Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Disciplina de învățămînt: Matematica


Clasa: a VI-a B
Durata lecției: 45 min.
Capitolul (Unitatea de conținut de învățare): Rapoarte și proporții
Subiectul lecției: Procente
Subcompetențe:
4.1 Identificarea rapoartelor, proporţiilor şi a mărimilor direct sau invers proporţionale în contexte diverse.
4.2 Reprezentarea unor date sub formă de tabele sau de diagrame statistice în vederea înregistrării, prelucrării şi prezentării
acestora, utilizînd rapoarte, procente.
Obiectivele lecției:
La finele lecției elevii vor fi capabili:
O1 : să definească noțiunea de procent;
O2 : să transforme fracția în procente;
O3 : să transforme procentele în fracție ireductibilă.
Tipul lecției: de formare a capacitităților de dobîndire a cunoștințelor.
Tehnologii didactice:
a) Forme:
- frontală;
- individual.
b) Metode:
- metoda exercițiului;
- problematizarea;
- explicația;
- conversația.
c) Mijloace de învățămînt:
- I. Achiri, A. Braicov, O. Șputenco. Matematica. Manual. Clasa a VI-a. Ed. Prut Internațional. Chișinău, 2011,
- Prezentare în Power Point, computerul, proiectorul, cretă.
Evaluarea:
- evaluare orală și în scris;
- lucrare independentă cu notare.
SCENARIUL LECȚIEI:

Nr. Secvențele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Evaluarea


crt. lecției
1. Moment 1 Creez condițiile optime necesare Elevii își pregătesc pe bancă Convers. Notarea
organizatoric min. desfășurării eficiente a lecției de cărțile și caietele de matematică. absenţelor
matematică.

2. Verificarea 5 Verific modul de efectuare al Prezintă caietele la marginea Convers., Frontală și


temei pentru min. temei de acasă frontal și individual. băncii. explicația individ.
acasă În cazul în care majoritatea au
întîmpinat dificultăți la unele
exerciții de acasă, le explic
rezolvarea la tablă.
3. Predarea- 15 În cadrul orei de astăzi vom studia Expunerea, Ev. orală
învățarea min. tema ,,Procente.” explicația
materiei noi
,,Cifrele (numerele) nu conduc
omenirea, însă ele arată cum se
conduce lumea.”
,,J. Goethe”

Salutare, copii!
Filozoful francez J. J. Russo
(1712-1778) a spus: «Voi sînteți copii
talentați! Cîndva voi singuri vă veți
mira plăcut, cît sînteți de deștepți, cît
de multe și bune lucruri cunoașteți,
dacă veți lucra în permanent asupra
voastră, dacă veți pune noi țeluri și
veți tinde către atingerea scopurilor
voastre...»

Pentru a afla subiectul lecției


de astăzi trebuie corect să îndepliniți
calculele și să notați în tabel literele, Elevii fac calcule și determină
corespunzătoare răspunsurilor găsite. subiectul lecției

După ce elevii determină


subiectul lecției, le comunic niște
date din istoria apariției procentelor.
Cuvîntul procent provine de la
cuvintele latine pro centum și
semnifică ,,împărțit la o sută”
Procentele au fost foarte
răspîndite în Roma Antică.
Romanii numeau cu cuvîntul
,,procent” datoria pe care le plătea cel
ce împrumuta pentru fiecare sută. De
la romani utilizarea termenului
,,procent” a trecut la celelalte
popoare Europene.
Mult timp ca procent era
socotit venitul sau pierderea la
fiecare sută de bani.
Ele erau folosite numai în
comerț și în operații bancare. Mai
tîrziu domeniul lor de aplicare a fost
lărgit, procentele au început să apară
în relațiile gospodărești și financiare,
tehnică și știință.

Le comunic semnificația
cuvîntului procent
Cuvîntul procent înseamnă «a
suta parte».
Procent – reprezintă a suta parte
din orice mărime: distanță, masă,
arie, volum.

1 Elevii notează în caiete


1%= 1
100 1%=
100
De exemplu: Elevii notează în caiet exemplele
3 de pe tablă.
3% = = 0,03
100
11
11% = = 0,11
100
Propun elevilor să transforme Elevii îndeplinesc în caiete. După
procentele în numere zecimale: ce au finisat de rezolvat, verifică
- 5% = corectitudinea răspunsurilor.
- 8% = - 5 % = 0,05;
- 46 % = - 8 % = 0,08;
- 156 % = - 46 % = 0,46;
- 4,9 % = - 156 % = 1,56;
- 15,8 % = - 4,9 % = 0, 049;
- 15,8 % = 0, 158.

Explic cum vom transforma un


număr zecimal în procente.
Pentru a transforma un raport (sau
un număr zecimal) în procente,
înmulțim valoarea lui cu 100%.
De exemplu:
0,54 = 0,54 ∙ 100% = 54% Elevii notează în caiete
0,03 = 0,03 ∙ 100% = 3% exemplele de pe tablă.

Transformați următoarele numere Elevii îndeplinesc în caiete. După


în procente: ce au finisat de rezolvat, verifică
- 0,93; corectitudinea răspunsurilor.
- 2,45; - 0,93 = 93 %;
- 1,834; - 2,45 = 245 %;
- 0,293. - 1,834 = 183,4 %;
- 0,293 = 29,3 %.
Pentru a afla cîte procente
(𝑝) reprezintă un număr n dintr-un alt
număr 𝑚, înmulțim valoarea
𝑛
raporului cu 100 % :
𝑚
𝑛
𝑝= ∙ 100 %
𝑚
De exemplu:
Cîte procente reprezintă: Elevii notează în caiet exemplele
- 15 𝑘𝑔 din 150 𝑘𝑔 de pe tablă?
Răspuns:
15
∙ 100 = 10 %
150
Dar 12 𝑙 din 80 𝑙?
Răspuns:
12
∙ 100 = 15 %
Aflați cîte procente reprezintă: 80
- 27 𝑘𝑔 din 80 𝑘𝑔; Elevii îndeplinesc în caiete. După
- 3 𝑙𝑒𝑖 din 75 𝑙𝑒𝑖; ce au finisat de rezolvat, verifică
- 12 𝑚 din 75 𝑚; corectitudinea răspunsurilor.
- 9 𝑙 din 150 𝑙. - 27 𝑘𝑔 din 80 𝑘𝑔 =
33,75 %;
- 3 𝑙𝑒𝑖 din 75 𝑙𝑒𝑖 = 4 %;
- 12 𝑚 din 75 𝑚 = 16 %;
- 9 𝑙 din 150 𝑙 = 6 %.
4. Consolidarea 15 Le propun elevilor spre rezolvare Se trec la tablă elevii și rezolvă Convers., Observ.
materiei și min. următoarele exerciții: cîte un exercițiu. explicația sistem.,
formarea 1. Transformați numărul zecimal Ex. 1. ev. în scris
capacităților în procente: 2 2
a) = ∙ 100% = 50 %;
2 1 8 4 4
a) ; b) ; c ) . 1 1
4 8 25
b) = ∙ 100% = 12,5%;
8 8
8 8
2. Transformați numărul zecimal c) = ∙ 100% = 32%.
25 25
în procente: Ex. 2.
a) 0,08; b) 0,36; c) 0,54. a) 0,08 = 0,08 ∙ 100% = 8%;
b) 0,36 = 0,36 ∙ 100% = 36%;
3. Transformați procentele în
c) 0,54 = 0,54 ∙ 100% = 54%.
fracție ireductibilă:
a) 65%; b) 80%; c) 35%. Ex. 3
65 13
a) 65 % = = ;
100 20
4. Transformați procentele în 80 4
număr zecimal: b) 80% = = ;
100 5
a) 9%; b) 15%; c) 123%. c) 35% =
35
=
7
.
100 20
Ex. 4
9
a) 9% = = 0,09;
100
15
b) 15% = = 0,15;
100
123
c) 123% = = 1,23.
100
5. Evaluarea 5 Propun lucru independent. Elevii vor rezolva sarcina Convers., Evaluare
min Completați tabelul: propusă. După ce elevii termină explicația, scrisă
se verifică unul pe altul exercițiul
schimbîndu-și caietele.

6. Bilanțul 2 Voi face aprecieri asupra desfășurării Elevii fac aprecieri critice asupra Convers., Ev. finală
lecției min. lecției, asupra cunosțintelor elevilor. lecţiei. explicația
 Ce noțiune am studiat astăzi?
 Ce înțelegem prin termenul
,,procent”?
 Cum aflăm un anumit procent
dintr-un număr?
 Cum transformăm un număr
zecimal în procente?
 Cum aflăm cîte procente
reprezintă un număr 𝑛 dintr-
un alt număr 𝑚?
7. Anunțarea 2 De învățat: § 5. Elevii notează tema pentru
temei pentru min. De rezolvat: ex. 4(𝑐, 𝑑), 5 (𝑑 − acasă.
acasă 𝑓), 7(ℎ − 𝑗). pag.178

S-ar putea să vă placă și