Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
9
Val. ctb. cladire 200.000 um
Valoare justa – costuri asociate cedarii = 170.000-5.000 = 165.000 um
Val. de utilitate = 45.000/1,1 + 45.000/1,12 + 45.000/1,13 + 45.000/1,14 +45.000/1,15 =
170.585,4 um
Val.recuperabila = max(165.000;170.585,4) = 170.585,4
Depreciere = 200.000 -170.585,4 = 29.414,6 um
a) Daca se aplica pentru evaluarea ulterioara politica de evaluare la cost istoric, ajustare
pentru depreciere:
6813 = 2912 29.414,6
b) Daca se aplica pentru evaluarea ulterioara politica de reevaluare, reevaluare negativa:
655 = 212 29.414,6
Teren:
Cost de achizitie de 50.000 um, reevaluat in N-2 la valoarea de 65.000 um
La 31.12.N valoarea justa a terenului 52.000 um, valoare de utilitate 49.000 um
Val. recuperabila teren = max(52.000;49.000) = 52.000
Val. ctb. a terenului = 65.000, rezerva din reevaluare disponibila 15.000 um
Depreciere = 65.000 – 52.000 = 13.000 um
-diminuam rezerva din reevaluare: reevaluare negative:
105 = 2111 13.000 um
Presupunem ca la 31.12.N, valoarea recuperabila a terenului este estimate la 45.000 um
=>Depreciere = 65.000 – 45.000 = 20.000 um
% = 2111 20.000
105 15.000
655 5.000
Exemple pag.7
1.La 31.12.N, pierdere de valoarea a unei cladiri de 50.000, val. ctb a cladirii 450.000 um
A) Se aplica pentru evaluarea ulterioara politica de evaluare la cost istoric:
6813 = 2912 50.000
Val. cladirii devine = 450.000 – 50.000 = 400.000 um
Val. amortizabila a cladiri incepad cu anul N+1 = 400.000 um
Amortizarea anuala = 400.000 / 8 ani = 50.000 um
La 31.12.N+1, val. ctb a cladirii = 400.000 – 50.000 = 350.000
La 31.12.N+2, val. ctb a cladirii = 350.000 – 50.000 = 300.000
A.a) Valoare recuperabila = 320.000 um
=> crestere de valoare, reluare de depreciere = 20.000
Val. ctb. ce s-ar fi inregistrat daca activul nu ar fi inregistrat anterior o pierdere de valoare
(VC’’) = 450.000 – 450.000/8*2 = 450.000 – 112.500 = 337.500 um
Amortizarea ce s-ar fin inreg. daca nu am fi recunoscut o pierdere de valoare la 31.12.N =
450.000/8 = 56.250
Depreciere de reluat = 20.000 (320.000 – 300.000)
2912 = 7813 20.000
Valoarea contabila a cladirii dupa reluarea deprecierii la sf. N+2 = 320.000
=450.000 – 50.000*2 – 30.000 = 320.000
30.000 = SF. cont 2912 = 50.000-20.000
A.b) Valoare recuperabila la 31.12.N+2 = 340.000 um
Val. ctb. la 31.12.N+2 = 300.000
Crestere de valoare de 340.000 – 300.000 = 40.000 – deprecierea maxim de reluat
VC’’ = 337.500
Conform IAS 36, valoarea contabila a activului la sf. anului N+2 nu poate depasi VC’’=
337.500
Depreciere de reluat = 337.500 – 300.000 = 37.500 um
2912 = 7813 37.500
Soldul contului 2912 = 50.000 – 37.500 = 12.500 um : 6250 * 2 ani
B) Se aplica pentru evaluarea ulterioarea, politica de evaluare la valoarea justa: reevaluare
31.12.N val. ctb.450.000, pierderea de valoare de 50.000 se va inregistra ca o reevaluare
negativa:
655 = 212 50.000
Val. ctb a cladirii devine 400.000
Amortizarea aferenta anului N+1 = 400.000 / 8 ani = 50.000
Amortizarea aferenta anului N+2 = 50.000
Val. ctb. a cladirii la sf. N+2 = 300.000
B.a) Valoare recuperabila = 320.000 um
Crestere de valoare = 20.000, se va recunoaste printr-un venit, deoarece pierderea de valoare
de la sf. anului N a fost inreg. pe seama unei cheltuieli:
212 = 755 20.000 um
B.b) Valoare recuperabila = 340.000 um
Pierdere de valoare maxim de reluat, conform IAS 36 = 340.000-300.000 = 40.000
Conform IAS 36, pierderea de valoare recunoscuta anterior se va reluat pentru diferenta
dintre VC’’-VC = 337.500 – 300.000 = 37.500
212 = 755 37.500
Conform IAS 16, aplicand politica de reevaluare, societatea va recunoaste castigul din
reevaluare = 40.000 – 37.500 = 2.500 printr-o rezerva din reevaluare – reevaluare pozitiva
212 = 105 2.500 um