Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
9
Cladire-activ suport a carui valoare contabila poate fi alocata rational si permanent celor 3
UGT; X, Y si Z
Elemente UGT X UGT Y UGT Z Cladire
Val. 200.000 300.000 400.000 300.000
contabile
DU ramasa 5 ani 10 ani 15 ani
Factor de 5/5 = 1 10/5 = 2 15/5 = 3
ponderare
Val.ctb. 200.000*1 = 300.000*2 = 400.000*3 = Val. ctb a
ponderata a 200.000 600.000 1.200.000 UGT
UGT exclusiv
val.
cladirii =
2.000.000
Val.ctb a = 300.000* =300.000 * =300.000 * 300.000
cladirii 200.000/2.000.000 600.000/2.000.000 1.200.000/2.000.00
alocata pe = 30.000 = 90.000 0 = 180.000
fiecare UGT
Val. ctb a = 200.000 + = 300.000 + =400.000 + 180.000 1.200.000
UGT 30.000 = 230.000 90.000 = 390.000 = 580.000
inclusive
val.ctb. a
activului
suport
cladire
Val. 240.000 360.000 570.000
recuperabila
a UGT
Depreciere Nu exista 30.000 10.000
UGT depreciere
Alicatia 1/IAS 40
15.09.N achizitie teren, pret de cumparare 30.000, taxe notariale 2.000
Valoare de intrare a terenului =30.000 + 2.000 = 32.000 um
2111 = 404/462 32.000
30.11.N, valoarea justa a terenului este estimata la 37.000 um, investitie imobiliara
A) Modelul bazat pe valoarea justa:
Val. ctb a terenului = 32.000
Crestere de valoare de 5.000 um
Inreg. reevaluarea terenului:
2111 = 105 5.000
Transfer terenul la investitii imobiliare:
215 = 2111 37.000
La 31.12.N, val. justa teren = 40.000 um
Val.ctb.teren = 37.000 um
Castig de valoare de 40.000 – 37.000 = 3.000 um
215 = 7561 3.000 um
In sit.fin la sf. anului N : investitie imobiliara 40.000, rezerva din reevaluare de 5.000 si in
CPP un Castig din evaluarea la valoarea justa a investitiilor imobiliare de 3.000
La 31.12.N+1, valoarea justa a terenului este 35.000 um
Val.ctb teren 40.000 um
Pierdere de valoare de 5.000 um
6561 = 215 5.000 um
In sit. financiare la sf.anului N+1: investitie imobiliara 35.000, rezerva din reevaluare de
5.000 si in CPP o Pierdere din evaluarea la valoarea justa a investitiei imobiliare de 5.000 um
Presupunem ca societatea vinde terenul in anul N+2, la un pret de vanzare de 30.000 um
-vanzarea propriuzisa:
461 = 7562 30.000
-descarcarea din gestiune:
6562 = 215 35.000
-transferul rezervei din reevaluare la rezultat reportat:
105 = 1175 5.000
B) Modelul bazat pe cost – investitia imobiliara se evalueaza ulterior la cost
Costul terenului = 32.000
Terenul ramane evaluat la costul de 32.000
30.11.N transferul se va inregistra astfel:
215 = 2111 32.000
31.12.N, valoare justa 40.000, val. ctb. 32.000, conf. IAS 16, investitia imobiliara va ramane
la costul de intrare
31.12.N+1, valoarea justa 35.000, val. ctb. 32.000 , investitia ramane la cost istoric de
32.000
Aplicatia 2
30.06.N+2 receptia cladirii
Cheltuielile de productie =costul de productie = 300.000 + 400.000 + 200.000 = 900.000
212 = 231 900.000
01.07.N+2 transferul cladirii la investiti imobiliare
215 = 212 900.000
a) Modelul de evaluare la valoarea justa:
31.12.N+2, val. justa a investitie imobiliare = 875.000 um
Val. contabila a investitiei imobiliare = 900.000 um
Pierdere de valoare de 25.000 um
6561 = 215 25.000
In sit. Fin la 31.12.N+2, investitii imobiliare 875.000 , pierdere din evaluarea la valoarea justa
a investitiilor imobiliare de 25.000
31.12.N+3, valoarea justa a investitiei imobiliare = 835.000 um
Val. ctb = 875.000 um
Pierdere de valoare de 40.000 um
6561 = 215 40.000 um
b) Modelul de evaluare la cost:
DU= 20 ani, amortizare liniara
Amortizarea anuala = 900.000/20 ani = 45.000 um
Amortizarea aferenta ex. N+2 = 45.000*6/12 = 22.500 um
Val. contabila a investitiei imobiliare la 31.12.N+2 = 900.000 – 22.500 = 877.500 um
Val. justa a investitiei imobiliare la 31.12.N+2 = 875.000 um
Pierdere de valoare, depreciere de 877.500 – 875.000 = 2.500 um
6813 = 2915 2.500
Val. investitiei imobiliare in sit. Fin la 31.12.N+2 = 900.000 – 22.500 – 2.500 = 875.000 um
In CPP : ch. cu amortizarea inv.imob. evaluate la cost de 22.500 si ch. cu ajustarile pentru
deprecierea inv. Imobiliare evaluate la cost de 2.500
Aplicatia 6
Investitie imobiliara, 31.12.N valoarea justa de 50.000 um
31.12.N+1 valoarea justa a investitiei imobiliare = 52.000 um
=> castig din evaluarea la valoarea justa a investitiei imobilare = 2.000 um
215 = 7651 2.000
Val. ctb a investitiei imobiliare devine 52.000
Val. justa a cladirii diminuata cu costurile de vanzare = 52.000 – 2.500 = 49.500 um
Val. la care se va recunoaste activul necurent detinut pentru vanzare = min(val.ctb;val.justa
minus costurile de vanzare) = min(52.000, 49.500) = 49.500
% = 215 52.000
311 49.500
6531 2.500
Sau: daca investitia imobiliara a fost evaluata pe modelul bazat pe cost:
% = 215 50.000
311 49.500
6531 500
Aplicatia 7
15.10.N, achizitie de autoturism la pretul de 800.000 lei
2133 = 404 800.000
Transfer in active necurente destinate vanzarii
Val.justa minus costurile de cesiune = 790.000 – 2.500 = 787.500 um
Pierdere din evaluarea activelor detinute in vederea vanzarii = 12.500
% = 2133 800.000
311 787.500
6531 12.500
31.12.N val.justa minus costurile de cesiune = 810.000
Val. ctb. a activului = 787.500
Castig = 22.500
Conform IFRS 5, cresterea de valoare maxim de recunoscut = pierderea de valoare
recunoscuta anterior pentru acest active detinut in vederea vanzarii = 12.500
311 = 7531 12.500
Valoare contabila a activului necurent detinut pt vanzare la sf. anului N = 787.500 +12.500 =
800.000
Aplicatia 8
Utilaj, clasificat ca si active necurent detinut in vederea vanzarii, 31.12.N-1
Val. de intrare = 102.000, amortizare cumulata = 20.000 => valoarea contabila a utilajului =
82.000 lei
Val. justa minus costurile de cesiune, utilaj, = 78.000 lei
Pierdere de valoare la momentul clasificarii activului necurent pt. vanzare = 82.000 –
78.000 = 4.000 lei
Inreg. transferului:
% = 2131 102.000
2813 20.000
311 78.000
6531 4.000
La 01.08.N, utilajul inceteaza a mai fi clasificat ca detinut in vederea vanzarii
Valoarea recuperabila = 70.000 lei
Min(val. recuperabila, val. ctb a utilajului daca nu ar fi fost clasificat anterior ca detinut
pentru vanzare)
Val. ctb a utilajului daca nu ar fi fost clasificat ca detinut pentru vanzare = 82.000 – (82.000 –
2.000)/ 8 *7/12 = 82.000 – 5.833 = 76.167 lei
Val. utilajului dupa reclasificare = min(70.000; 76.167) = 70.000
% = 311 78.000
2131 70.000
6531 8.000
Amortizarea utilajului pentru perioada 01.08.N-31.12.N = (70.000-2000)/7.42 = 9.164 lei
Durata de utilizare ramasa = 7 ani si 5 luni = 7 + 5/12 = 7 + 0.42 =7.42
6811 = 2813 9.164
Val. ctb a utilajului la sf. anului N = 70.000 – 9.164 = 60.836