Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 17.03.2011
Profesor coordonator : Daqui Herrera Mărioara
Student: Cîrjaliu Andra Sorina
Şcoala: Colegiul Naţional „Carol I", Craiova
Aria curriculară: Om si societate
Disciplina: Sociologie, clasa a-XI-a G
Conţinutul învăţării: Școala : educația, forme, sist. de înv. în actualitate
Tipul activităţii: lecţie de însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi, de fixare, consolidare şi evaluare a
cunoştinţelor şi deprinderilor.

Competenţe generale: dobândirea de cunoștințe noi referitoare la educație; definirea educației,


enumerarea formelor educației;

Competenţe specifice: înţelegerea termenului de “educație formală”, “educație nonformală”,


“organizație școlară”, “populație școlară”, “sistemul de educație”, “sistemul de învățământ”,
“sociologia educației”.

Competenţe derivate ( operaţionale): la sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili:


1.cognitive:
- să poata defini si utiliza corect conceptul de educație din perspectivă sociologică
- să poată relata formele educației
- să poată defini sistemul de învățământ
2.afectiv-atitudinale:
- să manifeste interes fata de notiunile prezentate.
- sa-si exprime opinii si atitudini fata de conflictul de rol.

Strategia didactică:

Resursele procedurale: expunerea, analiza, dezbaterea, conversaţia, exemplificarea, explicaţia.


Resurse materiale: manual, test de autoevaluare.
Forme de organizare a clasei: individuală şi pe echipe
Evaluare: continuă,orală
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Durata: 50 min
Bibliografie: Sociologie, Cătălin Zamfir, Septimiu Chelcea, manual pentru clasa a XI-a, Ed. Economică
Preuniversitaria, Sociologie, Doina-Olga Ştefănescu, Alfred Bulai, manual pentru clasa a XI-a, Ed.
HUMANITAS EDUCATIONAL
Momentele lecţiei Conţinutul esenţial Activitatea Activitatea elevilor
profesorului
1. Moment organizatoric - 2 Notează absenţele Se pregătesc pentru lecţie
min Observaţii
2. Sensibilizarea pentru „Ce sunt organizatiile Comunică elevilor subiectul Notează în caiet titlul lecţiei
activitate - 3 min neguvernamentale?” lecţiei:” Școala : educația,
forme, sist. de înv. în
actualitate”, scriindu-1 pe
tablă şi enunţă
competenţele specifice pe
care aceştia trebuie să le
dobândească până la finalul
lecţiei.
Stârneşte curiozitatea şi
interesul elevilor în legătură
cu tema ce urmează a fi
abordată.
3.Reactualizarea unor noţiuni „Ce sunt organizatiile Elevii sunt evaluaţi oral din Dau răspunsuri la întrebările
ancoră-5 min neguvernamentale?” lecţia anterioară ce le sunt adresate, îşi
reactualizează cunoştinţele
„Care sunt tipurile de învăţate anterior.
organizatii neguvernamentale Fac conexiuni cu
?” conţinuturi care au fost
prelucrate în capitolele
„Care sunt caracteristicile precedente.
organizațiilor
neguvernamentale?”

„Care este rolul organizațiilor


neguvernamentale?”

4. Predarea noilor Educația constituie una Comunică titlul lectiei sub


cunoştinţe- 30 min. dintre temele majore studiate o forma accesibilă, scrie Elevul urmăreşte cu
de sociologie. data si titlul lecţiei pe atenţie, ascultă explicaţiile
Importanța educației este tablă ; şi îşi notează în caiet
demonstrată în orice moment și Antrenează definiţiile şi clasificările
în orice domeniu.Practic, elevii,prezentându-le termenilor.
destinul fiecărui cetățean lecția cu ajutorul unei
depinde de calitatea educației. prezentări power point cu Oferă eventuale exemple
Definiția educației din imagini. pe care profesorul le
perspectivă sociologică -defineste educatia solicită.
evidențiază funcția de maximă -relateaza importanta
generalitate a acestei activități educatiei Oferă exemple din viaţa
specifice omului și societății, -defineste educatia din socială proprie, cu
realizată printr-un ansamblu de perspectiva sociologica argumente.
acțiuni sociale de transmitere a -defineste educatia formala
culturii, de generare, -defineste educatia Realizează un efort de
organizare și conducere a informala reflecţie personală asupra
învățării individuale și -defineste educatia ideilor exprimate în lecţia
colective. nonformala prezentată.
Pe de altă parte, definiția -solicita elevilor sa dea
educației din perpectivă exemple de educatie Solicită lămuriri
sociologică permite și formala,informal si nonformala
suplimentare.
evidențierea aspectelor -corecteaza si completează cele
Îşi exprimă opinia
dinamice ale activității de spuse de elevi. personală cu privire la
formare-dezvoltare permanent - defineste sistemul de noţiunile proaspăt
a personalității în cadrul educatie si sistemul de învăţate.
societăților modern și invatamant.
postmoderne. Intervine cu explicaţii
Socializarea prin educație suplimentare acolo unde
presupune transmiterea, elevii au dificultăţi de
însușirea, interiorizarea și înţelegere a noilor
aplicarea unor valori cultural conţinuturi.
nologice, artistice, filozofice, Coordonează discuţiile
etice, religioase, politice, care se iniţiază.
economice …) Răspunde la eventualele
Evoluția socială a educației întrebări ce i se adresează
confirmă existența unor forme de către elevi, vizavi de
aflate în interdependență. Este subiectul lecţiei descris.
vorba despre educația formală, Face scurte aprecieri
educația nonformală și asupra atitudinilor pe care
educația informală. elevii le au faţă de
Educația formală include punctele de vedere
activități cu conținut pedagogic susţinute de colegii lor.
specific desfășurate în instituții Solicită elevilor exemple,
școlare organizate la nivelul făcând apel la experienţa
sistemului de învățământ : lor zilnică socială.
grădinițe. școli primare, școli
gimnaziale, școli profesionale,
licee, colegii universitare,
facultăți, centre de formare și
perfecționare, etc.De aceea,
educația formală este numită și
educație școlară.
Educația nonformală,
realizată tot prin activități cu
conținut pedagogic, specific,
completează educația formală
într-un cadru flexibil, mai
puțin riguros, organizat și
instituționalizat în interiorul
sistemului de învățământ dar și
în afara acestuia : cercuri
extrașcolare, ansambluri
artistice, sportive, excursii,
vizionări de spectacole, tabere,
cluburi, activități specifice
organizate în casele copiilor și
în casele studenților,
universități populare, activități
care valorifică resursele
tehnologiilor moderne și
postmoderne.
Educația informală include
numeroase influențe
pedagogice exercitate spontan
asupra personalității de la
nivelul mediului social, de la
nivelul familiei, de la
nivelulcomunităților, de la
nivelul mass-mediei, de la
nivelul grupurilor umane.
Analiza educației din
perspectivă macrosociologică
poate fi realizată la nivel de
sistem și de proces. La nivel de
proces, avem în vedere o serie
de aspecte dinamice dezvoltate
în cadrul raporturilor existente
între educație și principalele
subsisteme ale vieții sociale.
Analiza macrosociologică
la nivel de sistem presupune
abordarea educației din
perspectiva organizării sale
instituționale la scara întregii
societăți. Avem în vedere
sistemul de educație și sistemul
de învățământ.
Sistemul de educație
include ansamblul
organizațiilor sociale care în
mod direct sau indirect,
intenționat sau spontant,
realizează funcții pedagogice.
Sistemul de învățământ este
principalul subsistem al
sistemului de educație, care
include ansamblul
organizațiilor sociale
specializate în proiectarea și
realizarea unor activități de
formare-dezvoltare a
personalității.
Planificarea învățământului
reprezintă un proces social
situat la linia de intersecție
dintre sistemul de educație și
sistemul economic , care
implică proiectarea eficientă a
resurselor pedagogice necesare
pentru realizarea activităților la
nivelul mediului școlar.
Programarea reprezintă
dimensiunea operațională a
planificării învățământului,
realizată pe termen scurt, de la
1-3 ani la 3-5 ani.
Democratizarea
învățământului reprezintă un
proces social situat la linia de
intersecție dintre sistemul de
edcație și sistemul politic, care
vizează perfecționarea
activității de conducere a
școlii, la toate nivelurile sale.
Informatizarea
învățământului reprezintă un
proces social complex situat la
linia de intersecție dintre
sistemul de educație și sistemul
cultural, condiționat în ultimele
decenii de cerințele specifice
unei societăți post-industriale,
informatizate.

5. Fixarea noilor cunoştinte-7 „ Ce este educația?” Profesorul recapitulează ce Oferă răspunsurile cerute de
min. s-a predat în ora respectivă profesor şi îşi fixează
„De câte feluri poate fi prin întrebări din lecţie cu conţinutul lecţiei predate
educația?” exemple.
Rezolva, impreuna cu elevii,
„Ce este educatia formală?” exercitiile de evaluare din
carte.
„Ce este educatia informală?”

„Ce este educația nonformală?”

„Ce include sistemul de


educație?”

„Ce este sistemul de


învățământ?”
6. Încheierea lecţiei şi tema „Dați exemple de educație Evidenţiază gradul de Işi notează tema pentru
pentru acasă-3 min. formală,informală și participare al clasei la acasă.
nonformală” lecţie, remarcând elevii cu Salută profesorul la ieşirea
contribuţii deosebite. din clasă.
Salută elevii la ieşirea din
clasă.

S-ar putea să vă placă și