Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic
Proiect Didactic
Competenţe specifice
1.3 –localizarea în timp şi spaţiu a faptelor şi proceselor istorice
2.2 –relatarea unui eveniment /proces istoric, utilizând informaţii din surse istorice
Competenţe derivate
a. Cognitive. La sfârşitul acestei lecţii elevii vor fi capabili:
O1- să precizeze cauzele migraţiilor popoarelor barbare
O2- să cunoască principalele popoare migratoare
O3- să cunoască modul de formare a poporului român şi al limbii române.
b. Procedurale. Pe tot parcursul acestei lecţii elevii vor fi capabili :
- Să utilizeze atlasul istoric
- Să indice pe harta din atlas direcţia de migrare şi locul în care s-au aşezat.
- Să structureze informaţii.
c. Afective. Pe tot parcursul acestei lecţii elevii vor trebui
- Să manifeste interes
- Să răspundă la întrebările profesorului
- Să efectueze sarcinile de lucru în timpul acordat.
Condiţii prealabile:elevii deţin unele informaţii despre popoarele migratoare.
Resurse procedurale: conversaţia euristică, discuţia, rebus, cvintent, analiza unor texte din manual, observaţia,
expunerea.
Bibliografie
1. Maria Eliza Dulamă-Elemente de didactică. Teorie şi aplicaţie, ed. Clusium, 2008
2. Stoica S. -Istorie. Manual clasa a V-a, ed. CD PRESS, 2017
Scenariul didactic
Nr.c Momentele Activitatea Activitatea Resurse Resurse Resurse Evaluare
rt. lecţiei profesorului elevului materiale procedural de timp
e
1. Momentul - profesorul îi salută pe -răspund la salutul Caiete 1 min
organizatori elevi, profesorului Cărţi
c - se înscriu absenţii. -pregătesc Harta
caietele şi cărţile
2. Verificarea - distribuie fiecărui elev -rezolvă rebusul Fisă de Individual 3 min. Obsevaţia.
cunoştinţelo un rebus propus în timpul lucru
r anterioare Lumea arabă.Anexa 1 alocat
3. Captarea Prezintă elevilor un Ascultă cu atenţie Caiet Individual 2 min Observaţia
atenţiei citat în care sunt textul . PPT
descrişi barbarii. Rezolvă sarcina
Propune elevilor să de lucru.
identifice 3
caracteristici ale
popoarelor descrise
4. Anunţarea Profesorul anunţă titlul Ascultă cu Tabla Expunerea 2 min
lecţiei lecţiei. atenţie. Caietele
Prezintă obiectivele Notează în caiete
lecţiei. titlul lecţiei.
Scrie titlul pe tablă.
5. Dobândirea Prezintă elevilor Urmăresc cu Tabla Expunerea 30 min Aprecieri
de noi informaţii despre atenţie. Caiete Discuţia orale
cunoştinţe popoarele migratoare Notează în caiete Ppt
cu ajutorul unei schiţa lecţiei.
prezentări Power point.
După încheierea
prezentării se notează
pe tablă ideile
principale. Anexa 2
schiţa lecţiei.
6. Fixarea Pentru această etapă a Rezolva sarcinile Caiet 5 min Aprecieri
cunostinţe lecţiei se vor analiza de lucru. Manual orale
lor Sursa 1/pg 106, sursa
2/pg 106, sursa 1/pg
108
7. Evaluarea Se va realiza oral Răspund la Aprecieri
noilor adresându –se intrebări intrebările orale
cunoştinţe din lecţia nouă. profesorului
Cvintet Anexa 3.
Anexa 1
Rebus
Lumea arabă
A
B
1. Principalul oraş sfânt al arabilor.
2. Formă de organizare politică a statului arab.
3. Descoperire a arabilor.
4. Cartea sfântă a musulmanilor.
5. Religia musulmanilor.
6. Lăcaşurile de cult se numesc......... .
7. Califatul de ........ a fost înfiinţat în secolul al X-lea , în Peninsula Iberică.
Anexa 2
Schiţa lecţiei
,,Formarea de noi popoare’’. Etnogeneza românească
Cum au luat naştere noile popoare? Prin sinteza dintre noii veniţi şi populaţiile locale.
vizigoţii
Etnogeneza românească
V1- Un substantiv-Triburi