Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Disciplina: EDUCAȚIE SOCIALĂ-ECONOMIE FINANCIARĂ


Clasa: a VIII-a
Titlul lecției: BUGETUL PERSONAL. Venituri și cheltuieli personale
Tipul lecției: mixtă
Bibliografie: Manual clasa VIII-a Educație socială, Crivac
Manual clasa VIII-a Educație socială, Barbu
Manual clasa VIII-a Educație socială, Bălan
Suport de curs, Economie aplicată, Necolae Ene
Competențe specifice:
1.3. Manifestarea interesului pentru identificarea unor modalități de economisire și pentru reducerea risipei de resurse
financiare
2.1. Întocmirea, prin lucru în echipă, a unui buget lunar al familiei/personal în scopul exersării bunei gestionări a veniturilor
3.1. Elaborarea unui plan de acțiune personal/al familiei, manifestând inițiativă și responsabilitate
Obiective operaționale:
O.O.1: Să stabilească tipul de buget pentru o situație dată ,rezolvând sarcina 1a O.O. este atins dacă indica buget excedentar.
O.O.2: Să anticipeze dinamica economisirii pentru o situație dată rezolvând sarcina 1 b O.O. este atins dacă indică minim 4 luni.
O.O.3: Să propună modalități de îmbunătățire a procesului de economisire 1c O.O. este atins dacă elevul oferă cel puțin un sfat.

Momentele lecției OO Activități elev/profesor Elemente ale Evaluare


strategiei
didactice
Moment Crearea condițiilor necesare bunei desfășurări a activității. Mobilierul
organizatoric Pregătirea materialelor didactice fnecesare activității. clasei
(1 min) Elevii se vor așeza în bănci, forma fde organizare fiind frontală
Reactualizarea Elevii vor răspunde la următoarele întrebări: Conversația
cunoștințelor Din ce este alcătuit bugetul? Tabla
(5 min) Ce sunt cheltuielile?
Ce sunt veniturile?
Care sunt tipurile de buget pe care le știți?
Captarea atenției Elevilor li se pun în față mai multe situații. Slide uri cu Urmăresc
 Daca ai 50% reducere la al doilea produs cumperi unul sau doua? cele 3 situații dacă În acest
 Promoție 3 la preț de 2 cutii de bomboane. Cumperi 1, 2 sau 3? exercițiu,
 Ai 30% reducere la produsele de iarna (reducere de sezon) Iar elevii
acum o geaca e la doar 200 de lei dar bugetul tău pentru haine e menționează
de 150 de lei, o cumperi? termenii de
Comentăm răspunsul diferitor studenți, dacă ar cumpăra geaca de ce venit,
da și viceversa. Astfel, aduc în discuție conceptul de cheltuieli, economisire,
cheltuieli,
venituri si economii.
budget.
Prezentarea Voi duce discuția spre importanta bugetul personal, atunci când îți Tabla
tematicii planifici să cheltuiești lunar pe haine 150 de lei dar tu ai cheltuielile Expunere,
reale de 200 de lei, bugetul tău personal este afectat, . Vom explora dialogul
un subiect extrem de important în viața de zi cu zi: bugetul personal.
Termenul este cunoscut din înainte, dar știu cu adevărat ce înseamnă
și de ce este atât de important să aibă un buget personal?
Un buget personal are câteva componente cheie. Avem veniturile.
Întreb elevii ce venituri au (alocația, bursa școlară, bani de buzunar..)
Apoi, avem cheltuielile, întreb din nou elevii (posibile răspunsuri:
mâncare, haine, jocuri video..)
Nu în ultimul rând, avem economiile. Aici subliniez importanța
economiilor pentru a avea o rezervă în caz de nevoie sau pentru a ne
îndeplini obiective pe termen lung, scriind formula pe table S=V-CH
Astfel vom redefinii termenii.
Stabilirea noilor Vom face bugetul unui elev din clasă(ex3), notând veniturile Fișă de lucru,
cunoștințe (alocația, bursa, bani de buzunar) și cheltuielile. Le notam într-un tablă,
tabel toate veniturile și cheltuielile personale dintr-o lună. Realizează Expunerea,
o analiză a acestora, ajutându-te de întrebările: Conversația,
 Care au fost sursele de venit? Rezolvarea
 Cât a fost venitul total? de probleme
 Ce cheltuieli ai realizat? Exemplu
 Cât au însumat cheltuielile?
Vom aplica formula pentru economii, apoi să își pună obiectivul
pentru care vor să strângă bani și să calculeze în cât timp vor putea
să îl achiziționeze. Apoi fiecare să își realizeze propriul său buget
Menționez principalele motive pentru care să economisească:
 Investiții
 Situații neprevăzute
Încep o discuție în care fiecare elev enumeră o situație în care a fost
nevoit să economisească o sumă de bani pe o perioadă de timp.
Consolidarea OO1 Probleme de acest timp au fost rezolvate în ora în care s-a predat Lucru Prin
învățării OO2 bugetul familiei, deci elevii au cunoștințele necesare pentru a realiza individual, corectarea
OO3 această problemă. Fișă de lucru acestui
Prezint problema 1, punând întrebări pentru a le stimula modul de exercițiu voi
gândire, de exemplu De ce avem nevoie pentru a calcula bugetul? putea să văd
Găsim în enunț toate valorile necesare? Elevii trecând pe fișa de dacă toate
lucru individual prima data în dreptul fiecărei sume daca e V sau Ch. cele 3 OO au
Trec printre bănci și mă uit la rezolvare, apoi continuă să rezolve. fost
Ofer ajutor elevilor care întâmpină dificultăți Apoi rezolvăm îndeplinite
problema la tablă pentru a avea o rezolvare corectă la toți în fișă.
Aprofundarea Le solicit elevilor să se gândească la o soluție individual pentru Lucru
înțelegerii problema 2. Voi cere ca 2-3 elevi să spună planul lor iar ceilalți să individual,
spună păreri pro și contra despre aceste planuri, Întreb dacă mai au Fișa de lucru
de adăugat altceva. Prezint elevilor câteva scenarii financiare și le cer
să identifice cheltuielile prioritare, să analizeze opțiunile de
economisire și să dezbată soluțiile potrivite în cadrul bugetului
personal. Acest lucru îi va ajuta să aplice cunoștințele teoretice în
situații reale și să dezvolte abilități de luare a deciziilor financiare
responsabile.

FIȘA DE LUCRU
1.Un elev își dorește o pereche nouă de patine. Acestea costă 350 de lei. Vrea să le facă părinților o surpriză și să
economisească această sumă. Ajută l să-și stabilească bugetul personal, știind că:
1. primește săptămânal de la părinții ei, suma de 50 de lei, bani de buzunar; (V)
2. bunica îi dă 100 de lei când primește pensia; (V)
3. lunar plătește abonamentul la revista de geografie, care costă 40 lei; (Ch)
4. săptămânal merge la cursuri de pictură, plătind 35 de lei; (Ch)
5. lunar mai cheltuiește 50 lei pe diverse produse necesare. (Ch)

a)Ce tip de buget are elevul?


b)În cât timp își poate îndeplini dorința?
c)Ar putea șă-și îndeplinească dorința într-un timp mai scurt? Propune-i câteva soluții!
REZOLVARE: a)Venituri=50*4+100=300
Cheltuielii= 40+35*4+50=230
S=300-230=70 buget excedentar
b)350/70=5luni
c) Daca merge la lecții de pictura doar de doua ori pe lună va putea cumpără Bicicleta in aproximativ 3 luni, elevul economisind 140
de lei pe lună

2.Din veniturile personale, Mihai a economisit în primele trei luni ale anului, suma de 700 de lei. Scopul lui este să își cumpere
un X-box, în valoare de 2100 de lei, până la sfârșitul lunii iunie.
Dacă continuă să economisească în același ritm și nu se scumpește produsul va putea să îl cumpere până la finalul lunii iunie?
Dacă nu ajută-l să-și facă un plan!

REZOLVARE POSBILA: Dacă continuă să economisească în acest ritm nu va reuși să își îndeplinească obiectivul până la sfârșitul lunii
iunie ci în luna septembrie, trebuie să să își planifice mai puține cheltuieli, sau să găsească un mod în care să facă mai multe venituri,
în propun să își ajute vecinii contracost, la cumpărături, plimbat câinele, crăpat lemne, etc.

S-ar putea să vă placă și