Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Crezul Sinteza A Invataturii Crestine
Crezul Sinteza A Invataturii Crestine
PROIECT DIDACTIC
Competenţe generale:
C.G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului
Competenţe specifice:
1.1 Cunoaşterea învăţăturilor de credinţă ale Bisericii Ortodoxe, cuprinse în Crez
Competenţe derivate (Obiective operaţionale):
01 - să delimiteze Crezul în fragmente logice, după învăţăturile de credinţă prezentate pe scurt în fragmentele respective;
02 - să explice învăţăturile de credinţă menţionate în Crez;
03 - să prezinte date referitoare la alcătuirea Crezului;
04 - să precizeze împrejurările în care se rosteşte Crezul;
05 - să explice importanţa cunoaşterii Simbolului de credinţă de către toţi creştinii ortodocşi.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura explicativă, demonstraţia cu substitute.
2. Mijloace de învăţământ: planşa Crezul, planşa Sinodului I ecumenic şi Sinodul II ecumenic, fişa de lucru.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi activitate în grup.
Resurse bibliografice:
1 .Credinţă ortodoxă, Editura „Trinitas", Iaşi, 1996
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", Iaşi,1999.
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Editura „Polirom", laşi, 1998.
4 .Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă, clasa a VIII -a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2002.
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.
SCENARIUL DIDACTIC
Mijloace Forme de
Nr. Etapele Ob. Metode
Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevului de învăţă- organi- Evaluare
crt. Lecţiei op. şi procedee
mânt zare
1 2 3 4 5 6 7 8 9
o va urma creştinul."
„ - De ce se rosteşte Crezul la Sfânta Liturghie?"
- „ ... pentru a arăta adevărata credinţă pe care o mărturisesc cei ce participă la
Sfânta Liturghie."
„ - De ce rostesc creştinii Crezul ca pe o rugăciune?"
05 -„... în de mărturisire a credinţei şi a speranţei lor în ajutorul lui Dumnezeu, cel Conversaţia
mărturisit."
Activitate Aprecieri
Observaţie: frontală verbale
Profesorul intervine cu precizări şi completări pentru fiecare răspuns.
Solicită elevii să explice de ce trebuie ca fiecare creştin ortodox să
cunoască Simbolul credinţei (Crezul).
- „ ... pentru a şti care este adevărata învăţătură de credinţă pe
care trebuie să o mărturisească şi să o păstreze aşa cum ne-a
lăsat-o Mântuitorul lisus Hristos prin Apostolii şi mai departe prin preoţi."
Aprecierea Se fac aprecieri generale şi individuale, privind atât pregătirea elevilor Activitate Aprecieri
6. activităţii 1' pentru lecţie, cât şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe. conversaţia frontală verbale
elevilor Se notează elevii care au participat la lecţie.
Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor.
8. Încheierea 1' Profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală; exerciţiul Activitate
activităţii Elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; frontală