Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE EXTRACURRICULARĂ

CONCURS PE TEME DE COMPORTARE CIVILIZATĂ

COMPONENTA: Educaţia pentru valori


SUBCOMPONENTA: Educaţia pentru o societate democratică
TEMA: Arta convieţuirii civilizate se învaţă
SUBIECTUL: “SĂ NE COMPORTĂM CIVILIZAT”
FORMA DE ACTIVITATE: CONCURS “CUM NE COMPORTĂM?”
PROFESOR DIRIGINTE: Tudor Dan Ovidiu
SCOPUL:
 Cunoaşterea normelor de comportare civilizată şi înţelegerea necesităţii de a le
folosi în societate;
 Formarea unor deprinderi de conduită morală prin respectarea regulilor de politeţe.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
a). COGNITIVE: - formarea capacităţii de a opera cu noţiuni specifice de politeţe şi de
comportare civilizată;
- formarea capacităţii de a selecta “modele” pe care doresc să le
urmeze;
- cunoaşterea şi respectarea legilor convieţuirii interumane;
- dezvoltarea autodisciplinei şi normelor de comportare în societate;
- consolidarea colectivului de elevi prin dezvoltarea spiritului de
echipă, a sprijinului reciproc şi a cooperării între colegi.
b). AFECTIVE: - provocarea, stimularea sau dezvoltarea unor relaţii de prietenie,
respect şi admiraţie pentru modele;
- manifestarea dezaprobării faţă de unele aspecte negative din propria
comportare sau din cea a colegilor (sau chiar a adulţilor);
- să participe cu interes la activitate;
c). PSIHOMOTORII: - să interpreteze corect rolurile din jocul de rol, dovedind că au înţeles
cum trebuie să se comporte într-o situaţie dată, în raport cu anumite
persoane.
STRATEGIE DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţie euristică, expunere, povestire, lucrul individual,
explicaţia, problematizare, jocul de rol, chestionar.
b) Mijloace: fişa de lucru, flip-chart, marchere.
c) Forme de organizare: frontal, individual
Bibliografie:
 Cozma, Traian – Ora de dirigenţie în gimnaziu, Ed. Plumb, Bacău, 1994;
 Colectiv de autori – Consultaţii pentru activitatea educativă, Ed. Eurobit, Timişoara,
1996;
 Muntean, George – Antologie de proverbe romậneşti, Ed. Minerva, Bucureşti, 1984;
 Mihăilescu, Eusebiu – Omul şi convieţuirea socială (antologie), Ed. Albatros,
Bucureşti, 1981.

SCENARIUL DESFĂŞURĂRII LECŢIEI

1. Întrebare: Ce înseamnă, de fapt, a fi manierat, politicos?


Joc : Atît elevii, cît şi cadrele didactice care iau parte la activitate vor primi cartonaşe pe care sunt
notate cuvinte ce pot fi asociate noţiunii de politeţe. Sarcina constă în a stabili care dintre aceste
cuvinte reprezintă sinonimele şi care sunt antonimele atitudinii pe care o numim politeţe.
În funcţie de acestea, participanţii la lecţie se vor împărţi în două echipe.

Întrebare: Cunoaşteţi vreo maximă care să sintetizeze ceea ce s-a discutat pînă în acest moment legat
de tema lecţiei?

2. Lansarea unui concurs între cele două echipe.


Elevii au avut ca sarcină pregătitoare a activităţii căutarea nu doar de maxime şi aforisme, ci şi de
proverbe şi zicători care să reflecte gîndirea populară despre felul în care trebuie să ne comportăm unii
cu alţii. Fiecare echipă va primi cartonaşe pe care sunt notate jumătăţi de proverbe, urmînd ca, la
anumite intervale de timp pe parcursul lecţiei, să încerce să le pună cap la cap pentru a le reconstitui.

3. Profesorul diriginte iniţiază dialogul cu elevii avînd ca suport un chestionar, ce conţine o serie de
întrebări care vizează doar cîteva aspecte ale comportării civilizate, şi anume: reguli de politeţe pe care
le respectăm acasă, reguli pe care le respectăm la şcoală şi cele pe care le respectăm în societate.
Elevii şi profesorii prezenţi vor fi rugaţi să spună dacă au fost vreodată martori ai unor situaţii de
impoliteţe gravă şi dacă au luat atitudine în faţa acestor situaţii. De asemenea, se vor face referiri şi la
rezultatele sondajelor de opinie pe care elevii claselor a VIII-a le-au efectuat în rîndul elevilor din
şcoala noastră.

4. Politeţea la alte popoare.


Elevii vor fi invitaţi să comenteze cîteva aspecte legate de ceea ce este considerat a fi politicos de către
alte popoare.
5. La final, profesorul diriginte va clarifica ideile, va scoate în evidenţă aspectele esenţiale, îi va face
pe elevi să înţeleagă că discuţia aceasta a reprezentat un pas hotărîtor în direcţia întregirii personalităţii
lor. De asemenea, va aprecia evoluţia şi prestaţia elevilor, lăudînd efortul acestora şi încurajîndu-i în
sensul exprimării fără rezerve a părerilor, convingerilor personale şi pe mai departe.

PROBELE CONCURSULUI

I. DEFINIŢI POLITEŢEA.

II. SPUNEŢI CÂTE UN PROVERB DESPRE POLITEŢE.

III. GĂSIŢI CÂTE 4 CUVINTE SINONIME PENTRU CUVÂNTUL „POLITEŢE”;


GĂSIŢI CÂTE 4 CUVINTE ANTONIME PENTRU CUVÂNTUL „POLITEŢE”.

IV. CE ŞTIŢI DESPRE POLITEŢEA LA ALTE POPOARE?

V. CHESTIONAR: AUTOPORTRET AL COMPORTĂRII CIVILIZATE.

VI. COMENTAŢI PE BAZA TEXTULUI „LA FILM”. UNDE S-A GREŞIT?

VII. JOC DE ROL: „La magazin” sau „La aniversare.”

VIII. AMINTEŞTE-ŢI O ÎMPREJURARE ÎN CARE N-AI FOST POLITICOS. Cum au


reacţionat cei din jur? Ai simţit un sentiment de ruşine faţă de fapta făcută? Cum
s-a exteriorizat acest sentiment?
IX. FIŞĂ DE LUCRU
1. Treceţi câte trei caracteristici principale pe care aţi dori să le vedeţi la colegii
voştri (sau mod de comportare).
Caracteristici actuale Caracteristici dorite

2. Menţionaţi 1-2 caracteristici ale voastre (sau mod de comportare).


Caracteristici actuale Ce aţi dori să schimbaţi

S-ar putea să vă placă și