul le propune
completarea urmtorului rebus:
P
E
T F M
T R I A
A U I L V T
D S A I S A T E
E P I S C O P I S I P R E O T I
U A O M T M
N V O O A
D S N L
R I O
E I M
I O E
A U
N
VERTICAL:
1. Apostol numit i Iuda.
2. Primii doi frai Apostol (3 cuv.).
3. Fiii tunetului" (3 cuv.) ceilali Apostoli frai
4. Dup loan.
5. Zis Cananeul sau Zelotul.
6. Dup Filip.
7. Dup Vartolomeu.
8. Autorul primei Evanghelii
ORIZONTAL:
Urmaii Apostolilor (3 cuv.)
II. Tema pentru acas; De citit textul de la Matei (4, 18-22). Profesorul apreciaz elevii care au dat cele
mai bune rspunsuri.
Ora se ncheie cu rugciunea.
11
PE TABL, LECIA SE PREZINT ASTFEL:
1. Texte citite: Matei (10, 2-4); Marcu (3, 14-19); Luca (6, 13-16).
Urmaii
Apostolilor sunt:
a) episcopii;
b) preoii;
c) diaconii.
12
A adar, observm c educaia religioas, realizat n coal, nu poate fi
lsat nici la d i s c r e i a a m a t o r i s m u l u i , n i c i a p r o z e l i t i s m u l u i ,
p r o b a t f i e d e f o t i i protagoniti atei, fie de unii preoi exclusiviti. O
credin nu se impune, ci se propune cu calm, n linite i deseori n tcere.
Trebuie subliniat, n acelai timp, faptul c educaia reli-
gioas c o n s t i t u i e o l a t u r a p a r t e a e d u c a i ,
c e p r e s u p u n e o m a r e responsabilitate, ntruct se lucreaz
cu sufletele copiilor. La aceast o p e r d e r e s t r u c - t u r a r e s p i r i t u a l
s u n t c h e m a i , d e o p o t r i v , c l e r u l i mirenii. Introducerea Religiei
printre disciplinele colare de studiu a generat urmtoarea problem: educaia
religioas este doar sarcina Religiei sau trebuie s devin un obiectiv i
pentru celelalte discipline? Numai preotul (profesorul de religie) este chemat
pentru ndeplinirea acestei sarcini sau i ali profesori? Plecnd de la premisa
c educaia religioas presupune mai multe c o m p o n e n t e i n i v e l u r i
( c u n o t i n e , a t i t u d i n i , c o n d u i t e ) , u n e l e d i n t r e aceste achiziii, avnd
o complexitate cu totul aparte, este absolut normal ca aceast latur a educaiei s
fie n atenia mai multor discipline i a mai multor profesori. Orict de diverse i
de profunde ar fi temele abordate de Religie i orict de bun ar fi profesorul
de religie, nu se poate dispune, n u m a i p e o c a l e u n i d i r e c i o n a l , l a
f o r m a r e a u n e i c u l t u r i i c o n d u i t e religioase autentice. Prin urmare,
educaia religioas trebuie s constituie un obiectiv pentru mai multe discipline
orientate i focalizate spre un scop unitar. A s t z i n s , d i s c i p l i n e l e
c o l a r e n u s u n t a c o r d a t e c u a c e s t obiectiv, nu sunt
fundamentate suficient pe o spiritualitate care s fie n c o n s e n s c u
credina cretin. Ba chiar mai mult, se pot identifica
numeroase seturi informaionale care sunt distincte, rupte, n contrasens cu
valorile religioase. Multe discipline colare nu numai c nu contribuie l a
facilitarea formrii religiose, ci, dimpotriv, adncesc
d i s t a n e l e , prezint perspective unilaterale de nelegere, seamn confuzii sau
atac fi fundamentele spirituale evidente. n a c e s t c o n t e x t s e c e r e
o p u n e r e d e a c o r d p r i n r e l i e f a r e a elementelor comune, ce in
de un fundament transcendent. Astfel, un p r i m p a s a l interdisciplinaritii
t r e b u i e r e a l i z a t p r i n e l i m i n a r e a dezacordurilor axiologice, prin
diminuarea elementelor contradictorii.