Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Student: Agache Georgiana Mihaela


Specializare: Contabilitate si Informatica de Gestiune (7621)
DATA: 26.04.2005
CLASA: a VII-a
OBIECTUL: Dirigentie
SUBIECTUL: Sarbatoarea Pastelui Obiceiuri si istorie
TIPUL LECTIEI: Dezbaterea;
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Cunoasterea si argumentarea obiceiurilor Pascale;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
O1: sa precizeze semnificatia acestei sarbatori;
O2: sa specifice semnificatia simbolurilor pascale(miel, oua, iepuras);
O3: sa explice obiceiurile e Paste;
O4: sa distinga Sarbatoarea Pastelui de celelalte sarbatori;
O5: sa enumere principalele obiceiuri de Paste
O6: sa participe activ si afectiv la lectie(la dezbatere).
STRATEGIA DIDACTICA:
a. Resurse Proceduale
Metode si procedee: povestirea, conversatia, discutia colectiva.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
b. Resurse materiale: imagini, fise de evaluare,fise de lucru.
Carti despre Obiceiuri de Paste.

Nr.
Crt. Evenimentele
instruirii

1.

Organizarea
Clasei(3 min)

2.

Captarea atentiei pentru


tema ce urmeaza a fi dezbatuta(5 min)
Anuntarea temei si a obiectivelor urmarite
(5 min)

3.

Desfasuratorul Lectiei
Continutul instruirii
Obiec- Activitatea dirigintelui
tive
Verifica prezenta elevilor;
Se informeaza despre noile probleme ale clasei, le analizeaza si
stabileste masurile ce trebuie
adoptate.
Prezinta elevilor un ou rosu,
planse cu un miel, un iepuras si le
spune o legenda

- Informeaza dirigintele despre


problemele curente ale clasei;
- Participa la stabilirea masurilor
ce se impun.
Asculta cu atentie si privesc
plansele

Anunta tema lectiei, o noteaza pe Asculta si noteaza pe caiete tema


tabla. Precizeaza obiectivele ur- lectiei si planul dezbaterii
marite
O5

4.

Activitatea elevului

Desfasurarea
dezbaterii
(25 min)
O2

Solicita elevilor sa precizeze obiceiurile pastrate de ei in familie,


cu ocazia Sfintei Sarbatori de
Paste
Cere elevilor sa argumeteze
semnificatia simbolurilor din
planse. In cazul in care elevii nu
cunosc semnificatiile sunt
indrumati prin intrebari ajutatoare.
Poate face conexiuni intre intamplarile din trecut si prezent, cand
se pastreaza aceste simboluri.

Isi amintesc ce fac impreuna cu


parintii lor ca aceasta ocazie, enumera obiceiurile. Elevii urmaresc
ce spun colegii lor si ii completeaza
Privesc plansele si incearca sa
gaseasca un sens al simbolurilor

Strategia didactica
Forme de
Organizare

Mijloace de
Invatamant

Frontal

Conversatia

Frontal

Povestirea,
Demonstratia

Frontal

Expunerea,
Istructajul

Frontal

Discutia colectiva(asaltul de
idei)

Frontal

Discutia
colectiva.
Conversatia
euristica.

O1

O3

O4

5.

6.

Evaluarea
activitatii
(6 min)

Concluzii
(3 min)

Intreaba De ce mai pastram si


Isi amintesc legenda de la inceastazi aceasta sarbatoare. II con- put,privesc plansele si gasesc
duce pe elevi spre raspunsul co- motivatia pastrarii acestei
rect prin indicii si intrebari ajuta- sarbatori.
toare.
Inmaneaza fiecarui elev o fisa de Completeaza fisele de lucru indilucru si le cere sa faca asociatiile vidual, apoi le schimba intre ei
corecte dintre obiceiurile de Paste pentru a fi corectate.
si explicatiile acestor obiceiuri.
Le explica elevilor ca dupa aceea
vor face schimb de lucrari cu colegul de banca pentru a le corecta.
Imparte colectivul clasei in grupe Lucreaza pe grupe, comparand
de cate 6 elevi, desemnand un
Sarbatoarea Pastelui cu celelalte
conducator pentru fiecare echipa. Sarbatori din Calendarul Crestin
Le cere sa gaseasca asemanari si Ortodox.
deosebiri dintre aceasta sarbatoare Formuleaza concluziile acestor
si celelalte sarbatori.
debateri.
La sfarsit seful echipei prezinta
concluziile la care a ajuns echipa.
Imparte clasa in 4 echipe si pune
o serie de intrebari referitoare la
ceea ce s-a discutat pe parcursul
orei. Au putin timp pt. a se
consulta si pentru a da raspunsul.
Echipa cu cele mai multe
raspunsuri corecte castiga.
Formuleaza concluziile si
subliniaza importanta pastrarii
intacte a acestor obiceiuri.

Frontal

Discutia
colectiva.
Conversatia
euristica.

Individual

Istructajul
Activitatea pe
baza de fise

Pe grupe

Procedeul
Philips 6/6

Frontal

Sunt atenti la intrebari si incearca sa


raspunda corect si cat mai repede

Asculta cu interes si
constientizeaza importanta
Sarbatorii Pastelui.

Pe grupe

Instructajul

Frontal

Conversatia
colectiva

Frontal

Conversatia

7.

Anuntarea
temei pentru
ora urmatoare
(3 min)

Anunta tema:Mens Sana in


Corpore Sano

Noteaza tema in caiete.


Frontal

Conversatia

S-ar putea să vă placă și