Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a IV-a
OBIECT: Istorie
SUBIECT: Monarhia în România
TIPUL LECŢIEI: Lecţie combinată
SCOP: dezvoltarea gândirii, a capacităţii de analiză, sinteză, comparare prin prezentarea
monarhiei din România; cultivarea sentimentului patriotic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să se salute utilizând nume de regi, regine din genealogia regilor României;
O2 - să numească evenimente istorice desfăşurate în luna mai de-a lungul istoriei;
O3 – să plaseze cronologic regii şi reginele României pe axa timpului, potrivit perioadei lor de domnie;
O4 – să lectureze texte suport;
O5 – să dezbată acel continut care le revine, potrivit numarului de ordine din grupă;
O6 – să redea în cadrul grupului conţinuturile aprofundate;
O7 – să utilizeze simbolurile „v, +, -, ?” pentru selectarea diferitelor informaţii;
O8 – să ordoneze logic cuvintele într-un text;
O9 – să realizeze câte un poster personalizat cu materialele primite;
O10 – să evalueze, conform unor criterii stabilite, posterele afişate;
O11 – să elaboreze 3 idei importante pe care le-au reţinut într-un interval de 5 minute.

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: brainstorming-ul, axa timpului, mozaicul,


SINELG, conversaţia, exerciţiul, munca pe grupe, puzzle, turul galeriei, tehnica 6/5/3.
MATERIALE ŞI MIJLOACE DIDACTICE: ecusoane, imagini, tabele, fişe de lucru,
cartoane, CD, laptop.
Scenariul didactic
Evenimentul Activităţile Activităţile elevului Obi Metode Mijloace Evaluare
didactic propunătorului ecti
ve
I Captarea 1. SALUTUL - asezaţi per două O1 munca în ecusoane observarea
atenţiei linii se salută perechi comportamentu
rostind numele lui
scrise pe ecusoane,
pe diagonală
II Enunţarea 2. - se enumeră O2 conversaţia coli, carioca frontală
scopurilor şi BRAINSTORMI evenimentele lunii
obiectivelor NG-ul mai.
urmărite -Ce evenimente
istorice petrecute
în luna mai
cunoasteţi?
III 3. AXA - plasează pe axa O3 explicaţia, imagini cu individuală
Reactualizarea TIMPULUI dată, cronologic, exerciţiul regi si regine
structurilor regii şi reginele
învăţate României
anterior
IV Prezentarea 4. MOZAICUL - lecturează O4 lectura fişe frontală
optimă a conţinuturile de pe independentă
conţinutului fişe
- se regrupeaza O5 munca pe fişe
pentru a-si grupe
aprofunda
cunoştinţele,
potrivit numărului O6 formativă
din cadrul grupei. munca pe
- se întorc la grupele grupe
de la care au plecat
pentru a face
schimb de
informaţii
V Dirijarea 5. SINELG - completează O7 munca fişe cu tabele formativă
învăţării tabelul de la anexă, independentă
orientându-se după
simboluri.

6. PUZZLE - ordonează logic O8 munca pe text formativă


cuvintele în text, grupe fragmentat
pentru a obţine o
informaţie unitară
VI Obţinerea 7. POSTER - realizează fiecare O9 munca pe carton,
performanţelor grupă cate un poster grupe imagini, lipici
personalizat,
utilizând imaginile
primite
VII Evaluarea 8. TURUL - “votează” cel mai O10 potrivit
performanţelor GALERIEI reuşit poster, după criteriilor
criterii date.
VIII 9. TEHNICA - formulează câte 3 O11 munca fişe pe bază de fişe
Asigurarea 6/5/3 idei importante într- independentă
feedback-ului un interval de 5
minute.
Li se transmite tema
Transferul pentru acasă.
Realizarea unui
eseu prin care să
vorbească despre
care rege consideră
că a adus beneficii
României. Sa
argumentez

Carol I Ferdinand I
n. 1839 – d. 1914 n. 1865 – d. 1927
Predecesor Domnia Succesor
Locotenenţa Domnitor al Carol I – rege Predecesor Domnia Succesor
Domnească Principatelor CAROL I REGE AL MIHAI
Al. I. Cuza 1866-1881 ROMÂNIEI -regenţă-
Carol I – Rege al Ferdinand 1914-1927
domnitor României
1881-1914
Familie :Casa de Hohenzollern-Sigmaringen
Familie: Casa de Hohenzollern-Sigmaringen Părinţi Soţie Copii
Părinţi Soţie Copii Leopold regina Maria CAROL,
Karl Anton regina Elisabeta Maria Antonia de Saxa Elisabeta, Maria,
Josefine de (Carmen Silva) (decedată la 3 Nicolae, Ileana,
Baden ani) Mircea.

Activitate politică: Activitate politică :


 În lunga sa domnie de 48 de ani, a adus  În 1916 a hotărât intrarea României în Primul
schimbări majore în viaţa statului român, Război Mondial alături de Antanta, împotriva
fiind un om sever, disciplinat şi cu o morală ţării sale natale, fiind susţinut şi încurajat de
impecabilă. regina Maria.
 În 1877 (10 mai) semnează Declaraţia de  În 1918 participă la înfăptuirea Marii Uniri, fiind
Independenţă a ţării, împreună cu ministrul încoronat apoi ca rege al tuturor românilor, în
de externe Mihail Kogălniceanu. 1922, la Alba-Iulia.
 În 1881 ţara devine regat, iar Carol este  În 1923 adoptă cea mai democrată constituţie
încoronat ca rege al României. prin care se introduce votul universal.
 În 1866 adoptă, împreună cu parlamentul,
prima constituţie a ţării.
Carol al II-lea Mihai I
n. 1983 - d. 1953 n. 1921 – d. 2017
Predecesor Domnia Succesor
Predecesor Domnia Succesor FERDINAND I REGE AL CAROL al II-
ROMÂNIEI lea
MIHAI REGE AL MIHAI I 1927-1930
-regenta- ROMANIEI (cu regenţă)
1930-1940 CAROL al II-lea REGE AL –
ROMÂNIEI (Abolirea
Familie: Casa de Hohenzollern-Sigmaringen 1940-1947 Monarhiei)
Parinti Sotie Copii
Familie Casa de Hohenzollern-Sigmaringen
Părinţi Soţie Copii
FERDINAND Regina ELENA MIHAI
CAROL al II- ANA MARGARETA,
lea Elena, Irina
MARIA Zizi Mircea
ELENA Sofia, Maria
Lambrino
Elena
Activitate politică :
Lupescu  A fost întronat a doua oară în 1940 fără jurământ pe
Activitate politică: constituţie, doar prin „graţia lui Dumnezeu”.
 În 1941 este înălţat la gradul de mareşal al României.
 În cei 10 ani de domnie, ţara a cunoscut o  În 1944 declară război Germaniei şi proclamă loialitate
creştere economică şi o intensă dezvoltare faţă de Aliaţi, în contextul celui de-Al Doilea Război
Mondial.
culturală, dar s-a destrămat viaţa politică
 Transilvania de NV este eliberată, revenind la ţara-
democratică. mamă.
 In 1938, Carol al II-lea a instaurat regimul de  Din 1945 a funcţionat ca simplu şef de stat, fără drept de
dictatură personală, dizolvând partidele politice semnătură, ţara fiind condusă de guvernul comunist al lui
si abolind constituţia democratică din 1923. Petru Groza.
 In 1940 cedează Cadrilaterul bulgarilor,  În 1947 este silit să abdice, luând calea exilului.
Transilvania de NV austro-ungarilor şi Basarabia  Se întoarce în ţara în 2001.
ruşilor.

S-ar putea să vă placă și