Sunteți pe pagina 1din 8

Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării al Republicii Moldova

Direcţia Educaţie, Cultură şi Turism Donduşeni

Gimnaziul-Grădiniţă „Constantin Negruzzi”, satul Târnova, Donduşeni

PROIECT DIDACTIC
PENTRU ORA EDUCATIVĂ DE GENERIC
Subiectul lecţiei:

„SUNTEM AMBASADORII
LIMBII ROMÂNE!”

Clasa a IX-a (naţional)

Serdeşniuc Cristian,
prof., diriginte

2 septembrie, 2019

1
PROIECT DIDACTIC:

Instituţia de învăţământ: Gimnaziul-Grădiniţă „Constantin Negruzzi”;


Localitatea: satul Târnova, raionul Donduşeni;
Data: 02.09.2019;
Cadru didactic: prof. Serdeşniuc Cristian;
Disciplina şcolară: ora educativă de generic;
Subiectul lecţiei: Suntem Ambasadorii Limbii Române!;
Clasa: a IX-a;
Timp: 45 minute.

Obiective prioritare:

Formarea unei atitudini conştiente pentru limba română – limbă maternă;

Educarea unui vorbitor cult de limbă română;

Obiective operaţionale:

O1 – Să comunice despre limba română ca limbă maternă, limbă strămoşească;

O2 – Să argumenteze esenţa limbii pentru un popor/ pentru un cetăţean;

O3 – Să redacteze un discurs motivaţional despre vorvirea cultă în limba română;

O4 – Să stabilească rolurile ambasadorilor limbii române în societate;

O5 – Să deducă pe baza poeziilor şi a cântecelor patriotice responsabilitatea civică.

Strategia lecţiei:

Metode, procedee didactice:


Comunicarea dirijată/ comunicarea în acţiune, discursul profesorului, audiţie,
interpretare, demonstrare, observare, interogare, asalt de idei, exemplu,
generalizare, lectura expresivă, lectura în lanţ, joc didactic (de comunicare) „E
bine să ştii...”, textele calchiate, argumentarea simplă/ dezvoltată etc.
Suport didactic:
Videoproiector, fişiere mp3, PPT (slide nr.1-17), citate la tematica lecţiei (pe fişe
A4), embleme pentru elevi (insigna Ambasadorului Limbii Române), muzică
instrumentală, stema RM, planşa cu Imnul de Stat al RM, drapelul RM, materiale
auxiliare etc.
Forme de evaluare:
Frontală, individuală, în perechi;
2
SCENARIUL LECŢIEI

Etapa lecţiei Ob. Activitatea profesor – elevi Strategii Timp


didactice
Cântecul „Limba română”, versuri Audiţie 2’
de Doina şi Ion Aldea-Teodorovici (00:00- Fişier mp3 nr.1
(„Limba
02:12), fragment:
română”, Doina
şi Ion Aldea-
Hai, hai, Teodorovici)
Evocare Hora mare se roteşte,
Iar la mijloc străluceşte Slide nr.1
Floarea stăpâna. (bis) (videoproiector)
Hai, hai,
Floarea ceea se numeşte, (bis)
Limba română. (bis)
Refren:
Graiul râului,
Graiul ramului,
Graiul grâului,
Graiul neamului!
Hai, hai,
Doina sfântă se doineşte,
Iar la mijloc străluceşte
Floarea stăpâna. (bis)
Hai, hai,
Floarea ceea se numeşte, (bis)
Limba română. (bis)

- Hai, hai, dragi elevi, toţi împreună şi fiecare


aparte, să stăm necontenit la straja limbii române – Slide nr.2
O5 limba maternă – limba străbună. Reprezentăm 2’
Discursul
generaţia protectorilor comorilor neamului nostru, profesorului
cei cărora le-a revenit misiunea de a păstra cu
sfinţenie ceea ce ni s-a oferit prin mare sacrificiu: Fondal
idealul naţional. Anul acesta clopoţelul şcolar a instrumental*
sunat mai curajos, în plin ecou, vestind promiţător
cei 30 de ani de adoptarea legilor despre limba
Slide nr.3
de stat şi grafia latină. Eu vă doresc, scumpi
elevi, succes şcolar, mândrie civică şi Bunul
Dumnezeu să vă aibă în paza Sa.
O1 - Frumos afirmă Nichita Stănescu despre Planşa cu motto- 3’
Desfăşurarea limba română: „Limba română este Patria mea”. ul lecţiei „Limba
română este
conţinutului La fel consemnează şi alţi confraţi de-ai săi. Şi câte
Patria mea” (N.
scrieri nu s-ar dedica limbii române, nu ar putea Stănescu)
nici pe departe să-i descrie frumuseţea, unicitatea,
3
valoarea. Slide nr.4-5
- Grigore Vieru oferă un răspuns: „Ce este (Imagini cu
N.Stănescu şi
Limba unui popor? Este prietenia, fraternitatea şi Grigore Vieru)
iubirea dintre cuvinte. Poate că singura prietenie
şi singura iubire cu adevărat sacră şi durabilă”.
Probabil, patriotismul nostru s-ar exprima cel mai Comunicarea în
bine prin convieţuire frăţească cu aproapele nostru, acţiune
prin promovarea obiceiurilor şi a tradiţiilor
poporului nostru, prin cultivarea cu mare grijă şi
Anunţarea responsabilitate a limbii noastre: cea română.
subiectului şi - Ne apropunem şi astăzi, dragi elevi, să
explicirea lui pornim în devenirea unor adevăraţi Ambasadori ai Slide nr.6
Limbii Române: în şcoală, acasă, în societate. (subiectul lecţiei)

„Cântecul zorilor”, interpretare de 1’


Audiţie/
Pasha Parfeni, versuri de A. Mateevici interpretare
(Chişinău, 5 februarie, 1907). Fişier mp3 nr.2
Fragment/ refren (01:15-01:53): („Cântecul
zorilor”,
Hai, măi frate, hai, măi frate,
P.Parfeni)
Zorile s-aprind,
Hai să căutăm dreptate,
Voie şi pământ.

- Elevi, dar pentru voi ce semnifică limba Asaltul de idei


O2 natală – limba română? 3’
Exemplul
Realizarea O moştenire de mare
preţ;
sensului
Slide nr.7
Un dar divin, Limba O comoară a
ales, rar, unic; română neamului;
Observare

Un simbol al
naţiunii;

- E greu să defineşti ceea ce nu poţi exprima Argumentarea 5’


chiar şi în alese cuvinte. Cred că s-ar exprima prin simplă
O1 felul în care simţim limba noastră, prin dorul faţă
de locurile copilăriei, prin dorul de a reveni acasă, Comunicarea
setea de a vorbi liber şi fără de interdicţii în limba ghidată
mamei etc.
- Într-un mod uimitor se exprimă Dumitru
Matcovschi în poezia „Limba Noastră”: Slide nr.8

4
Este a noastră limba noastră
Şi noi suntem cu ea popor, Lectura poeziei
(în lanţ)
Cum stelele din cer sunt stele
Cu veşnica lumină-a lor.

Este a noastră limba noastră


Şi noi suntem cu ea pământ,
Cum marea mare este mare
Cu ape veşnic vălurând.

Este a noastră limba noastră


Şi soartă noi suntem cu ea,
Cum este codru verde soartă Fondal
Cu ciuta şi cu pasărea. instrumental*

Realizarea Din străbunei cu limba noastră


sensului Noi am crescut şi creştem, demn,
Cum creşte pomul din ţărână
Suită-n frunză şi în lemn.

Ci noi cu ea, cu limba noastră,


Nemuritori vom fi oricând,
Nemuritori cum e Pământul
Cu Soarele mereul arzând. Comunicare 2’
ghidată
- Prin urmare:
O5
Iar noi suntem nemoritori prin Constatare
Limba Română

Slide nr.9

Pomul nu are viaţă fără de Marea nu-şi lasă nicicând


ţărână şi frunze; valurile sale;

Codrul fără de Cerul nu se


păsări e desparte de stele;
însingurat;
Discursul
- Dumitru Matvoschi, alături de Grigore
profesorului 7’
Vieru, îşi exprimă dragostea pentru Limba Română
O3 într-un stil aparte: cantabil, patetic şi liric la pătrat. Exerciţiu
Vă propun şi voi să redactaţi un discurs de 5-6 Explicare
propoziţii convingătoare, prin care să motivaţi
publicul larg să vorbească corect şi bine gândit în
limba română.
5
Lucru în perechi

Mult stimată audienţă!


Slide nr.10
Vin cu îndemnul...
Realizarea Avem misiunea de a...
sensului În condiţiile în care... Evaluarea
Suntem conştienţă că... produselor
Să nu uităm...
Notă: Textele se vor citi pe fondalul muzicii Fişier mp3 nr.3
instrumentale Soaring Dreams (02:42). (instrumental
Soaring Dreams)
- Felicitări, dragi elevi! Continuaţi în acelaşi
ritm, cu aceeaşi ardoare, şi cu siguranţă veţi
Generalizare 5’
aprinde în sufletele celor din jur făclia mândriei de
a vorbi armonios româneşte. Comunicare în
- Ambasadorii Limbii Române sunt mereu în acţiune
acţiune, sunt isteţi şi însetaţi de cunoaştere. Vă
O1 propun jocul „E bine să ştii...”
Jocul „E bine să
este o limbă indo-europeană, din grupul italic şi din subgrupul oriental ştii...”
al limnilor romanice;

este vorbită de aproximativ peste 28 milioane de oameni;


Interogare
30 % din masa vocabularului sunt de origine latină;
Exemplul
cel mai vechi document păstrat, scris în limba română, este Scrisoarea
lui Neacşu din Câmpulung, din 1521; Expunere de idei

primul cuvânt rostit al românilor este "mama"; Slide nr.11

Notă: Elevii pot să vină cu precizări cunoscute, pot


să îşi manifeste atitudinea pentru limbă (Ex. „E
bine să ştii că limba română este cea mai frumoasă
şi melodioasă limbă auzită vreodată.” Sau „E bine
să ştii că avem responsabilitatea de a cultiva
generaţiilor viitoare respectul pentru limba
străbună.”)

- E bine să le ştim pe toate, dar multe le vom Discursul


afla pe parcursul acestui an şcolar. Vorbeam profesorului 6’
O5 anterior despre datoria pe care o avem: dăinuirea
limbii române. Voi, în calitate Ambasador al
Limbii Române, ce postulate v-aţi orienta? Ce
criterii v-ar reprezenta misiunea?
6
•Să iubească limba română cu tot sufletul; Interogare
Realizarea 1
sensului
•Să vorbească corect româneşte; Exemplul/
2 expunerea de
idei
O4 •Să manifeste solidaritate pentru limba română;
3

•Să o promoveze oriunde s-ar afla, motivându-i pe


necunosctători s-o înveţe şi s-o vorbească; Slide nr.12
4

•Să citească şi să scrie româneşte;


5

•Să contribuie la prosperarea limbii române;


6

- Într-adevăr, elevi, un bun Ambasador al


Discursul
limbii române învaţă în permanenţă, căci izvorul profesorului
cunoştinţelor curge la nesfârşit din: dicţionare,
cărţi, manuale, e-resurse, de oriunde... Important
este să împărtăşim cunoştinţele cu cei din jur, ca
fiecare să se minuneze de specificul limbii
române.
- Limba română e o limbă sacră, căci... 5’
S-a vărsat mult sânge pentru existenţa Textele calchiate
ei;
O1 S-au adus sacrificii considerabile; Slide nr.13
O2 În această limbă vorbeşte Mama;
Dumnezeu ne binecuvântează în limba Argumentarea
simplă/
română; dezvoltată
În limba română înălţăm rugăciuni, ne
exprimăm dragostea...;
S-au scris atâtea poezii închinate
măreţiei sale;
E a noastră, ne aparţine...
Generalizarea
- Şi dacă ne declarăm Ambasadori ai Limbii ideilor
Reflecţii Române, să ne angajăm să stăm de-a dreapta
ei, s-o cântăm şi s-o rostim, s-o
binecuvântăm în vecii vecilor.
Notă: Se poate de semnat o declaraţie privind Slide nr. 14
(angajamentul)
angajamentul promovării vorbirii culte în limba
română, în cazul când dispunem de timp. Elevilor
le poate fi recomandat acasă să elaboreze textul
presupusei declaraţii.

7
- Elevi, să duceţi cu demnitate torţa Limbii Discursul
Române. Voi sunteţi viitorul ei, voi sunteţi profesorului
salvatorii. Pe umerii generaţiei voastre se pune
povara naţiunii: Limba Română – limba
strămoşească, graiul matern. Fiţi mândri de această Slide nr.15
misiune.
Lectura 3’
Ruga Ambasadorilor Limbii expresivă
Române: Fondal
Voi, Ambasadori, staţi la datorie, instrumental*
Fără de-ncetare imnuri să-nălţaţi!
O5 Limba cea română graiul să ne fie, Fişe cu textul
Limba cea română s-o elogiaţi! poeziei „Ruga
Nu vă fie frică! Nu vă fie teamă! Ambasadorilor
Limbii Române)*
Să vorbiţi în limba noastră sacră.
Sărut crucea, Doamne! Sfânt mi-e graiul, mamă! Slide nr. 16
Sfântă-i limba noastră, dulce şi bogată. Audiţie/
interpretare 1’
Cântecul „Pentru ea”, Doina şi Ion Fişier mp3 nr.4
Aldea-Teodorovici, versuri de Grigore („Pentru ea”,
Doina şi Ion
Vieru, fragment (refren, 02:02-02:32)
Aldea-
Teodorovici)
Dumnezeu prima oară
Când a plâns printre astre, Slide nr.17
El a plâns peste Ţară (sfârşit)
Cu lacrima limbii noastre.

Înmânarea insignelor de Ambasador Insigne


al Limbii Române. personalizate

S-ar putea să vă placă și