Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate didactică

Data : 9.11.2022

Clasa : II- A

Profesor – educator : Gavriluț Lăcrămioara-Liliana

Unitatea de învățământ : Centrul Școlar de Educație Incluzivă Suceava

Aria Curriculară : Terapie educațională complexă și integrată

Activitatea : Socializare

Subiectul : ˶ Așa da , așa nu ! ˝

Mijloc de realizare : joc didactic

Tipul activității : consolidarea de priceperi și deprinderi

Scopul activității : Armonizarea personalităţii elevului cu sine şi cu lumea


pentru integrarea acestuia în societate

Obiective operaționale :

La sfârșitul activității ,elevii vor fi capabili :

 O1 : Să îşi formeze deprinderi de comportare civilizată ;


 O2 : Să utilizeze o exprimare civilizată în limbaj, gesturi, atitudine faţă de
colegi şi cadrele didactice, părinţi şi societate ;
 O3 : Să îşi formeze şi consolideze deprinderi de a avea o ţinută corectă,
curată şi ordonată ;
 O4 : Să exemplifice alegerea jetonului in structuri verbale gramaticale
logice, corecte.

Sarcina didactică :

 să recunoască comportamentul pozitiv sau negativ;


 să verbalizeze actiunea ilustrată;
 să așeze jetoanele pe panou în locurile corespunzătoare;
 să completeze fișa în mod corespunzător cerințelor.
Regulile jocului :

 să închidă și să deschidă ochii la semnalul cadrului didactic alegând


jetonul din cutia cu surprize ;
 să aștepte rândul pentru a fi numit ;
 să aplaude răspunsurile corecte ;
Elemente de joc :

 Închiderea și deschiderea ochilor ;


 Cutia cu surprize;
 Bagheta magică ;
 Aplauze ;

Strategii didactice

Resurse procedurale:

 Metode și procedee : exercițiul , explicația , conversația , demonstrația


observația , jocul didactic

 Mijloace de învățământ : bagheta,scrisoarea, poezia, jetoane cu


imagini(comportamente pozitive si negative),tabla
magnetica,cosulet,video cu bunele maniere, creioane colorate,
recompense(ecusoane stelute vesele), material wordwall ;

 Forme de organizare : frontală , individuală

 Loc de desfășurare : sala de clasă


Alte resurse :

umane: 10 elevi

temporale : 45 minute

bibliografice : ˶ Jocuri didactice pentru grădinițele de copii ˝ , Maria


Taiban , E.D.P. București ,1976

,,Povestea terapeutică”,Maria Dorina Paşca (2004) -


Editura Ardealul, Tg. Mureş
Desfășurarea activității

Strategia didactică
Nr.cr Momentele Ob.oper Forme de
Conținutul activității Metode și Mijloace de Evaluare
t activității . organizar
procedee învățământ
e

Se asigură un climat afectiv-pozitiv favorabil ,


Moment desfășurării activității.
1. organizatori Conversația Frontală
c Pregătirea materialului didactic necesar , stabilirea
liniștii , îndrumarea activității de pregătire a elevilor .

2. Captarea și O1 Captarea atenției se va realiza prin intermediul unui Conversația Laptop Frontală Capacitatea
orientarea video in care sunt evidențiate atât comportamente elevilor de a
atenției pozitive cât și comportamente negative. Observația Videoproiecto Individuală identifica
r comportamentele
Dupa vizionare videoclipului se vor purta discuții și pozitive/negative
apoi voi recita câteva versuri din poezia : ”Ce e
bine,ce e rau”

Un copil micuț odată Capacitatea


elevilor de a
A –ntrebat pe tatăl său elabora
Spune-mi mie dragă tată raspunsuri

Ce e bine,ce e rău.
Dacă nu dai cu săpun

Și nu-ți speli corpul zi de zi

Asta cum crezi tu c-o fi?

Asta-i rău ce să-ți mai spun!

Dar dacă te speli pe dinți

Fară multe rugăminți

Asta să o știi de la mine

Asta-i bine!

Astăzi vom pătrunde în ˶Tărâmul magic al bunelor


Anunțarea
maniere ˝ și vom descoperi împreună care sunt
temei și a Observarea
3. reguliile și normele de comportare civilizată și Conversația Frontală
obiectivelor sistematica
implicit vom discuta despre comportamentele
operaționale
negative .

4. Desfășurare Se explică sarcinile și regulile jocului Explicația Frontală


a propriu-
zisă a Explicarea regulilor: Conversația Capacitatea
activității elevilor de a
 copilul atins cu bagheta vine la masa cadrului păstra atenția
didactic;
 la semnalul cadrului didactic acesta închide
ochii;
 elevul alege un jeton;
 la semnalul cadrului didactic elevul deschide
ochii și verbalizeaza comportamentul ilustrat
pe jeton ;
 elevul așează jetonul pe petalele floricelelor
Așa da , așa nu ;
 urmatorul elev care va fi atins de bagheta va
căuta imaginea cu comportamentul opus celui Conversația Anexa 1
așezat deja la panou și îl va așeza la locul (jetoane)
corespunzător. Explicația

Jocul de proba. Demonstrația

Va fi executat cu ajutorul cadrului didactic . Exercițiul

Executarea jocului
O1 Vor fi urmărite respectarea regulilor,corectitudinea Conversația Apreciez
răspunsurilor, așezarea corectă a jetoanelor. Se va Jocul didactic capacitatea
repeta cu 2-3 copii. Fiecare raspuns corect va fi elevilor de a
aplaudat. respecta regulile
jocului
Varianta 1 Conversația
Jocul didactic
 Vor fi explicate regulile .
 Cadrul didactic cere elevilor să verbalizeze un
comportament „asa da” –reguli de
Apreciez
comportament la școală ;
capacitatea
 Apoi va solicita un alt elev să verbalizeze un
elevilor de a
„asa da” –reguli de igiena personală. Se va formula
repeta și cu alți copii. răspunsuri

Varianta 2

 La semnalul cadrului didactic copii vor


închide ochii și vor extrage din coșuleț o
O2 imagine cu un comportament acesta poate fi
O3 pozitiv sau negativ. Copii care vor avea pe Apreciez
jeton un comportament cu „asa da” îl vor lipi capacitatea
O4 pe Floricica veselă iar cei care vor extrage un elevilor de a
comportament negativ îl vor lipi pe Floricica identifica
O3 tristă . Copii vor fi aplaudati . Jetoane tipologia
emoticoane comportamentelo
r

Obsevarea
sistematică
Aprecieri verbale

Cadrul didactic prezintă eleviilor un joculeț digital


Activitate de
wordwall în care vor trebui să selecteze imaginile
muncă Capacitatea
potrivite pentru căsuța AȘA DA- AȘA NU Frontală
independentă elevilor de a
5. Evaluarea O4
https://wordwall.net/ro/resource/23382873/a Individuală rezolva sarcina
Explicația
%C8%99a-da-a%C8%99a-nu de lucru primită
Conversația
Încheierea Apreciez activitatea elevilor (oferindu-le câte o față
activității veselă) şi îi invit să-și scrie numele în dreptul chipului Conversația
Abțibilduri
6. (vesel/trist) care exprimă cel mai bine cum s-au simțit fețe vesele Frontală Aprecieri verbale
la această oră. Problematizare
Planșă
a
Anexa 1 – jetoane

S-ar putea să vă placă și