Sunteți pe pagina 1din 13

,,Feriţi-vă toată viaţa voastră să judecaţi oamenii după aparenţe.

” Jean de La Fontaine

PROIECT DIDACTIC

Unitatea şcoalară: Liceul Tehnologic ,,Vasile Gherasim”, Marginea


Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Profesor: DEREVLEAN SIMONA-MARIA
Clasa: a XI-a A
Nr. ore: 1 oră
Modulul tematic: Comunicare şi abilităţi sociale
Tema: Prejudecăţi şi stereotipuri: surse de apariţie şi consecinţe
Durata: 50 min
COMPETENŢĂ GENERALĂ
● Integrarea abilităţilor de interrelaţionare, în vederea dezvoltării personale şi profesionale
COMPETENŢĂ SPECIFICĂ
● Aplicarea principiilor unei comunicări interpersonale pozitive
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Educarea abilităţilor de integrare socială
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil:
O1- să formeze abilităţi de ascultare activă şi a punctelor de vedere diferite;
O2- să dezvolte abilităţi de analiză a prejudecăţilor şi stereotipurilor identificate;
O3-să manifeste acceptare faţă de persoanele diferite de ei înşişi;
O4-să dea dovadă de insistenţă în căutarea soluţiilor şi argumentelor;
O5- să formeze atitudini corespunzătoare subiectului discutat la lecţie.

STRATEGIA DIDACTICĂ
RESURSE PROCEDURALE:
* Metode şi tehnici didactice: conversaţia, descoperirea dirijată, dezbaterea,
problematizarea, jocul didactic, exerciţiul, brainstorming, metoda cadranelor.
* Forme de organizare: activităţile vor fi realizate individual, frontal şi pe grupe.
RESURSE MATERIALE: videoproiector, laptop, foi flipchart, markere, postere, foi de
scris, postit-uri, cartoane, CD cu muzica, fişe de lucru, fişa de evaluare.
RESURSE UMANE: profesorul diriginte, elevii clasei a VIII-a B
BIBLIOGRAFIE:

 Tatiana Vântur, Loredana Bevzan, Ghidul profesorului diriginte, editura George


Tofan, Suceava, 2007;
 Marcela Claudia Călineci, Ghid de dirigenţie şi consiliere educaţională, Editura
Educaţia 2000+, 2008;
 Internet
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Moment organizatoric 1 minute


Se verifică prezenţa şi activitatea din săptămâna precedentă, se fac precizări vizavi de
desfăşurarea lecţiei, se asigură un climat cât mai confortabil şi se invită participanţii alături de
elevi.

Exerciţiu de spargere a gheţii 3 minute


Elevii, folosind jocul numelui, scriu pe ecuson prenumele însoţit de un adjectiv care să
înceapă cu prima literă din prenume. Apoi, desenează expresia cea mai potrivită pentru starea
emoţională pe care o simt.

Captarea atenţiei, enunţarea temei şi a obiectivelor 6 minute


Metode şi mijloace didactice: conversaţia, dezbatere, brainstorming, LCD, laptop,
muzică.

Elevilor li se cere să scrie timp de două minute tot ceea ce le vine în minte atunci când aud
cuvintele prejudecată şi stereotip (Anexa 1). Se realizează, pe tablă două scheme sub formă
de ciorchine pe care se notează cele mai bune idei.

Se face trecerea către subiectul lecţiei şi obiectivele urmărite.

Pasul1 10
minute
Obiectiv vizat:

O1- să formeze abilităţi de ascultare activă şi a punctelor de vedere diferite;


Metode şi mijloace didactice: jocul didactic, descoperirea dirijată, LCD, laptop, muzică.

Pornind de la ideile identificate, se propune elevilor un joc de rol. Aceştia îşi vor imagina
că participă la un curs şi sunt puşi în situaţia de a-şi alege un coleg de bancă (etnic rrom,
bolnav de SIDA) sau de a sta singuri. (Anexa 2)

Alegerea se face prin bilete, centralizate pe fiecare grupă. Se argumentează alegerile


făcute şi se determină cauzele pentru care unii elevi evită anumiţi colegi.

Pasul 2 10 minute
Obiectiv vizate:

O2-să dezvolte abilităţi de analiză a prejudecăţilor şi stereotipurilor identificate;


Metode şi mijloace didactice: explicaţia, conversaţia, descoperire, dialogul LCD, laptop,
muzică.

În continuare, elevii vor descoperi sensul concret al noţiunilor de prejudecată, stereotip şi


forme ale acestora (rasism, naţionalism, xenofobie, antisemitism, sexism, gerontofobie), prin
realizarea corespondenţei corecte între noţiune şi definiţie. (Anexa 3)
Pasul 3 10 minute
Obiective vizate:

O3-să manifeste acceptare faţă de persoanele diferite de ei înşişi;


Metode şi mijloace didactice: exerciţiul, conversaţia, brainstormingul, dialogul, activitate pe
grupe, laptop, CD cu muzică.

Pe grupe, elevii identifică diferite puncte de vedere asupra anumitor clase sociale
(Anexa 4) Apoi, vor discuta despre existenţa prejudecăţilor la alte popoare (Anexa 5).

Pasul 4 5 minute
Obiective vizate:

O4-să dea dovadă de insistenţă în căutarea soluţiilor şi argumentelor;


Metode şi mijloace didactice: exerciţiul, problematizarea, conversaţia, brainstormingul,
dialogul, bulgărele de zăpadă, muzică.

Se discută despre prejudecăţile adolescenţilor cu identificarea cauzelor şi a modalităţilor


de remediere. Pe grupe, elevii completează fişele care se transmit de la o grupă la alta.
(Anexa 6)

Evaluarea activităţii 4 minute


Obiectiv vizate:

O5-să formeze atitudini corespunzătoare subiectului discutat la lecţie;


Elevii primesc un chestionar, ca evaluare a activităţii, îl completează, iar rezultatele sunt
discutate frontal. (Anexa 7)

Încheierea activităţii 1
minute

Se apreciază activitatea, iar elevii notează pe ecuson starea de spirit de la finalul


activităţii.
Anexa 1

Scrie timp de două minute tot ceea ce îţi vine în minte atunci când auzi cuvintele
prejudecată şi stereotip.

________

__________ _________

PREJUDECATĂ
/ STEREOTIP

___________ _________
Anexa 2

Imaginează-ţi că participi la un curs şi eşti pus în situaţia de a-ţi alege un coleg de bancă
(etnic rrom, bolnav de SIDA) sau de a sta singur. Argumentează!

ETNIC RROM BOLNAV DE SIDA SINGUR


Anexa 3

Realizează corespondenţa între noţiune şi definiţie.

rasismul atitudine ostila faţă de evrei

naţionalismul ostilitatea faţă de bătrâni

xenofobia ansamblul mişcărilor de emancipare feminine


pentru a desemna atitudinea şi poziţia socială
dominatoare a barbatilor însocietate

antisemitismul tendinţa de a aprecia exclusiv şi exagerat tot


ceea ce apartine propriei naţiuni

sexismul teama de indivizi ,,străini” care apartin altor


culturi sau grupuri etnice

gerontofobia atitudine de inegalitate faţă de rasele umane


Anexa 4
Identifică diferite puncte de vedere asupra anumitor clase sociale.

BOGAT SĂRAC
 cu pistol  cu pistol
 cu manichiura făcută  cu manichiura făcută
 cu aripi  cu aripi
 citind ziarul  citind ziarul
 alergând  alergând
 îmbrăcat în alb  îmbrăcat în alb
 valiză diplomat  valiză diplomat
 la Poliţie  la Poliţie
 odihnindu-se  odihnindu-se

precaut delincvent delincvent

înger liliac

intelectual caută de muncă sportiv

hoţ medic

afacerist vânzător traficant

acuzator acuzat

stresat leneş
Anexa 5
Observaţi hărţile date. Discutaţi despre existenţa prejudecăţilor la alte popoare. Completaţi
harta mută.
1 - Albania 18 - Grecia 35 - Romania
2 - Andorra 19 - Ungaria 36 - Rusia
3 - Austria 20 - Islanda 37 - San Marino
4 - Belarus 21 - Irlanda 38 - Scotia
5 - Belgia 22 - Italia 39 - Slovacia
6 - Bosnia si Hertegovina 23 - Letonia 40 - Slovenia
7 - Bulgaria 24 - Liechtenstein 41 - Spania
8 - Croatia 25 - Lituania 42 - Suedia
9 - Cipru 26 - Luxemburg 43 - Elvetia
10 - Cehia 27 - Macedonia 44 - Turcia
11 - Danemarca 28 - Malta 45 - Ucraina
12 - Estonia 29 - Moldova 46 - Vatican
13 - Finlanda 30 - Monaco 47 - Tara Galilor
14 - Franta 31 - Olanda 48 - Iugoslavia
(Serbia si Muntenegru)
15 - Germania 32 - Norvegia
16 - Gibraltar 33 - Polonia
17 - Anglia 34 - Portugalia
Anexa 6

Indică prejudecăţi ale adolescenţilor, identificarea cauze şi modalităţi de remediere.

PREJUDECĂŢI ALE CAUZE IDENTIFICATE MODALITĂŢI DE


ADOLESCENŢILOR REMEDIERE
Anexa 7

Fişă de evaluare

Rezolvă următoarea fişă de evaluare, încercuind răspunsul pe care îl consideri corect.

1. Prejudecata reprezintă:

a) atitudine ce scoate în evidenţă sentimente profunde faţă de natură;

b) atitudinea ce marchează sentimente de simpatie faţă de membri unui grup sau ai unei
categorii de persoane;

c) atitudinea ce tradează sentimente de profundă antipatie şi dispreţ faţă de membri unui


alt grup sau ai unei categorii de persoane.

2. Prejudecata se bazează pe:

a) zvonuri şi nu pe cunoşterea directă a persoanelor faţă de care există stereotipuri;

b) ceea ce simţi faţă de animalele de companie;

c) cunoaşterea directă a persoanelor pe care le simpatizezi.

3. Formele prejudecăţilor sunt:


a) iubirea faţă de flori;

b) preferinţă faţă de unele anotimpuri;

c) rasismul, naţionalismul, xenofobia etc.

S-ar putea să vă placă și