Sunteți pe pagina 1din 11

Avizat

Director, Prof. Iliescu Claudia

Școala Gimnazială, Comuna Măgurele

Anul școlar 2016-2017 Director,

PROIECT DE ACTIVITATE

DISCIPLINA: Dirigentie

Prof:Ionita Georgiana Roxana

GRUP TINTA :CLASA a VIII-a B

DATA :

SUBIECTUL LECTIEI: Omul potrivit la locul potrivit

OBIECTIV FUNDAMENTAL: Dobandirea abilitatilor necesare pentru realizarea unor planuri de cariera realiste                     

OBIECTIVE DE REFERINTA:

            O1 –  sa identifice propriile interese ocupationale

            O2 – sa gaseasca valori personale importante si ocupatiile in care aceste valori sunt       reflectate

            O3 – sa asocieze activitatile preferate cu aptitudinile aferente

            O4 – sa explice in cuvinte proprii termenii interes, valori, aptitudini.

RESURSE METODOLOGICE:

            METODE SI TEHNICI DE LUCRU:


-         completarea de fise de lucru si scale de autoevaluare

-         reflexia

-         problematizarea

-         conversatia euristica

-         explicatia

            MATERIALE:

-         planse (Piramida orientarii in cariera, factorii care intervin in alegerea carierei etc.)

-         afise cu citate

-         fise de lucru si de evaluare (Valori si ocupatii, Zece activitati etc.)

            MODALITATEA DE EVALUARE: Fisa de lucru „Pasi inspre autocunoastere si planificarea carierei”

DURATA: 50 minute

DESFASURAREA ACTIVITATII

Momentele Activitatea profesorului


activitatii
1. Moment
-pregatirea materialelor, afisarea planselor cu citate despre munca (Anexa 1)
organizatoric
-asigurarea climatului necesar desfasurarii lectiei
(2 min)
2. Pregatirea
psihologica
Se citeste o scurta povestioara educativa „Ciobanul si morarul” (vezi anexa 2).
(3 min)
Se poarta o discutie despre mesajul transmis de povestioara si se prezinta titlul
lectiei „Omul potrivit la locul potrivit”
3. Anuntarea
- Pentru a lua decizii bune in planificarea carierei, incepem prin a cauta raspunsuri la cateva
temei si a
intrebari.
obiectivelor
1. Ce imi place sa fac? Ce ma intereseaza sa fac? (Interese)
(2 min)
2. Ce este important pentru mine? (Valori)
3. Ce stiu sa fac bine? Ce urmeaza sa stiu sa fac? (Aptitudinii)

4. Desfasurarea -Planificarea carierei nu reprezinta o actiune singulara (de exemplu, realizarea


dezbaterii unui plan de cariera pentru intreaga viata), ci un proces continuu de adaptare si
ajustare la factorii externi si interni.
(35 min)
 Factorii care intervin in alegerea carierei (vezi anexa 3)

 Piramida orientarii in cariera (vezi anexa 4)

-Sa ne concentram atentia asupra bazei piramidei

-Pentru a identifica profesia ce mai potrivita, elevul trebuie sa „culeaga”


informatii din mai multe directii. Autocunoasterea reprezinta o componenta
esentiala a procesului de planificare a carierei. Informatiile despre propria
persoana cele mai relevante pentru planificarea carierei sunt: interesele,
valorile, aptitudinile si personalitatea. Despre personalitatea am discutat intr-o
lectie anterioara. Azi ne vom indrepta atentia asupra primelor trei dintre ele.

  

     Interesele

    

Cea mai simpla


modalitate de a grupa si
identifica tipurile de
interese a fost propusa
de Holland (1979). De aici deriva „Hexagonul intereselor” (vezi anexa 5)

Elevii primesc fisa de lucru nr. 1 (vezi anexa 6) pe care o completeaza pe baza
informatiilor din hexagonul intereselor

      Valorile

Elevii sunt solicitati sa


dea exemple de valori.

Fisa de lucru nr. 2


„Valori si ocupatii”
(vezi anexa 7).

          Aptitudinile

Elevii primesc fisa de


lucru nr. 3 „Zece
activitati” (vezi anexa 8) .
Discutii referitoare la informatiile primite:

- au aflat lucruri noi despre ei?


5. Evaluarea
activitatii - exista informatii care s-au clarificat?

(7 min) - au aparut alte seturi de intrebari sau curiozitati?

In final elevii primesc o fisa (nr. 3) de evaluare „Pasi inspre autocunoastere si


planificarea carierei” (vezi anexa 9)

1. “Lucrurile nu sunt greu de facut. Ceea ce este cu adevarat greu, este de a ne pune in starea de a le face.”
(Brancusi)

2. “Munca scumpa, cel ce nu te cunoaste se intreaba: Pentru ce, oare, traiesc?” (G. Enescu)

3. “Munca este legea lumii moderne, care nu are loc pentru lenesi.” (M. Eminescu)

4. “Cine vrea sa faca ceva gaseste mijloace, cine nu, gaseste scuze.” (V. Hugo)

5. “Munca este hrana sufletelor nobile.” (Seneca)

6. “Munca este principalul motor al vietii omenesti.” (G. Marinescu)

7. “Simtul datoriei este cea mai luminoasa dovada de sanatate a unui suflet.” (N. Iorga)

Anexa 2

           

            Un cioban se ducea in fiecare saptamana la un morar sa cumpere faina. Ce le trasneste intr-o zi prin cap?
Ciobanul ravneste la meseria morarului, iar morarul la cea a ciobanului.

            „Tot mai bine sa stau la moara decat sa alerg toata ziulica pe camp!” zicea ciobanul.

            „Decat sa-mi huruite moara la cap toata ziua, e mai bine sa hoinaresc ancoace si incolo!” gandea morarul.

            Si se apucara ei de tocmeala, sa-si schimbe meseriile: ciobanul sa-i dea oile morarului, iar morarul sa-i
dea moara ciobanului. Si din tocmeala ajung la invoiala. Morarul se ducea cu oile, le pazea toata ziulica si seara la
stana isi lepada hainele de pe el, apoi se culca, cum era invatat acasa.

            Asta s-a intamplat in ziua intai de ciobanit. Abia a adormit si lupul a si venit la oi. Cand se da lupul la oi,
oile faceau „barrrra, barrra” pe la capul morarului, si el, prin somn, crezandu-se la moara, striga:

– Da-i graunte, da-i! Si adormi iar bustean.

            Pana la ziua n-a ramas nici o oaie.


            Acu sa vedeti ce s-a intamplat cu ciobanul. Cum a venit la moara, s-a rezemat in bata langa piatra morii,
care se tot invartea, dar sfarsindu-se grauntele si nestiind s-o opreasca, a inceput piatra sa haraie. Daca a auzit el
asa, a inceput sa strige ca la oi:

– Stai, Negruto, stai, Balo!

            Dar piatra isi vedea de haraitul ei.

            Vazand ciobanul ca nu sta, se opinti o data si-i dete una cu sete cu maciuca, de sparse piatra in doua. Dar
piatra tot se mai invartea. Ce socoteala isi facu ciobanul: „O sa ma pun pe ea si am s-o opresc!”. Si se aseza nerodul
de cioban pe piatra, iarpiatra invartindu-se ii apuca cimasa de la spate si incepu a-l suci si a-l invarti, lovindu-l de toti
peretii.

            Cum a scapat ciobanul de acolo nu stiu. Atata stiu ca la ziua s-a ales unul cu oile mancate de lup si
celalalt cu moara sfaramata. Acum cui ii place sa-si schimbe mestesugul asa lesne, fara chibzuiala, poate sa-l
schimbe.

Anexa 4

                                                                       
   
 
 
                            

                     
FISA DE LUCRU 2. Valori si ocupatii

Mai jos sunt prezentate cateva valori pe care le poti lua in considera cand alegi un loc de munca.
Subliniaza trei valori pe care le consideri cele mai importante pentru tine.

A-i ajuta pe altii                                   A avea timp pentru


familie                                A invata lucruri noi

A lucra in echipa                                A deveni


celebru                                                  A avea mult timp liber

A lucra sub presiune                             A fi priceput ca “intelectual”                         A
lucra in aer liber

A avea multi bani                                 A lucra cu tehnologie de ultima ora              A
avea sarcini de lucru

A avea un program flexibil               A putea fi spontan si


creativ                                           clar definite

A te simti in siguranta la                     A avea acces la educatie permanenta          A
calatori mult

                  locul de munca

Enumera trei ocupatii in care sunt respectate valorile selectate de tine

1. _________________________      2. __________________________    3.
________________________

OCUPATII
Asistent social Ofiter Ceasornicar Bucatar
Instalator electric Instructor de zbor Horticultor Infirmier(a)
Atlet profesionist Profesor Padurar Optician
Sofer Coafeza/Frizer Bijutier Medic veterinar
Arhitect Ghid turistic Postas Contabil
Casier Medic veterinar Asistent(a) medical(a) Critic de arta
Secretar Scriitor Patron Maseur
Manager Functionar la banca Sofer de ambulanta Programator PC
Agent de vanzari Pilot avion Fotomodel Psiholog
Tehnician dentar Director de hotel Mecanic auto Muncitor pe santier
Avocat Zidar Politist Farmacist(a)
Bibliotecar Inginer constructor Tamplar Pompier
Reporter Cosmetician(a) Fotograf Director resurse
umane
Muzician Editor Sotmatolog Barman
Operator computer Sofer taxi Balerin (a) Camerarman

FISA DE LUCRU 3. Zece activitati

Incercuieste cele zece activitati pe care le-ai face cu placere, indiferent daca le-ai incercat deja
sau nu.

A b C

A juca un rol A face experiente A calcula in cap

A preda A scrie frumos A scrie programe de calculator

A explica A desena A face afaceri

A vorbi A edita A deconta

A dicuta cu cineva A face ordine A planifica

A povesti A rasadi A calcula un rezultat

A negocia A mesteri prin casa A socoti

A scurta un text A cinta la un instrument A clasifica

A scrie scrisoare A ascuti (cu polizor, tocila) A contabiliza

A lua notite A repara A cantari


A raspunde A picta A asambla
d e f

A se ocupa de gradinarit A filma A servi pe cineva

A semana A croi A sustine

A vinde la piata A compara A face un cadou

A cara A impodobi A da un sfat

A calca A construi A impaca

A gauri A asambla un decor A se opune

A sapa A indruma A critica

A se da cu bicicleta A vindeca A se adapta

A culege strugurii A face o schita A se intalni cu cineva

A hoinari A bandaja A insoti pe cineva

A ridica A corecta A se alatura cuiva

            Ierarhizeaza activitatile alese! Din cele 10 activitati alese, in prima coloana trece acele
activitati pe care le faci cu cea mai mare placere, iar in a doua coloana celelalte cinci activitati,
pe care le faci cu  placere. Langa activitate trece acele litere mici (a, b, c, d, e, f) cu care am
marcat coloanele.

            Exemplu:
I. Imi place foarte mult sa fac                              II. Imi place sa
fac                    

A juca un rol            a                                          A face experiente                  b

A filma                     e                                          A critica                                f
I. Imi place foarte mult sa fac II. Imi place sa fac
1. 6.
2. 7.
3. 8.
4. 9.
5. 10.
Calculeaza din care litera ai cele mai multe. Trece valoarea!

Acum urmeaza sa cauti aptitudinile asociate cu literele. Noteaza acele aptitudini


pentru care ai ales cele mai  multe activitati asociate:

Gandeste-te daca intr-adevar acestea sunt cele mai importante aptitudini ale tale. Cauta mai jos
activitatile care apartin aptitudinii mentionate si vezi daca si acestea le-ai face cu placere.

Fisa de evaluare

a.Aptitudinea exprimarii verbale: a juca un rol, a preda, a vorbi, a explica, a discuta cu cineva,
a povesti, a negocia, a abrevia un text, a scrie o scrisoare, a lua notite, a raspunde

b.Dexteritate manuala: a face experiente, a scire frumos, a desena, a edita, a face ordine, a
rasadi, a mesteri prin casa, a canta la un instrument, a ascuti (cu polizor, la tocila), a repara, a
picta

c.Aptitudinea aritmetica: a calcula in cap, a scrie programe de calculator, a face afaceri, a


deconta, a planifica, a calcula un rezultat, a socoti, a clasifica, a contabiliza, a cantari, a asambla

d.Aptitudinea rezistentei fizice: a se ocupa de gradinarit, a semana, a vinde la piata, a cara, a


calca, a gauri, a sapa, a se da cu bicicleta, a culege strugurii, a hoinari, a ridica

e.Aptitudinea gandirii spatiale: a filma, a croi, a compara, a impodobi, a construi, a asambla


un decor, a indruma, a vindeca, a face o schita, a bandaja, a corecta

f.Aptitudinea de stabilire a contactelor: a servi pe cineva, asustine, a face un cadou, a da un


sfat, a impaca, a se opune, a critica, a se adapta, a se intalni, a insoti, a se alatura cuiva, a explica
FISA DE LUCRU.

Pasi spre autocunoastere si planificarea carierei         

S-ar putea să vă placă și