Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC LA

GEOGRAFIE
Clasa : a IV-a
Aria curriculară : Om şi societate
Disciplina : Geografia României
Unitatea de învăţare: Elemente de geografie a României
Subiectul : Munţii Carpaţi – prezentare generală
Tipul lecţiei: transmitere-însuşire de cunoştinţe
• Obiective operaţionale :
• Pe parcursul lecţiei elevii vor
• a) cognitive :
– să recunoască formele de relief pe hartă conform culorilor convenţionale;
– să denumească corect grupele principale ale munţilor Carpaţi, respectiv Carpaţii Orientali, Carpaţii Meridionali şi
Carpaţii Occidentali ;
– să caracterizeze, după criterii date, munţii Carpaţi completând fişa dată;
– să identifice corect pe hartă grupele munţilor Carpaţi orientîndu-se după limitele acestora ;
– să facă unele conexiuni între cunoştinţele despre munţi,vegetaţie, fauna specifice munţilor din ţara noastră;
• b) afective:
– să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor de lucru;
– să colaboreze cu colegii din echipă în scopul soluţionării corecte şi rapide a sarcinilor de lucru
• c) psihomotorii:
– să se orienteze corect în spaţiul foii de lucru după cerinţele enunţate;
– să se grupeze/regrupeze corect şi rapid în conformitate cu specificul sarcinii de lucru
• Forme de organizare a activităţii : frontal, individual, pe grupe, în perechi
• Resurse :
• umane: elevii clasei a IV-a, învăţătorul
• procedurale:explicaţia, conversaţia, observaţia, metoda „Ciorchinele”,
• materiale:harta, indicator, atlas, CD-Munţii Carpaţi, calculator, proiector, imagini, fişe de lucru, manual, caiete.
• temporale: 45 min.
1. Moment organizatoric
• Asigurarea condiţiilor optime pentru
desfăşurarea lecţiei.
• . Elevii isi pregatesc materialele necesare.
2. Captarea atentiei
• Se va realiza printr-o ghicitoare al carei raspuns il constituie titlul lectiei de
astazi:
• Înalt şi crestat,
• De mulţi colindat,
• Iarna se albeşte,
• Vara se-nverzeşte.
• (muntele )
3. Anuntarea temei si a obiectivelor
Muntii Carpati

• Se prezintă subiectul lecţiei şi obiectivele operaţionale:


• “Astăzi la geografie vom învăţa despre Munţii Carpaţi, îi vom recunoaşte, îi vom denumi, îi
vom localiza şi vom vorbi despre cei mai importanţi dintre ei.”
• Elevii sunt întrebaţi ce ştiu despre munţi; se poartă un scurt dialog despre ceea ce copiii ştiu
deja despre munţi .
4. Dirijarea invatarii

• Elevii vor primii cate o fisa CIORCHINE unde vor completa informatii despre Muntii Carpati:
asezare, formare, inaltime, bogatii, vegetatie si fauna, grupare. Vor primii informatii despre Muntii
Carpati.
Au oCarpatii
lungime românesti
de 1600 km
facdin caredin
parte peste 800km
marele lantsemuntos
desfasoara pe teritoriul Romaniei .aparut în urma
alpino-carpato-himalayan,
orogenezelor alpine. Spre deosebire de Muntii Alpi, în continuarea carora se afla, Carpatii Românesti
sunt munti de înaltime mijlocie, mentinându-se sub altitudinea de 3000 de metri. Ei se impart in trei
grupe:
- Carpatii Orientali : granita de N – Valea Prahovei;
-Carpatii Meridionali: Valea Prahovei – Culoarele Timis – Cerna – Bistra;
- - Carpatii Occidentali: Valea Dunarii – Valea
Somesului
CARPATII ORIENTALI
• Carpatii Orientali se pot imparti in trei mari grupe
transversale:
*Grupa nordica - denumita si Carpatii
Maramuresului si ai Bucovinei, se intinde de la
granita pana la depresiunile Dornelor si Campulung
Moldovenesc. ( Muntii Rodnei cei mai inalti)
Muntii Rodnei se aseamana foarte mult cu Carpatii
Meridionali prin relieful glaciar, masivitate si
altitudini (Vf.Pietrosu, 2303 m).

• *Grupa centrala - denumita si Carpatii Moldo-


Transilvani, se intinde de la depresiunile Dornelor si
Campulung Moldovenesc pana la Valea Oituzului.,
Muntii Calimani sunt cei mai inalti - 2100 m.

*Grupa sudica, denumita si Carpatii Curburii
sunt formati in totalitate pe rocile sedimentare.
Altitudinile maxime se inregistreaza in Masivul
Ciucas - 1954 m.
CARPATII MERIDIONALI
• Carpatii Meridionali se impart in patru sectoare
transversale: Bucegi, Fagaras, Parang si Retezat-
Godeanu.
*Grupa Bucegi este cuprinsa intre vaile superioare
ale Dambovitei si Prahovei formata din trei masive
muntoase - Bucegi, Piatra Craiului si Leaota - si un
culoar transversal (Culoarul Bran - Rucar).
Muntii Bucegi, foarte cunoscuti datorita importantei
lor turistice, forme de relief specifice (cum ar fi
Babele si Sfinxul).Varful Omu (2505 m), cel mai
inalt din acest masiv.
*Grupa Fagaras, situata intre Dambovita si Olt, este
cea mai inalta grupa montana din Carpatii
Meridionali, avand, pe langa varful Moldoveanu
2544 mai multe inaltimi peste 2500 m.
*Grupa Parang, cuprinsa intre Olt, Jiu si Strei, se
remarca prin intinderea mai mare si existenta unor
intinse suprafete netede.Vf.Parangul Mare, 2519 m
la nord muntii Sureanului si Candrelului si la est
Lotrului si Capatanii.
*Grupa Retezat - Godeanu este cuprinsa intre Jiu si
Culoarul Timis - Cerna. Cele mai mari inaltimi se afla
in Muntii Retezat (Vf.Peleaga, 2509 m),
Muntii Godeanu, sunt amplasati in centrul acestei
grupe.
CARPATII OCCIDENTALI
• Una dintre caracteristicile esentiale
ale Carpatilor Occidentali,
discontinuitatea indusa de culoarele
mentionate (Campia Lugojului si
culoarul Muresului), segmenteaza
spatiul montan in trei unitati distincte:
• Muntii Banatului  - intre Dunare si
Campia Lugojului;
Muntii Poiana Rusca - intre Campia
Lugojului, culoarul Bistrei si Valea
Muresulu;
Muntii Apuseni  - la nord de Mures.
•      Fiecare unitate are o serie de
trasaturi fizico-geografice si
economico-geografice relativ
distincte, care le confera caracteristici
geografice proprii, atat la nivel
regional, cat si la nivelul intregii tari.

Au o altitudine maximă de 1849 m în Munţii Bihor, Vârful Curcubăta Mare.


5.OBTINEREA PERFORMANTEI
• Se aleg 2-3 copii pentru a prezenta spontan cateva situatii.
• Un dialog intre un cioban si un turist *Un dialog intre un urs si un cerb

*Un dialog intre zana padurii si oameni.


REALIZAREA FEED-BACK-ULUI

• Elevii vor primi câte o hartă a României


şi grupele de munţi decupate.
• Lucrând în perechi ei trebuie să lipească
grupele de munţi corespunzător şi
opţional pot desena elemente
caracteristice zonei montane (brazi,
animale etc)
INCHEIEREA ACTIVITATII
• SE FAC APRECIERI VIZAND PARTICIPAREA ELEVILOR LA LECTIE SI SE
COMUNICA TEMA PENTRU ACASA.

S-ar putea să vă placă și