Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECTIE: Psihologie

Temperamentul: definiie, caracteristici, tipologie

Clasa: a Xa, profil Stiinte Sociale Data: Tema: Temperamentul. Definitie, caracteristici, tipologie Durata: 50 de min. Obiective generale:
O1: Dobndirea cunotin elor referitoare la temperament! O": #utoe$aluarea teperamentului! O%: &mbun't' irea strategiilor de educare a temperamentelor prin cunoaterea propriilor caracteristici temperamentale

Obiective operationale: a) Cognitive:


S' defineasc' temperamentul! S' e(plice caracteristicile temperamentale! S' argumente)e importan a temperamentului *n $ia a indi$idului!

b) Afective:
S'+i autoe$alue)e temperamentul! S' anali)e)e caracterul acti$ al temperamentului.

Metode:
con$ersa ia euristic' e(erci iul brainstorming e(plica ia didactic' e(punerea i problemati)area.

Tipul leciei:

lec ie de predare , *n$' are!

Materiale: a) Bibliografie: -si.ologie. /anual clasa a Xa, &on Dafinoiu, /inel /arcu, Tiberiu 0udica, &nstitutul 1uropean, &asi, "000. -si.osociologie. Teorie si aplicatii, S. 2.elcea, 1d. 1conomica, "003, 4ucuresti.

b5

Alte materiale:

c.estionare de e$aluare ale temperamentului, $ideoproiectorul i calculatorul.

/omentele lec iei Captarea ateniei

Ob$. oper.

Coninutul informaional-formativ #cti$itatea profesorului #cti$itatea ele$ilor 1(erci iul 6789:& D1 ;<-#D<=, se -articipa acti$ la e(ercitiu urm'rete e$iden ierea indi$idualit' ii fiec'rui ele$. Se finali)ea)' cu o discu ie scurt' pe seama indi$idualit' ii, c'utndu+se s' se e$iden ie)e ideile ancor' pri$ind no iunea de personalitate.

Do)ar e 10 min.

Resurse

Comunicare a subiectului i a obiectivelor leciei re!entare a materialulu i stimul i diri"area #nv$$rii

O1

-re)int' subiectul lec iei: T1/-10#/1>T89 , latura e(presi$' i dinamico+energetic' a personalit' ii.

% min. /anualul

-lanul temei de ast')i este: 1. Definirea temperamentului! ". 2racteristici ale temperamentului! %. Tipologiile temperamentale i caracteri)area acestora Se $a folosi $ideproiectorul *n diri?area permanent' a parcurgerii materialului de *n$' at. T1/-10#/1>T89 , este latura

" min.

1(plica ia /anualul @ideoproiector ul

e(presi$' a personalit' ii T1/-10#/1>T89 , este latura dinamico+energetic' a personalit' ii

Transmiterea i asimilarea noilor informa ii

O1

-re)int' informa iile noi: Caracteristici temperamentului Tipologii temperamentale

OA

-reiau informa iile! particip' acti$ la sec$en a de predare ale prin r'spunsuri la *ntreb'rile adresate de profesor >otea)' *n caiete sc.ema lec iei

"5 min

1(punerea 1(plica ia -roblemati)ar ea 2on$ersa ia euristic' /anualul

O"

O% Obinerea performan ei Asigurarea feed%bac&% ului O% Solicit' ele$ilor s' r'spund' la cte$a *ntreb'ri Bane(a 15

8rm'resc e(punerea profesorului! inter$in din proprie ini iati$' sau la solicitarea profesorului Se implic' acti$ *n proces, C min r'spun)nd la *ntreb'rile propuse de profesor.

@ideproiectoru l

2on$ersa ia de fi(are

O%

0'spunsul ele$ilor la aceste *ntreb'ri Bane(a15 $or indica gradul de *n elegere a noilor cunotin e. Dn ca)ul *n care $om constata anumite dificult' i, erori sau lacune, $om re$eni cu e(plica ii suplimentare pe m'sura problemelor respecti$e din lec ie

Asigurarea 0% reteniei i transferului

Tem' : Dn *ncercarea de a surprinde ct mai bine specficul temperamentului, psi.ologii au recurs la o serie larg' de compara ii i metafore. 2ompara i termenul de temperament cu cel de actor.

"

A'()A *: Planul temei de astzi este: 4. Definirea temperamentului; 5. Cracteristici ale temperamentului; 6. Tipologiile temperamentale i caracterizarea acestora Se va folosi vi eproiectorul !n iri"area permanent# a parcurgerii materialului e !nv#at. TEMPERAMENTUL este latura e$presiv# a personalit#ii TEMPERAMENTUL % este latura inamico-energetic# a personalit#ii

CARACTERISTICI ALE TEMPERAMENTULUI Temperamentul este !n#scut % particularit#ile sale in e structura somatic#& e sistemul nervos. Temperamentul evolueaz# % el nu se manifest# !n acelai mo pe tot parcursul vieii !ncep'n e la natere.

(u e$ist# temperamente )une sau rele. (u e$ist# temperamente pure % etimologia latin# a cuv'ntului sugereaz# c# tempera temperare * amestec. Temperamentul este o particularitate foarte general# a personalit#ii TIPOLOGII TEMPERAMENTALE +e icii antic,it#ii Hip !"ate i Galenus % prin com)inarea % temperare& a celor patru umori sau su)stane primare ale corpului umans'nge - sangvin& )ila gal)en# - coleric& limfa - flegmatic i )ila neagr# % melancolic. .si,iatrul german /. 0retsc,mer % face relaia intre aspectul somatic i manifest#rile temperamentale& astfel i entific# patru forme ale temperamentului. .ignicul % ciclotin 1scun & )on oc& !n esat& e$travert& vioi inamic; 2stenicul % sc,izotin 1interiorizat& filiform& longilin3; 2tleticul 1alur# sportiv#& armonios ezvoltat#& irect i esc,is !n manifest#ri3 Displasticul 1prezint# malformaii corporale cu efecte varia)ile !n plan temperamental3 +e icul i psi,ologul american 4. S,el on pornin e la cele trei straturi constitutive ale em)rionului 1en o erma& mezo erma i ecto erma3 a esprins trei tipuri )iocorporale i tot at'tea tipuri temperamentale. Din en o erm# se esprin ou# forme- en omorful ca )iotip i viscerotronul ca tip temperamental 1nevoia e o i,n#& epen en# e apro)area social# etc3; Din mezo erm# % )iotipul mezomorf i tipul temperamental somatoton 1activ& energic& aventurier etc.3; Din ecto erm# % se ezvolt# )iotipul ectomorf i tipul temperamental cere)roton 1interiorizat& izolat& in,i)at etc.3 5... .avlov pornin e la trei in icatori- 67R82& /C95:5;R<: i +7;5:5T2T/2 proceselor nervoase fun amentale % /=C5T2852 i 5(95;5852 o 67R82 % rezistena la o)oseal# nervoas#& la solicit#ri intense& la factorii ma"ori e streso .<T/R(5C o S:2; o +7;5:5T2T/2 % uurina cu care se trece e la o stare la alta& rapi itatea i fle$i)ilitatea a apt#rii la situaii noio +7;5: o 5(/RT

o /C95:5;R<: % raporturile e for# !ntre e$citaie i in,i)iieo /C95:5;R2T o (//C95:5;R2T 1e$cita)il sau in,i)at3 C.>. ?ung % propune a)or area temperamentului !n funcie e orientarea in ivi ului spre lume sau spre propria persoan#. /=TR2@/RT<: % este in ivi ul orientat spre e$terior& este socia)il& caut# emoii puternice& !i asum# riscurile& acioneaz# su) im)ol ul momentului& este impulsiv i !i place sc,im)area& este un optimist& !i plac istraciile& este superficial cu propriile sentimente. 5(TR7@/RT<: % este linitit& introspectiv& izolat& rezervat& istant& pru ent& prefer# o via# organizat#& !i controleaz# i cenzureaz# sentimentele. .si,ologul englez 9.?. /AsencB % pornin e la teoria lui ?ung& face relaia cu teoria fiziologic#& a sta)ilit#ii i insta)ilit#ii neuropsi,ice i c#ut'n s# p#streze i noiunile temperamentale preluate in teoriile antic,it#ii espre temperamente a re at printr-o ,art# temperamental# o viziune mult mai complet# a acestora.

INSTABIL
ntristat nesociabil rezervat reactiv schimbtor neastmprat impusiv agresiv Extravert sociabil Sangvinic vorbre spirit de grup Aptitudini de conducere hazliu

limitat anxios Introvert Melancolic Coleric grijuliu ngndurat Flegmatic controlat calm demn de ncredere temperat

STABIL

S-ar putea să vă placă și