Sunteți pe pagina 1din 19

Proiectarea didactică

Pedagogie II
Cuprins:
 Obiectivele cursului;
 Derularea procesului didactic – etape;
 Proiectarea didactică - clarificări
conceptuale;
 Etapele proiectării didactice;
 Tipuri de proiectare didactică;
 Nivelurile proiectării eşalonate;
 Condiţiile unui proiect de lecţie eficient.
Obiectivele cursului

La sfârşitul capitolului, cursanţii vor fi capabili :


 să precizeze etapele proiectării didactice;
 să definească conceptului de proiectare
didactică;
 să indice nivelurile proiectării didactice eşalonate;
 să descrie procesul elaborării planificărilor anuale
şi semestriale;
 să elaboreze proiectul unei lecţii.
Derularea procesului didactic -
etape

1. Etapa de proiectare;
2. Etapa de realizare efectivă;
3. Etapa de evaluare.
Proiectarea didactică – clarificări
conceptuale

 Conceptul de proiectare didactică


desemnează un ansamblu de procese,
acțiuni și operații prin care se anticipează
pașii care vor fi parcurși în activitatea de
instruire.

 Proiectarea didactică are un caracter


intențional, deliberativ.
Etapele proiectării didactice

 Stabilirea obiectivelor activitaţii instructiv-


educative;
 Alegerea conţinuturilor activităţii instructiv-
educative;
 Alegerea metodelor şi mijloacelor de
învăţământ, construirea situaţiilor de
învăţare;
 Elaborarea modalităţilor de evaluare;
construirea instrumentelor de evaluare.
Tipuri de proiectare didactică

În funcţie de perioada de timp pentru care se


realizează, distingem:
 Proiectarea globală – vizează elaborarea
planurilor de învăţământ şi a programelor
şcolare;
 Proiectarea eşalonată – e realizată de către
cadrele didactice şi vizează planificări şi
proiecte didactice.
Nivelurile proiectării eşalonate
 A. Proiectarea activitaţii anuale:

- analiza planului de învăţământ şi a programei


şcolare;
- stabilirea obiectivelor de referinţă;
- cunoasterea particularităţilor populaţiei şcolare
căreia i se adresează;
- structurarea conţinutului disciplinei pe arii de
conţinut / capitole şi stabilirea relaţiilor dintre
acestea;
- repartizarea numărului de ore pentru fiecare
capitol cât şi pentru activităţile de evaluare;
A. Structura orientativă a proiectării
activitaţii anuale:

Nr.crt Obiective Capitolul Număr Perioada Observaţii


. de referinţă /unitatea de ore
/ de
competenţe învăţare
specifice
Nivelurile proiectării eşalonate

 B. Proiectarea activităţii semestriale:

- studierea programei şcolare şi a manualelor;


- analiza amanunţită a conţinutului fiecărui capitol;
- identificarea unităţilor de informaţii, ordonarea şi
ierarhizarea acestora;
- prefigurarea strategiilor didactice corespunzătoare
fiecărei arii de conţinut;
- corelarea necesarului de mijloace de învăţământ
cu resursele materiale existente în şcoală.
B. Structura orientativă a proiectării
activităţii semestriale:

Nr Obiective de Capitolul Nr Subiec Da Meto Mijloace Eval Obs


Cr referinţă/ /unitatea o tul ta de de
t Competenţe de re lecţiei de învăţă
specifice învăţare învăţă mânt
mânt
Nivelurile proiectării eşalonate

C. Proiectarea unităţii de învăţare


- precizarea obiectivelor de referinţă
/competenţelor specifice;
- selectarea conţinuturilor;
- analiza resurselor (metode de predare-învăţare;
mijloace de învăţământ);
- forme de organizare a activităţii elevilor; locul
desfăşurării; timpul;
- stabilirea instrumentelor de evaluare.
C. Structura orientativă a
proiectării unităţii de învăţare:

Resurse

Forme de
OR/ Capit./ Subcapit/ Mijl. de
organiza Ev. Obs
CS Tema Subtema Metode învăţă Timp
re a activ.
mânt
elevilor
 
 
 
Nivelurile proiectării eşalonate

D. Proiectarea unei lecţii implică:


– formularea obiectivelor operaţionale;
– identificarea resurselor;
– stabilirea strategiilor didactice;
– construirea instrumentelor de evaluare.

Proiectarea unei lecţii se finalizează cu


elaborarea proiectului de lecţie.
Model orientativ de proiect de
lecţie (1):
A. Date generale
 Data:
 Clasa:
 Obiectul de învăţământ:
 Subiectul lecţiei:
 Tipul lecţiei:
 Obiectivele operaţionale:
 Metode de învăţământ:
 Mijloace de învăţământ:
 Locul desfăşurării:
Model orientativ de proiect de
lecţie (2):

B. Desfăşurarea lecţiei (scenariul didactic):


 Obiective operaţionale
 Etapele lecţiei
 Activitatea profesorului
 Activitatea elevilor
 Metode de învăţământ
 Mijloace de învăţământ
 Forme de organizare a activităţii
 Evaluare
 Timp
Condiţiile unui proiect de lecţie
eficient

 adecvarea la situaţiile didactice


concrete;
 operaţionalitate;
 flexibilitate şi adaptabilitate la situaţii
noi;
 economicitate.
Bibliografie

 Moldoveanu, Mihaela, Introducere în


pedagogie, Editura Printech, Bucureşti, 2004.
Vă mulțumesc!

Întrebări?!

S-ar putea să vă placă și