Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 05.04.2019
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială nr. 2, Chiraftei
PROFESOR: Tiron Lidia-Mihaela
CLASA: a V a
OBIECTUL: Terra – elemente de geografie fizică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Terra – o planetă în transformare - hidrosfera
SUBIECTUL LECŢIEI: Hidrosfera – aplicații practice
TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoștințelor
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. Descrierea unor elemente, fenomene sau procese geografice observate direct sau indirect
2.3. Citirea reprezentărilor grafice şi cartografice simple
4.1. Utilizarea metodelor simple de investigare
4.3 Aplicarea cunoştinţelor şi a abilităţilor dobândite în contexte noi/situaţii reale de viaţă
COMPETENȚE DERIVATE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
C1: să clasifice mările Terrei, să identifice principalele fluvii pe harta fizică a Lumii, să definească diferite
fenomene ale naturii, etc.
C2: să localizeze oceanele Terrei, să citească grafice referitoare la debitul fluviilor, să coreleze imagini din
realitate cu elemente geografice, etc.
STRATEGIA DIDACTICĂ: euristică, deductiv-inductivă.
METODE FOLOSITE: metoda ciorchinelui, jocul literelor, problematizarea, jocul tripletelor, conversația
euristică, explicația, lucrul cu harta, descrierea.
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală, individuală.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: harta fizică a lumii, fișe de lucru, imagini.
NIVELUL CLASEI: satisfăcător.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.
BIBLIOGRAFIE:
 manualele de clasa a V a (Edit. Didactică și Pedagogică, Aramis, Art, Litera, CDPress, Corint)
 Nicolae Ilinca „Didactica geografiei” Ed. Corint, Bucuresti, 2007
 Programa școlară pentru disciplina geografie clasele a V-a – a VIII-a, București, 2017;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele Competențe Metode
Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
lecţiei derivate didactice
1. Moment Notează absenţele şi pregăteşte Elevii isi pregatesc Conversaţia Atentionare, aprecieri
organizatoric materialul didactic materialele necesare lecţiei. euristica
1 min
2. Anuntarea Anunta subiectul lectiei- Hidrosfera Ascultă cu atenție Conversatie Observarea
subiectului (recapitulare) si principalele euristica comportamentului
lectiei si a obiective urmarite in lectie elevilor; stimularea
obiectivelor participarii elevilor la
1 min formularea raspunsului
C1 Inmânează elevilor un aritmogrif, Ascultă cu atenție. Conversația Provoacă participarea
3. Capterea
care pe verticală va avea ca rezolvare Rezolvă cerințele. euristică tuturor elevilor
atentiei
numele geosferei care urmează a fi Explicația Aprecieri
1 min
recapitulat. (Anexa 1)
4. Dirijarea C1 Cere elevilor să completeze Sunt atenți. Metoda Provoaca participarea
invatarii C2 ciorchinele afișat, identificând astfel Răspund la întrebări. ciorchinelui tuturor elevilor și îi
40 min principalele componente ale Completează ciorchinele. Conversația determină să
hidrosferei : Oceanul planetar (care euristică dialogheze, să se
cuprinde oceane și mări) și apele Lucrul cu harta autoevalueze sau să
continentale (care cuprind ape evalueze răspunsul dat
subterane, ape curgătoare, ape de alți colegi
stătătoare și ghețari). – Anexa 2. Pe Localizează pe hartă.
parcursul completării ciorchinelui,
elevii vor localiza pe harta fizică a
lumii, oceane, diferite tipuri de
mări.

Adresează o întrebare de genul : Răspund la întrebări. Conversația Analiza raspunsurilor;


 Apa mărilor și a oceanelor euristică stimularea elevilor
este stătătoare, dar totuși se Explicația Evaluare orala
C1 mișcă ? Descrierea
C2  Care sunt principalele forme
de mișcare ale acestora ?
Pe baza răspunsurilor elevilor, li se Rezolvă fișa de lucru.
înmânează o fișă de lucru (anexa 3),
în care există fotografii referitoare
la dinamica apei oceanice, unde li se
cere să asocieze imaginile cu Provoaca participarea
denumirea corectă a tipului de tuturor elevilor si ii
mișcare. determina sa
dialogheze, sa se
C1 Pe aceeași fisă de lucru (anexa 3), Răspund la întrebările Conversația autoevalueze sau sa
C2 este trecută și schema circuitului profesorului. euristică evalueza raspunsul dat
apei în natură care trebuie Rezolvă exercițiul. de alti colegi
completată cu termenii Evaluare scrisa
corespunzători.

C1 Se trece la recapitularea rapidă a Completează schema. Conversația Observarea


C2 componentelor apelor continentale. Răspund întrebărilor. euristică comportamentului
Pe baza răspunsurilor elevilor, se Notează pe fișă elementele. Descrierea elevilor; stimularea
afișează o imagine a unui profil de participarii elevilor la
sol, în care elevii trebuie să formularea raspunsului
numească stratul de roci permeabil,
stratul acvifer captiv, stratul de roci
impermeabile și izvorul.

C1 Cu referire la apele curgătoare, li se Sunt atenți. Explicația Provoaca participarea


C2 înmânează elevilor o fișă de lucru Răspund la întrebări. Jocul literelor tuturor elevilor si ii
(anexa 4) pe care sunt doua Completează fișa de lucru. Lucrul cu harta determina sa
exerciții : unul conține jocul dialogheze, sa se
literelor, în care elevii trebuie să autoevalueze sau sa
identifice fluviul format din literele evalueza raspunsul dat
respective, iar la celălalt exercițiu de alti colegi
trebuie sa localizeze fluviile pe o
hartă a lumii.

C1 Se cere elevilor să completeze o fișă Sunt atenți. Explicația Evaluare orala


C2 de lucru care conține un exercițiu Completează fișa. Descrierea Observarea
referitor la lacurile planetei și două Răspund la întrebări. Conversația comportamentului
exerciții care se referă la tipurile de euristică elevilor; stimularea
ghețari. (anexa 5) participarii elevilor la
formularea raspunsului
C1 Pe baza recapitulării efectuate, se Sunt atenți. Descrierea
C2 cere elevilor să identifice tipurile de Răspund la întrebări. Conversația
relief prezentate în imagini (Defileul Completează. euristică
Dunării, o peștera, ghețari montani).
Cere elevilor să scrie sub fiecare Evaluare orala, scrisa
fotografie expusă, tipul de relief Aprecieri
corespunzător (glaciar, fluvial,
carstic).
5. Fixarea C1 Intr-un bol, există 10 întrebări ”DE Răspund la întrebări. Problematizarea Evaluare orala,scrisa
cunostintelor C2 CE… ?”referitoare la hidrosfera Vor localiza la hartă. Lucrul cu harta
si atingerea (anexa 6) Descrierea
feedback-ului Explicația
8 min Se înmânează elevilor ultima fișă de Sunt atenți Conversația
lucru (anexa 7 și 8). Conțin jocul Completează fișa. euristică
tripletelor, un grafic, pe baza cărui se Răspund la întrebări. Descrierea
cere completarea unor enunțuri și Explicația
unele fotografii ale importanței Conversația
hidrosferei. Cere completarea fișei. euristică

Profesorul trage concluziile asupra


nivelului de cunoaştere a capitolului
”hidrosfera”, face aprecieri asupra
modului de completare a fişelor de
lucru, recomandări şi notează elevii
activi la oră;
6.Anuntarea In vederea exersării cunoştinţelor şi Elevii noteaza în caiete tema Conversația
temei pentru gîndirii sistemice, profesorul pentru acasă Explicația
acasa si a sugerează ca temă pentru acasă
lectiei alcătuirea unei text cu caracter
urmatoare geografic în care să argumenteze
1 min imporanța hidrosferei pentru planeta
Terra.
Anexa 1

1) Masă de gheață rezultată din acumularea zăpezii.


2) Locul de apariție la suprafață a apei subterane.
3) Fenomen de acoperire a unui teren cu ape revărsate dintr-un râu sau scurse de pe versanți.
4) Mișcări periodice ale nivelului apei oceanice, datorate acțiunii combinate a forțelor de atracție ale
Pământului și Lunii.
5) Locul de întâlnire a două cursuri de apă.
6) Un val uriaș declanșat de un cutremur sau de o eruptive vulcanică submarină.
7) Fază a mareei când apele se retrag, nivelul acesteia fiind în scădere.
8) Curs de apă care se varsă într-un râu mai mare sau într-un lac.
9) Mișcări ale apelor mărilor și oceanelor sub influența diferențelor de temperatură și salinitate.
10) Mișcări ondulatorii ale suprafeței apelor, generate de vânt.
Anexa 2

HIDROSFERA
Anexa 3

FIȘA DE LUCRU
HIDROSFERA – recapitulare
I. Asociați imaginile cu elementele de mai jos:
A. 1. 2. 3.

4. 5.
6.

B. a. Estuar ...........................

b. Flux ...........................
c. Tsunami ...........................
d. Delta ...........................
e. Reflux ...........................
f. Valuri eoliene ...........................

II. Completați schema alăturată, cu termenii corespunzători din lista dată


1

- .........................................................
2 - .........................................................
3 - .........................................................
4 - .........................................................
5 - .........................................................
6 - .........................................................
7 - .........................................................
8 - .........................................................

Listă de termeni: mare, precipitaţii, nor, condensare, evaporare, râu, transpiraţia plantelor, apă subterană.
Anexa 4
III. Găsiți elementele geografice compuse din literele următoare:
1. IBO ………………………………………
2. OGCNO ………………………………………
3. SPMISIPISIS ………………………………………
4. AANPAR ………………………………………
5. GOALV ………………………………………
6. NAEGG ………………………………………
7. ILN ………………………………………
8. NAZMAO ………………………………………
9. RAEUDNA ………………………………………
10. GANJICHAGN ………………………………………

IV. Localizați pe harta de mai jos fluviile identificate la exercițiul anterior:


1. ……………………………………… 6. ………………………………………
2. ……………………………………… 7. ………………………………………
3. ……………………………………… 8. ………………………………………
4. ……………………………………… 9. ………………………………………
5. ……………………………………… 10. ………………………………………

Anexa 5
V. După modelul ”tectonic – Tanganyka – Africa”, completați tabelul de mai jos:

Tip de lac Nume lac Continentul


Baraj natural Europa
Baikal
Vulcanic
Ladoga
Porțile de Fier
Tectonic Asia

VI. Identificați pe imaginile alăturale


tipurile de ghețari:

Ghețari montani
Ghețari de calotă

VII. Pe imaginea de mai jos, stabiliți elementele unui ghețar montan:

A
A
A

B B
B

A ………………………………………..
B ………………………………………..
C ………………………………………..
Anexa 7
VIII. Numiți resursele hidrosferei și modalitățile de valorificare a acestora reprezentate în imaginile de
mai jos:

A. ……………………………………………………………

B. ……………………………………………………………

C. ……………………………………………………………

D. ……………………………………………………………

E. ……………………………………………………………
Anexa 8
IX. Jocul tripletelor

Găsiți elementul geografic comun pentru cele trei elemente geografice enumerate:
1. Mare continentală, Europa, România ............................................................
2. Lac tectonic, adâncime maximă, Asia ............................................................
3. Fluviu, deltă, România ............................................................
4. Fluviu, deltă, Africa ............................................................
5. Pororoca, estuar, America de Sud ............................................................
6. Suprafață, afluenți, cumpănă de ape ............................................................
7. Cantitate, viteză, fluviu ............................................................
8. Relief carstic, stalactită, stalagmită ............................................................
9. Terasă, luncă, albie minoră ............................................................
10. Circ, vale, morenă ............................................................

X. Pe baza graficului de mai jos, completați următoarele enunțuri:


1. Luna în care se înregistrează debitul maxim este ......................................,.

2. Debitul de peste 1000 mc/s se înregistrează în luna ......................................,.


3. În luna iunie, debitul este de ......................................,.
4. Cele mai mari debite se înregistrează în anotimpul......................................, iar cele mai scăzute în
anotimpul ........................................
De ce clima din Peninsula Scandinavă din Europa
De ce s-a format Deșertul Atacama, pe coasta
este mai blândă față de clima din Peninsula
pacifică a Americii de Sud?
Labrador din America de Nord?

De ce fluviul Amazon are cel mai mare debit si De ce altitudinea la care se formează ghețarii
bazin hidrografic din lume? montani scade de la Ecuator spre Poli?

De ce se formează fenomenul pororoca la gura de De ce ponderea apei sărate, din totalul hidrosferei,
vărsare a Amazonului în Oceanul Atlantic? este mai mare decât ponderea apei dulci?

De ce la latitudini mari temperatura apei marine De ce la latitudini mici salinitatea apei este mai
este mică? mare?

De ce apa unor izvoare are temperaturi mari? De ce apa unor izvoare este bogată în minerale?

Anexa 6

S-ar putea să vă placă și